31982D0043



Uradni list L 020 , 28/01/1982 str. 0035 - 0037
finska posebna izdaja: poglavje 5 zvezek 2 str. 0164
španska posebna izdaja: poglavje 05 zvezek 3 str. 0003
švedska posebna izdaja: poglavje 5 zvezek 2 str. 0164
portugalska posebna izdaja poglavje 05 zvezek 3 str. 0003


Sklep Komisije

z dne 9. decembra 1982

o ustanovitvi Svetovalnega odbora za enake možnosti žensk in moških

(82/43/EGS)

KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI JE

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske gospodarske skupnosti,

ker je treba uporabo načela enakega obravnavanja žensk in moških v praksi spodbuditi z izboljšanim sodelovanjem ter izmenjavo mnenj in izkušenj med tistimi telesi, ki so posebej odgovorna za spodbujanje enakih možnosti v državah članicah, in Komisijo;

ker se bo v praksi polno izvajanje direktiv Sveta 75/117/EGS z dne 10. februarja 1975 o približevanju zakonodaje držav članic v zvezi z uporabo načela enakega plačila za moške in ženske [1], 76/207/EGS z dne 9. februarja 1976 o izvrševanju načela enakega obravnavanja moških in žensk v zvezi z dostopom do zaposlitve, poklicnega usposabljanja in napredovanja ter delovnih pogojev [2], in 79/7/EGS z dne 19. decembra 1978 o postopnem izvrševanju načela enakega obravnavanja moških in žensk v zadevah socialne varnosti [3], precej pospešilo zaradi pomoči nacionalnih teles z mrežo specializiranih podatkov, ki jim bo na voljo;

ob upoštevanju Direktive 72/161/EGS z dne 17. aprila 1972 o socialno-gospodarskih smernicah za pridobitev poklicnih kvalifikacij za osebe, ki se ukvarjajo s kmetijstvom [4];

ker priprava in izvajanje ukrepov Skupnosti v zvezi z zaposlovanjem žensk, izboljšanjem položaja samozaposlenih žensk in tistih, ki so zaposlene v kmetijstvu, ter spodbujanjem enakih možnosti zahtevajo tesno sodelovanje s specializiranimi telesi v državah članicah;

ker je zato treba vzpostaviti institucionalni okvir za redna posvetovanja s temi telesi,

SKLENILA:

Člen 1

Komisija ustanovi Svetovalni odbor za enake možnosti žensk in moških, v nadaljevanju "odbor".

Člen 2

1. Odbor svetuje Komisiji pri oblikovanju in izvajanju njene politike za pospeševanje zaposlovanja žensk in enakega obravnavanja ter zagotavlja stalno izmenjavo podatkov o pridobljenih izkušnjah in ukrepih, sprejetih v Skupnosti na zadevnih področjih.

2. Za dosego ciljev iz odstavka 1 zgoraj odbor:

- izmenjuje podatke s Komisijo o dejavnosti, ki poteka na ravni Skupnosti in na nacionalni ravni, ter, kjer je to ustrezno, o nadaljnjih ukrepih za takšno dejavnost,

- izdaja mnenja ali posreduje poročila Komisiji, predvsem v zvezi s politiko enakih možnosti, bodisi na njeno zahtevo bodisi na svojo pobudo, in v ta namen spodbuja izmenjavo podatkov o izkušnjah držav članic na področjih, ki so v njegovi pristojnosti.

3. Postopki za kroženje mnenj in poročil odbora se določijo v soglasju s Komisijo.

Člen 3

1. Odbor ima 20 članov.

2. Sestavljen je iz dveh predstavnikov vsake države članice, ki sta imenovana izmed članov nacionalnih odborov ali teles, ustanovljenih z uradnim sklepom, ki so zlasti odgovorni za vprašanja zaposlovanja žensk in/ali enakih možnosti žensk in moških ter zastopajo zadevna področja. Če obstaja več takšnih odborov ali teles, ki se ukvarjajo s tem vprašanjem v državi članici, Komisija določi, katero telo je glede na njegove cilje, sestavo, reprezentativnost in stopnjo neodvisnosti najprimernejše za zastopanje v odboru. Vsako državo, ki nima takšnega odbora, zastopajo člani teles, za katere Komisija meni, da izvajajo podobne naloge.

3. Člane odbora posamezno imenuje Komisija na predlog teles iz odstavka 2 zgoraj izmed članov teh teles ali njihovih sekretariatov.

4. Zastopniki socialnih partnerjev na ravni Skupnosti se lahko udeležijo sestankov odbora kot opazovalci v skladu s postopkom, ki ga določijo njihove organizacije in Komisija.

Člen 4

Za vsakega člana odbora je imenovan nadomestni član pod enakimi pogoji, kakor so določeni v členu 3. Brez poseganja v določbe člena 7 se nadomestni član ne udeležuje sestankov odbora niti ne sodeluje pri njegovem delu, razen če je zadevnemu članu to preprečeno.

Člen 5

Mandatno obdobje članov odbora je tri leta in je obnovljivo.

Po koncu triletnega obdobja člani odbora ostanejo na položaju, dokler niso zamenjani ali ponovno imenovani.

Mandat člana se konča pred iztekom triletnega obdobja v primeru njegove odpovedi, prenehanja njegovega članstva v organizaciji, ki jo predstavlja, ali njegove smrti. Njegov mandat se lahko tudi konča, če organizacija, ki ga je imenovala, zahteva njegovo zamenjavo.

Za preostanek mandata je član zamenjan v skladu s postopkom, določenim v členu 4.

Za dolžnosti člana ni namenjeno nobeno plačilo; potne stroške in dnevnice za sestanke odbora in delovnih skupin, določenih po členu 8, krije Komisija v skladu z veljavnimi upravnimi predpisi.

Člen 6

Odbor med svojimi člani izvoli predsednika za obdobje enega leta. Izvoljen je z dvotretjinsko večino navzočih članov; vendar je potrebnih najmanj deset glasov za.

Odbor izvoli dva podpredsednika z isto večino in pod enakimi pogoji. Če predsednik ni navzoč, predseduje eden od podpredsednikov. Predsednik in podpredsednika pripadajo različnim državam članicam.

Komisija organizira delo odbora v tesnem sodelovanju s predsednikom, sekretarske naloge pa opravlja Urad Komisije za vprašanja v zvezi z zaposlovanjem in enakim obravnavanjem žensk.

Člen 7

Predsednik lahko povabi katero koli osebo, ki je posebej usposobljena za določeno temo dnevnega reda, da sodeluje kot strokovnjak pri delu odbora.

Strokovnjaki sodelujejo samo pri delu v zvezi s posamezno temo, za katero se zaprosi za njihovo navzočnost.

Člen 8

1. Odbor lahko ustanovi delovne skupine.

2. Odbor lahko za pripravo svojih mnenj poročevalcu ali zunanjemu strokovnjaku da nalogo, da sestavi poročila v skladu s postopki, ki jih je treba določiti.

Člen 9

Ukrepi, sprejeti v skladu s členoma 7 in 8, ki so finančno pomembni za proračun Evropskih skupnosti, se predložijo Komisiji v predhodno odobritev in izvajajo v skladu z veljavnimi upravnimi predpisi.

Člen 10

1. Komisija skliče odbor in ta se sestane v njenih prostorih. Sestane se najmanj trikrat na leto.

2. Predstavniki Komisije imajo pravico, da sodelujejo na sestankih odbora in njegovih delovnih skupin.

Člen 11

Kadar razpravam odbora sledi glasovanje, se zahteva dvotretjinska večina navzočih članov. Potrebnih pa je najmanj deset glasov za. Kadar so izražena mnenja manjšine, jih je treba vnesti v zapisnik, ki sestavlja prilogo k mnenju.

Člen 12

Brez poseganja v določbe člena 214 Pogodbe se od članov odbora zahteva, da ne razkrivajo podatkov, do katerih so prišli med delom v odboru ali njegovih delovnih skupinah, če jih Komisija obvesti, da je zahtevano mnenje ali postavljeno vprašanje zaupna zadeva.

V takšnih primerih se sestankov udeležijo samo člani odbora in predstavniki oddelkov Komisije.

Člen 13

Ta sklep začne veljati 1. januarja 1982.

V Bruslju, 9. decembra 1981

Za Komisijo

G. Thorn

Predsednik

[1] UL L 45, 19.2.1975, str. 19.

[2] UL L 39, 14.2.1976, str. 40.

[3] UL L 6, 10.1.1979, str. 24.

[4] UL L 96, 23.4.1972, str. 15.

--------------------------------------------------