EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Sporazumi s Kanado o carinskih zadevah

 

POVZETEK:

Sklep Sveta 98/18/ES o sklenitvi sporazuma med EU in Kanado o carinskih zadevah

Sporazum med EU in Kanado o carinskih zadevah

Sklep Sveta 2014/941/EU o varnosti dobavne verige

Sporazum med EU in Kanado o varnosti dobavne verige

KAJ JE NAMEN TEH SKLEPOV IN SPORAZUMOV?

  • Sklep 98/18/ES si prizadeva za izboljšanje sodelovanja med upravnimi organi, odgovornimi za uporabo carinske zakonodaje*.
  • Na podlagi sporazuma med EU in Kanado o carinskih zadevah se pogodbenici zavezujeta, da bosta poglobili carinsko sodelovanje, zlasti s poenostavitvijo in uskladitvijo svojih postopkov.
  • Cilj Sklepa 2014/941/EU je razširiti izvirni sporazum o carinskih zadevah z novim sporazumom, ki bi zajemal varnost dobavne verige.

KLJUČNE TOČKE

Sporazum med EU in Kanado o carinskih zadevah

Carinsko sodelovanje

Pogodbenici se zavezujeta, da bosta razvili carinsko sodelovanje:

  • s poenostavitvijo in uskladitvijo svojih carinskih postopkov,
  • s preučevanjem sredstev za reševanje problemov, povezanih s carinami,
  • z izmenjavo osebja,
  • z računalniškim vodenjem carinskih postopkov in formalnosti.

Medsebojna upravna pomoč

Pogodbenici se zavezujeta, da si bosta bodisi po zaprosilu bodisi na lastno pobudo medsebojno pomagali. Delili si bosta vse ustrezne informacije, ki prispevajo k pravilni uporabi carinske zakonodaje in k preprečevanju ter boju proti takim kršitvam. Da bi to dosegli, se bosta medsebojno obveščali o vseh novih tehnikah uveljavljanja carinske zakonodaje ter novih trendih in sredstvih kršitve carinske zakonodaje.

Carinski organi si tudi medsebojno posredujejo informacije o opravljenih ali načrtovanih dejavnostih, ki bi lahko pomenile kršitev carinske zakonodaje na ozemlju druge pogodbenice.

Pomoč po zaprosilu

Zaprošeni organ* obvesti organ prosilca* o carinski zakonodaji in postopkih, ki se uporabljajo na njegovem ozemlju in so pomembni za poizvedbe v zvezi s kršitvijo carinske zakonodaje. Te informacije se lahko nanašajo na zakonitost postopkov za izvažanje in uvažanje blaga med pogodbenicama ter na uporabljeni carinski postopek.

Sporazum zagotavlja tudi poseben nadzor nad osebami, za katere se ve ali sumi, da so kršile carinsko zakonodajo. Ta nadzor se lahko uporabi tudi za blago, ki sproža nedovoljeno trgovino, ter za prevoz in prostore, ki se uporabljajo v ta namen.

Pomoč na lastno pobudo

Ena od obeh pogodbenic lahko zagotovi informacije na lastno pobudo v resnih primerih, pri katerih bi bila lahko povzročena znatna škoda za gospodarstvo, javno zdravje, javno varnost ali katere koli druge življenjsko pomembne interese druge pogodbenice.

Formalni vidiki in izjeme od pomoči

  • Zaprosila za pomoč se sestavijo v pisni obliki, razen v nujnih primerih, ko se lahko zaprosila dajo ustno in se pozneje pisno potrdijo. Zaprosila morajo vsebovati:
    • podatke o carinskem organu prosilca,
    • zaprošeni ukrep,
    • predmet in razlog za zaprosilo,
    • vključeno zakonodajo in
    • podatke o posameznikih, ki so predmet preiskave.
  • Zaprošena stran lahko odkloni pomoč, če bi s tem lahko ogrozila suverenost, javni red, varnost ali druge bistvene interese ene od pogodbenic. Obvezno dajanje pomoči se lahko odloži tudi z utemeljitvijo, da bi lahko ovirala preiskavo, sodni pregon ali postopek, ki je v teku.
  • Sporazum vključuje tudi zaupne klavzule v zvezi s predloženimi informacijami. Osebni podatki imajo visoko stopnjo varnosti.
  • Sporazum določa ustanovitev skupnega odbora za carinsko sodelovanje, ki skrbi za pravilno delovanje tega sporazuma in preuči vsa vprašanja, ki izhajajo iz njegove uporabe.

Carinsko sodelovanje pri varnosti dobavne verige

  • Na podlagi Sklepa 2014/941/EU je bilo sodelovanje med pogodbenicama razširjeno tako, da zajema varnost dobavne verige. S tem sporazumom sta poskušali EU in Kanada zavarovati logistiko dobavne verige in hkrati olajšati zakonito trgovino.
  • Vidiki, ki jih zajema sporazum, vključujejo:
    • pripravo minimalnih standardov za obvladovanje tveganj,
    • prizadevanja za vzajemno priznavanje tehnik obvladovanja tveganj, standarde tveganj, varnostne ukrepe, varnost zabojnikov in programe trgovinskega partnerstva, vključno z enakovrednimi ukrepi za olajševanje trgovine,
    • izmenjavo podatkov o varnosti dobavne verige in obvladovanju tveganj ob upoštevanju zaupnosti informacij in zahtev za varstvo osebnih podatkov,
    • uvajanje vmesnika za izmenjavo podatkov, vključno za podatke pred prihodom ali pred odhodom,
    • razvoj strategije, ki omogoča carinska partnerstva za sodelovanje pri pregledu tovora.

OD KDAJ SE TI SKLEPI IN SPORAZUMI UPORABLJAJO?

Sklep 98/18/EU se uporablja od 27. novembra 1997. Sporazum je začel veljati 1. januarja 1998.

Sklep 2014/94/EU se uporablja od 27. junija 2013. Sporazum o varnosti dobavne verige je začel veljati 1. novembra 2013.

OZADJE

Več informacij je na voljo na strani:

KLJUČNI POJMI

Carinska zakonodaja: v EU vključuje vsa pravila, ki urejajo uvoz, izvoz in tranzit blaga ter dajanje blaga v kateri koli carinski postopek, vključno z ukrepi o prepovedi, omejitvah in nadzoru. V Kanadi je opredelitev širša. Vključuje vse zakone in druge predpise, za katerih izvajanje in uveljavljanje je posebej zadolžen carinski organ, z drugimi besedami pristojni oddelki ministrstva za državne prihodke (Department of National Revenue), pa tudi katere koli predpise, ki jih sprejme carinski organ v okviru svojih pristojnosti.
Zaprošeni organ: pristojni carinski organ, ki je zaprošen za pomoč.
Organ prosilec: pristojni carinski organ, ki zaprosi za pomoč.

GLAVNI DOKUMENTI

Sklep Sveta 98/18/ES z dne 27. novembra 1997 o sklenitvi Sporazuma med Evropsko skupnostjo in Kanado o carinskem sodelovanju in medsebojni pomoči v carinskih zadevah (UL L 7, 13.1.1998, str. 37).

Sporazum med Evropsko skupnostjo in Kanado o carinskem sodelovanju in medsebojni pomoči pri carinskih zadevah (UL L 7, 13.1.1998, str. 38–45).

Sklep Sveta 2014/94/EU z dne 27. junija 2013 o sprejetju Sporazuma med Evropsko unijo in Kanado o carinskem sodelovanju pri zadevah, povezanih z varnostjo dobavne verige (UL L 367, 23.12.2014, str. 8–9).

Sporazum med Evropsko unijo in Kanado o carinskem sodelovanju pri varnosti dobavne verige (UL L 367, 23.12.2014, str. 10–13).

Zadnja posodobitev 07.11.2017

Top