22.3.2013   

SL

Uradni list Evropske unije

L 82/21


IZVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) št. 262/2013

z dne 18. marca 2013

o odobritvi manjše spremembe specifikacije za ime, vpisano v register zaščitenih označb porekla in zaščitenih geografskih označb (Melon du Quercy (ZGO))

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Uredbe (EU) št. 1151/2012 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 21. novembra 2012 o shemah kakovosti kmetijskih proizvodov in živil (1) ter zlasti drugega pododstavka člena 53(2) Uredbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Uredba (EU) št. 1151/2012 je začela veljati 3. januarja 2013. Uredba je razveljavila in nadomestila Uredbo Sveta (ES) št. 510/2006 z dne 20. marca 2006 o zaščiti geografskih označb in označb porekla za kmetijske proizvode in živila (2).

(2)

V skladu s prvim pododstavkom člena 9(1) Uredbe (ES) št. 510/2006 je Komisija preučila vlogo Francije za odobritev spremembe specifikacije za zaščiteno geografsko označbo „Melon du Quercy“, registrirano v skladu z Uredbo Komisije (ES) št. 1165/2004 (3), kakor je bila spremenjena z Uredbo (ES) št. 1040/2007 (4).

(3)

Namen zahtevka je sprememba specifikacije z natančno določitvijo opisa proizvoda, dokazila o poreklu, metode pridobivanja, označevanja, nacionalnih zahtev ter podatkov o nadzornem organu.

(4)

Komisija je zadevno spremembo preučila in sklenila, da je upravičena. Ker gre za manjšo spremembo, jo lahko Komisija odobri brez uporabe postopka iz členov 50 do 52 Uredbe (EU) št. 1151/2012 –

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Specifikacija zaščitene geografske označbe „Melon du Quercy“ se spremeni v skladu s Prilogo I k tej uredbi.

Člen 2

Enotni dokument z navedbo glavnih elementov specifikacije je v Prilogi II k tej uredbi.

Člen 3

Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 18. marca 2013

Za Komisijo V imenu predsednika

Dacian CIOLOȘ

Član Komisije


(1)  UL L 343, 14.12.2012, str. 1.

(2)  UL L 93, 31.3.2006, str. 12.

(3)  UL L 224, 25.6.2004, str. 16.

(4)  UL L 238, 11.9.2007, str. 29.


PRILOGA I

V specifikaciji zaščitene geografske označbe „Melon du Quercy“ se odobrijo naslednje spremembe:

1.   Opis kmetijskega proizvoda

Ker je bil evropski standard trženja za melone 1. julija 2009 (Uredba ES št. 1615/2001) razveljavljen, se sklic na razred I Uredbe ES št. 1615/2001 nadomesti z vključitvijo objektivnih elementov, ki jih je prvotno nalagal navedeni standard (značilnosti sorte, dobra kakovost in izenačeno pakiranje), v specifikacijo.

V prvotni specifikaciji se je razlikovalo med „tako imenovano charentsko melono“ in „drugimi vrstami trajnejših melon“. Ker so vse melone, ki se uporabljajo za pridelavo melon „Melon du Quercy“, charentske vrste, se predlaga sinteza.

Seznam razredov pakiranja se s poenostavitvijo oblike nadomesti z izrecno obveznostjo izenačenega pakiranja, pri čemer je največja melona za največ 30 % težja od najmanjše.

Nacionalni predpisi, ki urejajo certifikacijske zahteve za navedene melone, so v zvezi z vsebnostjo sladkorja kot najnižjo vrednost nalagali 11° Brix, kar je vrednost, ki je v skladu s tradicijo pridelave. Predlaga se torej sprememba specifikacije ZGO, in sicer se namesto „več kot 11° Brix“ navede „najmanj 11° Brix“.

2.   Elementi, ki dokazujejo, da kmetijski proizvod izvira z opredeljenega območja

Uvedena je identifikacija pridelovalcev, da bi se okrepil nadzor nad poreklom melon „Melon du Quercy“. V to poglavje so vključene vse obveznosti prijave, vodenja registra ali identifikacije proizvodov.

Da bi se upoštevale posebnosti trženja na maloprodajnem trgu in ker so vse melone iz Quercyja posamično identificirane, identifikacija pakiranj ni več obvezna. Potrošniki se zato obveščajo z oglasi na prodajnih mestih ali nalepko s ceno.

3.   Opis metode pridobivanja

Diagram pridelave je bil formalno spremenjen, da bi se poudarilo zaporedje postopkov za pridelavo melon „Melon du Quercy“: pridelava, sortiranje in pakiranje ter nato skladiščenje. Razlikovanje med različnimi prodajnimi potmi se črta, namesto tega pa se izpostavijo skupne obveznosti vseh pridelovalcev.

Da bi se zagotovila kakovost melon „Melon du Quercy“, so opredeljena podrobna pravila za letno oblikovanje seznamov dovoljenih sort.

V okviru povzetja določb iz nacionalnih predpisov in zaradi natančnejše opredelitve faz pridelave so v specifikacijo uvedena pravila za sajenje in sejanje, namakanje, gnojenje, zaščito rastlin, odobritev kakovosti in sortiranje.

Na podlagi sprememb pri vrstah in izkušenj iz zadnjih petnajstih let, zlasti vročih poletij (predvsem poletja 2005), je mogoče zagotoviti, da se kakovost melon „Melon du Quercy“ ne bo spremenila, če se pobirajo po 13. uri, ko so temperature višje. Obveznost pobiranja pred 13. uro se tako črta.

Pobiranje v enojni plasti je bilo upravičeno pri sortah, ki so zelo občutljive za udarce. Ker poskusi, opravljeni leta 2009, niso pokazali poslabšanja kakovosti, se doda možnost pobiranja in shranjevanja v paletne zaboje (pripomoček za shranjevanje v več plasteh).

Sklic na plitvi zaboj se pri pakiranju črta, da bi bilo mogoče uporabljati kakovostnejše pripomočke za shranjevanje, kot je posodica.

Da bi se upoštevale posebnosti trženja na maloprodajnih trgih, pri katerem se prodajne police redno polnijo z melonami, se obveznost pakiranja v zaboje z vdolbino in papirjem pri tovrstnem trženju črta.

4.   Nadzorni organ

Podatki o nadzornem organu se posodobijo. Doda se sklic na njegovo akreditacijo.

5.   Podrobne navedbe označevanja

Uvedejo se posebne obveznosti za ZGO. Obveznosti v zvezi z nacionalnimi predpisi (CCP) se črtajo.

6.   Zahteve, ki jih je treba izpolnjevati v skladu z evropskimi ali nacionalnimi določbami

Vstavitev preglednice glavnih postavk, ki jih je treba nadzirati, v skladu z nacionalnimi zahtevami.


PRILOGA II

ENOTNI DOKUMENT

Uredba Sveta (ES) št. 510/2006 (1)

MELON DU QUERCY

Št. ES: FR-PGI-0205-0086-13.10.2011

ZGO (X) ZOP ( )

1.   Ime

„Melon du Quercy“

2.   Država članica ali tretja država

Francija

3.   Opis kmetijskega proizvoda ali živila

3.1   Vrsta proizvoda

Skupina 1.6

Sadje, zelenjava in žita, sveži ali predelani

3.2   Opis proizvoda, za katerega se uporablja ime iz 1. točke

Melone spadajo v sorto charentske vrste, imajo gladko, hrapavo ali mrežasto lupino zelene, sive, spreminjaste ali rumene barve ter oranžno meso, tehtajo pa najmanj 450 g.

Sadeži so celi, zdravi, na videz sveži, čvrsti, čisti in dobre kakovosti; če so pobrani s pecljem, mora biti krajši od 2 cm.

Refraktometrični indeks je najmanj 11° Brix.

Melone iz Quercyja se dajejo v prodajo cele in zapakirane. Največja melona pri nobenem pakiranju ne sme biti za več kot 30 % težja od najmanjše melone.

V vsaki enoti pakiranja so lahko le izenačene melone, torej melone enake kakovosti, dozorelosti in barve.

3.3   Surovine (samo za predelane proizvode)

3.4   Krma (samo za proizvode živalskega izvora)

3.5   Posebni proizvodni postopki, ki jih je treba izvajati na opredeljenem geografskem območju

Melone iz Quercyja se pridelujejo na geografskem območju ZGO.

3.6   Posebna pravila za rezanje, ribanje, pakiranje itn.

Odobritev kakovosti, sortiranje in pakiranje potekajo na geografskem območju ZGO.

Ti postopki potekajo zelo hitro, da bi se zagotovila kakovost melon in da bi bile dane na trg v šestih dneh po pobiranju.

Odobritev kakovosti in sortiranje potekata na navedenem geografskem območju, saj sta ključna za dobro izbiro melon, ki bi lahko dobile označbo ZGO; izvajajo ju pridelovalci, usposobljeni za presojanje optimalne dozorelosti melon na podlagi barve lupine in vsebnosti sladkorja, izmerjene z refraktometrom.

Pakiranje prav tako poteka na navedenem geografskem območju, saj se izvaja hkrati s sortiranjem in odobritvijo kakovosti, s čimer se omeji ravnanje, ki bi lahko poslabšalo kakovost melon „Melon du Quercy“. Poleg tega je zagotovljena sledljivost s posamično identifikacijo melon in pakiranjem z logotipom „Melon du Quercy“ ter uvedbo posebne evidence zalog.

3.7   Posebna pravila za označevanje

Ime proizvoda: „Melon du Quercy“,

logotip ZGO ali navedba „Zaščitena geografska označba“,

logotip „Melon du Quercy“ na vsakem sadežu.

4.   Kratka opredelitev geografskega območja

Geografsko območje ZGO „Melon du Quercy“ zajema:

departma Lot, kantone Castelnau-Montratier, Lalbenque, Montcuq ter občine Cambayrac, Carnac-Rouffiac, Concots, Floressas, Labastide-Marnhac, Lacapelle-Cabanac, Mauroux, Le Montat, Sauzet, Sérignac in Villesèque,

departma Lot-et-Garonne, kantone Beauville, Penne-d’Agenais, Puymirol, Tournon-d’Agenais,

departma Tarn-et-Garonne, kantone Bourg-de-Visa, Caussade, Lafrançaise, Lauzerte, Moissac, Molières, Monclar-de-Quercy, Montaigu-de-Quercy, Montauban, Montpezat-de-Quercy, Négrepelisse, Villebrumier ter občine de Castelsagrat, Gasques, Goudourville, Montjoi, Mouillac, Perville, Pommevic, Saint-Clair in Valence.

5.   Povezanost z geografskim območjem

5.1   Posebnosti geografskega območja

Za podnebje geografskega območja je značilno, da se izmenjujejo oceanski (hladni in vlažni) in sredozemski (vroči in suhi) zračni tokovi, kar povzroča temperaturne razlike. Tovrstno zmerno podnebje je primerno za pridelavo melon.

Uporabljene površine so ilovnato-apnenčaste. Lastnosti tovrstnih tal so posebno primerne za pridelavo melon.

5.2   Posebnosti proizvoda

Melone „Melon du Quercy“ izhajajo iz sort charentske vrste, katerih lupina je gladka, mrežasto-hrapava ter ima bolj ali manj izrazite brazde.

Zanje je značilno sočno, čvrsto in hkrati topljivo meso oranžne barve.

Izbira sort po agronomskih in aromatičnih merilih (npr. okus), ki se jim pridružujejo ilovnato-apnenčasta tla, značilnosti podnebja in merila v zvezi s pobiranjem (optimalna dozorelost), so odločilni dejavniki za pridelavo sadežev, ki se odlikujejo po sladkem okusu (najmanj 11° Brix), razvitima vonju in okusu ter izraziti in značilni aromi.

5.3   Vzročna povezanost geografskega območja s kakovostjo ali značilnostmi proizvoda (pri ZOP) oziroma z določeno kakovostjo, slovesom ali značilnostjo proizvoda (pri ZGO)

Pedoklimatske razmere na navedenem geografskem območju pripomorejo k aromatičnosti sadežev.

Po eni strani ilovnato-apnenčasta tla z uravnoteženo sestavo in dobro prezračenostjo omogočajo pravilno rast rastlin in optimalno ravnotežje mineralov v sadežih.

Po drugi strani na razvoj ploda vpliva posebno podnebje območja Quercy, zaradi katerega je število sadežev na sadiko optimalno. Vsak sadež tako bolje črpa hranila. Prevladujoči (vroči in suhi) sredozemski zračni tokovi obenem spodbujajo zorenje sadežev, zlasti poleti.

Kakovost melon „Melon du Quercy“ temelji tudi na starodavnem znanju pridelovalcev v sektorju melon „Melon du Quercy“. To se kaže zlasti v izbiri sort, ki so posebno prilagojene območju pridelave, pobiranju pri optimalni dozorelosti in optimalnem času, v katerem se melone pripravijo za prodajo.

Sloves melon „Melon du Quercy“ se je razširil zaradi zgodnje identifikacije, ki so jo leta 1994 uvedli njihovi pridelovalci. K slovesu pripomorejo številne prireditve, ki spremljajo njihovo prodajo, na primer praznovanje Belfort du Quercy, ki poteka sredi avgusta, ali odprtje sezone, kot so ga v prostorih prefekture departmaja Lot pripravili julija 1994 in o katerem so obsežno poročali lokalni mediji. O odličnosti melon iz Quercyja je julija 1996 na naslovnici poročal tudi dnevnik Dépêche du Midi.

Sklic na objavo specifikacije

(Člen 5(7) Uredbe (ES) št. 510/2006)

https://www.inao.gouv.fr/fichier/CDCIGPMelonDuQuercy.pdf


(1)  Nadomestila je jo Uredba (EU) št. 1151/2012 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 21. novembra 2012 o shemah kakovosti kmetijskih proizvodov in živil.