EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Mehanizem vzajemnega obveščanja glede ukrepov na področjih azila in priseljevanja

 

POVZETEK:

Odločba 2006/688/ES o vzpostavitvi mehanizma vzajemnega obveščanja glede ukrepov držav EU na področjih azila in priseljevanja

KAJ JE NAMEN TE ODLOČBE?

Odločba je namenjena izboljšanju izmenjave informacij med državami EU glede ukrepov na področjih azila in priseljevanja.

Vzpostavlja uradni postopek obveščanja med državami EU in Evropsko komisijo z namenom izboljšati usklajevanje politik na področju priseljevanja in azila med državami EU.

KLJUČNE TOČKE

Izmenjava in posredovanje informacij

Mehanizem vzajemnega obveščanja dovoljuje izmenjavo informacij med Komisijo in državami EU o nacionalnih zakonih o azilu in priseljevanju.

Od držav EU se zahteva, da sporočijo informacije o ukrepih, ki jih nameravajo sprejeti ali so jih nedavno sprejele:

  • prek spletnega omrežja in
  • z uporabo obrazca za poročanje, priloženega odločbi.

Te informacije se posredujejo čim prej in najkasneje, ko postanejo javno dostopne.

Države EU morajo Komisiji in drugim državam EU sporočiti samo informacije o ukrepih, ki bi lahko imeli pomemben vpliv:

  • v drugih državah EU;
  • na ravni celotne EU.

Razvoj omrežja in upravljanje z njim

Komisija je odgovorna za razvoj omrežja in upravljanje z njim. Za vzpostavitev omrežja je morala Komisija uporabiti že obstoječe tehnično-računalniško okolje vseevropskega telematskega omrežja za izmenjavo informacij med upravami držav članic (znano kot CIRCA). Omrežje Komisiji in državam EU omogoča, da od ene ali več držav zahtevajo dodatne informacije o sporočenih ukrepih.

Vsak posebni nacionalni ukrep, sporočen na ta način, je lahko povod za izmenjavo stališč med strokovnjaki držav EU in Komisijo.

Komisija mora poleg teh tehničnih razprav vsako leto pripraviti poročilo, v katerem so povzete najpomembnejše informacije, ki so jih posredovale države EU. To poročilo se predloži Evropskemu parlamentu in Svetu, ki ga uporabita kot podlago za razprave o nacionalnih politikah priseljevanja in azila na ministrski ravni.

Ocenjevanje

Komisija je leta 2009 objavila poročilo o oceni delovanja mehanizma vzajemnega obveščanja. Med aprilom 2007 in 30. septembrom 2009 je samo 16 držav EU posredovalo informacije prek mehanizma vzajemnega obveščanja o samo 45 ukrepih. Predložena ni bila nobena informacija o pravnomočnih odločbah najvišjih sodišč.

Oblika sporočenih informacij je bila redko enotna, prav tako pa ni bil vedno uporabljen obrazec za poročanje, priložen odločbi.

V nekaterih primerih je bil naveden le angleški naslov, besedilo pa je bilo sporočeno v originalnem jeziku, zaradi česar so nastale težave z razumevanjem. Bile so tudi opazne razlike pri vsebini posredovanih obrazcev za poročanje: nekateri so bili dokaj celostni, drugi pa so bili omejeni le na bežen opis, ki ne ponazarja narave ukrepa.

V poročilu je bilo ugotovljeno, da mehanizem vzajemnega obveščanja ni izpolnil svojih ciljev, saj je bila količina posredovanih informacij majhna. Komisija je menila, da bi bilo prezgodaj predlagati spremembe k odločbi, saj je mehanizem deloval le kratko obdobje.

Mehanizma vzajemnega obveščanja glede ukrepov na področju azila in priseljevanja niso aktivirale ne Komisija ne države EU, celo niti v dveh letih velikega pritoka priseljencev v Evropo, in sicer v letih 2015 in 2016. Zdi se, da so države EU (predsedstva Evropske unije) za izmenjavo podatkov o migracijskih tokovih raje uporabljale mehanizem Evropske unije za izmenjavo informacij o krizah. Te zahteve po informacijah sta nato postopno prevzeli ustrezni agenciji Evropske unije, in sicer EASO in Frontex, ki danes zagotavljata večino podatkov o migracijah, potrebnih za sedanje migracijske tokove. Dodatne informacije o pomembnih dogodkih na področju migracij v državah EU se redno posodabljajo z bilteni Evropske migracijske mreže, ki se pripravljajo redno vsako četrtletje.

Kljub temu ni mogoče izključiti, da bi se lahko mehanizem vzajemnega obveščanja izkazal za koristnega v prihodnjih izmenjavah informacij o migracijah med državami EU in Evropsko komisijo, zato je njegov obstoj še vedno utemeljen.

OD KDAJ SE TA ODLOČBA UPORABLJA?

Uporablja se od 3. novembra 2006.

OZADJE

Nacionalni ukrepi na področjih priseljevanja in azila bodo verjetno imeli vpliv na druge države EU. In sicer zaradi:

  • neizvajanja mejnih kontrol na schengenskem območju,
  • tesnih gospodarskih in socialnih odnosov med državami EU ter
  • razvoja skupne vizumske politike in skupne politike priseljevanja ter skupne azilne politike.

Več informacij je na voljo na strani:

GLAVNI DOKUMENT

Odločba Sveta 2006/688/ES z dne 5. oktobra 2006 o vzpostavitvi mehanizma vzajemnega obveščanja glede ukrepov držav članic na področjih azila in priseljevanja (UL L 283, 14.10.2006, str. 40–43).

POVEZANI DOKUMENT

Poročilo Komisije na podlagi členov 4 in 5 Odločbe Sveta z dne 5. oktobra 2006 o vzpostavitvi mehanizma vzajemnega obveščanja glede ukrepov držav članic na področjih azila in priseljevanja (COM(2009) 687 final z dne 17. decembra 2009).

Zadnja posodobitev 22.11.2018

Top