EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Pomorska varnost EU: pravila in standardi za ladijski pregled

 

POVZETEK:

Uredba (ES) št. 391/2009 Evropskega parlamenta o skupnih pravilih in standardih za organizacije za tehnični nadzor in pregled ladij

KAJ JE NAMEN TE UREDBE?

Ustvari sistem licenciranja (priznavanja), za katerega veljajo številna merila in obveznosti, da se zagotovi, da priznana organizacija* uporablja enake standarde za vse ladje v svojem registru, ne glede na zastavo ladje.

KLJUČNE TOČKE

Sistem priznavanja EU

Države EU morajo Evropski komisiji predložiti zahtevo za priznanje organizacije.

Priznanje podeli in centralno upravlja Komisija. Predpogoj je, da ima katera koli organizacija s strani države EU dovoljenje za izvajanje obveznih nadzorov in pregledov ladij, ki plujejo pod njeno zastavo (Direktiva 2009/15/ES, glej povzetek).

Za pridobitev priznanja mora organizacija izpolnjevati naslednja minimalna merila:

  • imeti mora pravno osebnost;
  • strokovno odličnost;
  • izkušnje;
  • neodvisnost;
  • delovati v skladu z etičnim kodeksom in
  • uporabljati potrjen sistem za vodenje kakovosti.

Komisija lahko od organizacije zahteva, da sprejme preventivne in korektivne ukrepe, če ne izpolnjuje zahtev ali če se je njeno delovanje na področjih onesnaževanja, preprečevanja in varnosti bistveno poslabšalo.

Globe, periodične denarne kazni in preklic priznanja

Komisija lahko priznani organizaciji naloži globe, kadar se njeno delovanje poslabša ali resno oz. večkrat zaporedoma ne izpolnjuje minimalnih meril ali obveznosti te uredbe, kar razkriva pomanjkljivosti v strukturi, sistemih, postopkih ali notranjih pregledih organizacije. Globa se lahko naloži tudi, če organizacija v svoji oceni namerno daje nepravilne ali nepopolne informacije.

Komisija se lahko odloči za izdajo periodične denarne kazni priznani organizaciji tudi, kadar ta ne izvaja zahtevanih sanacijskih in preventivnih ukrepov.

Komisija se lahko na podlagi zahteve države EU ali na lastno pobudo odloči, da zaradi določenih okoliščin organizaciji odvzame priznanje. Do teh lahko pride, kadar organizacija resno ali večkrat zaporedoma ne izpolnjuje minimalnih meril ali zahtev uredbe oz. zaradi slabega delovanja predstavlja nesprejemljivo grožnjo za varnost ali okolje.

Uredba (EU) št. 788/2014 določa podrobna pravila o naložitvi glob in periodičnih denarnih kazni ter o preklicu priznanja.

Ocena organizacij

Komisija mora, skupaj z državo EU, ki je predložila zahtevo za priznanje, priznane organizacije ocenjevati vsaj vsaki dve leti. Ocenjevalci morajo preveriti skladnost z obveznostmi in minimalnimi merili ter posebno pozornost nameniti evidencam o varnosti, preprečevanju onesnaževanja in nezgodah.

Pravila in postopki

Priznane organizacije se morajo medsebojno posvetovati, da bi uskladile svoja pravila in postopke* ter opredelile pogoje za vzajemno priznavanje klasifikacijskih spričeval* izdanih za materiale, opremo in sestavne dele. Spričevala za pomorsko opremo, skladno z Direktivo 2014/90/ES (glej povzetek) morajo potrditi priznane organizacije za potrebe klasifikacije.

Neodvisni subjekt za ocenjevanje kakovosti in potrditev usposobljenosti

Priznane organizacije morajo vzpostaviti neodvisni subjekt za ocenjevanje in potrditev kakovosti, ki je odgovoren za ocenjevanje ter potrjevanje njihovih sistemov vodenja kakovosti. Komisija mora redno ocenjevati delo tega organa.

OD KDAJ SE TA UREDBA UPORABLJA?

Uporablja se od 17. junija 2009.

OZADJE

Direktiva 2009/15/ES, sprejeta istočasno z Uredbo (ES) št. 391/2009, vzpostavlja pravni okvir urejanja odnosov med državami in priznanimi organizacijami.

Več informacij je na voljo na strani:

KLJUČNI POJMI

Priznana organizacija: organizacija, priznana v skladu z Uredbo (ES) št. 391/2009 o skupnih pravilih in standardih za organizacije za tehnični nadzor in pregled ladij.
Pravila in postopki: tehnični standardi, ki jih določi priznana organizacija za obliko, konstrukcijo, opremo, vzdrževanje in pregled ladij.
Klasifikacijsko spričevalo: dokument, ki ga izda priznana organizacija, ki potrjuje primernost ladje za določeno uporabo ali storitev v skladu s pravili in postopki, ki jih določi zadevna organizacija.

GLAVNI DOKUMENT

Uredba (ES) št. 391/2009 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 23. aprila 2009 o skupnih pravilih in standardih za organizacije za tehnični nadzor in pregled ladij (UL L 131, 28.5.2009, str. 11–23).

Nadaljnje spremembe Uredbe (ES) št. 391/2009 so vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

Zadnja posodobitev 19.02.2021

Top