EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32018R0764

Izvedbena uredba Komisije (EU) 2018/764 z dne 2. maja 2018 o pristojbinah in dajatvah, ki se plačujejo Evropski agenciji za železnice, in pogojih plačila (Besedilo velja za EGP. )

C/2018/2532

OJ L 129, 25.5.2018, p. 68–72 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 23/11/2021

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2018/764/oj

25.5.2018   

SL

Uradni list Evropske unije

L 129/68


IZVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) 2018/764

z dne 2. maja 2018

o pristojbinah in dajatvah, ki se plačujejo Evropski agenciji za železnice, in pogojih plačila

(Besedilo velja za EGP)

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Uredbe (EU) 2016/796 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. maja 2016 o Agenciji Evropske unije za železnice in razveljavitvi Uredbe (ES) št. 881/2004 (1) ter zlasti člena 80 Uredbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Prihodki Agencije Evropske unije za železnice (v nadaljnjem besedilu: Agencija) sestojijo iz prispevka Unije ter pristojbin in dajatev, ki jih plačujejo prosilci za obravnavo vlog za pridobitev spričeval, dovoljenj in odločitev o odobritvi, obravnavo pritožb in druge storitve, ki jih zagotavlja Agencija v skladu s členom 64 Uredbe (EU) 2016/796.

(2)

Pristojbine in dajatve, ki se plačujejo Agenciji, bi morale biti določene pregledno, pravično in enotno, zlasti z namenom poenostavitve. Ne bi smele povzročiti nepotrebnega finančnega bremena za podjetja in ogrožati konkurenčnosti evropskega železniškega sektorja.

(3)

Pri izračunu pristojbin in dajatev bi bilo po potrebi treba upoštevati stroške za osebje in zunanje strokovnjake, ki sodelujejo pri obravnavi vlog. Prav tako bi bilo treba upoštevati stroške pomožnih storitev in dejavnosti, povezanih z obravnavo vlog, kot tudi vse druge operativne stroške, povezane z zagotavljanjem teh storitev. Ti stroški bi morali biti povezani in sorazmerni z zadevnimi dejavnostmi ter nediskriminatorni.

(4)

Pristojbine in dajatve, ki jih zaračuna Agencija, bi morale kriti vse stroške storitev, ki jih Agencija opravi.

(5)

Čas, ki ga Agencija porabi za zagotovitev teh storitev, bi se moral zaračunavati po urni postavki, dokler sistem ne bo toliko utečen, da bi dovoljeval fiksne postavke. Pristojbine in dajatve Agencije bi morale biti določene na takšni ravni, da se v skladu z Uredbo (EU) 2016/796 prepreči primanjkljaj ali veliko kopičenje presežkov.

(6)

Zneski, ki se plačujejo, ne bi smeli biti odvisni od tega, kje ima prosilec sedež, ali od jezika, ki se uporabi za vlogo. Zato bi bilo treba potne stroške in stroške prevajanja, povezane z delom vloge, ki ga obravnava Agencija, združiti in razdeliti med vse vloge.

(7)

Pristojbine in dajatve bi morale biti določene tako, da se upoštevajo posebne potrebe malih in srednjih podjetij. Po potrebi bi morala podjetja imeti možnost razdelitve plačil na več obrokov.

(8)

Prosilcem je bila zagotovljena pravica do pritožbe v okviru Uredbe (EU) 2016/796, tako da bi morali imeti možnost poiskati pomoč in uveljaviti to pravico do pritožbe zoper odločitve Agencije. Plačilo pristojbin in dajatev za pritožbo zoper odločitve Agencije zato ne sme biti pogoj za dopustnost pritožbe. Pristojbine in dajatve bi se morale zaračunavati samo za obravnavo pritožb, kadar se pritožba zavrne.

(9)

V skladu z dobro prakso pri vodenju projektov bi prosilec moral imeti možnost zaprositi za oceno stroškov. Če je mogoče, bi moral biti prosilec obveščen o verjetnem znesku in načinu plačila. Treba bi bilo določiti roke za plačilo pristojbin in dajatev.

(10)

Informacije o pristojbinah in dajatvah, določenih v tej uredbi, bi morale biti javno dostopne. Vsaka prihodnja revizija pristojbin, ki jih zaračunava Agencija, bi morala temeljiti na preglednem ovrednotenju stroškov Agencije in ustreznih stroškov nalog, ki jih izvajajo nacionalni varnostni organi.

(11)

Ukrepi iz te uredbe so skladni z mnenjem odbora, v skladu s členom 81 Uredbe (EU) 2016/796 –

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Predmet urejanja in področje uporabe

1.   Ta uredba določa pristojbine in dajatve, ki se plačujejo Agenciji Evropske unije za železnice (v nadaljnjem besedilu: Agencija) za obravnavo vlog v skladu s členi 14, 20, 21 in 22 Uredbe (EU) 2016/796 ter za zagotavljanje drugih storitev v skladu s cilji, zaradi katerih je bila Agencija ustanovljena. Prav tako določa metodo, ki se uporabi za izračun navedenih pristojbin in dajatev, ter pogoje plačila.

2.   Ta uredba določa tudi postopke za zagotavljanje preglednosti, nediskriminacije in drugih temeljnih načel evropskega prava v zvezi s stroški nacionalnih varnostnih organov za obravnavo nacionalnega dela vlog, za kar je Agencija odgovorna v skladu s členi 14, 20 in 21 Uredbe (EU) 2016/796.

3.   Ta uredba se ne uporablja za pristojbine in dajatve, ki se zaračunajo v zvezi z naslednjimi dejavnostmi nacionalnih varnostnih organov:

(a)

obravnava vlog za pridobitev enotnega varnostnega spričevala v skladu s členom 10(8) Direktive (EU) 2016/798 (2) in s tem povezani postopek predhodnega sodelovanja iz Izvedbene uredbe Komisije (EU) 2018/763 (3);

(b)

obravnava vlog za pridobitev dovoljenja za dajanje vozila na trg ali dovoljenja za tip vozil v skladu s členoma 21(8) in 24(1) Direktive (EU) 2016/797 (4) ter s tem povezani postopek predhodnega sodelovanja iz Izvedbene uredbe Komisije (EU) 2018/545 (5);

(c)

izdaja mnenja o zahtevi za odobritev opreme ob progi v okviru ERTMS v skladu z zadnjim pododstavkom člena 19(3) Direktive (EU) 2016/797;

(d)

zagotavljanje začasnih dovoljenj za preizkuse na kraju samem v skladu s členom 21(3) in (5) Direktive (EU) 2016/797.

Člen 2

Vrste pristojbin in dajatev

1.   Agencija zaračunava pristojbine za obravnavo vlog, vključujoč pripravo ocen in pristojbine v primerih, ko prosilec vlogo umakne ali ko Agencija spremeni svojo odločitev. Agencija lahko zaračunava pristojbine tudi takrat, ko prekliče že sprejeto odločitev zaradi neizpolnjevanja obveznosti imetnika dovoljenja ali spričevala.

2.   Vloge iz odstavka 1 zajemajo:

(a)

dovoljenja za dajanje vozil na trg in dovoljenja za tip vozil v skladu s členoma 20 in 21 Uredbe (EU) 2016/796;

(b)

enotna varnostna spričevala v skladu s členom 14 Uredbe (EU) 2016/796;

(c)

odločitve o odobritvi interoperabilne skladnosti rešitev za ERTMS opremo ob progi z ustreznimi TSI v skladu s členom 22 Uredbe (EU) 2016/796;

(d)

pritožbe iz člena 58 Uredbe (EU) 2016/796 v skladu s členom 7 te uredbe.

3.   Agencija zaračuna pristojbine za zagotavljanje storitev, ki niso navedene v odstavku 1 in jih je zahteval prosilec ali druga oseba. Zlasti zaračuna pristojbine za postopek predhodnega sodelovanja iz Uredbe (EU) 2018/545 in Izvedbene uredbe (EU) 2018/763.

4.   Agencija objavi seznam storitev na svojem spletišču.

Člen 3

Izračun pristojbin in dajatev

1.   Znesek pristojbin in dajatev je vsota:

(a)

števila ur, ki jih porabijo osebje Agencije in zunanji strokovnjaki za obravnavo vloge, pomnoženega z urno postavko Agencije, in

(b)

ustreznih stroškov nacionalnih varnostnih organov, ki so obravnavali nacionalni del vloge.

2.   Agencija zaračuna urno postavko 130 EUR za namene iz odstavka 1(a).

Člen 4

Ocene pristojbin in dajatev

1.   Agencija na zahtevo prosilca izda nezavezujočo oceno zneska pristojbin in dajatev, povezanih z vlogo ali zahtevkom za storitve, in zagotovi informacije o tem, kdaj bodo računi izdani.

Nacionalni varnostni organi, ki so vključeni v obravnavo vloge, Agenciji predložijo nezavezujočo oceno svojih stroškov iz člena 3(1)(b) za njihovo vključitev v oceno, ki jo izda Agencija.

2.   Med obravnavo vloge Agencija in nacionalni varnostni organi spremljajo svoje stroške. Kadar obstaja tveganje, da bodo stroški presegli oceno za več kot 15 %, Agencija prosilca na njegovo željo o tem obvesti.

3.   Če obravnava vloge ali storitev traja več kot eno leto, lahko prosilec zaprosi za novo oceno.

4.   Če se zaprosi za izdajo ocene in kakršno koli revizijo ocene, se lahko roki iz členov 19(4) in 21(6) Direktive (EU) 2016/797 ter člena 10(6) Direktive (EU) 2016/798 prestavijo za največ deset delovnih dni.

Člen 5

Pogoji plačila

1.   Agencija izda račun za dolgovane pristojbine in dajatve v 30 koledarskih dneh od datuma

(a)

odločitve Agencije ali komisije za pritožbe ali

(b)

zaključka opravljene storitve ali

(c)

umika vloge ali

(d)

katerega koli drugega dogodka, ki je privedel do prekinitve obravnave vloge.

2.   Na računu se podrobno navede:

(a)

število ur, ki jih porabi Agencija, in

(b)

če je ustrezno, stroške, ki jih je zaračunal odgovorni nacionalni varnostni organ. Ti morajo biti podrobno utemeljeni z nalogo in časom, ki se je zanjo porabil, ali s fiksnimi postavkami, ki se uporabljajo za obravnavo nacionalnega dela vloge.

3.   Nacionalni varnostni organi Agenciji najpozneje takrat, ko ta to zahteva, predložijo izjavo o stroških, da se njihovo delo vključi v račun, ki ga izda Agencija. V izjavi o stroških se podrobno navede, kako so bili ti stroški izračunani.

4.   Vse pristojbine in dajatve so izražene in plačljive v eurih.

5.   Agencija obvesti prosilce o odločitvi in izda račun prek točke „vse na enem mestu“ iz člena 12 Uredbe (EU) 2016/796.

6.   Agencija lahko zaračuna vmesne zneske vsakih šest mesecev.

7.   Plačilo pristojbin in dajatev se izvede z nakazilom na bančni račun Agencije, naveden za ta namen.

8.   Prosilci zagotovijo, da Agencija prejme plačilo dolgovanih zneskov, vključno z morebitnimi bančnimi stroški, povezanimi z navedenim plačilom, v 60 koledarskih dneh od datuma uradnega obvestila o računu.

9.   Kadar je prosilec malo ali srednje podjetje, Agencija upošteva vloge za ustrezno podaljšanje roka za plačilo in plačilo po obrokih.

Za namene te uredbe mala in srednja podjetja pomenijo podjetja, ki imajo manj kot 250 zaposlenih ter letni promet največ 50 milijonov EUR ali letno bilančno vsoto, ki ne presega 43 milijonov EUR.

10.   Nacionalni varnostni organi prejmejo povračilo stroškov, nastalih pri obravnavi nacionalnega dela vlog, v rokih iz odstavkov 8 in 9.

Člen 6

Neplačilo

1.   Če Agencija ne prejme plačila v rokih iz člena 5(8) in (9), lahko zaračuna obresti za vsak dodatni koledarski dan do prejetja plačila in uporabi pravila izterjave iz člena 80 Uredbe (EU, Euratom) št. 966/2012 Evropskega parlamenta in Sveta (6).

2.   Obrestna mera je mera, ki jo uporablja Evropska centralna banka pri svojih glavnih aktivnostih refinanciranja, kot je objavljena v seriji C Uradnega lista Evropske unije, veljavna na prvi koledarski dan meseca roka za plačilo, povečana za osem odstotnih točk.

3.   Kadar ima Agencija dokaze o tem, da je ogrožena finančna sposobnost prosilca, lahko vlogo zavrne, razen če prosilec predloži bančno jamstvo ali zavarovani depozit.

4.   Agencija lahko zavrne novo vlogo, če prosilec ni izpolnil svojih plačilnih obveznosti, ki izhajajo iz prejšnjih nalog ali storitev Agencije v zvezi z dovoljenji, spričevali in odobritvami, razen če prosilec plača neporavnane dolgovane zneske za navedene opravljene naloge ali storitve v zvezi z dovoljenji, spričevali in odobritvami.

5.   Agencija sprejme vse ustrezne pravne ukrepe za zagotovitev celotnega plačila izdanih računov. Za ta namen nacionalni varnostni organi, ki so predložili izjavo o stroških za povračilo, podpirajo Agencijo v tem postopku.

Člen 7

Pritožba in pristojbina za pritožbo

1.   Agencija zaračuna pristojbino za kakršno koli pritožbo, ki se zavrne ali umakne.

2.   Pristojbina za pritožbo znaša 10 000 EUR ali ustreza znesku pristojbine, zaračunane za odločitev, zoper katero je vložena pritožba, pri čemer velja nižja vrednost.

3.   Tajnik komisije za pritožbe pritožnika obvesti o pogojih plačila. Pritožnik ima za plačilo na voljo 30 koledarskih dni od datuma uradnega obvestila o računu.

4.   Prosilec lahko pri komisiji za pritožbe vloži pritožbo zoper zaračunane pristojbine in dajatve.

Člen 8

Objava in revizija postavk

1.   Agencija objavi urno postavko iz člena 3 na svojem spletišču.

2.   Nacionalni varnostni organ objavi postavke v zvezi z določanjem stroškov iz člena 3(1)(b), ki se zaračunajo Agenciji. Kadar nacionalni varnostni organ uporablja fiksno postavko, določi, za katere primere dovoljenj in spričeval se uporablja.

3.   Povezava na to informacijo mora biti objavljena na spletišču Agencije.

4.   Agencija vključi v letno poročilo iz člena 51(1)(a) Uredbe (EU) 2016/796 informacije o elementih, uporabljenih kot podlaga za urno postavko, finančne rezultate in napovedi.

Člen 9

Postopki Agencije

1.   Da bi razlikovala med prihodki in odhodki iz dejavnosti, za katere se zaračunajo pristojbine in dajatve iz člena 1(1), Agencija:

(a)

prihodke od pristojbin in dajatev prejema in hrani na ločenem bančnem računu;

(b)

vsako leto poroča o skupnih prihodkih in odhodkih, povezanih z dejavnostmi, za katere se zaračunajo pristojbine in dajatve, kot tudi o strukturi stroškov in stroškovni učinkovitosti.

2.   Če na koncu proračunskega leta skupni prihodek od pristojbin in dajatev presega skupne stroške dejavnosti, za katere se zaračunajo pristojbine in dajatve, se razlika hrani v proračunski rezervi in se uporabi pri upravljanju presežkov in primanjkljajev v skladu s finančno uredbo Agencije.

3.   Zagotovi se trajnost prihodka od dejavnosti, za katere se zaračunajo pristojbine in dajatve.

Člen 10

Ovrednotenje in revizija

1.   Ocena režima pristojbin in dajatev se opravi enkrat za vsako proračunsko leto. Ta ocena se opravi na podlagi prejšnjih finančnih rezultatov Agencije in njene ocene odhodkov in prihodkov. Navezovati se mora tudi na enoten programski dokument Agencije.

2.   Komisija na podlagi ocene finančnih rezultatov in napovedi Agencije po potrebi revidira pristojbine in dajatve.

3.   Na podlagi informacij, ki jih Agencija predloži v svojem letnem poročilu iz člena 8, se ta uredba pregleda najpozneje do 16. junija 2022 zaradi postopne uvedbe fiksnih pristojbin.

Člen 11

Prehodne določbe

V primerih iz člena 55(4) Uredbe (EU) 2018/545 in člena 15(4) Izvedbene uredbe (EU 2018/763 se delo, opravljeno pred predložitvijo vloge Agenciji, ne krije s pristojbinami in dajatvami iz te uredbe in zanj velja nacionalna zakonodaja.

Člen 12

Začetek veljavnosti

Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Uporablja se od 16. februarja 2019.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 2. maja 2018

Za Komisijo

Predsednik

Jean-Claude JUNCKER


(1)  UL L 138, 26.5.2016, str. 1.

(2)  Direktiva (EU) 2016/798 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. maja 2016 o varnosti na železnici (UL L 138, 26.5.2016, str. 102).

(3)  Izvedbena uredba Komisije (EU) 2018/763 z dne 9. aprila 2018 o določitvi praktičnih ureditev za izdajo enotnih varnostnih spričeval prevoznikom v železniškem prometu v skladu z Direktivo (EU) 2016/798 Evropskega parlamenta in Sveta ter o razveljavitvi Uredbe Komisije (ES) št. 653/2007 (glej str. 49 tega Uradnega lista).

(4)  Direktiva (EU) 2016/797/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. maja 2016 o interoperabilnosti železniškega sistema v Evropski uniji (UL L 138, 26.5.2016, str. 44).

(5)  Izvedbena uredba Komisije (EU) 2018/545 z dne 4. aprila 2018 o določitvi praktičnih ureditev za dovoljenja za železniška vozila in postopek izdaje dovoljenj za tip železniških vozil v skladu z Direktivo (EU) 2016/797 Evropskega parlamenta in Sveta (UL L 90, 6.4.2018, str. 66).

(6)  Uredba (EU, Euratom) št. 966/2012 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 25. oktobra 2012 o finančnih pravilih, ki se uporabljajo za splošni proračun Unije, in razveljavitvi Uredbe Sveta (ES, Euratom) št. 1605/2002 (UL L 298, 26.10.2012, str. 1).


Top