EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Boj proti nezakoniti trgovini s prostoživečimi vrstami - ukrep EU

Nezakonita trgovina s prostoživečimi živalskimi in rastlinskimi vrstami se povečuje, Evropska unija (EU) pa je pomemben trg za te proizvode. Evropska komisija je leta 2014 izdala dokument, s katerim opozarja na potrebo po učinkovitejšem reševanju tega problema.

AKT

Sporočilo Komisije Svetu in Evropskemu parlamentu o pristopu EU k boju proti nezakoniti trgovini s prostoživečimi vrstami (COM(2014) 64 final z dne 7. februarja 2014)

POVZETEK

Nezakonita trgovina s prostoživečimi živalskimi in rastlinskimi vrstami se povečuje, Evropska unija (EU) pa je pomemben trg za te proizvode. Evropska komisija je leta 2014 izdala dokument, s katerim opozarja na potrebo po učinkovitejšem reševanju tega problema.

KAJ JE NAMEN TEGA SPOROČILA?

Sporočilo ocenjuje trenutno stanje in ukrepe EU v boju proti nezakoniti trgovini s prostoživečimi vrstami na svetovni ravni in znotraj EU. Je tudi izhodišče za začetek razprave o prihodnjem pristopu EU k nezakoniti trgovini s prostoživečimi vrstami.

KLJUČNE TOČKE

Na globalni ravni in znotraj EU obstaja cela vrsta predpisov, ki urejajo trgovino s prostoživečimi vrstami.

EU podpira vrsto pobud proti nezakoniti trgovini s prostoživečimi vrstami, kot so Konvencija o mednarodni trgovini z ogroženimi vrstami (CITES), akcijski načrt EU za izvrševanje zakonodaje, upravljanje in trgovanje na področju gozdov in uredba o lesu (za zagotovitev zakonitosti porekla in sledljivosti lesnih proizvodov) in boj proti nezakonitemu, neprijavljenemu in nereguliranemu ribolovu.

Vendar pa ti predpisi niso preprečili nedavnega povečanja nezakonite trgovine s prostoživečimi vrstami, do katerega prihaja zaradi vse večjega povpraševanja ter revščine in slabega upravljanja v državah porekla.

Ugotovljeni problemi vključujejo:

  • pomanjkljivo izvrševanje ali neizvrševanje predpisov (majhna politična pomembnost in nezadostna sredstva),
  • neosveščenost glede razsežnosti problema,
  • vpletenost organiziranega kriminala, ki zahteva usklajen odziv akterjev in ukrepov.

Sprejeti je torej treba usklajen in celovit pristop k obravnavanju ponudbe in povpraševanja na področju nezakonite trgovine s prostoživečimi vrstami. V to se morajo vključiti akterji z različnih političnih področij.

Dokument je pozval zainteresirane strani, da do 10. aprila 2014 podajo svoje poglede v zvezi z naslednjimi vidiki:

  • ali je sedanji okvir politike in zakonodaje EU ustrezen,
  • ali mora EU razviti akcijski načrt na tem področju,
  • katera orodja na mednarodni ravni bi lahko izboljšala izvrševanje in upravljanje,
  • vloga civilne družbe in zasebnega sektorja,
  • kako obravnavati vidike nezakonite trgovine s prostoživečimi vrstami, ki vplivajo na mir in varnost (glede na to, da nekateri spori vključujejo naravne vire, kot sta slonovina in nosorogova roževina),
  • kako pomagati pri krepitvi zmogljivosti v državah v razvoju na področju ohranjanja prostoživečih vrst,
  • kako izboljšati podatke o kaznivih dejanjih v EU, povezanih s prostoživečimi vrstami, in izkoristiti orodja, ki se uporabljajo za boj proti organiziranemu kriminalu, v boju proti nezakoniti trgovini s prostoživečimi vrstami.

NASLEDNJI KORAKI

Odgovori na zgornja vprašanja so pomagali Evropski komisiji pri njenem pregledu sedanje politike in ukrepov EU, da bi bila opremljena za učinkovitejše reševanje stanja. Odgovori so povzeti v Delovnem dokumentu služb Komisije. Komisija je začela z delom na akcijskem načrtu EU proti nezakoniti trgovini s prostoživečimi vrstami.

Več informacij je na voljo na spletnem mestu Evropske komisije o nezakoniti trgovini s prostoživečimi vrstami.

POVEZANI AKTI

Delovni dokument služb Komisije: Povzetek s posvetovanja z zainteresiranimi stranmi o pristopu EU k boju proti nezakoniti trgovini s prostoživečimi vrstami (SWD(2014) 347 final z dne 26. novembra 2014)

Zadnja posodobitev 20.05.2015

Top