EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Izterjava terjatev v zvezi z davki, carinami in drugimi ukrepi

 

POVZETEK:

Direktiva 2010/24/EU o spodbujanju vzajemne pomoči držav EU pri izterjavi terjatev v zvezi z davki, carinami in drugimi ukrepi

KAJ JE NAMEN TE DIREKTIVE?

Cilj te direktive je boj proti davčnim utajam z zagotavljanjem tesnejšega sodelovanja držav EU (zagotoviti morajo pomoč) pri izterjavi terjatev v zvezi z davki, carinami in povezanimi ukrepi, obračunanimi v drugi državi EU.

KLJUČNE TOČKE

  • Ta direktiva se uporablja za terjatve v zvezi z:
  • Države EU so morale obvestiti Evropsko komisijo o svojem pristojnem nacionalnem organu ali svojih pristojnih nacionalnih organih do 20. maja 2010 za objavo v Uradnem listu EU. Vsak pristojni organ mora imenovati centralni urad za zvezo, ki je odgovoren za stike z drugimi državami EU na tem področju.

Zaprosilo za pridobitev podatkov

Pristojni organ je drugemu pristojnemu organu dolžen zagotoviti vse podatke, ki so za organ prosilec pomembni v zvezi z izterjavo terjatev, razen če:

  • zaprošeni organ ne bi mogel pridobiti takšnih podatkov za namene izterjave podobnih terjatev, nastalih v njegovi državi;
  • bi podatki razkrili poslovno, industrijsko ali poklicno skrivnost;
  • bi razkritje podatkov ogrozilo varnost ali javni red v zaprošeni državi EU.

Zaprosilo za vročitev dokumentov

  • Zaprošeni organ mora na zaprosilo za vročitev dokumentov v zvezi s terjatvami vročiti naslovniku vse dokumente, ki izvirajo iz države EU prosilke in se nanašajo na terjatev ali na njeno izterjavo.
  • Zaprosilo za vročitev mora vključevati ustrezne podatke, kot so ime in priimek ter naslov naslovnika, namen vročitve, opis vrste in zneska terjatve ter kontaktne podatke služb, pristojnih za dokumente in pridobitev nadaljnjih podatkov.

Postopki za izterjavo

  • Preden organ prosilec predloži zaprosilo za izterjavo, mora uporabiti vse ustrezne postopke za izterjavo, ki so na voljo, razen kadar:
    • je očitno, da v državi EU prosilki ni zadostnih sredstev ali ni sredstev, ki bi jih lahko izterjali, vendar ima zadevna oseba potrebna sredstva v zaprošeni državi EU;
    • bi to povzročilo nesorazmerne težave.
  • Vsako zaprosilo za izterjavo mora spremljati enotni izvršilni naslov v zaprošeni državi EU.
  • Zaprošeni pristojni organ uporabi pooblastila in postopke, ki so določeni v skladu z veljavnimi zakoni in drugimi predpisi zaprošene države EU za terjatve v zvezi z istimi ali podobnimi davki ali carinami. Če zaprošeni organ meni, da se v zaprošeni državi EU ne uporabljajo isti ali podobni davki ali carine, uporabi pravila, ki so določena v zvezi z davkom na osebne prejemke.

Spori

  • Spori v zvezi s terjatvijo, prvotnim ali enotnim izvršilnim naslovom in spori v zvezi z veljavnostjo vročitve, ki jo izvede organ prosilec, so v pristojnosti pristojnih organov države EU prosilke. Spori, ki zadevajo veljavnost vročitve s strani pristojnega organa zaprošene države EU, se predložijo pristojnemu organu zadevne države EU.
  • Organ prosilec lahko zahteva izterjavo izpodbijane terjatve. Če je terjatev uspešna, je organ prosilec odgovoren za vračilo izterjanega zneska, skupaj z ustreznim povračilom.

Sprememba ali umik zaprosila za pomoč pri izterjavi

Organ prosilec mora takoj obvestiti zaprošeni organ o vseh spremembah ali umiku svojega zaprosila za izterjavo, pri čemer navede vzroke za spremembo ali umik.

Zaprosilo za zavarovanje plačila terjatev

Če je terjatev ali izvršilni naslov v državi EU prosilki izpodbijan, ko je bilo podano zaprosilo, zaprošeni organ v skladu s svojo nacionalno zakonodajo izvrši zavarovanje plačila terjatev za zagotovitev izterjave, kadar za to zaprosi organ prosilec.

Omejitve v zvezi z obveznostmi zaprošenega organa

Zaprošenemu organu ni treba zagotoviti pomoči pri izterjavi, če:

  • bi izterjava terjatve povzročila resne gospodarske ali socialne težave v zaprošeni državi EU;
  • se začetno zaprosilo za pomoč nanaša na terjatve, stare več kot pet let;
  • skupni znesek terjatev znaša manj kot 1 500 EUR.

Splošna pravila

  • Vsi podatki in dokumenti, razkriti na podlagi te direktive, so zaupni in jih varuje ustrezna nacionalna zakonodaja države EU, ki je podatke prejela.
  • Ta direktiva razveljavlja Direktivo 2008/55/ES z dne 1. januarja 2012. Sklicevanja na razveljavljeno direktivo se razumejo kot sklicevanja na to direktivo.

OD KDAJ SE TA DIREKTIVA UPORABLJA?

Uporablja se od 20. aprila 2010. Države EU so jo morale vključiti v nacionalno zakonodajo do 31. decembra 2011.

GLAVNI DOKUMENT

Direktiva Sveta 2010/24/EU z dne 16. marca 2010 o vzajemni pomoči pri izterjavi terjatev v zvezi z davki, carinami in drugimi ukrepi (UL L 84, 31.3.2010, str. 1–12).

Zadnja posodobitev 30.10.2017

Top