EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Obmejni promet na zunanjih kopenskih mejah

 

POVZETEK:

Uredba (ES) št. 1931/2006 – pravila za obmejni promet na zunanjih kopenskih mejah držav EU in sprememba Schengenske konvencije

KAJ JE NAMEN TE UREDBE?

Uredba določa režim obmejnega prometa na zunanjih kopenskih mejah držav Evropske unije in v ta namen uvaja dovoljenje za obmejni promet.

KLJUČNE TOČKE

Pogoji za vstop in bivanje

Obmejni promet se nanaša na redno in pogosto prehajanje zunanje meje EU s strani državljanov sosednjih držav zunaj EU, ki so prebivalci obmejnih območij EU, iz legitimnih razlogov.

Ti obmejni prebivalci lahko prehajajo zunanjo kopensko mejo države EU, če:

  • imajo dovoljenje, ki dovoljuje to prehajanje (in potno listino, če tako zahteva dvostranski sporazum);
  • niso osebe, za katere je bil razpisan ukrep zavrnitve vstopa v schengenskem informacijskem sistemu; in
  • ne predstavljajo grožnje javnemu redu.

Te osebe imajo dovoljenje za bivanje v obmejnem območju za najdaljše dovoljeno trajanje, ki je določeno v dvostranskem sporazumu med državo EU in sosednjo državo zunaj EU. Bivanje ne sme presegati treh mesecev.

Uporablja se za Islandijo in Norveško, ker predstavlja razvoj schengenskega pravnega reda (tj. obstoječe zakonodaje EU o schengenskem območju – območju v Evropi brez notranjih meja, v katerem se lahko državljani, številni državljani držav zunaj EU in turisti prosto gibljejo brez mejnih kontrol), ter za Švico in Lihtenštajn. Ne uporablja se za Irsko in Združeno kraljestvo (1).

Dovoljenja

Obmejni prebivalci prejmejo dovoljenje, ki je omejeno na obmejno območje in velja za obdobje enega leta do petih let.

Ta dovoljenja imajo enake varnostne značilnosti kot dovoljenje za prebivanje.

Takse bodo enake taksam, ki se plačajo za vizume za kratkoročne večkratne vstope. Vendar pa se lahko države EU same odločijo za zmanjšanje ali celo oprostitev plačila taks. V skladu z Uredbo (EU) 2017/1954 o spremembi Uredbe (ES) št. 1030/2002 o o obliki EU dovoljenja za prebivanje za državljane držav zunaj EU so varnostne značilnosti dovoljenj za obmejni promet enake varnostnim značilnostim dovoljenj za bivanje, da bi bila varnejša in se prepreči goljufija. Priloga k Uredbi (EU) 2017/1954 zajema tehnične specifikacije za obliko sprednje in hrbtne strani kartice. Te specifikacije vključujejo osebno fotografijo, ki je varno vtisnjena v kartico in zaščitena z uklonsko optično spremenljivim elementom, material, iz katerega je izdelana kartica (polikarbonat ali enakovreden sintetični polimer), ter barvo, tiskarski postopek in tehnike, ki se uporabijo.

Sporazumi o izvajanju režima obmejnega prometa

Države EU lahko s sosednjimi državami zunaj EU sklenejo sporazume o obmejnem prometu. Ohranijo lahko tudi obstoječe sporazume, če so skladni s to uredbo. Države EU morajo tudi zagotoviti, da države zunaj EU uporabljajo načelo vzajemnosti in zagotovijo primerljivo obravnavanje državljanov EU, ki želijo potovati na njihovo obmejno območje.

Ti sporazumi lahko obmejnim prebivalcem omogočijo uporabo:

  • mejnih prehodov, ki so odprti le za obmejne prebivalce;
  • posebnih stez na navadnih mejnih prehodih;
  • izrednih dovoljenj za obmejne prebivalce, da mejo prehajajo izven odobrenih mejnih prehodov in izven njihovega delovnega časa.

Države EU morajo izvrševati učinkovite, sorazmerne in odvračilne kazni v primeru zlorabe režima obmejnega prometa. Te lahko vključujejo razveljavitev ali odvzem dovoljenja.

Vključitev Kaliningrajske oblasti (regije) in določenih poljskih upravnih okrožij v obmejno območje

Ta uredba je bila spremenjena z Uredbo (EU) št. 1342/2011, da se za namene dvostranskega sporazuma med Poljsko in Rusijo v obmejno območje vključi Kaliningrajsko oblast in določena poljska upravna okrožja. Ta dvostranski sporazum je začasno prekinjen od 4. julija 2016.

Sporočilo Komisije iz leta 2016

V letu 2015 je EU obiskalo več kot 50 milijonov državljanov držav zunaj EU, kar je pomenilo več kot 200 milijonov prečkanj meje na zunanjih mejah schengenskega območja. Poleg teh rednih potovanj je bilo samo v letu 2015 zaradi konflikta na Bližnjem vzhodu in drugih kriz 1,8 milijona nedovoljenih prečkanj evropskih zunanjih meja. Evropska komisija je ob upoštevanju teh številk in glede na teroristične napade konec leta 2015 in v začetku leta 2016 objavila sporočilo, v katerem je opredelila, kako bi bilo mogoče z obstoječimi in prihodnjimi informacijskimi sistemi izboljšati tako upravljanje zunanjih meja kot tudi notranjo varnost v EU. To je bilo izhodišče za začetek dela za izboljšanje arhitekture EU za upravljanje podatkov ob polnem upoštevanju temeljnih pravic, zlasti varstva osebnih podatkov.

OD KDAJ SE TA UREDBA UPORABLJA?

Uporablja se od 19. januarja 2007.

OZADJE

Več informacij je na voljo na strani:

GLAVNI DOKUMENT

Uredba (ES) št. 1931/2006 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 20. decembra 2006 o pravilih za obmejni promet na zunanjih kopenskih mejah držav članic in spremembi določb Schengenske konvencije (UL L 405, 30.12.2006, str. 1–22). Besedilo ponovno objavljeno v popravku (UL L 29, 3.2.2007, str. 3–9).

Nadaljnje spremembe Uredbe (ES) št. 1931/2006 so vključene v osnovno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

POVEZANI DOKUMENTI

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu in Svetu: Trdnejši in pametnejši informacijski sistemi za meje in varnost (COM(2016) 205 final z dne 6. aprila 2016).

Poročilo Komisije Evropskemu parlamentu in Svetu: Poročilo o izvajanju in delovanju Uredbe (EU) št. 1342/2011 Evropskega parlamenta in Sveta o spremembah Uredbe (ES) št. 1931/2006 v zvezi z vključitvijo Kaliningrajske oblasti in določenih poljskih upravnih okrožij v obmejno območje ter o dvostranskem sporazumu o tem med Poljsko in Rusko federacijo (COM(2014) 74 final z dne 19. februarja 2014).

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu in Svetu: Drugo poročilo o izvajanju in delovanju režima obmejnega prometa, uvedenega z Uredbo št. 1931/2006 (COM(2011) 47 final z dne 9. februarja 2011).

Poročilo Komisije Evropskemu parlamentu in Svetu o izvajanju in delovanju režima obmejnega prometa, uvedenega z Uredbo (ES) št. 1931/2006 Evropskega parlamenta in Sveta o pravilih za obmejni promet na zunanjih kopenskih mejah držav članic (COM(2009) 383 final z dne 24. julija 2009).

Uredba Sveta (ES) št. 1030/2002 z dne 13. junija 2002 o enotni obliki dovoljenja za prebivanje za državljane tretjih držav (UL L 157, 15.6.2002, str. 1–7).

Glej prečiščeno različico.

Zadnja posodobitev 04.05.2020



(1) Združeno kraljestvo 1. februarja 2020 izstopi iz Evropske unije in postane tretja država (ki ni članica EU).

Top