3.4.2008   

SL

Uradni list Evropske unije

L 92/25


UREDBA KOMISIJE (ES) št. 307/2008

z dne 2. aprila 2008

o določitvi minimalnih zahtev za programe usposabljanja in pogojev za vzajemno priznavanje potrdil o usposabljanju za osebje glede klimatskih naprav v nekaterih motornih vozilih, ki vsebujejo določene fluorirane toplogredne pline, v skladu z Uredbo (ES) št. 842/2006 Evropskega parlamenta in Sveta

(Besedilo velja za EGP)

KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI JE –

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti,

ob upoštevanju Uredbe (ES) št. 842/2006 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 17. maja 2006 o določenih fluoriranih toplogrednih plinih (1) ter zlasti člena 5(1) Uredbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Direktiva 2006/40/ES o emisijah iz klimatskih naprav v motornih vozilih in spremembi Direktive Sveta 70/156/EGS (2) predvideva obvezno uvedbo klimatskih naprav z nizkim potencialom globalnega segrevanja v motorna vozila od leta 2011. V Uredbi (ES) št. 842/2006 je kot kratkoročen ukrep zahtevana določitev pravil o ustrezni usposobljenosti osebja, ki zajema fluorirane toplogredne pline iz takih sistemov.

(2)

Osebju, ki je vpisano v program usposabljanja z namenom pridobitve potrdila o usposabljanju, je treba za določen čas omogočiti opravljanje dejavnosti, ki jih ta program usposabljanja vključuje in za katere se zahteva potrdilo o usposabljanju, če ga nadzira osebje, ki tako potrdilo ima.

(3)

Da bi omogočili usposabljanje osebja in izdajanje potrdil osebju, ki je že dejavno na področjih, ki jih zajema ta uredba, in se hkrati izognili motenju opravljanja njihove poklicne dejavnosti, je potrebno zadostno prehodno obdobje, v katerem se lahko osebje, ki je usposobljeno v skladu z obstoječimi kvalifikacijskimi shemami ali ima poklicne izkušnje, šteje kot ustrezno usposobljeno za namen Uredbe (ES) št. 842/2006.

(4)

Da bi se izognili nepotrebni upravni obremenitvi, je treba omogočiti priznanje obstoječih kvalifikacijskih shem, če zajeta znanja in spretnosti ter ustrezni sistem ugotavljanja usposobljenosti ustrezajo minimalnim standardom, ki jih predvideva ta uredba.

(5)

Uradno imenovani organi, ki izdajajo potrdila, morajo zagotoviti skladnost z minimalnimi zahtevami iz te uredbe ter s tem prispevati k učinkovitemu in smotrnemu vzajemnemu priznavanju potrdil o usposabljanju v vsej Skupnosti.

(6)

Podatke o sistemih izdajanja potrdil, v okviru katerih se izdajajo potrdila na podlagi vzajemnega priznavanja, je treba sporočiti Komisiji z obrazcem, določenim z Uredbo Komisije (ES) št. 308/2008 z dne 2. aprila 2008 o določitvi obrazca uradnega obvestila o programih držav članic za usposabljanje in izdajanje spričeval v skladu z Uredbo (ES) št. 842/2006 Evropskega parlamenta in Sveta (3). Komisiji je treba sporočiti informacije o priznavanju obstoječih sistemov ugotavljanja usposobljenosti ali poklicnih izkušenj v prehodnem obdobju.

(7)

Ukrepi, predvideni s to uredbo, so v skladu z mnenjem odbora, ustanovljenega s členom 18(1) Uredbe (ES) št. 2037/2000 Evropskega parlamenta in Sveta (4)

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Vsebina

V tej uredbi so določene minimalne zahteve za programe usposabljanja osebja, ki zajema določene fluorirane toplogredne pline iz klimatskih naprav v motornih vozilih, ki spadajo na področje uporabe Direktive 2006/40/ES, določeni pa so tudi pogoji za vzajemno priznavanje potrdil o usposabljanju, izdanih v skladu s temi zahtevami.

Člen 2

Usposabljanje osebja

1.   Samo tisto osebje, ki ima potrdilo o usposabljanju iz člena 3, se šteje kot ustrezno usposobljeno za opravljanje dejavnosti iz člena 1.

2.   Odstavek 1 se ne uporablja največ 12 mesecev za osebje, ki je vpisano v program usposabljanja za pridobitev potrdila o usposabljanju, če to osebje opravlja dejavnost pod nadzorom osebe, ki se šteje kot ustrezno usposobljena.

3.   Države članice se lahko odločijo, da se najpozneje do 4. julija 2010 odstavek 1 ne uporablja za:

(a)

osebje, ki ima potrdilo, izdano v skladu z obstoječimi kvalifikacijskimi shemami, za dejavnost iz člena 1, ki ga kot takega opredeli država članica; ali

(b)

osebje s poklicnimi izkušnjami na področju dejavnosti iz člena 1, ki jih je pridobilo pred 4. julijem 2008.

Tako osebje se za obdobje, navedeno v prvem pododstavku, šteje kot ustrezno usposobljeno za opravljanje dejavnosti iz člena 1.

Člen 3

Izdajanje potrdil o usposabljanju osebju

1.   Organ, ki izdaja potrdila, se opredeli z nacionalnim zakonom ali predpisom ali pa ga imenuje pristojni organ države članice ali druge pravne ali fizične osebe, ki imajo to pravico.

2.   Organ za izdajo potrdil iz odstavka 1 izdaja potrdila o usposabljanju osebju, ki je končalo program usposabljanja, ki je zajemal minimalne spretnosti in znanja, določene v Prilogi.

3.   Potrdilo o usposabljanju vsebuje vsaj naslednje:

(a)

ime organa, ki je izdal potrdilo, ime in priimek imetnika ter registrsko številko;

(b)

dejavnost, ki jo ima imetnik potrdila o usposabljanju pravico opravljati;

(c)

datum izdaje in podpis izdajatelja.

4.   Kadar obstoječi program usposabljanja obsega minimalne spretnosti in znanja, določene v Prilogi, z njim povezano potrdilo pa ne vsebuje elementov iz odstavka 3 tega člena, lahko organ za izdajo potrdil iz odstavka 1 imetniku te kvalifikacije izda potrdilo o usposabljanju brez ponovitve programa usposabljanja.

Člen 4

Uradno obvestilo

1.   Države članice do 4. julija 2008 uradno obvestijo Komisijo, da nameravajo uporabiti točko (a) ali (b) prvega pododstavka člena 2(3), tako da opredelijo obstoječe sisteme ugotavljanja usposobljenosti ali pogoje glede na poklicne izkušnje, na podlagi katerih se osebje šteje kot ustrezno usposobljeno.

2.   Države članice do 4. januarja 2009 uradno obvestijo Komisijo o imenih in kontaktnih podatkih organov, ki izdajajo potrdila, za osebje, ki ga zajema člen 3(1), ter o naslovih potrdil o usposabljanju za osebje, ki izpolnjuje zahteve iz člena 3(2) in Priloge, in sicer z uporabo obrazca, določenega z Uredbo (ES) št. 308/2008.

3.   Države članice dopolnijo uradno obvestilo, predloženo v skladu z odstavkom 2, s pomembnimi novimi informacijami in ga nemudoma predložijo Komisiji.

Člen 5

Pogoji za vzajemno priznavanje

1.   Države članice vzajemno priznajo potrdila o usposabljanju, izdana v drugih državah članicah v skladu s členom 3.

2.   Države članice lahko zahtevajo, da imetniki potrdil o usposabljanju, izdanih v drugi državi članici, predložijo prevod potrdila v drugem uradnem jeziku Skupnosti.

Člen 6

Začetek veljavnosti

Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 2. aprila 2008

Za Komisijo

Stavros DIMAS

Član Komisije


(1)  UL L 161, 14.6.2006, str. 1.

(2)  UL L 161, 14.6.2006, str. 12.

(3)  Glej stran 28 tega Uradnega lista.

(4)  UL L 244, 29.9.2000, str. 1. Uredba, kakor je bila nazadnje spremenjena z Odločbo Komisije 2007/540/ES (UL L 198, 31.7.2007, str. 35).


PRILOGA

Minimalne zahteve glede spretnosti in znanj, ki jih morajo vključevati programi usposabljanja

Program usposabljanja iz člena 3(2) zajema naslednje:

(a)

teoretični modul, ki je v stolpcu „Vrsta modula“ označen s T, ter

(b)

praktični modul, v katerem kandidat opravi zahtevano nalogo z ustreznim materialom, orodji in opremo ter je v stolpcu „Vrsta modula“ označen s P.


Minimalna znanja in spretnosti

Vrsta modula

1.   

Delovanje klimatskih naprav, ki vsebujejo fluorirane toplogredne pline, v motornih vozilih, vpliv hladilnih sredstev s fluoriranimi toplogrednimi plini na okolje in ustrezni okoljski predpisi

1.1

Osnovno poznavanje delovanja klimatskih naprav v motornih vozilih

T

1.2

Osnovno poznavanje uporabe in lastnosti fluoriranih toplogrednih plinov, ki se uporabljajo kot hladilna sredstva v klimatskih napravah v motornih vozilih, ter vpliva emisij teh plinov na okolje (razred velikosti njihovega potenciala globalnega segrevanja v odnosu do podnebnih sprememb)

T

1.3

Osnovno poznavanje ustreznih določb Uredbe (ES) št. 842/2006 in Direktive 2006/40/ES

T

2.   

Okolju prijazen zajem fluoriranih toplogrednih plinov

2.1

Poznavanje običajnih postopkov za zajem fluoriranih toplogrednih plinov

T

2.2

Ravnanje z valjem s hladilnim sredstvom

P

2.3

Priklop kompleta za zajem na servisne odprtine klimatske naprave motornega vozila, ki vsebuje fluorirane toplogredne pline, in odklop kompleta z njih

P

2.4

Uporaba kompleta za zajem

P