EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Evropska razsežnost v športu

 

POVZETEK:

Sporočilo (COM(2011) 12 final) – Razvijanje evropske razsežnosti v športu

Člen 6 Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU)

KAJ JE NAMEN TEGA SPOROČILA IN ČLENA POGODBE?

To sporočilo na podlagi bele knjige o športu iz leta 2007 določa seznam pobud, ki jih je mogoče sprejeti na ravni EU za nadaljnjo krepitev vloge športa v družbi, njegove gospodarske razsežnosti in njegove organizacije.

Člen 6 PDEU podeljuje EU pristojnosti za izvajanje ukrepov za podporo, uskladitev ali dopolnitev ukrepov držav EU na področjih, kot so šport, izobraževanje in kultura.

Ključne točke

Sporočilo predstavlja vprašanja, ki jih je treba obravnavati na ravni EU v okviru treh obširnih tem. Namen sprejetih pobud je zagotoviti dodano vrednost s podpiranjem in dopolnjevanjem ukrepov držav EU na področju športa.

Vloga športa v družbi

  • Šport lahko pozitivno prispeva k rasti, zaposljivosti državljanov in socialni koheziji ter obenem pomaga zmanjševati porabo v zdravstvu. Še naprej pa se spopada z nevarnostmi, povezanimi z nedovoljenimi poživili, nasiljem in nestrpnostjo, proti katerim je treba ukrepati zaradi zaščite športnikov in državljanov.
  • Uporaba nedovoljenih poživil resno ogroža javno zdravje, zato je treba pospešiti boj proti nedovoljenim poživilom. Ključne strani, vključene v področje športa, so pozvale EU, naj se priključi konvenciji Sveta Evrope proti dopingu v športu, zato mora Evropska komisija predlagati osnutek pooblastila za pogajanje glede pristopa EU. Bistveno je tudi, da se okrepijo ukrepi proti trgovanju organiziranih mrež z nedovoljenimi poživili. Komisija mora preučiti načine, s katerimi je mogoče to doseči, vključno z uvedbo kazenskega prava. Komisija že zagotavlja podporo več organizacijam, ki imajo pomembno vlogo v boju proti nedovoljenim poživilom, kot je Svetovna protidopinška agencija. Še naprej bo podpirala nadnacionalne protidopinške mreže.
  • Kakovost športnih programov v izobraževalnih ustanovah v več državah EU ni zadovoljiva. Kakovost centrov za športno usposabljanje in njihovih zaposlenih mora biti dovolj visoka, da se zaščitijo moralni, izobraževalni in strokovni interesi športnikov. Da bi podprle izobraževanje, usposabljanje in kvalifikacije v športu, morajo Komisija in države EU:
    • pripraviti smernice EU o dvojnih poklicnih karierah za športnike, da bi se zagotovilo kakovostno izobraževanje vzporedno s športnim usposabljanjem,
    • podpreti vključevanje kvalifikacij, povezanih s športom, v evropski sistem kvalifikacij,
    • spodbujati priznavanje in potrjevanje neformalnega* in priložnostnega*učenja, pridobljenega v okviru dejavnosti, povezanih s športom.
  • Za preprečevanje in boj proti nasilju in nestrpnosti, ki še vedno povzročata težave v evropskem športu, je potreben evropski pristop. Komisija in države EU morajo zato razviti in izvajati varnostne ureditve in zahteve, ki bodo zajemali celo vrsto športnih disciplin (zaenkrat so zajeti samo mednarodni nogometni dogodki). Poleg tega mora Komisija podpreti tudi boj proti nestrpnosti v športu in spodbuditi države EU, da v celoti in učinkovito izvajajo okvirni sklep 2008/913/PNZ o boju proti rasizmu in ksenofobiji.
  • Šport je temeljnega pomena za izboljšanje telesne dejavnosti, ki je bistven dejavnik zdravja v današnji družbi. Da bi se izboljšalo zdravje s pomočjo športa, Komisija in države EU na podlagi smernic EU za telesno dejavnost iz leta 2008 pripravljajo nacionalne smernice, s katerimi bi ljudi spodbudile k vključevanju telesne dejavnosti v njihov vsakdan. Med državami EU so velike razlike glede koncepta zdravju koristne telesne dejavnosti. Da bi se te razlike premostile, bo Komisija podprla nadnacionalne projekte in mreže na tem področju.
  • V športu in s pomočjo športa se lahko izboljša socialna vključenost. Komisija in države EU morajo:
    • pripraviti standarde dostopnosti za šport v okviru evropske strategije o invalidnosti,
    • nadalje spodbujati udeležbo invalidov v športnih dejavnostih,
    • podpreti nadnacionalne projekte, ki spodbujajo dostop žensk do športa in socialno vključevanje prikrajšanih skupin prek športa.

Gospodarska razsežnost športa

  • Šport je čedalje večji sektor gospodarstva, ki prispeva k rasti in novim delovnim mestom. Za pripravo podlage za z dokazi podprto oblikovanje politike in zagotavljanje trajnosti financiranja športa, zlasti neprofitnega športa, so potrebni primerljivi podatki.
  • Z dokazi podprto oblikovanje politike je bistveno za izvajanje predpisov EU na področju športa. Komisija in države EU morajo oblikovati satelitske račune za šport za merjenje njegovega gospodarskega pomena. Komisija mora zagotoviti tudi podporo mreži univerz za spodbujanje inovativnih športnih politik in preučiti možnost za izvedljivost oblikovanja funkcije spremljanja športa v EU.
  • Zagotoviti je treba trajnostno financiranje športa. Pomemben vir sredstev na področju profesionalnega športa so pravice intelektualne lastnine. Komisija mora zato:
    • upoštevati te pravice, ki izhajajo iz poročanja o športu, pri izvajanju pobude digitalne agende (in naknadne strategije za enotni digitalni trg),
    • preučiti financiranje množičnega športa, kar bo podlaga za prihodnje ukrepe na tem področju.
  • Komisija mora skupaj z državami EU preučiti, kako bi bilo mogoče okrepiti mehanizme finančne solidarnosti na področju športa.
  • Do zdaj je bilo sprejetih le nekaj odločitev o uporabi predpisov EU o državni pomoči na področju športa. Komisija mora spremljati zakon o državni pomoči na tem področju in razmisliti o zagotavljanju smernic, če se poveča število primerov državne pomoči.
  • Šport je dragoceno orodje za regionalni razvoj in zaposljivost. Da bi to izkoristile, bodo Komisija in države EU v celoti uporabile evropske strukturne in investicijske sklade v podporo trajnostnim športnim strukturam.

Športna organizacija

  • Samostojnost in samoreguliranje športnih organizacij sta podprta z dobrim upravljanjem v tem sektorju. Da bi Komisija in države EU podprle dobro upravljanje na področju športa na evropski ravni, morajo potrditi skupne standarde prek izmenjave dobrih praks in zagotavljanja usmerjene podpore posebnim pobudam.
  • Da bi zagotovila pravilno uporabo koncepta posebne narave športa, mora Komisija zagotoviti smernice:
    • na osnovi posameznih tem o odnosu med pravom EU in predpisi o športu,
    • o predpisih EU v zvezi s prostim pretokom in državljanstvom športnikov zaradi organiziranja nediskriminatornih tekmovanj v posameznih športih na nacionalni ravni,
    • o pravilih o prestopu, saj se pri prestopih igralcev pogosto porajajo vprašanja o njihovi zakonitosti in financiranju. Komisija je morala oceniti gospodarske in pravne vidike v zvezi s takimi prestopi.
  • Etična vprašanja se porajajo tudi ob dejavnostih športnih agentov. Komisija je zato organizirala konferenco, da bi preučila možnosti za izboljšanje dejavnosti agentov.
  • V sektorju profesionalnega nogometa je bil leta 2008 ustanovljen Evropski odbor za socialni dialog. Več organizacij je pozval k vzpostavitvi evropskega socialnega dialoga za celotni sektor športa, kar Komisija tudi podpira. Da bi olajšala ta postopek, bo Komisija predlagala preskusno fazo za ustrezne socialne partnerje.

OZADJE

Več informacij je na voljo na straneh:

KLJUČNI POJMI

Neformalno učenje: organizirano učenje, ki izboljšuje posameznikove spretnosti in sposobnosti ter ga pogosto izvaja učitelj, vendar se ne zaključi s formalnim spričevalom.
Priložnostno učenje: učenje brez formalnega urnika ali kreditnih točk, v katero je pogosto vključena družina ali prijatelj.

GLAVNA DOKUMENTA

Prečiščena različica Pogodbe o delovanju Evropske unije – Prvi del – Načela – Naslov I – Vrste in področja pristojnosti Unije – člen 6 (UL C 202, 7.6.2016, str. 52–53).

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij – Razvijanje evropske razsežnosti v športu (COM(2011) 12 final z dne 18. januarja 2011).

Zadnja posodobitev 11.06.2018

Top