32003D0709



Uradni list L 258 , 10/10/2003 str. 0035 - 0036


Sklep Komisije

z dne 9. oktobra 2003

o ustanovitvi Evropske posvetovalne skupine za potrošnike

(2003/709/EC)

KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI JE –

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti,

ob upoštevanju naslednjega:

(1) V okviru varstva potrošnikov, kakor ga opredeljuje člen 153 Pogodbe, je za Komisijo primerno, da se s potrošniki posvetuje o problemih, ki se nanašajo na varstvo njihovih interesov na ravni Skupnosti.

(2) Od leta 1973 Komisiji pomaga forum, ustanovljen v ta namen z zaporednimi sklepi, med katerimi je zadnji Sklep Komisije 2000/323/ES z dne 4. maja 2000 o ustanovitvi Odbora potrošnikov [1].

(3) Navedeni sklep je treba prilagoditi razvoju političnega in pravnega okvira, da se upošteva pristop novih držav članic in potreba po približevanju opredelitev potrošniških organizacij s tistimi, ki se uporabljajo v zakonodaji Skupnosti. Hkrati je treba zagotoviti možnost povezovanja s predstavniki drugih organizacij. Poleg tega je v skladu s pravili o ustanavljanju odborov [2] zdajšnji Odbor potrošnikov treba preimenovati v "Evropsko posvetovalno skupino za potrošnike".

(4) Nadalje je ustrezno povečati preglednost in učinkovitost delovanja Skupine, zlasti s spremembo postopka za imenovanje kandidatov, tako da so člani, ki predstavljajo nacionalne potrošniške organizacije, lahko ponovno imenovani le enkrat, ter z vzpostavijo mehanizmov poročanja in omogočanjem sprejetja poslovnika skupine.

(5) Glede na precejšen obseg sprememb je treba zaradi jasnosti Sklep 2000/323/ES nadomestiti –

SKLENILA:

Člen 1

1. Komisija ustanovi Evropsko posvetovalno skupino za potrošnike, v nadaljnjem besedilu "Skupina".

2. Komisija se lahko s Skupino posvetuje o vseh problemih, povezanih z varstvom interesov potrošnikov na ravni Skupnosti.

Člen 2

1. Skupino sestavljajo:

(a) en član iz vsake države članice, ki predstavlja nacionalno potrošniško organizacijo;

(b) en član iz vsake evropske potrošniške organizacije.

2. Za namene tega sklepa "nacionalna potrošniška organizacija" pomeni predstavnika potrošniške organizacije, ki v skladu z nacionalnimi pravili in prakso zastopa potrošnike in je dejaven na nacionalni ravni.

3. Za namene tega sklepa "evropska potrošniška organizacija" pomeni potrošniške organizacije, ki izpolnjujejo eno od dveh naslednjih skupin meril: morajo:

(a) 1. biti nevladne, neprofitne, neodvisne od industrijskih, komercialnih, poslovnih ali drugih nasprotujočih interesov, njihovi glavni cilji in dejavnosti pa morajo biti spodbujanje in zaščita zdravja, varnosti in gospodarskih interesov potrošnikov in Skupnosti, in

2. biti pooblaščene, da predstavljajo interese potrošnikov na ravni Skupnosti, s strani nacionalnih potrošniških organizacij v najmanj polovici držav članic, ki v skladu z nacionalnimi pravili ali prakso predstavljajo potrošnike in so dejavne na regionalni ali nacionalni ravni, in

3. Komisiji predložiti zadovoljiva dokazila o članstvu, notranjih pravilih in virih financiranja, ali

(b) 1. biti nevladne, neprofitne, neodvisne od industrijskih, komercialnih, poslovnih ali drugih nasprotujočih interesov, njihovi glavni cilji in dejavnosti pa morajo biti predstavljanje interesov potrošnikov v procesu standardizacije na ravni Skupnosti, in

2. biti pooblaščene, v najmanj dveh tretjinah držav članic, da predstavljajo interese potrošnikov na ravni Skupnosti s

- telesi, ki v skladu z nacionalnimi pravili ali prakso predstavljajo nacionalne potrošniške organizacije v državah članicah, ali

- če takih teles ni, z nacionalnimi potrošniškimi organizacijami v državah članicah, ki v skladu z nacionalnimi pravili ali prakso predstavljajo potrošnike in so dejavne na nacionalni ravni.

Člen 3

1. Člane Skupine, ki predstavljajo nacionalne potrošniške organizacije, imenuje Komisija na podlagi predloga nacionalnih teles, ustanovljenih s strani držav članic, ki predstavljajo potrošniške organizacije, če obstajajo, ali pristojnih nacionalnih organov.

2. Člane skupine, ki predstavljajo evropske potrošniške organizacije, imenuje Komisija na podlagi predloga evropskih potrošniških organizacij.

3. Namestniki, katerih število je enako številu članov Skupine, se imenujejo pod enakimi pogoji kakor člani. Namestnik avtomatično nadomesti člana, ki je odsoten ali zadržan.

4. Komisija objavi seznam članov in njihovih namestnikov v seriji C Uradnega lista Evropskih Skupnosti, v informativne namene.

Člen 4

Mandat članov je tri leta in je obnovljiv, vendar so lahko člani, ki predstavljajo nacionalne potrošniške organizacije, imenovani le še enkrat po postopku iz člena 3. Ob izteku triletnega obdobja člani ostanejo na položaju, dokler ne pride do zamenjave ali dokler niso ponovno imenovani.

Mandat članov se konča pred iztekom obdobja treh let v primeru odpovedi, upokojitve ali smrti. Mandat lahko prekine tudi organizacija, telo ali organ, ki je kandidata predlagal, če zahteva zamenjavo. Člani se v tem primeru za preostanek triletnega obdobja nadomestijo po postopku iz člena 3.

Člen 5

Članstvo ne daje pravice do osebnega prejemka.

Člen 6

1. Na predlog Komisije lahko Skupina povabi predstavnike drugih organizacij, katerih glavni cilj je spodbujanje interesov potrošnikov in ki aktivno delujejo na tem področju na evropski ravni, da se vključijo v delo Skupine.

2. Skupina lahko povabi vsako osebo s posebnim strokovnim znanjem o točki na dnevnem redu, da sodeluje pri delu Skupine kot izvedenec.

Člen 7

1. Skupina se srečuje v obliki in v skladu s časovnim razporedom, ki ju določi Komisija. Komisija predseduje sestankom Skupine. Komisija zagotovi tajniške storitve za Skupino in organizira njeno delo.

2. Razprave v Skupini temeljijo na prošnjah za mnenje, ki jih vloži Komisija. Če vloži prošnjo za mnenje, lahko Komisija določi skrajni rok za oddajo mnenja.

3. Skupina sprejme svoj poslovnik na podlagi predlogov Komisije.

4. Člani Skupine, ki predstavljajo nacionalne potrošniške organizacije, obveščajo in se posvetujejo z združenji, ki jih v Skupini predstavljajo. Vsak član uporabi učinkovit mehanizem poročanja, da sistematično obvešča vse potrošniške organizacije na nacionalni ravni o delu v Skupini ter izraža in posreduje tudi njihova stališča.

5. Skupina predstavi poročilo o svojih dejavnostih skupščini potrošniških organizacij, ki jo enkrat letno skliče Komisija.

Člen 8

Brez poseganja v določbe členov 287 Pogodbe člani Skupine in njihovi namestniki ne smejo razkriti nobenih podatkov, pridobljenih z delom v Skupini ali njenih delovnih skupinah, če jih Komisija obvesti, da je zahtevano mnenje ali zastavljeno vprašanje zaupne narave.

Člen 9

Sklep 2000/323/ES se razveljavi.

V Bruslju, 9. oktobra 2003.

Za Komisijo

David Byrne

Član Komisije

[1] UL L 111, 9.5.2000, str. 30.

[2] Sklep Sveta 1999/468/ES z dne 28. junija 1999 (UL L 184, 17.7.1999, str. 23); Sklep Komisije z dne 24. julija 2000, SEC(2000)1230.

--------------------------------------------------