EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Predpisana tablica proizvajalca in identifikacijska številka pri motornih vozilih

 

POVZETEK:

Uredba (EU) št. 19/2011 o zahtevah za homologacijo za predpisano tablico proizvajalca in identifikacijsko številko vozila pri motornih vozilih in njihovih priklopnikih

KAJ JE NAMEN TE UREDBE?

KLJUČNE TOČKE

Zadevni tipi vozil

Uredba se uporablja za vozila kategorije M, N in O:

  • motorna vozila, načrtovana in izdelana za prevoz potnikov, ki imajo vsaj štiri kolesa;
  • motorna vozila, namenjena in izdelana za prevoz blaga, ki imajo vsaj štiri kolesa;
  • priklopnike (vključno s polpriklopnimi vozili).

Zahteve za predpisano tablico proizvajalca

Na vsako vozilo je treba namestiti predpisano tablico, ki jo mora sestavljati (po presoji proizvajalca):

  • pravokotna kovinska ploščica ali
  • pravokotna samolepilna oznaka.

Predpisana tablica proizvajalca mora vsebovati nekatere informacije, med drugim:

  • ime proizvajalca;
  • homologacijsko številko vozila;
  • identifikacijsko številko vozila;
  • tehnično dovoljene mesa obremenjenega vozila.

Uredba (EU) št. 249/2012 spreminja Uredbo (EU) št. 19/2011 tako, da za proizvajalce vozil uvaja možnost uporabe samolepilnih oznak za izdelavo predpisanih tablic.

Zahteve za identifikacijsko številko vozila (VIN)

Proizvajalec mora na vsako vozilo pritrditi identifikacijsko številko vozila in zagotoviti njegovo sledljivost za obdobje 30 let. Identifikacijsko številko vozila sestavljajo:

  • svetovna označba proizvajalca (WMI);
  • deskriptor vozila (VDS);
  • označba vozila (VIS).

Pritrjena mora biti na dostopne mestu in mora biti vidna. Biti mora vtisnjena, da se pri običajni uporabi vozila ne izbriše.

Določbe o ES-homologaciji

Proizvajalec vozila mora predložiti vlogo za homologacijo EU pristojnemu organu. Ta vloga mora vsebovati nekatere informacije, zlasti:

  • znamko in tip vozila;
  • mesto, na katerem je nameščena predpisana tablica proizvajalca, in način njene namestitve;
  • mesto identifikacijske številke vozila.

Če pristojni organ meni, da vozilo izpolnjuje vse zahteve glede predpisane tablice proizvajalca in identifikacijske številke vozila, mora podeliti homologacijo EU in izdati številko homologacije v skladu z Direktivo 2007/46/ES.

OD KDAJ SE TA UREDBA UPORABLJA?

Ta uredba se uporablja od 1. februarja 2011.

OZADJE

Več informacij je na voljo na strani:

KLJUČNI POJMI

Predpisana tablica proizvajalca: tablica ali oznaka, ki jo proizvajalec pritrdi na vozilo in na kateri so navedene glavne tehnične značilnosti, potrebne za identifikacijo vozila, in ki pristojnim organom zagotavlja ustrezne informacije v zvezi z največjo dovoljeno maso obremenjenega vozila.
Identifikacijsko število vozila (VIN): alfanumerična oznaka, ki jo vozilu dodeli proizvajalec, da se zagotovi pravilna identifikacija vsakega vozila.

GLAVNI DOKUMENT

Uredba Komisije (EU) št. 19/2011 z dne 11. januarja 2011 o zahtevah za homologacijo za predpisano tablico proizvajalca in identifikacijsko številko vozila pri motornih vozilih in njihovih priklopnikih ter o izvajanju Uredbe (ES) št. 661/2009 Evropskega parlamenta in Sveta o zahtevah za homologacijo za splošno varnost motornih vozil, njihovih priklopnikov ter sistemov, sestavnih delov in samostojnih tehničnih enot, namenjenih za taka vozila (UL L 8, 12.1.2011, str. 1–13).

Nadaljnje spremembe Uredbe (EU) št. 19/2011 so vključene v izvirni dokument. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

POVEZANA DOKUMENTA

Uredba (ES) št. 661/2009 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 13. julija 2009 o zahtevah za homologacijo za splošno varnost motornih vozil, njihovih priklopnikov ter sistemov, sestavnih delov in samostojnih tehničnih enot, namenjenih za taka vozila (UL L 200, 31.7.2009, str. 1–24).

Glej prečiščeno različico.

Direktiva 2007/46/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 5. septembra 2007 o vzpostavitvi okvira za odobritev motornih in priklopnih vozil ter sistemov, sestavnih delov in samostojnih tehničnih enot, namenjenih za taka vozila (Okvirna direktiva) (UL L 263, 9.10.2007, str. 1–160).

Glej prečiščeno različico.

Zadnja posodobitev 02.05.2019

Top