31992L0077



Uradni list L 316 , 31/10/1992 str. 0001 - 0004
finska posebna izdaja: poglavje 9 zvezek 2 str. 0080
švedska posebna izdaja: poglavje 9 zvezek 2 str. 0080


Direktiva Sveta 92/77/EGS

z dne 19. oktobra 1992

o dopolnitvi skupnega sistema davka na dodano vrednost in spremembi Direktive 77/388/EGS (približevanje stopenj DDV)

SVET EVROPSKIH SKUPNOSTI JE

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske gospodarske skupnosti in zlasti člena 99 Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Komisije [1],

ob upoštevanju mnenja Evropskega parlamenta [2],

ob upoštevanju mnenja Ekonomsko-socialnega odbora [3],

ker vzpostavitev notranjega trga, ki je eden od temeljnih ciljev Skupnosti, kot prvi korak zahteva, da se odpravi davčni nadzor na mejah;

ker, da bi se izognili izkrivljanju, takšna odprava v primeru davka na dodano vrednost pomeni ne samo enotno davčno osnovo, ampak tudi število in višino stopenj, ki so med državami članicami dovolj izenačene; ker je zato treba spremeniti Direktivo 77/388/EGS [4];

ker je treba v prehodnem obdobju omogočiti določena odstopanja glede števila in višine stopenj,

SPREJEL NASLEDNJO DIREKTIVO:

Člen 1

Direktiva 77/388/EGS se spremeni:

1. člen 12(3) se nadomesti z:

"3. (a) Od 1. januarja 1993 države članice uporabljajo splošno stopnjo, ki do 31. decembra 1996 ne sme biti nižja od 15 %.

Na podlagi poročila o delovanju prehodne ureditve in predlogov o končni ureditvi, ki jih predloži Komisija v skladu s členom 281, Svet pred 31. decembrom 1995 soglasno odloči o višini najnižje stopnje, ki se po 31. decembru 1996 uporablja glede na splošno stopnjo.

Države članice lahko uporabljajo eno ali dve nižji stopnji. Nižje stopnje ne smejo biti nižje od 5 % in se uporabljajo samo za dobave kategorij blaga in storitev določenih v Prilogi H.

(b) Države članice lahko uporabljajo nižjo stopnjo za dobave zemeljskega plina in električne energije, če ni nevarnosti izkrivljanja konkurence. Država članica, ki namerava uporabljati takšno stopnjo, mora pred tem obvestiti Komisijo. Komisija odloči o obstoju nevarnosti izkrivljanja konkurence. Če Komisija ne sprejme takšne odločitve v treh mesecih od prejema informacije, se šteje, da nevarnost izkrivljanja konkurence ne obstaja.

(c) Pravila v zvezi s stopnjami, ki se uporabljajo za umetniške predmete, starine in zbirke se določijo z direktivo o posebni ureditvi za rabljeno blago, umetniške predmete, starine in zbirke. Svet sprejme to direktivo pred 31. decembrom 1992.

(d) Pravila v zvezi z obdavčevanjem kmetijskih pridelkov, razen tistih iz kategorije 1 Priloge H, soglasno določi Svet pred 31. decembrom 1994 na podlagi predloga Komisije.

Do 31. decembra 1994 tiste države članice, ki trenutno uporabljajo nižjo stopnjo, to lahko še naprej uporabljajo; države članice, ki trenutno uporabljajo splošno stopnjo, ne smejo uporabljati nižje stopnje. To bo omogočilo odložitev uporabe splošne stopnje za dve leti.

(e) Pravila v zvezi z režimom in stopnjami, ki se uporabljajo za zlato, se določijo z direktivo o posebni ureditvi za zlato. Komisija pravočasno pripravi takšen predlog, da ga Svet soglasno sprejme pred 31. decembrom 1992.

Države članice sprejmejo vse potrebne ukrepe za boj proti goljufijam na tem področju po 1. januarju 1993. Ti ukrepi lahko vključujejo uvedbo sistema obračunavanja DDV za dobave zlata med davčnimi zavezanci v isti državi članici, ki določa, da davek plača kupec v imenu prodajalca in hkrati kupcu daje pravico do odbitka enakega zneska davka kot vstopnega davka.";

2. prvi stavek člena 12(4) se črta;

3. členu 12(4) se doda naslednji pododstavek:

"Na podlagi poročila Komisije Svet od leta 1994 dalje vsaki dve leti pregleda obseg nižjih stopenj. Svet se lahko na predlog Komisije soglasno odloči za spremembo seznama blaga in storitev iz Priloge H.";

4. člen 28(2) se nadomesti z naslednjim:

"2. Ne glede na člen 12(3) se v prehodnem obdobju iz člena 281 uporabljajo naslednje določbe.

(a) Še naprej se lahko uporabljajo oprostitve z vračilom davka, plačanega v predhodni fazi, in nižje stopnje, ki so nižje od najnižjih stopenj, določenih v členu 12(3), ki so veljale 1. januarja 1991 in so v skladu s pravom Skupnosti ter izpolnjujejo pogoje iz zadnje alinee člena 17 Druge direktive Sveta z dne 11. aprila 1967.

Države članice sprejmejo potrebne ukrepe, da zagotovijo določitev lastnih sredstev v zvezi s temi posli.

Če določbe tega odstavka za Irsko povzročijo izkrivljanja konkurence pri dobavi energentov za ogrevanje in razsvetljavo, lahko Komisija na posebno zahtevo Irski dovoli, da za takšne dobave uporablja nižjo stopnjo v skladu s členom 12(3). V tem primeru Irska predloži svojo zahtevo Komisiji skupaj z vsemi potrebnimi informacijami. Če Komisija ne sprejme odločitve v treh mesecih po prejemu zahteve, se šteje, da Irska lahko uporablja predlagane nižje stopnje.

(b) Države članice, ki so 1. januarja 1991 v skladu s pravom Skupnosti uporabljale oprostitve z vračilom davka, plačanega v predhodni fazi, ali nižje stopnje, ki so nižje od najnižjih stopenj iz člena 12(3), za blago in storitve, razen blaga in storitev iz Priloge H, lahko za vsako tako dobavo uporabljajo nižjo stopnjo ali eno od dveh nižjih stopenj iz člena 12(3).

(c) Države članice, ki bodo morale pod pogoji iz člena 12(3) zvišati svojo splošno stopnjo, ki so jo uporabljale 1. januarja 1991, za več kot 2 %, lahko uporabljajo nižjo stopnjo, ki je nižja od najnižje stopnje iz člena 12(3), za dobave kategorij blaga in storitev iz Priloge H. Poleg tega lahko te države članice uporabljajo takšno stopnjo za restavracijske storitve, otroška oblačila, otroško obutev in stanovanja. Države članice na podlagi tega odstavka ne smejo uvesti oprostitev z vračilom davka, plačanega v predhodni fazi.

(d) Države članice, ki so 1. januarja 1991 uporabljale nižjo stopnjo za restavracijske storitve, otroška oblačila, otroško obutev in stanovanja, lahko za takšne dobave takšno stopnjo še naprej uporabljajo.

(e) Države članice, ki so 1. januarja 1991 uporabljale nižjo stopnjo za dobave blaga in storitev, ki niso določene v Prilogi H, lahko nižjo stopnjo ali eno od dveh nižjih stopenj, določenih v členu 12(3) za takšne dobave, še naprej uporabljajo, če stopnja ni nižja od 12 %.

(f) Helenska republika lahko uporablja stopnje DDV, ki so do 30 % nižje od stopenj, ki se uporabljajo v celinski Grčiji, v departmajih Lezbos, Chios, Samos, Dodekanez in Kikladi ter na naslednjih otokih v Egejskem morju: Thasos, Severni Sporadi, Samotraka in Skiros.

(g) Na podlagi poročila Komisije Svet pred 31. decembrom 1994 ponovno pregleda določbe pododstavkov (a) do (f) zgoraj zlasti v zvezi s pravilnim delovanjem notranjega trga. V primeru večjih izkrivljanj konkurence Svet na predlog Komisije soglasno sprejme ustrezne ukrepe.";

5. Priloga H je priložena v Prilogi k tej direktivi.

Člen 2

1. Države članice sprejmejo zakone in druge predpise potrebne za uskladitev s to direktivo, najpozneje do 31. januarja 1992. O tem takoj obvestijo Komisijo.

Ko države članice sprejmejo te ukrepe se sklicujejo na to direktivo ali pa sklic nanjo navedejo ob njihovi uradni objavi. Način sklicevanja določijo države članice.

2. Države članice predložijo Komisiji besedila temeljnih predpisov nacionalne zakonodaje, sprejetih na področju, ki ga ureja ta direktiva.

Člen 3

Ta direktiva je naslovljena na države članice.

V Luxembourgu, 19. oktobra 1992

Za Svet

Predsednik

J. Cope

[1] UL C 176, 17.7.1990, str. 8.

[2] UL C 324, 24.12.1990, str. 104.

[3] UL C 332, 31.12.1990, str. 1.

[4] UL L 145, 13.6.1977, str. 1. Nazadnje spremenjena z Direktivo 91/680/EGS (UL L 376, 31.12.1991, str. 1).

--------------------------------------------------

PRILOGA

"

PRILOGA H

SEZNAM DOBAV BLAGA IN STORITEV, ZA KATERE SE LAHKO UPORABLJAJO NIŽJE STOPNJE DDV

Pri prenosu spodnjih kategorij, ki se nanašajo na blago, v nacionalno zakonodajo, lahko države članice uporabljajo kombinirano nomenklaturo, da določijo natančno pokritje vsake kategorije.

Kategorija | Opis |

1 | Živila (vključno s pijačami, razen alkoholnih pijač) za prehrano ljudi in živali; žive živali, semena, rastline in sestavine, ki so običajno namenjene za pripravo živil; proizvodi, ki se običajno uporabljajo kot dodatki ali nadomestki živil |

2 | Oskrba z vodo |

3 | Farmacevtski izdelki, ki se običajno uporabljajo za zdravstveno nego, preprečevanje bolezni in zdravljenje v medicini ali veterini, skupaj z izdelki, ki se uporabljajo za preprečevanje zanositve in sanitarno zaščito |

4 | Medicinska oprema, pripomočki in druge naprave, ki se običajno uporabljajo za lajšanje ali zdravljenje invalidnosti, za izključno osebno rabo invalidne osebe, skupaj s popravili takšnega blaga ter avtomobilski sedeži za otroke |

5 | Prevoz potnikov in njihove spremljajoče prtljage |

6 | Dobave, skupaj s knjižnično izposojo, knjig (vključno z brošurami, letaki in podobnim tiskanim gradivom; otroških slikanic, vključno s tistimi za risanje ali barvanje; glasbenih del, tiskanih ali v rokopisu; zemljevidov in hidrografskih ali podobnih kart); časopisov in periodičnih publikacij, razen gradiv, ki so v celoti ali v pretežnem delu namenjena oglaševanju |

7 | Vstopnine za prireditve, gledališča, cirkuse, sejme, zabavišča, koncerte, muzeje, živalske vrtove, kinodvorane, razstave in podobne kulturne dogodke in objekte |

Sprejem radijskih in televizijskih programov |

8 | Storitve ali avtorski honorarji pisateljev, skladateljev in izvajalskih umetnikov |

9 | Dobava, gradnja, obnova in adaptacija stanovanj, ki so del socialne politike |

10 | Dobave blaga in storitev, ki so običajno namenjene za uporabo v kmetijski proizvodnji, razen opreme kot so kmetijski stroji, ali objekti |

11 | Nastanitev, ki jo ponujajo hoteli in podobni obrati, skupaj s počitniškimi nastanitvami, ter dajanje v najem zemljišč za kampiranje in prostorov za počitniške prikolice |

12 | Vstopnine za športne prireditve |

13 | Uporaba športnih objektov |

14 | Dobave blaga in storitev, ki jih opravijo organizacije, ki jih države članice priznavajo za dobrodelne in ki delujejo na področju socialnega varstva, če te dobave niso oproščene po členu 13 |

15 | Pogrebne storitve in upepelitve ter dobave blaga s tem v zvezi, ki jih opravljajo osebe, ki opravljajo pogrebno dejavnost |

16 | Zdravstvena in zobozdravstvena nega ter termalno zdravljenje, razen če te storitve niso oproščene po členu 13 |

17 | Storitve opravljene v zvezi s čiščenjem cest, odvažanjem smeti in predelavo odpadkov, razen če takšne storitve ne opravljajo osebe iz člena 4(5) |

"

--------------------------------------------------