EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Živila na osnovi predelanih žitnih kašic in otroška hrana za dojenčke in majhne otroke

 

POVZETEK:

Direktiva Komisije 2006/125/ES o živilih na osnovi predelanih žitnih kašic in otroški hrani za dojenčke in majhne otroke

KAJ JE NAMEN TE DIREKTIVE?

  • Določa usklajena pravila za sestavo in označevanje živil na osnovi predelanih žitnih kašic in otroške hrane za dojenčke* in majhne otroke*.
  • Te izdelke se skrbno spremlja, ker lahko vsebujejo ostanke pesticidov,* kar lahko ogrozi zdravje te občutljive skupine prebivalstva. Ostanki pesticidov so prepovedani ali nadzorovani na podlagi največjih dovoljenih količin, ki ne smejo presegati sprejemljivih dnevnih vrednosti vnosa.
  • Gre za posebno direktivo v smislu Direktive 89/398/EGS, ki je bila od takrat nadomeščena z Uredbo (EU) št. 609/2013 o otroški hrani za dojenčke in majhne otroke, hrani za posebne zdravstvene namene in popolnem prehranskem nadomestku za nadzor nad telesno težo (glej povzetek).
  • Kodificira predhodne direktive (96/5/ES, 98/36/ES, 1999/39/ES in 2003/13/ES).

KLJUČNE TOČKE

Področje uporabe

Te direktive zajemajo živila za posebno prehrano, ki izpolnjujejo prehranske potrebe dojenčkov in majhnih otrok v dobrem zdravstvenem stanju in so namenjena dojenčkom med odstavitvijo in majhnim otrokom kot dodatek k njihovi prehrani in/ali za njihovo postopno prilagajanje na navadno hrano.

Vključujejo:

  • živila na osnovi predelanih žitnih kašic, ki so razdeljena v naslednje 4 kategorije:
    • enostavne žitne kašice, ki jim je za gotov obrok treba dodati mleko ali druge ustrezne hranilne tekočine,
    • žitne kašice z dodanimi visokobeljakovinskimi živili, ki jim je za gotov obrok treba dodati vodo ali drugo tekočino, ki ne vsebuje beljakovin,
    • testenine, ki jih je treba predhodno skuhati v vreli vodi ali drugi primerni tekočini,
    • prepečenec in keksi, ki se uporabljajo neposredno ali zmleti, z dodatkom vode, mleka ali drugih primernih tekočin;
  • otroška hrana, razen živil na osnovi predelanih žitnih kašic.

Ta direktiva se ne uporablja za mleko, namenjeno majhnim otrokom.

Splošne obveznosti

Države EU morajo zagotoviti, da se prodajajo samo izdelki, ki ustrezajo tej direktivi.

Sestava

  • Pri izdelavi zadevnih živil se lahko uporabljajo samo sestavine, primerne za določeno prehransko uporabo za dojenčke in majhne otroke (podprte z znanstvenimi podatki).
  • Živila na osnovi predelanih žitni kašic morajo izpolnjevati kriterije sestave, določene v Prilogi I.
  • Otroška hrana, ki je opisana v Prilogi II, mora izpolnjevati tam navedena merila sestave.
  • Pri izdelavi živil na osnovi predelanih žitnih kašic in otroški hrani se smejo dodajati le kemične oblike hranil, uvrščene na seznam v Prilogi IV, v mejah, določenih v direktivi. Kriterije čistosti teh snovi je treba določiti v poznejši stopnji.
  • Živila na osnovi predelanih žitnih kašic in otroška hrana ne smejo vsebovati snovi v takšni količini, da bi ogrozili zdravje dojenčkov in majhnih otrok (glej Uredbo (ES) št. 1881/2006) (glej povzetek).

Označevanje

Poleg obveznih podatkov določenih z Uredbo (EU) št. 1169/2011 (glej povzetek), mora označevanje vsebovati naslednje podatke:

  • starost, od katere se izdelek lahko uporablja, ki ne sme biti nižja od 4 mesecev. Izdelki, priporočeni za uporabo od 4. meseca starosti, lahko nakazujejo, da so primerni od te starosti, razen če osebe, ki imajo medicinske, prehranske kvalifikacije itd., ne svetujejo drugače;
  • prisotnost ali odsotnost glutena, če je navedena starost, od katere se izdelek lahko uporablja, pod 6 mesecev;
  • razpoložljiva energijska vrednost (v kJ in kcal) ter vsebnost beljakovin, ogljikovih hidratov in lipidov (v številčni obliki) na 100 g ali 100 ml prodanega izdelka in po potrebi na določeno količino izdelka, kot je predlagano za uživanje;
  • povprečna količina posamezne mineralne snovi in posameznega vitamina, ki jo ureja posebna raven v Prilogi I in Prilogi II, izražena v številčni obliki na 100 g ali 100 ml prodanega izdelka in po potrebi na določeno količino izdelka, kot je predlagano za uživanje;
  • po potrebi navodila za ustrezno pripravo in izjavo o pomembnosti upoštevanja teh navodil.

Označevanje lahko vključuje neobvezne podatke:

  • povprečno količino hranil iz Priloge IV (v številčni obliki) na 100 g ali 100 ml prodanega izdelka in po potrebi na določeno količino izdelka, kot je predlagano za uživanje;
  • informacije o vitaminih in mineralih, prikazanih v Prilogi V (v odstotkih referenčnih vrednosti, ki so tam navedene) na 100 g ali 100 ml prodanega izdelka in po potrebi na določeno količino izdelka, kot je predlagano za uživanje, pod pogojem, da so prisotne količine vsaj enake 15 % referenčnih vrednosti.

Najvišje dovoljene ravni pesticidov

  • Ta direktiva določa najvišjo dovoljeno raven za ostanke pesticidov v živilih na osnovi predelanih žitnih kašic in otroški hrani na 0,01 mg/kg, razen za nekatere snovi, katerih meja je določena v Prilogi VI.
  • Za ugotavljanje prisotnosti ostankov pesticidov je treba uporabiti standardizirane analitične metode.

Prepovedani pesticidi

  • Ta direktiva prepoveduje uporabo nekaterih pesticidov v kmetijskih proizvodih, namenjenih otroški hrani (seznam v Prilogi VII).
  • Za pesticide ali presnovke pesticidov s tega seznama je lahko največja dovoljena vsebnost 0,01 mg/kg za dojenčke in majhne otroke. To velja za pesticide ali presnovke pesticidov s sprejemljivim dnevnim vnosom pod 0,0005 mg/kg telesne teže.
  • Meja količinske opredelitve analitičnih metod je 0,003 mg/kg. Na tej ravni se šteje, da pesticidi niso bili uporabljeni. Ta meja se lahko spremeni glede na tehnični napredek ali podatke o onesnaženosti okolja.

OD KDAJ SE TA DIREKTIVA UPORABLJA?

Uporablja se od 26. decembra 2006.

OZADJE

Več informacij je na voljo na strani:

KLJUČNI POJMI

Dojenčki: otroci, mlajši od 12 mesecev.
Majhni otroci: otroci med 1. in 3. letom starosti.
Ostanki pesticidov: ostanki fitofarmacevtskega sredstva v živilih na osnovi predelanih žitnih kašic in otroški hrani, vključno z njihovimi presnovki (vmesnimi izdelki, ki nastanejo med presnovo celic) in izdelki, ki so posledica razgradnje ali reakcije.

GLAVNI DOKUMENT

Direktiva Komisije 2006/125/ES z dne 5. decembra 2006 o žitnih kašicah ter hrani za dojenčke in majhne otroke (kodificirana različica) (UL L 339, 6.12.2006, str. 16–35).

POVEZANI DOKUMENTI

Uredba (EU) št. 609/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 12. junija 2013 o živilih, namenjenih dojenčkom in majhnim otrokom, živilih za posebne zdravstvene namene in popolnih prehranskih nadomestkih za nadzor nad telesno težo ter razveljavitvi Direktive Sveta 92/52/EGS, direktiv Komisije 96/8/ES, 1999/21/ES, 2006/125/ES in 2006/141/ES, Direktive 2009/39/ES Evropskega parlamenta in Sveta ter uredb Komisije (ES) št. 41/2009 in (ES) št. 953/2009 (UL L 181, 29.6.2013, str. 35–56).

Nadaljnje spremembe Uredbe (EU) št. 609/2013 so vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

Uredba Komisije (ES) št. 1881/2006 z dne 19. decembra 2006 o določitvi najvišjih dovoljenih ravni nekaterih onesnaževal v živilih (UL L 364, 20.12.2006, str. 5–24).

Glej prečiščeno različico.

Uredba (ES) št. 396/2005 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 23. februarja 2005 o mejnih vrednostih ostankov pesticidov v ali na hrani in krmi rastlinskega in živalskega izvora ter o spremembi Direktive Sveta 91/414/EGS (UL L 70, 16.3.2005, str. 1–16).

Glej prečiščeno različico.

Zadnja posodobitev 12.06.2020

Top