EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Delovni čas na krovu ladij, ki uporabljajo pristanišča EU

 

POVZETEK:

Direktiva 1999/95/ES – o uveljavljanju določb o delovnem času pomorščakov na krovu ladij, ki pristajajo v pristaniščih EU

KAJ JE NAMEN TE DIREKTIVE?

  • Cilj direktive je zagotavljanje zdravja in varnosti pomorščakov na ladjah, ki uporabljajo pristanišča Evropske unije (EU), ter boj proti izkrivljanju konkurence s strani lastnikov ladij iz držav, ki niso članice EU.
  • Njen cilj je zagotoviti postopke za preverjanje in vzpostavitev skladnosti ladij, ki pristajajo v pristaniščih držav članic EU, z Direktivo 1999/63/ES (glej povzetek), ki določa pravila glede delovnega časa za pomorščake, vključno z urami, počitkom, plačanim dopustom in delovno zmožnostjo.

KLJUČNE TOČKE

  • Države članice z imenovanimi pomorskimi inšpektorji izvajajo preglede na krovu pomorskih ladij, ki pristajajo v njihovih pristaniščih, ne glede na državo, v kateri so registrirane. Ribiška plovila niso vključena v direktivo.
  • Pregled se izvede, če pride do prijave s strani poveljnika ladje, člana posadke ali katere koli osebe ali organizacije z izkazanim interesom za varno plovbo ladje, varne življenjske in delovne pogoje na ladji ali za preprečevanje onesnaževanja.
  • Pri pregledu se ugotavlja, ali:
    • Je razpredelnica o razporeditvi dela na krovu izobešena na lahko dostopnem mestu;
    • Se evidenca delovnega časa in počitka hrani na krovu in jo je potrdil pristojni organ države članice, v kateri je ladja registrirana.
  • Če je ugotovljeno, da so pomorščaki preutrujeni, inšpektor izvede podrobnejši pregled, da bi ugotovil, ali je zabeležen delovni čas v skladu s predpisi.
  • Država članica lahko za odpravo vseh pogojev, ki očitno ogrožajo varnost ali zdravje pomorščakov, prepove izplutje ladje iz pristanišča, dokler pomanjkljivosti niso odpravljene ali pomorščaki dovolj spočiti.
  • Če ladja ne sme zapustiti pristanišča, se poveljnika ali lastnika ladje, uradnika države, pod zastavo katere ladja pluje ali v kateri je registrirana, ali diplomatskega predstavnika obvesti o sklepu in o zahtevanih sanacijskih ukrepih.
  • Če je ladja neupravičeno zadržana, je lastnik upravičen do odškodnine za vsako utrpelo izgubo ali škodo, pri tem pa dokazno breme nosi lastnik ladje, ki ima tudi pravico do pritožbe zoper zadržanje.

OD KDAJ SE TA DIREKTIVA UPORABLJA?

Ta direktiva se uporablja od 20. januarja 2000, države članice pa so jo morale v nacionalno pravo prenesti do 30. junija 2002.

OZADJE

Več informacij je na voljo na strani:

GLAVNI DOKUMENT

Direktiva 1999/95/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 13. decembra 1999 o uveljavljanju določb o delovnem času pomorščakov na krovu ladij, ki pristajajo v pristaniščih Skupnosti (UL L 14, 20.1.2000, str. 29–35).

POVEZANI DOKUMENTI

Direktiva Sveta 2009/13/ES z dne 16. februarja 2009 o izvajanju Sporazuma, sklenjenega med Združenjem ladjarjev Evropske skupnosti (ECSA) in Evropsko federacijo delavcev v prometu (ETF) o Konvenciji o delovnih standardih v pomorstvu iz leta 2006, ter o spremembi Direktive 1999/63/ES (UL L 124, 20.5.2009, str. 30–50).

Nadaljnje spremembe Direktive 2009/13/ES so vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

Zadnja posodobitev 26.08.2021

Top