EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Finančni instrument EU za razvojno sodelovanje (2014-2020)

Evropska unija želi s pomočjo instrumenta razvojnega sodelovanja zmanjšati revščino v državah v razvoju ter spodbujati trajnosten gospodarski, družbeni in okoljski razvoj ter podpreti demokracijo, vladavino prava, človekove pravice in dobro upravljanje.

AKT

Uredba (EU) št. 233/2014 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. marca 2014 o vzpostavitvi instrumenta za financiranje razvojnega sodelovanja za obdobje 2014-2020.

POVZETEK

EU si skladno s politiko, opredeljeno v dokumentu Agende za spremembe, prizadeva, da bi svojo pomoč v okviru razvojnega sodelovanja usmerila tja, kjer lahko doseže največji učinek. Prednost imajo države, ki najbolj potrebujejo pomoč: najmanj razvite države z nizkim bruto domačim proizvodom in šibkim človeškim kapitalom, tiste v kriznih razmerah in razmerah po krizi ter nestabilne in ranljive države. EU uporablja diferenciran pristop glede na potrebe, zmogljivosti in uspešnost partnerskih držav.

Instrument razvojnega sodelovanja EU obsega naslednje programe.

  • 1

    Geografski programi: ti podpirajo dvostranske in regionalne programe sodelovanja na področjih, kot so temeljne potrebe (zdravje in izobraževanje), zaposlovanje, infrastruktura, človekove pravice, demokracija, dobro upravljanje in trajnostni razvoj. Programi pokrivajo države v razvoju na območju Azije, srednje Azije, Bližnjega Vzhoda, Latinske Amerike in Južne Afrike.

  • 2
    Tematski programi se delijo na dve skupini.
    • Svetovne javne dobrine in izzivi: ta program zajema področja, kot so podnebne spremembe, okolje, energija, človekov razvoj, prehranska varnost in migracije ob hkratnem zagotavljanju skladnosti s ciljem zmanjševanja revščine. 27 % sredstev programa se porabi za cilje na področju podnebnih sprememb in okolja, vsaj 25 % pa v podporo socialnemu vključevanju in človekovemu razvoju.
    • Organizacije civilne družbe in lokalni organi: ta program spodbuja civilno družbo (tj. nedržavne akterje, nevladne organizacije (NVO) in organizacije državljanov) in lokalne organe, naj pri oblikovanju razvojnih strategij prevzamejo večjo vlogo.
  • 3

    Vseafriški program poleg zgoraj navedenih programov se bo novi vseafriški program v okviru instrumenta razvojnega sodelovanja uporabljal v podporo strateškemu partnerstvu EU z Afriko. Progam bo dopolnjeval druge finančne instrumente, ki se uporabljajo v Afriki, kot sta Evropski razvojni sklad in evropski instrument sosedstva. Dejavnosti v okviru tega programa so nadregionalne, celinske ali globalne narave.

Proračun

S proračunom prek 19,6 milijarde EUR (trenutne cene) za obdobje 2014-2020 instrument razvojnega sodelovanja zajema vse države v razvoju.

REFERENCE

Akt

Začetek veljavnosti

Rok prenosa v državah članicah

Uradni list Evropske unije

Uredba (ES) št. 233/2014

1.1.2014

-

UL L 77, 15.3.2014

POVEZANI AKTI

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij „Povečanje učinka razvojne politike EU: agenda za spremembe“ (COM(2011) 637 konč. z dne 13. oktobra 2011).

Zadnja posodobitev 18.06.2014

Top