EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Korektivni del: postopek v zvezi s čezmernim primanjkljajem

POVZETEK:

Uredba Sveta (ES) št. 1467/97 – pospešitev in razjasnitev izvajanja postopka v zvezi s čezmernim primanjkljajem

POVZETEK

KAJ JE NAMEN TE UREDBE?

Pakt za stabilnost in rast je temelj proračunske discipline EU. Korektivni del Pakta ureja postopek v zvezi s čezmernim primanjkljajem, ki je podlaga za takojšnje zmanjšanje čezmernega javnega primanjkljaja ali čezmernega javnega dolga.

Uredba želi pojasniti in pospešiti postopek v zvezi s čezmernim primanjkljajem v skladu s členom 126 Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU).

Za državo EU, ki ne spoštuje proračunske discipline, ki jo zahteva Pakt za stabilnost in rast, se lahko uporabi postopek v zvezi s čezmernim primanjkljajem, ki vključuje več korakov.

KLJUČNE TOČKE

Začetek postopka

V skladu s Paktom za stabilnost in rast se začetek postopka v zvezi s čezmernim primanjkljajem določi na podlagi meril primanjkljaja in dolga:

  • merilo primanjkljaja: javnofinančni primanjkljaj velja za čezmernega, če presega referenčno vrednost treh odstotkov bruto domačega proizvoda (BDP) po tržnih cenah, ali
  • merilo dolga: dolg presega 60 % BDP, cilj zmanjšanja dolga za eno dvajsetino na leto pa ni bil dosežen v predhodnih treh letih.

Faze postopka

  • za državo EU, katere primanjkljaj ali dolg presega opredeljene omejitve, Evropska komisija pripravi poročilo, v katerem oceni, ali naj začne postopek v zvezi s čezmernim primanjkljajem ali ne,
  • Komisija nato zadevni državi pošlje obvestilo in obvesti Svet, če meni, da je primanjkljaj čezmeren,
  • Svet na predlog Komisije s kvalificirano večino odloči, ali je na podlagi ugotovitev zadevne države primanjkljaj čezmeren ali ne,
  • če Svet odloči, da je primanjkljaj čezmeren, pripravi priporočila za državo in predpiše najdaljši časovni rok, v katerem mora država sprejeti učinkovite ukrepe (tri ali šest mesecev),
  • če država priporočil ne začne izvajati, se Svet lahko odloči, da jo uradno pozove k sprejetju ukrepov za zmanjšanje primanjkljaja v določenem obdobju,
  • če država ne upošteva odločitev Sveta, se Svet lahko odloči za uvedbo sankcij.

Sankcije

Sankcije se uvedejo, če se primanjkljaj ne zmanjša. Za države v evrskem območju se te sankcije uvedejo postopoma, in sicer se najprej uvedeta:

  • obveznost, da se pri Komisiji položi obrestni depozit v višini 0,2 % BDP v preventivni fazi,
  • obveznost, da se pri Komisiji položi brezobrestni depozit v višini 0,2 % BDP v korektivni fazi. Če se priporočila za zmanjšanje čezmernega primanjkljaja ne izpolnijo, se ta depozit spremeni v globo v višini do največ 0,5 % BDP.

Poleg tega lahko za vse države EU (razen za Združeno kraljestvo (1)) velja začasna ustavitev dodeljevanja sredstev ali plačil iz strukturnih in investicijskih skladov EU. Kazni se naložijo tudi v primerih manipuliranja s statističnimi podatki.

Sistem glasovanja

Odločitve o večini sankcij v skladu s postopkom v zvezi s čezmernim primanjkljajem se sprejmejo v obratnem glasovanju s kvalificirano večino. To pomeni, da globa velja za sprejeto, razen če se Svet s kvalificirano večino odloči, da jo zavrne.

Poleg tega se je 25 držav, ki so podpisale Pogodbo o stabilnosti, usklajevanju in upravljanju, strinjalo, da bodo obratno glasovanje s kvalificirano večino uporabile celo v zgodnejši fazi postopka, na primer pri odločanju o tem, ali naj se za državo EU uporabi postopek v zvezi s čezmernim primanjkljajem ali ne.

Prožnost Pakta za stabilnost in rast

Januarja 2015 je Komisija objavila Sporočilo, v katerem določa smernice za države EU o tem, kako čim bolj izkoristiti prožnost v okviru obstoječih pravilPakta za stabilnost in rast, da bi se spodbudilo učinkovito izvajanje strukturnih reform in naložbe ter bolje upoštevale gospodarske razmere v vsaki posamezni državi EU.

OD KDAJ SE TA UREDBA UPORABLJA?

Ta uredba se uporablja od 1. januarja 1999.

OZADJE

AKT

Uredba Sveta (ES) št. 1467/97 z dne 7. julija 1997 o pospešitvi in razjasnitvi izvajanja postopka v zvezi s čezmernim primanjkljajem (UL L 209, 2.8.1997, str. 6–11)

Nadaljnje spremembe Uredbe (ES) št. 1467/97 so vključene v izvirno besedilo. To prečiščeno besedilo ima samo dokumentarno vrednost.

POVEZANI AKTI

Uredba (EU) št. 1173/2011 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. novembra 2011 o učinkovitem izvrševanju proračunskega nadzora v euroobmočju (UL L 306, 23.11.2011, str. 1–7)

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropski centralni banki, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru, Odboru regij in Evropski investicijski banki: Kako čim bolj izkoristiti prožnost v okviru obstoječih pravil Pakta za stabilnost in rast (COM(2015) 12 final 13.1.2015)

Zadnja posodobitev 22.02.2016



(1) Združeno kraljestvo 1. februarja 2020 izstopi iz Evropske unije in postane tretja država (ki ni članica EU).

Top