6.2.2014   

SL

Uradni list Evropske unije

L 36/20


SKLEP KOMISIJE

z dne 5. februarja 2014

o varnostnih zahtevah, ki jih morajo izpolnjevati evropski standardi za potrošniške laserske proizvode v skladu z Direktivo 2001/95/ES Evropskega parlamenta in Sveta o splošni varnosti proizvodov

(Besedilo velja za EGP)

(2014/59/EU)

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Direktive 2001/95/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 3. decembra 2001 o splošni varnosti proizvodov (1) in zlasti člena 4(1)(a) Direktive,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Za proizvode iz Direktive 2001/95/ES, ki so v skladu z nacionalnimi standardi, ki prevzemajo evropske standarde in so bili pripravljeni v okviru navedene direktive, se domneva, da so varni glede tveganj, zajetih v standardih.

(2)

Evropske standarde se pripravi na podlagi varnostnih zahtev, katerih namen je zagotoviti, da proizvodi, ki so v skladu s standardi, izpolnjujejo splošno varnostno zahtevo iz člena 3 Direktive 2001/95/ES.

(3)

Laserski proizvodi, še zlasti ročni baterijski laserski kazalniki, ki predstavljajo tveganje poškodbe vida in kože, so postali dostopni širšemu krogu potrošnikov.

(4)

Veljavni evropski standard za laserske proizvode (EN 60825-1:2007 „Varnost laserskih izdelkov – 1. del: Klasifikacija opreme in zahteve“) določa, da je treba oceniti tveganje laserskih proizvodov ter da morajo biti laserski proizvodi opremljeni z ustreznimi opozorilnimi oznakami in navodili za uporabo, ki vsebujejo vse pomembne varnostne informacije. Vendar upoštevanje tega standarda ne zagotavlja varnosti laserskega proizvoda za potrošnike.

(5)

Trenutno obstaja splošno soglasje, da se laserski proizvodi, ki spadajo v razrede 1, 1M, 2 in 2M klasifikacije, vzpostavljene v okviru standarda iz uvodne izjave 4, lahko štejejo za varne za potrošniško uporabo (če ne pride do izpostavljenosti laserskemu sevanju pri optičnih opazovalnih instrumentih v primeru proizvodov iz razredov 1M in 2M). Vendar to ne velja za laserske proizvode iz drugih laserskih razredov.

(6)

Evropske standarde bi bilo treba oblikovati tako, da ne ovirajo tehničnih inovacij. Zato noben standard za potrošniške laserske proizvode ne bi smel popolnoma prepovedovati nobenega proizvoda, če se ta lahko varno uporablja, ob upoštevanju, da kakršne koli reverzibilne ali ireverzibilne poškodbe oči oziroma nenamerne poškodbe kože niso združljive z visoko ravnjo varovanja zdravja in zaščite potrošnikov.

(7)

Zato je primerno določiti varnostne zahteve za potrošniške laserske proizvode, da bi bilo evropskim standardizacijskim organom mogoče predložiti zahtevek za oblikovanje novega ali spremembo veljavnega evropskega standarda.

(8)

Ukrepi iz tega sklepa so v skladu z mnenjem Odbora za splošno varnost proizvodov –

SPREJELA NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Opredelitev pojmov

Za namene tega sklepa:

1.

je „potrošniški laserski proizvod“ vsak proizvod ali sklop komponent, ki:

(a)

je namenjen potrošnikom ali ga bodo potrošniki najverjetneje uporabljali v razumnih predvidljivih pogojih, čeprav jim ta ni namenjen, ter

(b)

pomeni ali vključuje laser ali laserski sistem in med uporabo omogoča lasersko sevanje;

2.

je „otrokom privlačen potrošniški laserski proizvod“ potrošniški laserski proizvod, ki:

(a)

je po obliki ali zasnovi podoben nečemu, kar je splošno prepoznavno kot privlačno ali namenjeno otrokom ali

(b)

ima kakršno koli drugo lastnost ali značilnost, ki ni nujno potrebna za delovanje proizvoda, in za katero je verjetno, da bo privlačna za otroke;

3.

je „poškodba oči ali kože“ kakršen koli reverzibilen ali ireverzibilen učinek laserskega sevanja, ki škoduje zgradbi ali delovanju oči oziroma kože.

Člen 2

Varnostne zahteve

Varnostne zahteve, ki jih morajo izpolnjevati evropski standardi za potrošniške laserske proizvode v skladu z Direktivo 2001/95/ES, so:

1.

otrokom privlačen potrošniški laserski proizvod ne povzroča poškodb oči ali kože v primeru izpostavljenosti laserskemu sevanju v kakršnih koli pogojih uporabe, vključno z namerno dolgoročno izpostavljenostjo pri optičnih opazovalnih instrumentih;

2.

drugi potrošniški laserski proizvodi prav tako ne povzročajo poškodb oči ali nenamernih poškodb kože v primeru izpostavljenosti laserskemu sevanju v običajnih ali razumnih predvidljivih pogojih uporabe, vključno s kratkotrajno naključno in nenamerno izpostavljenostjo; vsaka namerna poškodba kože, ki jo povzročijo potrošniški laserski proizvodi, je združljiva z visoko ravnjo varovanja zdravja in zaščite potrošnikov;

3.

skladnost s točkama 1 in 2 se doseže s tehničnimi sredstvi;

4.

če je izpostavljenost laserskemu sevanju, ki bi lahko poškodovalo oči ali kožo, mogoča v pogojih uporabe, ki ne vključujejo tistih iz točke 2, bi morali biti proizvodi, skladni s točko 2, opremljeni z ustrezno opozorilno oznako in navodili za uporabo, ki vsebujejo vse pomembne varnostne informacije.

Člen 3

Začetek veljavnosti

Ta sklep začne veljati dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

V Bruslju, 5. februarja 2014

Za Komisijo

Predsednik

José Manuel BARROSO


(1)  UL L 11, 15.1.2002, str. 4.