EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Gradbeni proizvodi

 

POVZETEK:

Uredba (EU) št. 305/2011 – usklajeni pogoji za trženje gradbenih proizvodov

KAJ JE NAMEN TE UREDBE?

  • Namen uredbe je izboljšati delovanje enotnega trga in okrepiti prost pretok gradbenih proizvodov* v Evropski uniji (EU) z določitvijo enotnih pravil za trženje proizvodov teh proizvodov in vzpostavitvijo skupnega tehničnega jezika za oceno lastnosti gradbenih proizvodov*.
  • S tem uredba državam članicam EU omogoča, da zagotovijo varnost gradbenih objektov*.
  • Uredba o spremembi (EU) 2019/1020 dodatno krepi nadzor trga, da se zagotovi, da so proizvodi, dani na trg, varni in skladni z zakonodajo EU.

KLJUČNE TOČKE

  • Uredba določa pogoje za trženje gradbenih proizvodov.
  • Določa metode in merila za ocenjevanje in navajanje lastnosti gradbenih proizvodov ter pogoje za uporabo oznake CE.
  • Države članice ostajajo odgovorne za požarno varnost, mehansko odpornost in stabilnost ter okoljske, energetske in druge zahteve, ki veljajo za stavbe in druge gradbene objekte.

Izjava o lastnostih in oznaka CE

  • Če se proizvajalec odloči dati na trg gradbeni proizvod, ki je zajet v harmoniziranem standardu ali za katerega je bila izdana evropska tehnična ocena, mora proizvajalec pripraviti izjavo o lastnostih, ki med drugim vsebuje naslednje informacije:
    • referenco tipa proizvoda;
    • sisteme ocenjevanja in preverjanja nespremenljivosti lastnosti proizvoda;
    • navedbo ustreznega harmoniziranega standarda ali evropske tehnične ocene;
    • predvideno uporabo ali predvidene vrste uporabe proizvoda;
    • navedene lastnosti glede na oceno skladno z ustreznim harmoniziranim standardom ali evropsko tehnično oceno.
  • Ko je izjava o lastnostih pripravljena, proizvajalec namesti oznako CE na proizvod.
  • Oznaka CE pomeni, da so bile lastnosti proizvoda ocenjene in se ne spreminjajo.
  • Gradbene proizvode z oznako CE je mogoče zakonito dati na trg v kateri koli državi članici in nato z njimi trgovati na enotnem trgu EU.
  • Države članice morajo vzpostaviti kontaktne točke za proizvode za gradbeništvo, ki dajejo informacije o zahtevah za gradbene proizvode.

Obveznosti proizvajalcev, uvoznikov in distributerjev

  • Proizvajalci morajo narediti naslednje.
    • Izdelati tehnično dokumentacijo ter na podlagi nje pripraviti izjavo o lastnostih in na proizvod namestiti oznako CE.
    • Zagotoviti, da proizvod ostaja skladen z izjavo o lastnostih. Če proizvajalci menijo, da proizvod ni več skladen z izjavo o lastnostih, morajo nemudoma sprejeti potrebne popravne ukrepe ali proizvod umakniti ali odpoklicati iz prometa.
  • Uvozniki morajo narediti naslednje.
    • Zagotoviti, da ima proizvod oznako CE in da mu je priložena zahtevana dokumentacija.
    • Preprečiti, da bi proizvod dali na trg, če domnevajo, da ni skladen z izjavo o lastnostih.
    • Zagotoviti, da proizvod ostaja skladen z izjavo o lastnostih ter da prevoz ali skladiščenje ne ogrožata njegovih lastnosti. Če proizvod ni skladen z izjavo o lastnostih, morajo uvozniki nemudoma sprejeti potrebne popravne ukrepe ali proizvod umakniti ali odpoklicati iz prometa.
  • Obveznosti distributerjev vključujejo naslednje.
    • Zagotavljanje, da ima proizvod oznako CE in da mu je priložena zahtevana dokumentacija.
    • Onemogočanje dostopnosti proizvoda na trgu, če domnevajo, da ni v skladu z izjavo o lastnostih, dokler ni z njo usklajen ali dokler izjava o lastnostih ni popravljena.
    • Zagotavljanje, da prevoz ali skladiščenje prevoza ne ogrožata njegovih lastnosti. Če proizvod ni skladen z izjavo o lastnostih, morajo distributerji zagotoviti, da se sprejmejo potrebni popravni ukrepi ali da se proizvod umakne ali odpokliče iz prometa.

Harmonizirane tehnične specifikacije

  • Harmonizirane tehnične specifikacije vključujejo harmonizirane standarde in evropske ocenjevalne dokumente. Harmonizirane standarde pripravijo evropski organi za standardizacijo (Evropski odbor za standardizacijo ali Evropski odbor za standardizacijo v elektrotehniki) na osnovi zahtev Evropske komisije. Harmonizirani standardi opredeljujejo metode in merila za ocenjevanje lastnosti gradbenih proizvodov.
  • Če gradbeni proizvod ni zajet ali ni v celoti zajet v nobenem harmoniziranem standardu, lahko proizvajalci zahtevajo evropsko tehnično oceno, ki jo izda eden od organov za tehnično ocenjevanje na podlagi evropskega ocenjevalnega dokumenta, ki ga razvije Evropska organizacija za tehnično ocenjevanje. Evropska tehnična ocena je dokumentirana ocena lastnosti gradbenega proizvoda v zvezi z njegovimi bistvenimi značilnostmi.
  • Harmonizirani standardi in evropske tehnične ocene ustvarjajo skupni tehnični jezik, ki se uporablja v celotnem gradbenem sektorju, proizvajalcem pa omogočajo, da pripravijo izjavo o lastnostih in namestijo oznako CE. Sklici na harmonizirane standarde in evropske tehnične ocene so objavljeni v Uradnem listu Evropske unije.

Nadzor trga

  • Organi za nadzor trga v državah članicah morajo zagotoviti spoštovanje uredbe znotraj svoje države.
  • Če organi za nadzor trga ugotovijo, da proizvod ni skladen z zahtevami uredbe (npr. proizvod ne dosega navedenih lastnosti in/ali predstavlja tveganje), morajo od zadevnega gospodarskega subjekta nemudoma zahtevati, da proizvod uskladi ali da ga umakne iz prometa ali ga odpokliče v razumnem roku glede na naravo tveganja. Zadevni gospodarski subjekti morajo po potrebi sodelovati z organi za nadzor trga.

Izvedbeni in delegirani akti

Komisija je sprejela vrsto izvedbenih in delegiranih aktov, povezanih z uredbo. Njihov seznam je na voljo na spletnem mestu Komisije.

Razveljavitev

Uredba, ki razveljavlja Direktivo 89/106/EGS.

OD KDAJ SE TA UREDBA UPORABLJA?

V celoti se uporablja od 1. julija 2013.

OZADJE

Pristop Uredbe (EU) št. 305/2011 (znane tudi kot uredbe o gradbenih proizvodih) k boljšemu delovanju enotnega trga za gradbene proizvode se razlikuje od splošnih načel, prvotno določenih v novem zakonodajnem okviru. Glavne razlike so naslednje.

  • Delitev pristojnosti med EU in državami članicami. EU se ukvarja le s pravili o dostopu do enotnega trga in ne z zahtevami glede učinkovitosti proizvodov kot takih. Za požarno varnost ter okoljske, energetske in druge zahteve, ki veljajo za stavbe in druge gradbene objekte, so odgovorne države članice, kot je navedeno zgoraj.
  • Harmonizirani pogoji za trženje. Uredba o gradbenih proizvodih ne harmonizira gradbenih proizvodov ali zahtev zanje, temveč se omejuje na vzpostavljanje harmoniziranih pogojev za trženje tovrstnih izdelkov.
  • Harmonizirani standardi. Harmonizirane standarde morajo uporabljati proizvajalci, ko dajejo gradbene proizvode na trg, in države članice, ko določajo zahteve za njihove lastnosti.

Predlog Komisije za novo uredbo o gradbenih proizvodih je bil objavljen marca 2022. Glavni cilji predloga so izboljšati delovanje notranjega trga za gradbene proizvode, se odzvati na regulativne potrebe držav članic, uvesti zahteve za okolju prijaznejše in varnejše gradbene proizvode, omogočiti lažjo pripravo usklajenih standardov in izboljšati digitalne informacije o proizvodih.

Več informacij je na voljo na straneh:

KLJUČNI POJMI

Gradbeni proizvod. Vsak proizvod ali sklop proizvodov, ki je proizveden in dan na trg za trajno vgradnjo v gradbene objekte ali njihove dele, katerega lastnosti spremenijo lastnosti gradbenih objektov glede na osnovne zahteve za gradbene objekte.
Lastnost gradbenega proizvoda. Lastnosti v zvezi s pomembnimi bistvenimi značilnostmi, izražene z ravnijo, razredom ali opisno.
Gradbeni objekti. Objekti visoke in nizke gradnje.

GLAVNI DOKUMENT

Uredba (EU) št. 305/2011 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 9. marca 2011 o določitvi usklajenih pogojev za trženje gradbenih proizvodov in razveljavitvi Direktive Sveta 89/106/EGS (UL L 88, 4.4.2011, str. 5–43).

Nadaljnje spremembe Uredbe (EU) št. 305/2011 so bile vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

POVEZANI DOKUMENTI

Uredba (EU) 2019/1020 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 20. junija 2019 o nadzoru trga in skladnosti proizvodov ter spremembi Direktive 2004/42/ES in uredb (ES) št. 765/2008 in (EU) št. 305/2011 (UL L 169, 25.6.2019, str. 1–44).

Uredba (EU) št. 1025/2012 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 25. oktobra 2012 o evropski standardizaciji, spremembi direktiv Sveta 89/686/EGS in 93/15/EGS ter direktiv 94/9/ES, 94/25/ES, 95/16/ES, 97/23/ES, 98/34/ES, 2004/22/ES, 2007/23/ES, 2009/23/ES in 2009/105/ES Evropskega parlamenta in Sveta ter razveljavitvi Sklepa Sveta 87/95/EGS in Sklepa št. 1673/2006/ES Evropskega parlamenta in Sveta (UL L 316, 14.11.2012, str. 12–33).

Glej prečiščeno različico.

Sklep št. 768/2008/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 9. julija 2008 o skupnem okviru za trženje proizvodov in razveljavitvi Sklepa Sveta 93/465/EGS (UL L 218, 13.8.2008, str. 82–128).

Uredba (ES) št. 765/2008 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 9. julija 2008 o določitvi zahtev za akreditacijo in nadzor trga v zvezi s trženjem proizvodov ter razveljavitvi Uredbe (EGS) št. 339/93 (UL L 218, 13.8.2008, str. 30–47).

Glej prečiščeno različico.

Zadnja posodobitev 12.08.2022

Top