EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Varstvo nosečih delavk in žensk, ki so pred kratkim rodile

 

POVZETEK:

Direktiva 92/85/EGS o uvedbi ukrepov za spodbujanje izboljšav na področju varnosti in zdravja pri delu nosečih delavk in delavk, ki so pred kratkim rodile ali dojijo

KAJ JE NAMEN TE DIREKTIVE?

Njen namen je varovanje zdravja in varnosti žensk na delovnem mestu, ki so noseče* ali so pred kratkim rodile*, in žensk, ki dojijo*.

KLJUČNE TOČKE

  • Države članice EU morajo delodajalcem in delavkam posredovati informacije, vsebovane v smernicah Evropske komisije, v zvezi s tveganji za varnost in zdravje pri delu, ki jih pomenijo nevarne snovi in industrijski procesi.
  • Če so ugotovljena tveganja, morajo delodajalci ukrepati tako, da zaščitijo zadevne delavke, morajo jih, na primer, premestiti na drugo delovno mesto ali jim zagotoviti dopust.
  • Če je zagotovljen dopust, mora delodajalec zagotoviti pravice iz delovnega razmerja in plačilo ustreznega nadomestila za ublažitev morebitne izgube prihodkov.
  • Nočne izmene niso zavezujoče za noseče delavke, za kar je treba predložiti zdravstveno spričevalo.
  • Noseče delavke lahko med delovnim časom opravljajo zdravniške preglede pred porodom brez izgube plačila.
  • Direktiva zagotavlja 14 tednov porodniškega dopusta, od katerih je treba dva tedna izkoristiti pred porodom.
  • Žensk ni dovoljeno odpustiti z dela zaradi nosečnosti in materinstva.
  • Uredba (EU) 2019/1243 o spremembi daje Komisiji pooblastilo za sprejem delegiranih aktov za vnos strogo tehničnih sprememb v Prilogo I, da se upoštevajo tehnični napredek, spremembe mednarodnih predpisov ali specifikacij in nove ugotovitve.
  • Priloga I vsebuje neizčrpen seznam fizičnih, bioloških in kemičnih dejavnikov in delovnih pogojev, naštetih v členu 4 direktive (ocena in obveščanje).
  • Priloga II vsebuje neizčrpen seznam dejavnikov in delovnih pogojev, naštetih v členu 6 direktive (primeri, v katerih je izpostavljenost prepovedana).

OD KDAJ SE TA DIREKTIVA UPORABLJA?

Uporablja se od 24. novembra 1992, države članice pa so jo morale v nacionalno pravo prenesti do 24. novembra 1994.

OZADJE

  • Člen 153 Pogodbe o delovanju Evropske unije daje organu EU pooblastilo za sprejem zakonodaje na področju varnosti in zdravja pri delu, da bi podprli in dopolnili dejavnosti držav članic.
  • Direktiva 92/85/EGS je ena od številnih „hčerinskih direktiv“, sprejetih v skladu z okvirno direktivo 89/391/EGS o varnosti in zdravju delavcev pri delu (glej povzetek).
  • Načelo 10 evropskega stebra socialnih pravic navaja, da imajo delavci pravico do visoke ravni varovanja zdravja in varnosti pri delu.
  • Več informacij je na voljo na straneh:

KLJUČNI POJMI

Noseča delavka: ženska, ki svojega delodajalca obvesti o svojem stanju skladno z nacionalno zakonodajo in/ali nacionalno prakso.
Delavka, ki je pred kratkim rodila: ženska, ki je rodila pred kratkim v smislu nacionalne zakonodaje in/ali nacionalne prakse ter skladno s to zakonodajo in/ali prakso o svojem stanju obvesti svojega delodajalca.
Delavka, ki doji: ženska, ki doji v smislu nacionalne zakonodaje in/ali nacionalne prakse in ki v skladu s to zakonodajo in/ali prakso svojega delodajalca obvesti o svojem stanju.

GLAVNI DOKUMENT

Direktiva Sveta 92/85/EGS z dne 19. oktobra 1992 o uvedbi ukrepov za spodbujanje izboljšav na področju varnosti in zdravja pri delu nosečih delavk in delavk, ki so pred kratkim rodile ali dojijo (deseta posebna direktiva v smislu člena 16(1) Direktive 89/391/EGS) (UL L 348, 28.11.1992, str. 1–7).

Nadaljnje spremembe Direktive 92/85/EGS so vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

POVEZANI DOKUMENTI

Prečiščena različica Pogodbe o delovanju Evropske unije – Tretji del – Notranje politike in ukrepi Unije – Naslov X – Socialna politika – Člen 153 (prejšnji člen 137 PES) (UL C 202, 7.6.2016, str. 114–116).

Direktiva Sveta 89/391/EGS z dne 12. junija 1989 o uvajanju ukrepov za spodbujanje izboljšav varnosti in zdravja delavcev pri delu (UL L 183, 29.6.1989, str. 1–8).

Glej prečiščeno različico.

Zadnja posodobitev 02.08.2021

Top