EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013PC0505

Predlog UREDBA SVETA o Skupnem podjetju Čisto nebo 2

/* COM/2013/0505 final - 2013/0244 (NLE) */

52013PC0505

Predlog UREDBA SVETA o Skupnem podjetju Čisto nebo 2 /* COM/2013/0505 final - 2013/0244 (NLE) */


OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

1.           OZADJE PREDLOGA

1.1.        Splošno ozadje

Strategija Evropa 2020 določa zavezo EU za zmanjšanje emisij vseh toplogrednih plinov za 20 % do leta 2020. V beli knjigi o prometu z naslovom „Načrt za enotni evropski prometni prostor – na poti h konkurenčnemu in z viri gospodarnemu prometnemu sistemu“ je priznano, da promet prispeva velik delež emisij toplogrednih plinov (~20 %), zato je predlagano, naj se emisije toplogrednih plinov iz prometa med letoma 1990 in 2050 zmanjšajo za 60 %. Strategija Evropa 2020 poziva tudi k „Uniji inovacij“ za spoprijemanje z družbenimi izzivi, s katerimi se srečujemo, predlog programa Obzorje 2020 pa vključuje izziv za pameten, zelen in integriran prevoz, katerega cilj je med drugim zagotoviti promet, ki gospodarneje izkorišča vire in je okolju prijazen, ter globalni vodilni položaj evropskega transportne industrije. Nazadnje Evropa 2020 poziva tudi k ukrepom za trajnostno rast ter spodbuja bolj konkurenčno in zeleno gospodarstvo, ki gospodarneje izkorišča vire. Obenem pa sedanja gospodarska in finančna kriza, s katero se spopada Evropa, zahteva drzne ukrepe za zanesljivo in trajnostno rast.

Eden od glavnih ciljev okvirnega programa za raziskave in inovacije Obzorje 2020, ki se nanaša na obdobje 2014–2020, je okrepiti evropsko industrijo z ukrepi v podporo raziskavam in inovacijam v različnih industrijskih sektorjih. Zlasti predvideva oblikovanje javno-zasebnih partnerstev, ki bodo prispevala k reševanju nekaterih ključnih izzivov, s katerimi se srečuje Evropa.

V zvezi z aeronavtiko je skupina na visoki ravni za raziskave v letalstvu leta 2011 pripravila novo vizijo za evropski letalski sektor „Letalstvo za leto 2050“, ki ob priznavanju spreminjajočih se izzivov, s katerimi se srečuje sektor, sledi ciljem Evrope 2020 in bele knjige o prometu. S to vizijo so zastavljeni ambiciozni cilji zmanjšanja vpliva na okolje do leta 2050 z izvajanjem novega strateškega raziskovalnega in inovacijskega programa tehnološke platforme ACARE (Svetovalni svet za raziskovanje na področju aeronavtike v Evropi), njen namen pa je v skladu s skupnim načrtom po vsej Evropi usmerjati in podpirati prihodnje ukrepe v programih javnega in zasebnega financiranja.

Čisto nebo prispeva k temu cilju v Evropi z naprednimi raziskavami in obsežnimi predstavitvami na področju zelene tehnologije za zračni promet v skladu z opredeljenim strateškim raziskovalnim programom, sodelovanjem vseh javnih in zasebnih deležnikov ter časovnim okvirom, ki sega do leta 2050.

Ta novi predlog se nanaša na skupno podjetje na področju aeronavtike. Temelji in delno gradi na rezultatih, pridobljenih s predhodno skupno tehnološko pobudo Čisto nebo na tem področju, uvedeno leta 2008 na podlagi sedmega okvirnega programa (OP7), delno pa razvija nove tehnologije in smeri raziskav. Ta predlog je v skladu s sporočilom Komisije „Javno-zasebna partnerstva v Obzorju 2020: močno orodje za inovacije in rast v Evropi“.

1.2.        Razlogi za skupno podjetje na področju aeronavtike in njegovi cilji

Evropski sektor aeronavtike je danes eden od vodilnih na svetu po proizvodnji, zaposlovanju in izvozu, saj ustvari letni promet v višini več kot 100 milijard EUR in zagotavlja zaposlitev za približno 750 000 ljudi. Obenem zračni promet prispeva približno 7 % vseh emisij, ustvarjenih v prometu, in približno 2 % skupnih svetovnih emisij CO2.

Če ne bodo sprejeti ukrepi, bo napovedana rast prometa povzročila precejšnje povečanje emisij, zato je nujno drastično zmanjšati učinke zračnega prometa na okolje, če želi Evropa izpolniti cilje iz svežnja ukrepov za podnebne spremembe in energijo iz obnovljivih virov.

Evropska aeronavtična industrija se kljub sedanjemu vodilnemu položaju vse bolj spopada z močno in javno podprto mednarodno konkurenco tradicionalnih ali novih tekmecev.

Prihodnja mednarodna konkurenčnost sektorja in posledično njegov prispevek k družbenim izzivom v smislu zagotavljanja storitev, gospodarske učinkovitosti in ustvarjanja novih delovnih mest bosta odvisna od okoljske uspešnosti in učinkovitosti porabe goriva njegovih tehnologij. Aeronavtična industrija EU bi morala za ohranitev vodilnega položaja na svetu razviti inovativne tehnologije z učinkovito porabo goriva ter zagotoviti konkurenčne in visokokakovostne proizvode na podlagi vseevropskega programa raziskav in razvoja, v katerega so vključeni vsi akterji v dobavni verigi in verigi znanja.

Izboljšanje okoljske uspešnosti aeronavtičnih tehnologij je zelo zapleten in drag postopek, ki zahteva dolgoročno dodelitev sredstev. Zasebna podjetja imajo težave pri zagotavljanju človeških in finančnih virov, potrebnih za razvoj radikalnih in tveganih tehnoloških naprednih rešitev za prihodnje zrakoplove, zaradi stroškov in tveganj, povezanih s tem. Zaradi tržne nepopolnosti in prelivanja gospodarskih učinkov so potrebni javni ukrepi v podporo prehodu med predkonkurenčnimi raziskavami in razvojem ter izkoriščanjem rezultatov, ki vodi do prodajnih proizvodov.

Sektor aeronavtike je globalen, potrebna tehnična znanja in usposobljenost pa v posameznih državah niso na voljo. Dobavna veriga tehničnega in strokovnega znanja je zelo razpršena, pri čemer glavne „aeronavtične“ države nenehno prenašajo strokovno znanje in usposobljenost v „neaeronavtične“ države, v katerih je vseeno mogoče najti tehnično odličnost, ki je ključna za spodbujanje celotne dobavne verige.

Predlaga se, naj se novi program Čisto nebo izvaja kot nadaljevanje in nadgradnja Skupnega podjetja Čisto nebo, da bi se izboljšal učinek evropskih aeronavtičnih tehnologij na okolje in zagotovila prihodnja mednarodna konkurenčnost evropske aeronavtične industrije. Cilja predlagane pobude sta:

1.           prispevati k dokončanju raziskovalnih dejavnosti, ki so se začele na podlagi Uredbe (ES) št. 71/2008, in k izvajanju Uredbe (EU) št. .../2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne [...] 2013 o vzpostavitvi okvirnega programa Obzorje 2020, ter zlasti k izzivu pametnega, zelenega in integriranega prevoza v okviru stebra družbeni izzivi [...] iz Sklepa Sveta (EU) št. ..../2013/EU [z dne [...] 2013 o vzpostavitvi posebnega programa za Obzorje 2020];

2.           prispevati k ciljem skupne tehnološke pobude za Čisto nebo 2, zlasti k vključevanju, predstavitvi in potrjevanju tehnologij, ki lahko:

(a) povečajo učinkovitost porabe goriva zrakoplovov in s tem zmanjšajo emisije CO2 za od 20 do 30 % v primerjavi z „najsodobnejšimi“ zrakoplovi, ki se bodo začeli uporabljati leta 2014;

(b) zmanjšajo emisije NOx in hrupa zrakoplovov za od 20 do 30 % v primerjavi z „najsodobnejšimi“ zrakoplovi, ki se bodo začeli uporabljati leta 2014.

Ti cilji bodo doseženi v korist Evrope na splošno. Okoljske koristi so nadnacionalne, prelivanje gospodarskih učinkov rasti sektorja pa bo vplivalo na storitveno skupnost sektorja zračnega prometa (letalske družbe, letališča) kot celoto.

1.3.        Izhajanje iz preteklih izkušenj

Ta predlog temelji na dosežkih sedanje skupne tehnološke pobude v okviru sedmega okvirnega programa. Skupno podjetje Čisto nebo je bilo ustanovljeno leta 2007 kot odziv na potrebo po omejitvi učinka rastočega zračnega prometa na okolje in zmanjšanju emisij iz zrakoplovov. Njegov raziskovalni program je osredotočen na te cilje, rezultati pa naj bi bili doseženi do leta 2017.

Čisto nebo je k obsežnemu in razvejanemu sodelovanju uspešno privabilo vse ključne deležnike, vključno s številnimi MSP. V njem sodeluje 12 vodij (11 glavnih industrij in ena raziskovalna ustanova), 74 pridruženih članov in več kot 450 partnerjev, ki delujejo na številnih tehnoloških področjih, da bi obravnavali okoljske cilje ter predstavili in potrdili potrebne tehnološke inovacije v skupno opredeljenem programu.

Skupno podjetje Čisto nebo je od svoje ustanovitve uspešno spodbujalo razvoj v smeri strateških okoljskih ciljev, kot je bilo potrjeno z vmesno oceno programa. Začelo je tudi že kampanjo za demonstratorje, ki preskušajo tehnološko izvedljivost rezultatov raziskav na podsistemski ravni, ocena prvih rezultatov pa kaže, da bodo njegovi okoljski cilji doseženi. Pravni in finančni okvir ter okvir upravljanja so se po začetni fazi izkazali za učinkovite in se odzivajo na operativne potrebe. S prvo vmesno oceno, ki je bila izvedena leta 2010, so bile priznane odlike skupnega podjetja, zagotovljena pa je bila tudi vrsta priporočil glede upravljanja in tehničnih vprašanj, ki so bila rešena, kar je privedlo do predlagane „izboljšane“ infrastrukture skupnega podjetja.

2.           REZULTATI POSVETOVANJ Z ZAINTERESIRANIMI STRANMI IN OCENE UČINKA

Za predlagano uredbo je Komisija pripravila oceno učinka, ki je priložena predlogu. V oceni učinka so bile analizirane različne možnosti izvajanja za javno-zasebno partnerstvo ob upoštevanju potrebe po tem, da so nove tehnologije ob prenovi zračne flote pripravljene za uporabo, kar bo odvisno od razmer na svetovnem trgu. Ugotovljeno je bilo, da možnost izboljšanega skupnega podjetja, pri kateri se upoštevajo spoznanja in izkušnje iz delovanja sedanjega Skupnega podjetja Čisto nebo, pomeni najboljši pristop k doseganju navedenih ciljev programa raziskav in razvoja. Ocena je bila dopolnjena z vrsto posvetovanj, ki so potekala vzporedno in ugotovitve katerih so priložene dokumentu z oceno učinka.

Javno posvetovanje se je začelo julija 2012 in končalo oktobra 2012, dalo pa je odgovore na vrsto vprašanj, zlasti o področju uporabe in najustreznejši ureditvi, da se optimizira izpolnjevanje tehničnih ciljev: 95 % udeležencev je odgovorilo, da je primerno ustanoviti javno-zasebno partnerstvo na področju aeronavtike na podlagi programa Obzorje 2020. Večina udeležencev (89 %) se je strinjala ali zelo strinjala, da bi se moralo javno-zasebno partnerstvo pri raziskavah na področju aeronavtike osredotočiti na obsežne predstavitve obetajočih novih tehnologij. Poleg tega je večina anketirancev (41 % naklonjenih in 33 % zelo naklonjenih odgovorov) podpirala vzpostavitev posebne pravne strukture z izboljšanim upravljanjem in preprostejšim regulativnim okvirom.

Predlog za Čisto nebo 2 je bil deležnikom v aeronavtični skupnosti predstavljen septembra 2012 na berlinskem sejmu zrakoplovstva. Širša skupnost je hitro podprla predlog razširitve pobude Čisto nebo, da bi se obravnaval nov program dela, ki bi gradil na rezultatih sedanjega programa in se lotil novih tehnoloških področij.

Komisija je junija 2012 ustanovila neodvisno skupino strokovnjakov, ki je predložila strokovno mnenje o vsebini in ustreznosti novega programa Čisto nebo ter ocenila različne scenarije za nadaljnje delo. Njeno mnenje v zvezi s predlogom izboljšane skupne tehnološke pobude je bilo zelo pozitivno.

Nacionalnim vladam in interesnim skupinam/združenjem so bile poslane posebne prošnje, naj predložijo stališča v zvezi z ustanovitvijo Čistega neba 2 kot javno-zasebnega partnerstva. V vseh dokumentih o stališču je bila izražena močna podpora pobudi in možnosti izboljšane skupne tehnološke pobude.

3.           PRAVNI ELEMENTI PREDLOGA

· Povzetek predlaganih ukrepov

Predlog vsebuje Uredbo Sveta o Skupnem podjetju Čisto nebo 2. Skupno podjetje Čisto nebo 2 je bilo prvotno ustanovljeno z Uredbo Sveta (ES) št. 71/2008 z dne 20. decembra 2007, ki bo razveljavljena z učinkom od 1. januarja 2014.

· Pravna podlaga

Pravna podlaga tega predloga je člen 187 Pogodbe o delovanju Evropske unije.

Veljala bodo pravila iz Obzorja 2020 o udeležbi in razširjanju. Toda zaradi posebnih operativnih potreb te pobude je potrebno odstopanje od teh pravil. Kljub temu to odstopanje na tej stopnji ni vključeno v trenutni predlog, da ne pride do poseganja v medinstitucionalne razprave o ustrezni pravni podlagi/značilnostih postopka za njihov sprejem, saj je to povezano z zakonodajnim delom v zvezi s Komisijinim predlogom Uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o pravilih za sodelovanje v okvirnem programu za raziskave in inovacije Obzorje 2020 ter razširjanje njegovih rezultatov (COM(2011) 0810 – 2011/0399 (COD)). Posebno odstopanje bo uvedeno na poznejši stopnji na podlagi izida omenjenih razprav.

Da se v evropske raziskovalne programe pritegnejo MSP, univerze in novinci ter se razširijo dobavne verige in verige strokovnega znanja, hkrati pa se omogočijo tesni stiki in sodelovanje med majhnimi subjekti in velikimi integratorji, bo odstopanje določalo, da je minimalni pogoj za sodelovanje v razpisih za zbiranje predlogov, ki jih razpiše Skupno podjetje Čisto nebo 2, sistematično en pravni subjekt, s sedežem v državi članici ali pridruženi državi.

· Subsidiarnost in sorazmernost

Ciljev predloga ni mogoče zadostno doseči z nacionalnimi programi, ker njihova zahtevnost presega zmožnost katere koli države članice, da bi delovala samostojno. Med nacionalnimi programi so velike razlike. Zaradi njihove razdrobljenosti in občasnega prekrivanja so potrebni učinkovitejši ukrepi na ravni Evropske unije. Združevanje in usklajevanje raziskovalnih in razvojnih prizadevanj na ravni EU zagotavljata boljše možnosti za uspeh, in sicer zaradi nadnacionalne narave infrastrukture in tehnologij, ki jih je treba razviti, in tudi zaradi potrebe po doseganju zadostne mase virov. Sodelovanje Evropske unije bo pripomoglo k racionalizaciji raziskovalnih programov in zagotovilo interoperabilnost razvitih sistemov, ne le s skupnimi prednormativnimi raziskavami v podporo pripravi standardov, temveč tudi z dejansko standardizacijo, ki bo posledica tesnega raziskovalnega sodelovanja in nadnacionalnih predstavitvenih projektov. Ta standardizacija bo odprla širši trg in spodbujala konkurenco. Obseg predloga bi moral posamezne države spodbuditi k izvajanju dodatnih pobud na nacionalni ravni v duhu krepitve evropskega raziskovalnega prostora. Namen skupne tehnološke pobude je namreč spodbuditi te nacionalne in regionalne programe, da bi kar najbolje izkoristili skupna prizadevanja.

V skladu z načelom sorazmernosti določbe te uredbe ne presegajo tistega, kar je potrebno za uresničitev njenih ciljev.

· Izbira instrumenta

Predlagani instrument: uredba.

Druga sredstva ne bi bila primerna iz naslednjega razloga:

za ustanovitev podjetja, v katerem je udeležena Unija, je potrebna uredba Sveta.

4.           VPLIV NA PRORAČUN

Ocena finančnih posledic zakonodajnega predloga, priložena tej uredbi, predstavlja približne finančne posledice. Najvišji znesek prispevkov EU (vključno s prispevki Efte) znaša 1,8[1] milijarde EUR v tekočih cenah. Ta prispevek bo izviral iz izziva pametnega, zelenega in integriranega prevoza v okviru stebra družbeni izzivi, finančna sredstva GD za raziskave in inovacije, kot del izvajanja okvirnega programa za raziskave in inovacije Obzorje 2020. Najvišji znesek predvidenega prispevka Unije k stroškom poslovanja znaša 1 760 milijonov EUR. Najvišji znesek predvidenega prispevka Unije k tekočim stroškom znaša 40 milijonov EUR.

2013/0244 (NLE)

Predlog

UREDBA SVETA

o Skupnem podjetju Čisto nebo 2

(Besedilo velja za EGP)

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije ter zlasti člena 187 in prvega odstavka člena 188 Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

ob upoštevanju mnenja Evropskega parlamenta,[2]

ob upoštevanju mnenja Ekonomsko-socialnega odbora,[3]

ob upoštevanju naslednjega:

(1)       Javno-zasebna partnerstva v obliki skupnih tehnoloških pobud so bila prvotno določena v Sklepu št. 1982/2006/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 18. decembra 2006 o Sedmem okvirnem programu Evropske skupnosti za raziskave, tehnološki razvoj in predstavitvene dejavnosti (2007–2013)[4].

(2)       V Odločbi Sveta št. 971/2006/ES z dne 19. decembra 2006 o posebnem programu Sodelovanje za izvajanje Sedmega okvirnega programa Evropske skupnosti za raziskave, tehnološki razvoj in predstavitvene dejavnosti (2007–2013)[5] so bila opredeljena posebna javno-zasebna partnerstva, ki jih je treba podpreti, vključno z javno-zasebnim partnerstvom na posebnem področju skupne tehnološke pobude Čisto nebo.

(3)       V strategiji Evropa 2020[6] je poudarjena potreba po razvoju ugodnih pogojev za naložbe v znanje in inovacije za doseganje pametne, trajnostne in vključujoče rasti v Uniji. To strategijo sta potrdila Evropski parlament in Svet.

(4)       Cilj Uredbe (EU) št. …/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne […] 2013 o vzpostavitvi okvirnega programa za raziskave in inovacije (2014–2020) Obzorje 2020[7] je doseči večji učinek na raziskave in inovacije z združevanjem sredstev okvirnega programa Obzorje 2020 in sredstev zasebnega sektorja v okviru javno-zasebnih partnerstev na ključnih področjih, na katerih bi lahko raziskave in inovacije prispevale k širšim ciljem Unije na področju konkurenčnosti in pomagale pri spoprijemanju z družbenimi izzivi. Unija lahko v teh partnerstvih sodeluje s finančnimi prispevki za skupna podjetja, ustanovljena na podlagi člena 187 Pogodbe v skladu s Sklepom št. 1982/2006/ES.

(5)       V skladu s Sklepom Sveta (EU) št. …/2013 z dne […] 2013 o vzpostavitvi posebnega programa za Obzorje 2020 (2014–2020)[8] bi bilo treba skupnim podjetjem, ustanovljenim na podlagi Sklepa št. 1982/2006/ES, zagotoviti dodatno podporo pod pogoji, določenimi v Sklepu (EU) št. …/2013.

(6)       Skupno podjetje Čisto nebo, ustanovljeno z Uredbo Sveta (ES) št. 71/2008 z dne 20. decembra 2007 o ustanovitvi Skupnega podjetja „Čisto nebo“[9], izpolnjuje zastavljene cilje spodbujanja novih raziskav v okviru javno-zasebnega partnerstva, ki omogoča dolgoročno sodelovanje med evropskimi deležniki na področju aeronavtike. Mala in srednje velika podjetja (MSP) so zelo obsežno sodelovala v programu Čisto nebo, pri čemer jim je bilo dodeljenih približno 40 % proračuna za razpise za zbiranje predlogov. Vmesna ocena[10] Skupnega podjetja Čisto nebo je pokazala, da uspešno spodbuja razvoj v smeri okoljskih ciljev. Poleg tega je k obsežnemu in razvejanemu sodelovanju uspešno privabilo vse ključne industrije v Uniji in številna MSP. Spodbudilo je nova sodelovanja in udeležbo novih organizacij. Njegovo raziskovalno področje bi bilo torej treba še naprej podpirati, da bi se dosegli cilji, kot so določeni v členu 2 te uredbe.

(7)       Pri nadaljnji podpori za raziskovalni program Čisto nebo bi bilo treba upoštevati tudi izkušnje, pridobljene iz delovanja Skupnega podjetja Čisto nebo, vključno z rezultati njegove vmesne ocene in priporočili deležnikov.[11] Izvajati bi jo bilo treba z uporabo strukture in pravil, ki bolj ustrezajo namenu, da bi se povečala učinkovitost in zagotovila poenostavitev. Zato bi moralo Skupno podjetje Čisto nebo 2 sprejeti finančna pravila, v katerih se upoštevajo njegove potrebe, v skladu s členom 209 Uredbe (EU, Euratom) št. 966/2012 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 25. oktobra 2012 o finančnih pravilih, ki se uporabljajo za splošni proračun Unije[12].

(8)       Zasebni člani Skupnega podjetja Čisto nebo so dali pisno soglasje, da se raziskovalne dejavnosti na področju Skupnega podjetja Čisto nebo izvajajo v okviru strukture, ki je bolje prilagojena javno-zasebnemu partnerstvu. Primerno je, da zasebni člani Skupnega podjetja Čisto nebo 2 s potrditvenim dopisom sprejmejo Statut, določen v Prilogi I k tej uredbi.

(9)       Skupno podjetje Čisto nebo 2 bi moralo za dosego svojih ciljev zagotavljati finančno podporo, predvsem z dodeljevanjem nepovratnih sredstev članom in udeležencem na podlagi javnih in konkurenčnih razpisov za zbiranje predlogov.

(10)     Prispevki zasebnih članov ne bi smeli biti omejeni samo na upravne stroške Skupnega podjetja Čisto nebo 2 in sofinanciranje, potrebno za izvajanje raziskovalnih in inovativnih ukrepov, ki jih podpira Skupno podjetje Čisto nebo 2.

(11)     Njihovi prispevki bi se morali nanašati tudi na dodatne dejavnosti, ki jih morajo izvajati zasebni člani, kot je določeno v načrtu dodatnih dejavnosti; da bi dobili ustrezen pregled nad učinkom vzvoda, bi morale navedene dodatne dejavnosti pomeniti prispevke k širši skupni tehnološki pobudi Čisto nebo.

(12)     Sodelovanje v posrednih ukrepih, ki jih financira Skupno podjetje Čisto nebo 2, bi moralo biti skladno z Uredbo (EU) št. …/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne […] 2013 o pravilih za sodelovanje v okvirnem programu za raziskave in inovacije Obzorje 2020 ter razširjanje njegovih rezultatov (2014–2020)[13].

(13)     Finančni prispevek Unije bi bilo treba upravljati v skladu z načelom dobrega finančnega poslovodenja in pravili o posrednem upravljanju iz Uredbe (EU, Euratom) št. 966/2012 ter Delegirane uredbe Komisije (EU) št. 1268/2012 z dne 29. oktobra 2012 o pravilih uporabe Uredbe (EU, Euratom) št. 966/2012[14].

(14)     Revizije prejemnikov sredstev Unije na podlagi te uredbe bi bilo treba izvajati tako, da se zmanjša upravno breme, v skladu z Uredbo (EU) št. …/2013 [okvirni program Obzorje 2020].

(15)     Finančne interese Unije in drugih članov Skupnega podjetja Čisto nebo 2 bi bilo treba v celotnem ciklusu odhodkov zaščititi s sorazmernimi ukrepi, med katerimi so preprečevanje, odkrivanje in preiskovanje nepravilnosti, povračilo izgubljenih, napačno izplačanih ali nepravilno porabljenih sredstev ter po potrebi upravne in finančne kazni v skladu z Uredbo (EU, Euratom) št. 966/2012.

(16)     Služba Komisije za notranjo revizijo bi morala v Skupnem podjetju Čisto nebo 2 imeti ista pooblastila kot v primeru Komisije.

(17)     V skladu s členom 287(1) Pogodbe lahko ustanovni akt organov, uradov ali agencij, ki jih je ustanovila Unija, izključuje izvajanje revizij vseh prihodkov in odhodkov navedenih organov, uradov ali agencij s strani Računskega sodišča. V skladu s členom 60(5) Uredbe (EU, Euratom) št. 966/2012 mora računovodske izkaze organov, ustanovljenih na podlagi člena 209 Uredbe (EU, Euratom) št. 966/2012, preveriti neodvisni revizijski organ, ki mora izdati mnenje, med drugim, o zanesljivosti računovodskih izkazov ter zakonitosti in pravilnosti z njimi povezanih transakcij. Zaradi preprečevanja dvojnega preverjanja računovodskih izkazov se računovodski izkazi Skupnega podjetja Čisto nebo 2 ne bi smeli predložiti v preverjanje Računskemu sodišču.

(18)     Za izvajanje finančne podpore Unije za obsežnejše ukrepe, razporejene čez več let, je priporočljivo zagotoviti možnost, da se proračunske obveznosti Unije in Skupnega podjetja Čisto nebo 2 razdelijo na letne obroke. Dolgoročne obveznosti Unije in Skupnega podjetja Čisto nebo 2 bi morale omogočiti zmanjšanje negotovosti, povezanih z dokončanjem takih obsežnejših ukrepov.

(19)     V skladu z načeloma subsidiarnosti in sorazmernosti, kot sta določeni v členu 5 Pogodbe o Evropski uniji, države članice ne morejo zadostno doseči ciljev Skupnega podjetja Čisto nebo 2 glede krepitve raziskav in inovacij v Uniji, ampak jih zaradi preprečevanja podvajanja, ohranjanja kritične mase in zagotavljanja optimalne porabe javnih sredstev lahko bolje doseže Unija; ta uredba se omejuje na zahtevani minimum za dosego navedenih ciljev in ne presega tistega, kar je v ta namen potrebno.

(20)     Skupno podjetje Čisto nebo je bilo ustanovljeno za obdobje do 31. decembra 2017. Skupno podjetje Čisto nebo 2 bi moralo zagotoviti nadaljnjo podporo raziskovalnemu programu Čisto nebo z razširitvijo obsega dejavnosti na podlagi spremenjenega sklopa pravil. Prehod s Skupnega podjetja Čisto nebo na Skupno podjetje Čisto nebo 2 bi bilo treba uskladiti s prehodom s sedmega okvirnega programa na okvirni program Obzorje 2020, da bi se zagotovila optimalna poraba sredstev, ki so na voljo za raziskave. Zaradi pravne varnosti in jasnosti bi bilo zato treba razveljaviti Uredbo Sveta (ES) št. 71/2008 in določiti prehodne določbe –

SPREJEL NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1 Ustanovitev

1.           Za izvajanje skupne tehnološke pobude na področju aeronavtike se za obdobje od 1. januarja 2014 do 31. decembra 2024 ustanovi skupno podjetje v smislu člena 187 Pogodbe (v nadaljnjem besedilu: Skupno podjetje Čisto nebo 2).

2.           Skupno podjetje Čisto nebo 2 nadomešča Skupno podjetje Čisto nebo, ustanovljeno z Uredbo Sveta (ES) št. 71/2008, in je njegov naslednik.

3.           Skupno podjetje Čisto nebo 2 je organ, ki je pooblaščen za izvajanje javno-zasebnega partnerstva iz člena 209 Uredbe (EU, Euratom) št. 966/2012 Evropskega parlamenta in Sveta[15].

4.           Skupno podjetje Čisto nebo 2 je pravna oseba. V vseh državah članicah uživa najširšo pravno in poslovno sposobnost, ki jo pravnim osebam priznava zakonodaja navedenih držav. Lahko pridobiva premičnine in nepremičnine ali z njimi razpolaga in nastopa kot stranka v sodnem postopku.

5.           Sedež Skupnega podjetja Čisto nebo 2 je v Bruslju v Belgiji.

6.           Statut Skupnega podjetja Čisto nebo 2 je določen v Prilogi I.

Člen 2 Cilji

Skupno podjetje Čisto nebo 2 ima naslednja cilja:

1.           prispevati k dokončanju raziskovalnih dejavnosti, ki so se začele na podlagi Uredbe (ES) št. 71/2008, in k izvajanju Uredbe (EU) št. .../2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne [...] 2013 o vzpostavitvi okvirnega programa Obzorje 2020 ter zlasti k izzivu pametnega, zelenega in integriranega prevoza v okviru stebra družbeni izzivi [...] iz Sklepa Sveta (EU) št. .../2013/EU [z dne [...] 2013 o vzpostavitvi posebnega programa za Obzorje 2020];

2.           prispevati k ciljem skupne tehnološke pobude za Čisto nebo 2, zlasti k vključevanju, predstavitvi in potrjevanju tehnologij, ki lahko:

(a) povečajo učinkovitost porabe goriva zrakoplovov in s tem zmanjšajo emisije CO2 za od 20 do 30 % v primerjavi z „najsodobnejšimi“ zrakoplovi, ki se bodo začeli uporabljati leta 2014;

(b) zmanjšajo emisije NOx in hrupa zrakoplovov za od 20 do 30 % v primerjavi z „najsodobnejšimi“ zrakoplovi, ki se bodo začeli uporabljati leta 2014.

Člen 3 Finančni prispevek Unije

1.           Najvišji prispevek Unije, vključno z odobritvami Efte, za Skupno podjetje Čisto nebo 2 za kritje upravnih stroškov in stroškov poslovanja je 1,8 milijarde EUR. Plača se iz sredstev splošnega proračuna Unije, dodeljenih posebnemu programu za izvajanje okvirnega programa Obzorje 2020 v skladu s členom 58(1)(c)(iv) ter členom 60 in členom 61 Uredbe (EU, Euratom) št. 966/2012 za organe iz člena 209 navedene uredbe.

2.           Finančni prispevek Unije urejajo sporazum o prenosu pooblastil in sporazumi o letnem prenosu sredstev, ki jih skleneta Komisija v imenu Unije in Skupno podjetje Čisto nebo 2.

3.           Sporazum o prenosu pooblastil iz odstavka 2 zajema vidike, določene v členu 58(3), členu 60 in členu 61 Uredbe (EU, Euratom) št. 966/2012 ter členu 40 Delegirane uredbe Komisije (EU) št. 1268/2012, med drugim tudi naslednje:

(a) zahteve za prispevek Skupnega podjetja Čisto nebo 2 v zvezi z ustreznimi kazalniki uspešnosti iz Priloge II k Sklepu št. …/EU [posebni program za izvajanje okvirnega programa Obzorje 2020];

(b) zahteve za prispevek Skupnega podjetja Čisto nebo 2 v zvezi s spremljanjem iz Priloge III k Sklepu št. …/EU [posebni program za izvajanje okvirnega programa Obzorje 2020];

(c) posebne kazalnike uspešnosti v zvezi z delovanjem Skupnega podjetja Čisto nebo 2;

(d) ureditve v zvezi s posredovanjem podatkov, potrebnih za zagotovitev, da lahko Komisija izpolnjuje svoje obveznosti glede razširjanja in poročanja;

(e) uporabo človeških virov in spremembe v zvezi z njimi, zlasti zaposlovanje po funkcijskih skupinah, plačnih razredih in kategorijah, prerazporejanje in vse spremembe števila uslužbencev.

Člen 4 Prispevki članov razen Unije

1.           Člani Skupnega podjetja Čisto nebo 2 razen Unije skupaj prispevajo ali poskrbijo, da njihovi pridruženi subjekti skupaj prispevajo najmanj 2,25 milijarde EUR v obdobju, opredeljenem v členu 1.

2.           Prispevek iz odstavka 1 je sestavljen iz:

(a) prispevkov za Skupno podjetje Čisto nebo 2, kot so določeni v določbi 15(2) in določbi 15(3)(b) Statuta, določenega v Prilogi I;

(b) stvarnih prispevkov v višini najmanj 990 milijonov EUR v obdobju, opredeljenem v členu 1, ki jih zagotovijo člani razen Unije ali njihovi pridruženi subjekti in so sestavljeni iz stroškov, ki jih imajo pri izvajanju dodatnih dejavnosti zunaj delovnega načrta Skupnega podjetja Čisto nebo 2, s katerimi prispevajo k ciljem skupne tehnološke pobude Čisto nebo. Drugi programi Unije za financiranje lahko podpirajo navedene stroške v skladu z veljavnimi pravili in postopki. V takšnih primerih finančni prispevek Unije ni nadomestilo za stvarne prispevke članov, razen za stvarne prispevke Unije in pridruženih subjektov.

Stroški iz točke (b) niso upravičeni do finančne podpore Skupnega podjetja Čisto nebo 2. Ustrezne dejavnosti se določijo v načrtu dodatnih dejavnosti, v katerem se navede ocenjena vrednost navedenih prispevkov.

3.           Člani skupnega podjetja Čisto nebo 2 razen Unije vsako leto do 31. januarja sporočijo upravnemu odboru Skupnega podjetja Čisto nebo 2 višino prispevkov iz odstavka 2, plačanih v vsakem od predhodnih proračunskih let.

4.           Za oceno vrednosti prispevkov iz točke (b) odstavka 2 in določbe 15(3)(b) Statuta, določenega v Prilogi I, se stroški določijo v skladu z običajnimi praksami stroškovnega računovodstva zadevnih subjektov, veljavnimi računovodskimi standardi države, v kateri ima subjekt sedež, in veljavnimi mednarodnimi računovodskimi standardi/mednarodnimi standardi računovodskega poročanja. Stroške potrdi neodvisni zunanji revizor, ki ga imenuje zadevni subjekt. Oceno vrednosti prispevkov preveri Skupno podjetje Čisto nebo 2. Če negotovosti ostajajo, jo lahko Skupno podjetje Čisto nebo 2 revidira.

5.           Komisija lahko prekliče, sorazmerno zmanjša ali začasno ustavi finančni prispevek Unije za Skupno podjetje Čisto nebo 2 ali začne postopek za prenehanje delovanja podjetja iz določbe 24(2) Statuta, določenega v Prilogi I, če navedeni člani ali njihovi pridruženi subjekti prispevkov iz odstavka 2 ne plačujejo, jih plačujejo samo delno ali z zamudo.

Člen 5 Finančna pravila

Skupno podjetje Čisto nebo 2 sprejme posebna finančna pravila v skladu s členom 209 Uredbe (EU, Euratom) št. 966/2012 in Uredbo (EU) št. […] [delegirana uredba o vzorčni finančni uredbi za javno-zasebna partnerstva].

Člen 6 Osebje

1.           Za osebje Skupnega podjetja Čisto nebo 2 se uporabljajo Kadrovski predpisi za uradnike in Pogoji za zaposlitev drugih uslužbencev Evropske unije, določeni z Uredbo Sveta (EGS, Euratom, ESPJ) št. 259/68[16], ter pravila, sprejeta s sporazumom med institucijami Unije za izvajanje navedenih kadrovskih predpisov in navedenih pogojev za zaposlitev drugih uslužbencev.

2.           Upravni odbor v zvezi z osebjem Skupnega podjetja Čisto nebo 2 izvaja pooblastila, ki so s Kadrovskimi predpisi podeljena organu za imenovanja, s Pogoji za zaposlitev drugih uslužbencev pa organu, pristojnemu za sklepanje pogodb o zaposlitvi (v nadaljnjem besedilu: pooblastila organa za imenovanja).

Upravni odbor v skladu s členom 110 Kadrovskih predpisov sprejme odločitev na podlagi člena 2(1) Kadrovskih predpisov in člena 6 Pogojev za zaposlitev drugih uslužbencev o prenosu ustreznih pooblastil organa za imenovanja na izvršnega direktorja in opredelitvi pogojev, v skladu s katerimi se lahko ta prenos pooblastil začasno prekine. Izvršni direktor ima dovoljenje za nadaljnji prenos navedenih pooblastil.

Upravni odbor lahko zaradi izjemnih okoliščin s sklepom začasno prekine prenos pooblastil organa za imenovanja na izvršnega direktorja in pooblastil, ki jih je ta prenesel naprej, ter jih izvaja sam ali jih prenese na enega od svojih članov ali člana osebja Skupnega podjetja, razen izvršnega direktorja.

3.           Upravni odbor sprejme izvedbena pravila h Kadrovskim predpisom in Pogojem za zaposlitev drugih uslužbencev v skladu s členom 110 Kadrovskih predpisov.

4.           Kadrovski viri se določijo z načrtom delovnih mest Skupnega podjetja Čisto nebo 2, v katerem sta navedeni število začasnih delovnih mest po funkcijskih skupinah in plačnih razredih ter število pogodbenih uslužbencev v ekvivalentih polnega delovnega časa, v skladu z letnim proračunom Skupnega podjetja.

5.           Osebje Skupnega podjetja Čisto nebo 2 so začasni uslužbenci in pogodbeni uslužbenci.

6.           Vse stroške v zvezi z osebjem krije Skupno podjetje Čisto nebo 2.

Člen 7 Napoteni nacionalni strokovnjaki in pripravniki

1.           Skupno podjetje Čisto nebo 2 lahko uporabi napotene nacionalne strokovnjake in pripravnike, ki niso zaposleni v Skupnem podjetju. Število napotenih nacionalnih strokovnjakov, izraženo v ekvivalentih polnega delovnega časa, se doda informacijam o osebju iz člena 6(4) te uredbe v skladu z letnim proračunom.

2.           Upravni odbor sprejme sklep, s katerim določi pravila o napotitvi nacionalnih strokovnjakov v Skupno podjetje Čisto nebo 2 in uporabi pripravnikov.

Člen 8 Privilegiji in imunitete

Za Skupno podjetje Čisto nebo 2 in njegovo osebje se uporablja Protokol o privilegijih in imunitetah Unije.

Člen 9 Odgovornost Skupnega podjetja Čisto nebo 2

1.           Pogodbeno odgovornost Skupnega podjetja Čisto nebo 2 urejajo pogodbene določbe in pravo, ki se uporablja za zadevni sporazum, sklep ali pogodbo.

2.           V primeru nepogodbene odgovornosti Skupno podjetje Čisto nebo 2 nadomesti vso škodo, ki jo je povzročilo njegovo osebje pri opravljanju svojih dolžnosti, v skladu s splošnimi pravnimi načeli, ki so skupna vsem državam članicam.

3.           Vsako plačilo Skupnega podjetja Čisto nebo 2 v zvezi z odgovornostjo iz odstavkov 1 in 2 ter stroški in izdatki, nastali v povezavi s tem, se štejejo za odhodke Skupnega podjetja Čisto nebo 2 in se krijejo iz sredstev Skupnega podjetja Čisto nebo 2.

4.           Skupno podjetje Čisto nebo 2 je edino odgovorno za izpolnjevanje svojih obveznosti.

Člen 10 Pristojnost Sodišča in upoštevano pravo

1.           Sodišče je pristojno pod pogoji, določenimi v Pogodbi, in v naslednjih primerih:

(a) v sporih med člani, ki se nanašajo na predmet te uredbe;

(b) na podlagi arbitražnih klavzul v sporazumih, sklepih ali pogodbah, ki jih sklene Skupno podjetje Čisto nebo 2;

(c) v sporih v zvezi z nadomestilom škode, ki jo je povzročilo osebje Skupnega podjetja Čisto nebo 2 pri opravljanju svojih dolžnosti;

(d) v sporih med Skupnim podjetjem Čisto nebo 2 in njegovim osebjem v okvirih in pod pogoji, določenimi v Kadrovskih predpisih za uradnike in Pogojih za zaposlitev drugih uslužbencev Evropske unije.

2.           Za vse zadeve, ki jih ne urejajo ta uredba ali drugi pravni akti Unije, se uporablja pravo države, v kateri je sedež Skupnega podjetja Čisto nebo 2.

Člen 11 Ocenjevanje

1.           Komisija do 31. decembra 2017 pripravi vmesno oceno Skupnega podjetja Čisto nebo 2. Komisija ugotovitve ocene in pripombe pošlje Evropskemu parlamentu in Svetu do 30. junija 2018.

2.           Komisija lahko na podlagi ugotovitev vmesne ocene iz odstavka 1 ukrepa v skladu s členom 4(5) ali sprejme druge ustrezne ukrepe.

3.           V šestih mesecih od prenehanja delovanja Skupnega podjetja Čisto nebo 2, vendar najpozneje v dveh letih po začetku postopka za prenehanje delovanja iz določbe 24 Statuta, določenega v Prilogi I, Komisija pripravi končno oceno Skupnega podjetja Čisto nebo 2. Rezultati te končne ocene se pošljejo Evropskemu parlamentu in Svetu.

Člen 12 Razrešnica

1.           Razrešnica glede izvrševanja proračuna v zvezi s prispevkom Unije za Skupno podjetje Čisto nebo 2 je del razrešnice, ki jo na priporočilo Sveta Evropski parlament podeli Komisiji v skladu s postopkom iz člena 319 Pogodbe.

2.           Skupno podjetje Čisto nebo 2 v celoti sodeluje z institucijami, ki so vključene v postopek razrešnice, in po potrebi zagotovi vse potrebne dodatne informacije. V zvezi s tem se od njega lahko zahteva, naj ima predstavnika na sestankih z institucijami ali organi ter pomaga odredbodajalcu Komisije na podlagi prenosa.

Člen 13 Naknadne revizije

1.           Naknadne revizije odhodkov za posredne ukrepe opravi Skupno podjetje Čisto nebo 2 v skladu s členom 23 Uredbe (EU) št. […] [okvirni program Obzorje 2020] kot del posrednih ukrepov okvirnega programa Obzorje 2020.

2.           Komisija se lahko zaradi zagotovitve skladnosti odloči izvesti revizije iz odstavka 1.

Člen 14 Zaščita finančnih interesov članov

1.           Brez poseganja v določbo 20(4) Statuta, določenega v Prilogi I, Skupno podjetje Čisto nebo 2 odobri osebju Komisije in drugim osebam, ki jih ta pooblasti, ter Računskemu sodišču dostop do svojih lokacij in prostorov ter vseh informacij, vključno z informacijami v elektronski obliki, ki so potrebne za izvedbo revizij.

2.           Evropski urad za boj proti goljufijam (OLAF) lahko v skladu z določbami in postopki iz Uredbe (ES) št. 1073/1999 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 25. maja 1999 o preiskavah, ki jih izvaja Evropski urad za boj proti goljufijam (OLAF)[17] in Uredbe Sveta (Euratom, ES) št. 2185/96 z dne 11. novembra 1996 o pregledih in inšpekcijah na kraju samem, ki jih opravlja Komisija za zaščito finančnih interesov Evropskih skupnosti pred goljufijami in drugimi nepravilnostmi[18] opravi preiskave, vključno s pregledi in inšpekcijami na kraju samem, da bi v zvezi s sporazumom, sklepom ali pogodbo, ki se financira na podlagi te uredbe, ugotovil morebitne primere goljufije, korupcije ali drugih nezakonitih ravnanj, ki škodijo finančnim interesom Unije.

3.           Brez vpliva na odstavka 1 in 2 pogodbe, sporazumi in sklepi, ki izhajajo iz izvajanja te uredbe, vsebujejo določbe, s katerimi so Komisija, Skupno podjetje Čisto nebo 2, Računsko sodišče in urad OLAF izrecno pooblaščeni za izvajanje takih revizij in preiskav v skladu s svojimi pristojnostmi.

4.           Skupno podjetje Čisto nebo 2 zagotovi, da so finančni interesi njegovih članov ustrezno zaščiteni, in sicer z izvajanjem ali naročanjem ustreznih notranjih in zunanjih kontrol.

5.           Skupno podjetje Čisto nebo 2 pristopi k Medinstitucionalnemu sporazumu z dne 25. maja 1999 med Evropskim parlamentom, Svetom in Komisijo o notranjih preiskavah urada OLAF[19]. Skupno podjetje Čisto nebo 2 sprejme potrebne ukrepe za olajšanje notranjih preiskav, ki jih izvaja urad OLAF.

Člen 15 Zaupnost

Brez poseganja v člen 16 Skupno podjetje Čisto nebo 2 zagotovi varstvo občutljivih informacij, katerih razkritje bi lahko ogrozilo interese njegovih članov ali udeležencev dejavnosti Skupnega podjetja Čisto nebo 2.

Člen 16 Preglednost

1.           Za dokumente, ki jih hrani Skupno podjetje Čisto nebo 2, se uporablja Uredba (ES) št. 1049/2001 Evropskega parlamenta in Sveta o dostopu javnosti do dokumentov Evropskega parlamenta, Sveta in Komisije[20].

2.           Upravni odbor lahko sprejme praktične rešitve za izvajanje Uredbe (ES) št. 1049/2001.

3.           Brez poseganja v člen 10 se lahko zoper sklepe, ki jih Skupno podjetje Čisto nebo 2 sprejme v skladu s členom 8 Uredbe (ES) št. 1049/2001, pod pogoji, določenimi v členu 228 Pogodbe, vloži pritožba pri varuhu človekovih pravic.

4.           Skupno podjetje Čisto nebo 2 sprejme praktične rešitve za izvajanje Uredbe (ES) št. 1367/2006 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 6. septembra 2006 o uporabi določb Aarhuške konvencije o dostopu do informacij, udeležbi javnosti pri odločanju in dostopu do pravnega varstva v okoljskih zadevah v institucijah in organih Skupnosti[21].

Člen 17 Pravila za sodelovanje in razširjanje

Za ukrepe, ki jih financira Skupno podjetje Čisto nebo 2, se uporablja Uredba (EU) št. … [pravila za sodelovanje v programu Obzorje 2020 in razširjanje njegovih rezultatov]. V skladu z navedeno uredbo se Skupno podjetje Čisto nebo 2 šteje za organ financiranja in zagotavlja finančno podporo posrednim ukrepom, kot je določeno v določbi 2 Statuta iz Priloge I.

Člen 18 Podpora države gostiteljice

Skupno podjetje Čisto nebo 2 in država, v kateri ima sedež, lahko skleneta upravni sporazum o privilegijih in imunitetah ter drugi podpori, ki jo zadevna država zagotovi Skupnemu podjetju Čisto nebo 2.

Člen 19 Razveljavitev in prehodne določbe

1.           Uredba (ES) št. 71/2008 se s 1. januarjem 2014 razveljavi.

2.           Brez poseganja v odstavek 1 se za ukrepe, ki so se začeli na podlagi Uredbe (ES) št. 71/2008, in finančne obveznosti, povezane z navedenimi ukrepi, do njihovega končanja še naprej uporablja navedena uredba.

Ukrepi, izhajajoči iz razpisov za zbiranje predlogov, določenih v letnih izvedbenih načrtih, sprejetih na podlagi Uredbe (ES) št. 71/2008, se prav tako štejejo za ukrepe, ki so se začeli na podlagi navedene uredbe.

Vmesna ocena iz člena 11(1) vključuje končno oceno delovanja Skupnega podjetja Čisto nebo na podlagi Uredbe (ES) št. 71/2008.

3.           Ta uredba ne vpliva na pravice in obveznosti osebja, zaposlenega na podlagi Uredbe (ES) št. 71/2008.

Pogodbe o zaposlitvi osebja iz prvega pododstavka se lahko obnovijo na podlagi te uredbe v skladu s Kadrovskimi predpisi.

Zlasti se izvršnemu direktorju, imenovanemu na podlagi Uredbe (ES) št. 71/2008, za preostanek mandata dodelijo funkcije izvršnega direktorja, kot so določene v tej uredbi, z učinkom od 1. januarja 2014. Drugi pogoji pogodbe ostanejo nespremenjeni.

4.           Razen če se člani v skladu z Uredbo (ES) št. 71/2008 ne dogovorijo drugače, se vse pravice in obveznosti, vključno s sredstvi, dolgovi ali obveznostmi članov v skladu z navedeno uredbo, prenesejo na člane v skladu s to uredbo.

5.           Vse neporabljene odobritve na podlagi Uredbe (ES) št. 71/2008 se prenesejo na Skupno podjetje Čisto nebo 2.

Člen 20 Začetek veljavnosti

Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Ta uredba je zavezujoča v celoti in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju,

                                                                       Za Svet

                                                                       Predsednik

PRILOGA I – STATUT SKUPNEGA PODJETJA ČISTO NEBO 2

1 – Opredelitev pojmov

(a) „Pridruženi član“ pomeni pravni subjekt, ki je bil izbran na podlagi Uredbe (ES) št. 71/2008 in je sprejel ta statut s podpisom potrditvenega dopisa ter katerega članstvo preneha takoj, ko se končajo ukrepi, začeti na podlagi Uredbe (ES) št. 71/2008, v katere je vključen, najpozneje pa 31. decembra 2017.

(b) „Ključni partner“ pomeni pravni subjekt, ki sodeluje pri ITD, ali IADP, ali v prečnih dejavnostih ter je bil izbran na podlagi razpisa, kot je določen v določbi 4(2), in je sprejel ta statut s podpisom potrditvenega dopisa.

(c) „IADP“ pomeni eno od predstavitvenih platform inovativnih zrakoplovov, opredeljenih v določbi 11.

(d) „ITD“ pomeni integrirani tehnološki demonstrator, kot je opredeljen v določbi 11.

(e) „Vodja“ pomeni sovodjo enega od ITD, ali IADP, ali prečnih dejavnostih.

(f) „Sodelujoči pridruženi član“ pomeni pridruženi subjekt, kot je opredeljen v členu 2(1) Uredbe […] [pravila za sodelovanje v programu Obzorje 2020], ki opravlja dejavnosti vodje zadevnega ITD, pridruženega člana ali ključnega partnerja v skladu s pogoji iz ustreznih sporazumov ali sklepov o dodelitvi sredstev.

(g) „Prečne dejavnosti“ pomeni ukrepe, ki zadevajo več ITD in/ali IADP ter zahtevajo usklajevanje in upravljanje po ITD in/ali IADP za optimalno doseganje skupnih ciljev Čistega neba.

(h) „TE“ pomeni ocenjevalec tehnologije.

2 – Naloge

Skupno podjetje Čisto nebo 2 izvaja naslednje naloge:

(a) finančno podpira posredne ukrepe na področju raziskav in inovacij, predvsem z nepovratnimi sredstvi;

(b) združuje vrsto ITD in IADP, ki temeljijo na prečnih dejavnostih, s poudarkom na inovativnih tehnologijah in razvoju vseobsegajočih demonstratorjev;

(c) prizadevanja v okviru ITD, IADP in prečnih dejavnosti osredotoča na ključne končne izsledke, ki lahko pripomorejo k doseganju ciljev Unije v zvezi z okoljem in konkurenčnostjo;

(d) izboljšuje postopek preverjanja tehnologije, da se prepoznajo in odstranijo ovire, ki preprečujejo prihodnjo uveljavitev na trgu;

(e) združuje zahteve uporabnikov za usmeritev naložb v raziskave in razvoj k operativnim in tržnim rešitvam;

(f) zagotavlja izvajanje javnih naročil, po potrebi z javnimi razpisi;

(g) zbira potrebna sredstva iz javnega in zasebnega sektorja;

(h) se povezuje z nacionalnimi in mednarodnimi dejavnostmi na tehničnem področju Skupnega podjetja Čisto nebo 2, zlasti s Skupnim podjetjem SESAR[22];

(i) spodbuja vključevanje MSP v svoje dejavnosti v skladu s cilji sedmega okvirnega programa in Obzorja 2020;

(j) razvija tesno sodelovanje in zagotavlja usklajevanje s podobnimi evropskimi (zlasti na podlagi okvirnih programov), nacionalnimi in nadnacionalnimi dejavnostmi;

(k) izvaja dejavnosti informiranja, sporočanja, uporabe in razširjanja, pri čemer smiselno uporablja določbe člena 22 Uredbe (EU) št. …/2013 [okvirni program Obzorje 2020];

(l) izvaja vse druge naloge, potrebne za izpolnitev ciljev iz člena 2 te uredbe.

3 – Člani

1.           Člani Skupnega podjetja Čisto nebo 2 so:

(a) Unija, ki jo zastopa Komisija,

(b) po sprejetju tega statuta s podpisom potrditvenega dopisa vodje in pridruženi člani, kot so navedeni v Prilogi II k tej uredbi, in ključni partnerji, ki se izberejo v skladu z določbo 4(2).

2.           Drugi člani razen Unije se navajajo kot „zasebni člani“ Skupnega podjetja Čisto nebo 2.

4 – Spremembe članstva

1.           Prošnjo, da bi postal ključni partner Skupnega podjetja Čisto nebo 2 v skladu z odstavkom 2, lahko vloži vsak pravni subjekt s sedežem v državi članici ali državi, pridruženi okvirnemu programu Obzorje 2020, če prispeva k finančnim sredstvom iz določbe 15 za doseganje ciljev Skupnega podjetja Čisto nebo 2 iz člena 2 te uredbe in sprejme njegov statut.

2.           Ključni partnerji Skupnega podjetja Čisto nebo 2 in njihovi zadevni pridruženi člani se izberejo na podlagi javnega, nediskriminacijskega in konkurenčnega razpisa ter neodvisne ocene. Razpisi se izvedejo zaradi potrebe po ključnih zmogljivostih za izvajanje programa. Objavijo se na spletni strani Skupnega podjetja Čisto nebo 2 ter sporočijo prek skupine predstavnikov držav in po drugih poteh, da se zagotovi čim večja udeležba.

3.           Vsak član lahko prekine svoje članstvo v Skupnem podjetju Čisto nebo 2. Prekinitev članstva začne veljati in postane nepreklicna šest mesecev po uradni obvestitvi drugih članov. Od takrat je nekdanji član razrešen vseh obveznosti, razen tistih, ki jih je Skupno podjetje Čisto nebo 2 odobrilo ali so mu nastale pred prekinitvijo članstva.

4.           Članstva v Skupnem podjetju Čisto nebo 2 ni dovoljeno prenesti na tretjo osebo brez predhodnega soglasja upravnega odbora.

5.           Skupno podjetje Čisto nebo 2 takoj po spremembi članstva v skladu s to določbo na svoji spletni strani objavi posodobljen seznam članov Skupnega podjetja Čisto nebo 2 in datum začetka veljavnosti take spremembe.

6.           Članstvo pridruženih članov samodejno preneha takoj, ko se končajo ukrepi, začeti na podlagi Uredbe (ES) št. 71/2008, v katere so vključeni, najpozneje pa 31. decembra 2017.

5 – Organizacija Skupnega podjetja Čisto nebo 2

1.           Organi Skupnega podjetja Čisto nebo 2 so:

(a) upravni odbor;

(b) izvršni direktor,

(c) usmerjevalni odbori;

(d) znanstveni odbor;

(e) skupina predstavnikov držav.

2.           Znanstveni odbor in skupina predstavnikov držav sta svetovalna organa Skupnega podjetja Čisto nebo 2.

6 – Sestava upravnega odbora

Upravni odbor sestavljajo:

(a) predstavnik Komisije;

(b) predstavnik vsakega vodje;

(c) po en predstavnik pridruženih članov ali ključnih partnerjev na ITD;

(d) po en predstavnik ključnih partnerjev na IADP.

7 – Delovanje upravnega odbora

1.           Predstavnik Komisije ima 50 % glasovalnih pravic. Glas Komisije je nedeljiv. Vsi drugi predstavniki imajo enako število glasov. Predstavniki poskušajo po svojih najboljših močeh doseči soglasje. Če to ni doseženo, upravni odbor sprejema odločitve z vsaj 75-odstotno večino vseh glasov, vključno z glasovi tistih, ki niso navzoči.

2.           Upravni odbor izvoli svojega predsednika za dve leti.

3.           Upravni odbor se redno sestane vsaj dvakrat letno. Na zahtevo Komisije ali večine predstavnikov zasebnih članov ali na zahtevo predsednika se lahko sestane na izrednem sestanku. Sestanke upravnega odbora sklicuje njegov predsednik in običajno potekajo na sedežu Skupnega podjetja Čisto nebo 2.

Izvršni direktor ima pravico sodelovati v razpravah, vendar nima glasovalne pravice.

Predsednik skupine predstavnikov držav ima pravico, da se sestankov upravnega odbora udeležuje kot opazovalec.

Upravni odbor lahko povabi druge osebe, naj se udeležijo njegovih sestankov kot opazovalci, kar velja zlasti za predstavnike regionalnih organov Unije.

Predstavniki članov niso osebno odgovorni za ukrepe, ki so jih sprejeli v vlogi predstavnikov v upravnem odboru.

Upravni odbor sprejme svoj poslovnik.

Upravni odbor po potrebi sprejme prehodne ukrepe.

8 – Naloge upravnega odbora

1.           Upravni odbor je v celoti odgovoren za strateško usmeritev in delovanje Skupnega podjetja Čisto nebo 2 ter nadzira njegove dejavnosti.

2.           Opravlja zlasti naslednje naloge:

(a) ocenjuje, sprejema ali zavrača prošnje za novo članstvo v skladu z določbo 4;

(b) odloča o prekinitvi članstva v Skupnem podjetju Čisto nebo 2 v zvezi z vsakim članom, ki ne izpolnjuje obveznosti;

(c) sprejme finančna pravila Skupnega podjetja Čisto nebo 2 v skladu s členom 5 te uredbe;

(d) sprejme letni proračun Skupnega podjetja Čisto nebo 2, vključno z načrtom delovnih mest, v katerem sta navedeni število začasnih delovnih mest po funkcijskih skupinah in plačnih razredih ter število pogodbenih uslužbencev in napotenih nacionalnih strokovnjakov, izraženi v ekvivalentih polnega delovnega časa;

(e) v zvezi z osebjem izvaja pooblastila organa za imenovanja v skladu s členom 6(2) te uredbe;

(f) imenuje in razreši izvršnega direktorja, mu podaljša mandat in zagotavlja smernice ter spremlja njegovo delo;

(g) na podlagi priporočila izvršnega direktorja odobri organizacijsko strukturo programske pisarne iz določbe 10(5);

(h) po posvetovanju z znanstvenim odborom in skupino predstavnikov držav sprejme delovni načrt in ustrezne ocene odhodkov, kot jih predlaga izvršni direktor;

(i) odobri načrt dodatnih dejavnosti iz člena 4(2)(b) te uredbe na podlagi predloga zasebnih članov in po potrebi po posvetovanju z ad hoc svetovalno skupino;

(j) odobri letne računovodske izkaze;

(k) odobri letno poročilo o dejavnostih, vključno z ustreznimi odhodki;

(l) poskrbi, kot je ustrezno, za vzpostavitev zmožnosti za notranjo revizijo Skupnega podjetja Čisto nebo 2;

(m) odobri razpise in po potrebi s tem povezana pravila za postopke oddaje ponudb, vrednotenja, izbire, oddaje naročil in revizije;

(n) odobri seznam predlogov in ponudb, izbranih za financiranje;

(o) na podlagi priporočila izvršnega direktorja določi politiko komuniciranja Skupnega podjetja Čisto nebo 2;

(p) po potrebi določi izvedbena pravila v skladu s členom 6(3) te uredbe;

(q) po potrebi določi pravila o napotitvi nacionalnih strokovnjakov v Skupno podjetje Čisto nebo 2 in uporabi pripravnikov v skladu s členom 7 te uredbe;

(r) po potrebi ustanavlja svetovalne skupine poleg organov Skupnega podjetja Čisto nebo 2;

(s) po potrebi Komisiji predloži zahtevo za spremembo te uredbe, ki jo predlaga član Skupnega podjetja Čisto nebo 2;

(t) je odgovoren za vse naloge, ki niso posebej dodeljene kateremu od organov Skupnega podjetja Čisto nebo 2, in jih lahko dodeli enemu od njih.

9 – Imenovanje, razrešitev ali podaljšanje mandata izvršnega direktorja

1.           Izvršnega direktorja imenuje upravni odbor s seznama kandidatov, ki jih predlaga Komisija, po javnem in preglednem izbirnem postopku. Komisija v izbirni postopek vključi druge člane Skupnega podjetja Čisto nebo 2, kadar je to primerno.

Ustrezna zastopanost drugih članov Skupnega podjetja Čisto nebo 2 se zagotovi v fazi predizbora v izbirnem postopku. Za to zasebni člani soglasno imenujejo predstavnika in opazovalca v imenu upravnega odbora.

2.           Izvršni direktor je član osebja in je zaposlen kot začasni uslužbenec Skupnega podjetja Čisto nebo 2 na podlagi točke (a) člena 2 Pogojev za zaposlitev drugih uslužbencev Unije.

Skupno podjetje Čisto nebo 2 za sklenitev pogodbe z izvršnim direktorjem zastopa predsednik upravnega odbora.

3.           Mandat izvršnega direktorja traja tri leta. Ob koncu tega obdobja Komisija, ob primerni vključitvi zasebnih članov, oceni delo izvršnega direktorja ter prihodnje naloge in izzive Skupnega podjetja Čisto nebo 2.

4.           Upravni odbor lahko na predlog Komisije, ki upošteva oceno iz odstavka 3, podaljša mandat izvršnega direktorja enkrat za največ pet let.

5.           Izvršni direktor, čigar mandat je bil podaljšan, ne sme sodelovati v drugem izbirnem postopku za isto delovno mesto ob koncu celotnega obdobja.

6.           Izvršni direktor je lahko razrešen s funkcije samo na podlagi odločitve upravnega odbora, ki ukrepa na predlog Komisije, ki vključuje zasebne člane, kot je primerno.

10 – Naloge izvršnega direktorja

1.           Izvršni direktor je glavni vodstveni delavec, ki je odgovoren za vsakodnevno vodenje Skupnega podjetja Čisto nebo 2 v skladu z odločitvami upravnega odbora.

2.           Izvršni direktor je pravni zastopnik Skupnega podjetja Čisto nebo 2. Odgovarja upravnemu odboru.

3.           Izvršni direktor izvršuje proračun Skupnega podjetja Čisto nebo 2.

4.           Izvršni direktor neodvisno izvaja zlasti naslednje naloge:

(a) pripravi osnutek letnega proračuna, vključno z načrtom delovnih mest, v katerem sta navedeni število začasnih delovnih mest po plačnih razredih in funkcijskih skupinah ter število pogodbenih uslužbencev in napotenih nacionalnih strokovnjakov, izraženi v ekvivalentih polnega delovnega časa, in ga predloži upravnemu odboru v sprejetje;

(b) pripravi delovni načrt in ustrezne ocene odhodkov ter jih predloži upravnemu odboru v sprejetje;

(c) upravnemu odboru v odobritev predloži letne računovodske izkaze;

(d) pripravi letno poročilo o dejavnostih, vključno z ustreznimi odhodki, in ga predloži upravnemu odboru v odobritev;

(e) rešuje spore v okviru ITD ali IADP na drugi stopnji;

(f) rešuje spore v okviru ITD ali IADP na prvi stopnji;

(g) nadzira razpise za zbiranje predlogov na podlagi vsebine in tem, ki jih predlaga ustrezni usmerjevalni odbor ITD/IADP, ter v skladu s cilji programa upravnemu odboru v odobritev predloži seznam ukrepov, izbranih za financiranje;

(h) podpisuje posamezne sporazume ali sklepe;

(i) podpisuje pogodbe o javnih naročilih;

(j) izvaja politiko komuniciranja Skupnega podjetja Čisto nebo 2;

(k) organizira, usmerja in nadzira dejavnosti in osebje Skupnega podjetja Čisto nebo 2 v okviru omejitev prenosa pooblastil s strani upravnega odbora, kot je določeno v členu 6(2) te uredbe;

(l) vzpostavi in zagotavlja delovanje uspešnega in učinkovitega sistema notranje kontrole ter o kakršni koli pomembni spremembi tega sistema poroča upravnemu odboru;

(m) zagotavlja izvajanje ocene tveganja in upravljanja tveganja;

(n) sprejema druge ukrepe, potrebne za oceno napredka Skupnega podjetja Čisto nebo 2 pri doseganju njegovih ciljev;

(o) opravlja druge naloge, ki mu jih zaupa ali za katere ga pooblasti upravni odbor;

(p) zagotavlja usklajevanje med različnimi ITD, IADP in prečnimi dejavnostmi ter sprejema ustrezne ukrepe za upravljanje povezovanja, preprečevanje neustreznih prekrivanj med projekti in spodbujanje sinergij med ITD, IADP in prečnimi dejavnostmi;

(q) upravnemu odboru predlaga prilagoditve tehnične vsebine in dodelitve proračunskih sredstev med ITD, IADP in prečnimi dejavnostmi;

(r) zagotavlja učinkovito komuniciranje med ocenjevalcem tehnologije, IADP in ITD ter zagotavlja upoštevanje rokov za prenos potrebnih podatkov ocenjevalcu tehnologije;

(s) predseduje upravnemu organu ocenjevalca tehnologije ter zagotavlja, da so sprejeti vsi potrebni ukrepi, s katerimi se ocenjevalcu tehnologije omogoči izvajanje nalog, opisanih v določbi 12;

(t) zagotavlja, da so načrtovani cilji in časovni načrti izpolnjeni, usklajuje dejavnosti ITD in IADP, izvaja nadaljnje ukrepe v zvezi z njimi ter predlaga ustrezen razvoj ciljev in z njimi povezanega časovnega načrta;

(u) spremlja napredek ITD in IADP pri doseganju ciljev, zlasti na podlagi ocen ocenjevalca tehnologije;

(v) odobri prenose proračunskih sredstev pod 10 % letnih dodelitev proračunskih sredstev med ITD/IADP ali v njihovih okvirih.

5.           Izvršni direktor ustanovi programsko pisarno, ki pod njegovo odgovornostjo izvaja vse podporne naloge, izhajajoče iz te uredbe. Sestavlja jo osebje Skupnega podjetja Čisto nebo 2, ki izvaja zlasti naslednje naloge:

(a) zagotavlja podporo pri vzpostavitvi in vodenju ustreznega računovodskega sistema v skladu s finančnimi pravili Skupnega podjetja Čisto nebo 2;

(b) vodi razpise, kot je določeno v delovnem načrtu, in upravlja sporazume ali sklepe, vključno z njihovim usklajevanjem;

(c) članom in drugim organom Skupnega podjetja Čisto nebo 2 zagotavlja informacije in podporo, ki jih potrebujejo za izvajanje svojih nalog in ki ustrezajo njihovim posebnih zahtevam;

(d) deluje kot sekretariat organov Skupnega podjetja Čisto nebo 2 in zagotavlja podporo kateri koli svetovalni skupini, ki jo ustanovi upravni odbor.

11 – Usmerjevalni odbori

1.           Usmerjevalni odbori se ustanovijo za naslednje ITD in IADP:

(a) IADP velikega potniškega zrakoplova;

(b) IADP zrakoplova za regionalni zračni promet;

(c) IADP rotoplana;

(d) ITD osnovne konstrukcije zrakoplovov;

(e) ITD motorjev;

(f) ITD sistemov.

Usmerjevalni odbori za naslednje ITD Skupnega podjetja Čisto nebo še naprej obstajajo in delujejo na podlagi veljavnih pravil (kar zadeva njihovo sestavo, sestanke, naloge in poslovnik), kot so opredeljena na podlagi Uredbe (ES) št. 71/2008, dokler se ukrepi, začeti na podlagi Uredbe (ES) št. 71/2008, ne končajo:

(g) ITD inteligentnega zrakoplova z nepremičnimi krili;

(h) ITD okolju prijaznega zrakoplova za regionalni zračni promet;

(i) ITD okolju prijaznega rotoplana;

(j) ITD sistemov za okolju prijazno delovanje;

(k) ITD trajnostnih in okolju prijaznih motorjev;

(l) ITD okoljsko primerne zasnove.

2.           Sestava

Vsak usmerjevalni odbor sestavljajo:

(a) predsednik – izkušen predstavnik vodij ITD ali IADP;

(b) predstavnik vsakega ključnega partnerja ITD ali IADP;

(c) eden ali več predstavnikov programske pisarne, kot jih določi izvršni direktor.

3.           Sestanki

Vsak usmerjevalni odbor se sestane vsaj vsake tri mesece. Izredni sestanki se skličejo na zahtevo predsednika ali izvršnega direktorja.

Predstavnik Komisije lahko sodeluje kot opazovalec.

K udeležbi so lahko povabljeni tudi drugi člani, ki jih zanimajo rezultati ITD ali IADP.

4.           Naloge

Vsak usmerjevalni odbor je odgovoren za:

(a) usmerjanje in spremljanje tehničnih funkcij svojega ITD ali IADP ter odločanje v imenu Skupnega podjetja Čisto nebo 2 o tehničnih zadevah posameznega ITD ali IADP v skladu s sporazumi ali sklepi o dodelitvi sredstev;

(b) poročanje izvršnemu direktorju na podlagi kazalnikov poročanja, ki jih opredeli Skupno podjetje Čisto nebo 2;

(c) zagotavljanje potrebnih podatkov ocenjevalcu tehnologije v obliki, ki se določi z ocenjevalcem tehnologije, na podlagi pogojev mandata, ki mu ga je za njegovo oceno podelil upravni odbor;

(d) pripravo podrobnih letnih izvedbenih načrtov za ITD/IADP v skladu z delovnim načrtom;

(e) predlaganje vsebine razpisov za zbiranje predlogov;

(f) svetovanje glede vsebine razpisov za zbiranje predlogov, ki jih objavi Skupno podjetje, v povezavi in s sodelovanjem z zadevnimi člani;

(g) uvedbo sistema kroženja za predstavnike ključnih partnerjev v upravnem odboru. O tej zadevi odločajo samo predstavniki ključnih partnerjev. Predstavniki vodij nimajo pravice glasovanja;

(h) reševanje sporov v okviru ITD/IADP;

(i) predlaganje sprememb dodelitve proračunskih sredstev v okviru svojega ITD/IADP izvršnemu direktorju.

5.           Poslovnik

Vsak usmerjevalni odbor sprejme svoj poslovnik, ki temelji na enotnem vzorcu za vse usmerjevalne odbore.

12 – Ocenjevalec tehnologije

1.           Neodvisni ocenjevalec tehnologije kot prečna dejavnost obstaja ves čas delovanja Skupnega podjetja Čisto nebo 2.

Naloge ocenjevalca tehnologije so:

(a) spremljanje in ocenjevanje okoljskega in družbenega učinka tehnoloških rezultatov, izhajajočih iz posameznih ITD in IADP v okviru vseh dejavnosti Čistega neba, zlasti količinska opredelitev pričakovanih izboljšanj v zvezi s skupnimi emisijami hrupa, toplogrednih plinov in onesnaževal zraka iz sektorja zračnega prometa v prihodnjih scenarijih v primerjavi z osnovnim scenarijem;

(b) zagotavljanje povratnih informacij ITD in IADP, da se omogoči optimizacija njihovega delovanja glede na njihove načrte in cilje;

(c) obveščanje upravnega odbora prek izvršnega direktorja o okoljskih in družbenih učinkih vseh dejavnosti Čistega neba, da lahko upravni odbor sprejme vse potrebne ukrepe za doseganje čim večjih koristi vseh programov Čistega neba glede na visoko zastavljene načrte in cilje zadevnih programov;

(d) redno obveščanje izvršnega direktorja in drugih organov Skupnega podjetja prek članov o učinku tehnoloških rezultatov ITD in IADP.

2.           Upravnemu organu ocenjevalca tehnologije predseduje izvršni direktor. Njegovo sestavo in poslovnik sprejme upravni odbor na predlog izvršnega direktorja.

13 – Znanstveni odbor

1.           Znanstveni odbor sestavlja največ 12 članov. Izmed svojih članov izvoli predsednika.

2.           Pri članstvu so uravnoteženo zastopani svetovno priznani strokovnjaki iz akademskih krogov, industrije in regulatornih organov. Člani znanstvenega odbora skupaj razpolagajo s potrebnimi znanstvenimi kompetencami ter strokovnim znanjem in izkušnjami, ki pokrivajo tehnično področje, potrebno za oblikovanje znanstveno utemeljenih priporočil za Skupno podjetje Čisto nebo 2.

3.           Upravni odbor določi merila in izbirni postopek za sestavo znanstvenega odbora ter imenuje njegove člane. Pri tem upošteva možne kandidate, ki jih predlaga skupina predstavnikov držav.

4.           Znanstveni odbor izvaja naslednje naloge:

(a) svetuje glede znanstvenih prednostnih nalog, ki jih je treba obravnavati v delovnih načrtih;

(b) svetuje glede znanstvenih dosežkov, opisanih v letnem poročilu o dejavnostih.

5.           Znanstveni odbor se sestane najmanj enkrat na leto. Sestanke sklicuje njegov predsednik.

6.           V dogovoru s predsednikom lahko znanstveni odbor k udeležbi na sestankih povabi druge osebe.

7.           Znanstveni odbor sprejme svoj poslovnik.

14 – Skupina predstavnikov držav

1.           Skupino predstavnikov držav sestavlja po en predstavnik vsake države članice in vsake države, pridružene okvirnemu programu Obzorje 2020. Skupina izmed svojih članov izvoli predsednika.

2.           Skupina predstavnikov držav se sestane najmanj enkrat na leto. Sestanke sklicuje njen predsednik. Udeležita se jih izvršni direktor in predsednik upravnega odbora ali njuna predstavnika.

Predsednik skupine predstavnikov držav lahko k udeležbi na sestankih kot opazovalce povabi druge osebe, zlasti predstavnike regionalnih organov Unije in predstavnike združenj MSP.

3.           Skupina predstavnikov držav zlasti preučuje informacije in zagotavlja mnenja o naslednjih zadevah:

(a) napredku pri programu Skupnega podjetja Čisto nebo 2 in doseganju njegovih ciljev;

(b) posodobitvah strateške usmeritve;

(c) povezavah z okvirnim programom Obzorje 2020;

(d) delovnih načrtih;

(e) sodelovanju MSP.

4.           Skupina predstavnikov držav zagotavlja tudi informacije za Skupno podjetje Čisto nebo 2 in deluje kot povezava z njim v zvezi z naslednjimi zadevami:

(a) stanjem ustreznih nacionalnih ali regionalnih raziskovalnih in inovacijskih programov ter opredelitvijo morebitnih področij sodelovanja, vključno z uporabo aeronavtičnih tehnologij;

(b) posebnimi ukrepi, sprejetimi na nacionalni ali regionalni ravni v zvezi s širjenjem izsledkov, specializiranimi tehničnimi delavnicami in dejavnostmi komuniciranja.

5.           Skupina predstavnikov držav lahko za Skupno podjetje Čisto nebo 2 na lastno pobudo pripravlja priporočila o tehničnih, vodstvenih in finančnih zadevah, zlasti če te zadevajo nacionalne ali regionalne interese.

Skupno podjetje Čisto nebo 2 obvesti skupino predstavnikov držav o ukrepih, ki jih sprejme na podlagi takih priporočil.

6.           Skupina predstavnikov držav sprejme svoj poslovnik.

15 – Viri financiranja

1.           Skupno podjetje Čisto nebo 2 skupaj financirajo Unija in zasebni člani ter njihovi pridruženi subjekti s finančnimi prispevki, ki se plačujejo v obrokih, in prispevki, sestavljenimi iz stroškov, ki so jim nastali pri izvajanju posrednih ukrepov in jih Skupno podjetje Čisto nebo 2 ne povrne.

2.           Upravni stroški Skupnega podjetja Čisto nebo 2 ne presegajo 80 milijonov EUR in se krijejo s finančnimi prispevki, ki so na letni ravni enakovredno razdeljeni med Unijo in zasebnimi člani Skupnega podjetja Čisto nebo 2. Če se del prispevka za upravne stroške ne porabi, se lahko uporabi za kritje stroškov poslovanja Skupnega podjetja Čisto nebo 2.

3.           Stroški poslovanja Skupnega podjetja Čisto nebo 2 se krijejo s:

(a) finančnim prispevkom Unije;

(b) stvarnimi prispevki drugih članov razen Unije in njihovih pridruženih subjektov, sestavljenimi iz stroškov, ki so jim nastali pri izvajanju posrednih ukrepov, v kar niso vključeni prispevek Skupnega podjetja Čisto nebo 2 in drugi prispevki Unije k navedenim stroškom.

4.           Sredstva Skupnega podjetja Čisto nebo 2, vključena v njegov proračun, so sestavljena iz naslednjih prispevkov:

(a) finančnih prispevkov članov k upravnim stroškom;

(b) finančnega prispevka Unije k stroškom poslovanja;

(c) prihodkov, ki jih ustvari Skupno podjetje Čisto nebo 2;

(d) drugih finančnih prispevkov, sredstev in prihodkov.

Obresti na prispevke, ki jih za Skupno podjetje Čisto podjetje 2 plačajo njegovi člani, se štejejo za njegove prihodke.

5.           Vsi viri Skupnega podjetja Čisto nebo 2 in njegove dejavnosti se namenijo uresničevanju ciljev iz člena 2 te uredbe.

6.           Skupno podjetje Čisto nebo 2 ima v lasti vsa sredstva, ki jih ustvari ali so mu bila dodeljena za izpolnjevanje ciljev iz člena 2 te uredbe.

7.           Prihodki, ki presegajo odhodke, se ne izplačajo članom Skupnega podjetja Čisto nebo 2, razen v primeru prenehanja delovanja Skupnega podjetja Čisto nebo 2 v skladu z določbo 24.

16 – Dodelitev prispevka Unije

1.           Prispevek Unije za stroške poslovanja se dodeli na naslednji način:

(a) do 40 % skupnega financiranja Unije se dodeli vodjem in njihovim sodelujočim pridruženim članom;

(b) do 30 % skupnega financiranja Unije, se dodeli ključnim partnerjem in njihovim sodelujočim pridruženim članom;

(c) vsaj 30 % skupnega financiranja Unije, se dodeli na podlagi konkurenčnih razpisov za zbiranje predlogov in javnih razpisov. Posebej je treba paziti, da se zagotovi ustrezno sodelovanje MSP.

2.           Sredstva na podlagi odstavka 1 se dodelijo po oceni predlogov, ki jo opravijo neodvisni strokovnjaki.

3.           Okvirna razčlenitev dodelitve prispevka Unije za ITD/IADP/prečne dejavnosti je predstavljena v Prilogi III k tej uredbi.

17 – Finančne obveznosti

1.           Finančne obveznosti Skupnega podjetja Čisto nebo 2 ne smejo biti višje od zneska finančnih sredstev, ki je na razpolago ali ki ga v njegov proračun dodelijo njegovi člani.

2.           Proračunske obveznosti se lahko razdelijo na letne obroke. Komisija in Skupno podjetje Čisto nebo 2 vsako leto dodelita letne obroke, pri čemer upoštevata napredek pri ukrepih, ki prejemajo finančno podporo, ocenjene potrebe in razpoložljiva proračunska sredstva.

Okvirni časovni razpored za dodelitev posameznih letnih obrokov se sporoči zadevnim prejemnikom sredstev Unije.

18 – Proračunsko leto

Proračunsko leto traja od 1. januarja do 31. decembra.

19 – Operativno in finančno načrtovanje

1.           Izvršni direktor upravnemu odboru vsako leto v sprejetje predloži osnutek večletnega ali letnega delovnega načrta, ki vključuje podroben načrt raziskovalnih in inovacijskih dejavnosti ter upravnih dejavnosti in ustrezne ocene odhodkov. Vključuje tudi ocenjeno višino prispevkov, ki jih je treba zagotoviti v skladu z določbo 15(3)(b).

2.           Delovni načrt se sprejme do konca leta pred njegovim izvajanjem in se objavi.

3.           Izvršni direktor pripravi osnutek letnega proračuna za naslednje leto in ga predloži upravnemu odboru v sprejetje.

4.           Letni proračun za posamezno leto sprejme upravni odbor do konca predhodnega leta.

5.           Letni proračun se prilagodi zaradi upoštevanja zneska prispevka Unije, kot je določen v proračunu Unije.

20 – Operativno in finančno poročanje

1.           Izvršni direktor letno poroča upravnemu odboru o opravljanju svojih nalog v skladu s finančnimi pravili Skupnega podjetja Čisto nebo 2.

Vsako leto do 15. februarja upravnemu odboru v odobritev predloži letno poročilo o dejavnostih in napredku Skupnega podjetja Čisto nebo 2 v preteklem koledarskem letu, zlasti v zvezi z delovnim načrtom. Poročilo med drugim vsebuje informacije o naslednjih zadevah:

(a) raziskavah, inovacijah in drugih izvedenih ukrepih ter ustreznih odhodkih;

(b) predloženih ukrepih, vključno z razčlenitvijo po vrsti udeležencev, vključno z MSP, in po državah;

(c) ukrepih, izbranih za financiranje, vključno z razčlenitvijo po vrsti udeležencev, vključno z MSP, in po državah ter z navedbo prispevka Skupnega podjetja Čisto nebo 2 za posamezne udeležence in ukrepe.

2.           Letno poročilo o dejavnostih se po odobritvi upravnega odbora objavi.

3.           Skupno podjetje Čisto nebo 2 letno poroča Komisiji v skladu s členom 60(5) Uredbe (EU, Euratom) št. 966/2012.

4.           Računovodske izkaze Skupnega podjetja Čisto nebo 2 pregleda neodvisni revizijski organ, kot je določeno v členu 60(5) Uredbe (EU, Euratom) št. 966/2012.

Računovodski izkazi Skupnega podjetja Čisto nebo 2 se ne predložijo v pregled Računskemu sodišču.

21 – Notranja revizija

Služba Komisije za notranjo revizijo ima v Skupnem podjetju Čisto nebo 2 ista pooblastila kot v primeru Komisije.

22 – Odgovornost članov in zavarovanje

1.           Finančna odgovornost članov za dolgove Skupnega podjetja Čisto nebo 2 je omejena na njihov že vplačani prispevek za upravne stroške.

2.           Skupno podjetje Čisto nebo 2 sklene in vzdržuje ustrezno zavarovanje.

23 – Navzkrižje interesov

1.           Skupno podjetje Čisto nebo 2, njegovi organi in osebje se pri delovanju izogibajo navzkrižju interesov.

2.           Upravni odbor lahko sprejme pravila za preprečevanje in obvladovanje navzkrižij interesov, ki se uporabljajo za njegove člane, organe in osebje. V teh pravilih se zagotovi preprečevanje navzkrižja interesov za predstavnike članov v upravnem odboru.

24 – Prenehanje delovanja

1.           Skupno podjetje Čisto nebo 2 preneha delovati ob koncu obdobja, opredeljenega v členu 1 te uredbe.

2.           Postopek prenehanja delovanja se samodejno začne, če Komisija ali vsi zasebni člani izstopijo iz Skupnega podjetja Čisto nebo 2.

3.           Za vodenje postopkov v zvezi s prenehanjem delovanja Skupnega podjetja Čisto nebo 2 upravni odbor imenuje enega ali več likvidacijskih upraviteljev, ki ravnajo v skladu z odločitvami upravnega odbora.

4.           Ko Skupno podjetje Čisto nebo 2 preneha delovati, se njegova sredstva uporabijo za kritje njegovih obveznosti in odhodkov, povezanih z njegovim prenehanjem delovanja. Vsi presežki se porazdelijo med člane, ki so bili ob prenehanju delovanja udeleženi v Skupnem podjetju, sorazmerno z njihovim finančnim prispevkom k Skupnemu podjetju Čisto nebo 2. Vsi presežki v korist Unije se vrnejo v proračun Unije.

5.           Vzpostavi se ad hoc postopek za zagotovitev ustreznega upravljanja vsakega sporazuma, ki ga je sklenilo Skupno podjetje Čisto nebo 2, ali sklepa, ki ga je sprejelo, ter vsake pogodbe o javnem naročilu za obdobje, daljše od obdobja trajanja Skupnega podjetja Čisto nebo 2.

PRILOGA II

Zasebni člani Skupnega podjetja Čisto nebo 2

1.           VODJE:

1.           AgustaWestland SpA and AgustaWestland Limited

2.           Airbus SAS

3.           Alenia Aermacchi SpA

4.           Dassault Aviation SA

5.           Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt (DLR) e.V.

6.           EADS-CASA

7.           Eurocopter SAS

8.           Evektor

9.           Fraunhofer Gesellschaft zur Förderung der angewandten Forschung e.V

10.         Liebherr-Aerospace Lindenberg GmbH

11.         MTU Aero Engines AG

12.         Piaggio Aero Industries

13.         Rolls-Royce Plc.

14.         SAAB AB

15.         Safran SA

16.         Thales Avionics SAS

2.           PRIDRUŽENI ČLANI

Seznam pridruženih članov Skupnega podjetja Čisto nebo na podlagi Uredbe (ES) št. 71/2008, ki so tudi člani Skupnega podjetja Čisto nebo 2 na podlagi te uredbe do dokončanja ukrepov, začetih na podlagi Uredbe (ES) št. 71/2008.[23]

1.           Fiber Optic Sensors and Sensing Syst. (FOS&S)

2.           LMS International NV

3.           Micromega Dynamics

4.           EPFL Ecole Polytechnique Lausanne

5.           ETH Zurich

6.           Huntsman Advanced Materials

7.           RUAG Schweiz AG

8.           University of Applied Sciences NW Switzerland (FHNW)

9.           ATG Akustik Technologie Goettingen

10.         DIEHL Aerospace

11.         DLR

12.         EADS Deutschland GmbH

13.         HADEG Recycling GmbH

14.         MTU Aero Engines

15.         Aeronova Aerospace SAU

16.         Aeronova Engineering Solutions

17.         Aeronova Manufacturing Engineering

18.         ITP

19.         EADS France

20.         ONERA

21.         Zodiac ECE

22.         Zodiac Intertechnique

23.         Zodiac Aerazur

24.         HAI

25.         IAI

26.         Aerosoft

27.         Avio

28.         CIRA

29.         CSM

30.         DEMA

31.         FOX BIT

32.         IMAST

33.         Piaggio Aero Industries

34.         Politecnico di Torino

35.         Universita degli Studi Di Napoli “Federico II” Polo delle Scienze e della Tecnologia

36.         Selex ES

37.         SICAMB SPA

38.         Univesità di Bologna

39.         Università degli Studi di Pisa

40.         ATR

41.         ELSIS

42.         University of Malta

43.         Aeronamic

44.         Airborne Technology Centre

45.         KIN Machinebouw B.V.

46.         Eurocarbon

47.         Fokker Aerostructures B.V.[24]

48.         Fokker Elmo

49.         Green Systems for Aircraft Foundation (GSAF)

50.         Igor Stichting IGOR

51.         Microflown Technologies

52.         NLR

53.         Stichting NL Cluster for ED

54.         Stichting NL Cluster for SFWA

55.         Sergem Engineering

56.         GKN Aerospace Norway[25]

57.         TU Delft

58.         Universiteit Twente

59.         PZL - Swidn

60.         Avioane Craiova

61.         INCAS

62.         Romaero

63.         Straero

64.         GKN Aerospace Sweden AB[26]

65.         CYTEC[27]

66.         Cranfield University

67.         QinetiQ

68.         University of Nottingham

PRILOGA III

Okvirna dodelitev prispevka Unije za ITD/IADP/prečne dejavnosti

|| 100 %

IADP ||

Veliki potniški zrakoplovi || 32 %

Zrakoplovi za regionalni zračni promet || 6 %

Rotoplani || 12 %

ITD ||

Osnovne konstrukcije zrakoplovov || 19 %

Motorji || 17 %

Sistemi || 14 %

Prečne dejavnosti ||

Ocenjevalec tehnologije || 1 % zgornjih vrednosti IADP/ITD

Prečna dejavnost Eco-DESIGN || 2 % zgornjih vrednosti IADP/ITD

Prečna dejavnost malega zračnega prometa || 3 % zgornjih vrednosti IADP/ITD

OCENA FINANČNIH POSLEDIC ZAKONODAJNEGA PREDLOGA

1.           OKVIR PREDLOGA/POBUDE

1.1.        Naslov predloga/pobude

1.2.        Zadevna področja v strukturi ABM/ABB

1.3.        Vrsta predloga/pobude

1.4.        Cilji

1.5.        Utemeljitev predloga/pobude

1.6.        Trajanje ukrepa in finančnih posledic

1.7.        Načrtovani načini upravljanja

2.           UKREPI UPRAVLJANJA

2.1.        Pravila o spremljanju in poročanju

2.2.        Upravljavski in kontrolni sistem

2.3.        Ukrepi za preprečevanje goljufij in nepravilnosti

3.           OCENA FINANČNIH POSLEDIC PREDLOGA/POBUDE

3.1.        Zadevni razdelki večletnega finančnega okvira in odhodkovne proračunske vrstice

3.2.        Ocenjene posledice za odhodke

3.2.1.     Povzetek ocenjenih posledic za odhodke

3.2.2.     Ocenjene posledice za odobritve za Skupno podjetje Čisto nebo 2

3.2.3.     Ocenjene posledice za človeške vire Skupnega podjetja Čisto nebo 2

3.2.4.     Skladnost z veljavnim večletnim finančnim okvirom

3.2.5.     Udeležba tretjih oseb pri financiranju

3.3.        Ocenjene posledice za prihodke

OCENA FINANČNIH POSLEDIC ZAKONODAJNEGA PREDLOGA

1.           OKVIR PREDLOGA/POBUDE

1.1.        Naslov predloga/pobude

Predlog uredbe Sveta o Skupnem podjetju Čisto nebo 2.

1.2.        Zadevna področja v strukturi ABM/ABB[28]

Področje: 08 Raziskave in inovacije

Dejavnost: Obzorje 2020

1.3.        Vrsta predloga/pobude

¨ Predlog/pobuda se nanaša na nov ukrep.

¨ Predlog/pobuda se nanaša na nov ukrep na podlagi pilotnega projekta/pripravljalnega ukrepa.[29]

X Predlog/pobuda se nanaša na podaljšanje obstoječega ukrepa.

¨ Predlog/pobuda se nanaša na obstoječ ukrep, preusmerjen v nov ukrep.

1.4.        Cilji

1.4.1.     Večletni strateški cilji Komisije, ki naj bi bili doseženi s predlogom/pobudo

Glavni namen je izboljšati konkurenčnost in okoljsko uspešnost evropskih aeronavtičnih tehnologij v skladu s cilji strategije Evropa 2020, bele knjige o prometu in izziva v zvezi s prevozom iz programa Obzorje 2020.

1.4.2.     Posamezni cilji in zadevne dejavnosti v strukturi ABM/ABB

Posamezni cilji

Skupno podjetje Čisto nebo 2 ima naslednje cilje:

1.       prispevati k dokončanju raziskovalnih dejavnosti, ki so se začele na podlagi Uredbe (ES) št. 71/2008, in k izvajanju Uredbe (EU) št. .../2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne [...] 2013 o vzpostavitvi okvirnega programa Obzorje 2020, ter zlasti k izzivu pametnega, zelenega in integriranega prevoza v okviru stebra družbeni izzivi [...] iz Sklepa Sveta (EU) št. ..../2013/EU [z dne [...] 2013 o vzpostavitvi posebnega programa za Obzorje 2020];

2.       prispevati k ciljem skupne tehnološke pobude za Čisto nebo 2, zlasti k vključevanju, predstavitvi in potrjevanju tehnologij, ki lahko:

(a)      povečajo učinkovitost porabe goriva zrakoplovov in s tem zmanjšajo emisije CO2 za od 20 do 30 % v primerjavi z „najsodobnejšimi“ zrakoplovi, ki se bodo začeli uporabljati leta 2014;

(b)     zmanjšajo emisije NOx in hrupa zrakoplovov za od 20 do 30 % v primerjavi z „najsodobnejšimi“ zrakoplovi, ki se bodo začeli uporabljati leta 2014.

Te cilje bi bilo treba doseči do leta 2024.

Zadevne dejavnosti v strukturi ABM/ABB

Naslov: 08 Raziskave in inovacije

1.4.3.     Pričakovani rezultati in posledice

Navedite, katere posledice naj bi imel(-a) predlog/pobuda za upravičence/ciljne skupine.

Deležniki v letalstvu bodo lahko sodelovali, kar bo privedlo do pozitivnega učinka na okolje in okrepilo razvoj trga.

Aeronavtična industrija bo bolj konkurenčna. S pobudo bo ustvarjena primerna dinamika za stabilno rast v smislu družbenih koristi in gospodarske rasti. Zagotovljeno bo nadaljevanje programa Čisto nebo 1, ki bi se moral končati leta 2017.

Predvideni proračun za Čisto nebo 2 bo dopolnjen z višjimi zasebnimi naložbami v raziskave in bo spodbujal pomembne naložbe v nove generacije okolju prijaznih zrakoplovov, motorjev in sistemov.

1.4.4.     Kazalniki rezultatov in posledic

Navedite, s katerimi kazalniki se bo spremljalo izvajanje predloga/pobude.

Napredek Skupnega podjetja Čisto nebo 2 bodo spremljali in ocenjevali zunanji in notranji organi.

Notranje spremljanje napredka bo najprej izvajala programska pisarna Skupnega podjetja. Naslednja stopnja bodo tehnični pregledi, ki jih bo letno izvajalo Skupno podjetje skupaj z neodvisnimi zunanjimi strokovnjaki. Poleg tega bo znanstveni odbor analiziral rezultate pregleda in podal svoje mnenje.

Napredek se bo spremljal na podlagi natančno opredeljenega sklopa ključnih kazalnikov uspešnosti, povezanih s tehničnimi, vodstvenimi in finančnimi zadevami, kot so izvrševanje proračuna, število pritožb, rok za izplačilo in rok za odobritev.

Pomemben instrument za oceno učinka bo tako kot pri sedanjem programu Čisto nebo ocenjevalec tehnologije.

Zunanjo oceno celotnega programa bo organizirala Evropska komisija, izvedli pa jo bodo neodvisni strokovnjaki.

1.5.        Utemeljitev predloga/pobude

1.5.1.     Potrebe, ki jih je treba zadovoljiti kratkoročno ali dolgoročno

Potrebna je popolna predanost vseh strani. Zasebni člani v okviru predloga za Čisto nebo 2 so že podpisali pismo o nameri.

1.5.2.     Dodana vrednost ukrepanja EU

Tehnološke zmogljivosti v aeronavtiki so zelo specializirane, komplementarne in geografsko razpršene po vsej Evropi. Zato obseg raziskovalnega programa za okolju prijaznejše zrakoplove presega meje in zmožnosti posameznih držav v smislu finančnih obveznosti in vključenih raziskovalnih zmogljivosti.

Glavnih tehnoloških izzivov zaradi vseevropske narave aeronavtične industrije z nacionalnimi programi ni mogoče v celoti rešiti. Potreben tehnološki preboj lahko spodbudi samo obsežen program s podrobno strukturiranim in osredotočenim raziskovalnim načrtom.

1.5.3.     Spoznanja iz podobnih izkušenj v preteklosti

Skupno podjetje Čisto nebo je leta 2007 ustanovil Svet kot odziv na potrebo po omejitvi učinka rastočega zračnega prometa na okolje. Opredeljena je bila jasna potreba po zmanjšanju emisij zrakoplovov. Raziskovalni program Čisto nebo 1 je osredotočen na te cilje, ki naj bi bili doseženi do leta 2017. Do zdaj tehnološke izboljšave kažejo na 20-odstotno zmanjšanje emisij CO2.

Skupno podjetje Čisto nebo je k obsežnemu in razvejanemu sodelovanju uspešno privabilo vse ključni deležnike, vključno s številnimi MSP. Od svoje ustanovitve uspešno spodbuja razvoj k strateškim okoljskim ciljem.

1.5.4.     Skladnost in možnosti sinergij z drugimi ustreznimi instrumenti

Čisto nebo 2 v smislu skladnosti s programi držav članic omogoča ustaljeno sodelovanje zaradi svojega dolgoročnega značaja, močne zaveze industrije in neposredne vključenosti držav članic prek skupine predstavnikov držav, ki deluje kot povezava za izmenjavo informacij. Poleg tega je zaradi sodelovanja predstavnikov industrije ter nacionalnih in regionalnih predstavnikov pri opredelitvi programa zagotovljena največja sinergija, saj bodo ti svojim nacionalnim in regionalnim organom zagotavljali povratne informacije. Vloga vzvoda, ki naj bi jo imelo Čisto nebo 2, bi morala privesti do ozaveščenosti, če ne do delne preusmeritve podpornih programov na nacionalni ravni in ravni EU.

1.6.        Trajanje ukrepa in finančnih posledic

X Časovno omejen(-a) predlog/pobuda:

– X  trajanje predloga/pobude od 1. januarja 2014 do 31. decembra 2024,

– X  finančne posledice med letoma 2014 in 2020 za odobritve za prevzem obveznosti,

– X  finančne posledice med letoma 2014 in 2024 za odobritve plačil.

¨ Časovno neomejen(-a) predlog/pobuda:

– izvajanje z obdobjem uvajanja med letoma LLLL in LLLL,

– ki mu sledi izvajanje predloga/pobude v celoti.

1.7.        Načrtovani načini upravljanja[30]

¨ Neposredno upravljanje s strani Komisije prek:

– ¨  izvajalskih agencij.

– ¨ Deljeno upravljanje z državami članicami.

– X Posredno upravljanje s prenosom nalog izvrševanja proračuna na:

–      ¨         mednarodne organizacije in njihove agencije (navedite);

– ¨  EIB in Evropski investicijski sklad;

– X  organe iz člena 209 finančne uredbe,

–      ¨         subjekte javnega prava;

– ¨  subjekte zasebnega prava, ki opravljajo javne storitve, kolikor ti subjekti zagotavljajo ustrezna finančna jamstva;

– ¨  subjekte zasebnega prava države članice, ki so pooblaščeni za izvajanje javno-zasebnih partnerstev in ki zagotavljajo ustrezna finančna jamstva;

– ¨ osebe, pooblaščene za izvajanje določenih ukrepov SZVP v skladu z naslovom V PEU in opredeljene v zadevnem temeljnem aktu.

Opombe

/

2.           UKREPI UPRAVLJANJA

2.1.        Pravila o spremljanju in poročanju

Navedite pogostost in pogoje.

Skupno podjetje Čisto nebo 2 se bo spremljalo prek posrednih stikov ter kot je določeno v členih 6 in 20 Statuta.

Skupno podjetje Čisto nebo 2 kot subjekt javno-zasebnega partnerstva EU na podlagi člena 209 finančne uredbe deluje na podlagi strogih pravil o spremljanju.

Spremljanje se izvaja prek:

- nadzora upravnega odbora;

- vmesnih in končnih ocen, ki jih pripravijo zunanji strokovnjaki (vsaka tri leta in ob koncu programa pod nadzorom Komisije);

- delovnega načrta Skupnega podjetja in njegovega letnega poročila o dejavnostih.

2.2.        Upravljavski in kontrolni sistem

2.2.1.     Okvir notranje kontrole

Komisija bo prek odredbodajalca na podlagi pooblastila zagotovila, da so pravila, ki se uporabljajo za Skupno podjetje Čisto nebo 2, popolnoma v skladu z zahtevami iz členov 60 in 61 finančne uredbe. Z ureditvijo spremljanja Skupnega podjetja Čisto nebo 2, vključno s članstvom v upravnem odboru, in ureditvijo poročanja bo zagotovljeno, da bodo lahko službe Komisije izpolnjevale zahteve glede odgovornosti kolegiju in proračunskemu organu.

Okvir notranje kontrole za Skupno podjetje Čisto nebo 2 temelji na:

- izvajanju standardov notranje kontrole, ki zagotavljajo jamstva, vsaj enakovredna jamstvom Komisije;

- postopkih za izbiro najboljših projektov na podlagi neodvisne ocene in za njihov prenos v pravne instrumente;

- upravljanju projektov in pogodb med izvajanjem vsakega projekta;

- predhodnem nadzoru vseh terjatev, vključno s prejemom revizijskih potrdil in predhodnim potrjevanjem metod za izračun stroškov;

- naknadnih revizijah vzorca terjatev v okviru naknadnih revizij programa Obzorje 2020;

- znanstvenem vrednotenju rezultatov projektov.

Vzpostavljeni so bili različni ukrepi za ublažitev notranjega tveganja navzkrižja interesov v Skupnem podjetju Čisto nebo 2, zlasti enakopravni glasovi za Komisijo in industrijske partnerje v upravnem odboru, izbira direktorja s strani upravnega odbora na podlagi predloga Komisije, neodvisnost osebja, ocene neodvisnih strokovnjakov na podlagi objavljenih izbirnih meril ter pritožbeni mehanizmi in popolne izjave o kakršnih koli interesih. Določitev etičnih in organizacijskih vrednot bo ena od ključnih nalog Skupnega podjetja, ki jo bo spremljala Komisija.

2.2.2.     Stroški in koristi kontrol

Služba Komisije za notranjo revizijo ima v Skupnem podjetju Čisto nebo 2 ista pooblastila kot v primeru Komisije. Poleg tega lahko upravni odbor po potrebi poskrbi za vzpostavitev zmožnosti za notranjo revizijo Skupnega podjetja.

Izvršni direktor Skupnega podjetja Čisto nebo 2 bo moral kot odredbodajalec uvesti stroškovno učinkovit sistem notranje kontrole in upravljanja. O sprejetem okviru notranje kontrole bo moral poročati Komisiji.

Komisija bo tveganje neskladnosti spremljala s sistemom poročanja, ki ga bo razvila, in spremljanjem rezultatov naknadnih revizij prejemnikov sredstev EU iz Skupnega podjetja Čisto nebo 2 v okviru naknadnih revizij, ki bodo zajemale celotni program Obzorje 2020.

Pri uvedenem kontrolnem sistemu bo treba upoštevati močan občutek med prejemniki sredstev EU in tudi zakonodajnimi organi, da je breme v zvezi s kontrolami, da se doseže 2-odstotna meja napake, postalo preveliko. Zaradi tega obstaja tveganje, da se bo zmanjšala privlačnost raziskovalnega programa Unije, kar bo negativno vplivalo na raziskave in inovacije Unije.

Evropski svet je 4. februarja 2011 sklenil, da je „[k]ljučno […], da se zlasti z dogovorom med ustreznimi institucijami o novem ravnotežju med zaupanjem in nadzorom ter med prevzemanjem tveganja in izogibanjem temu poenostavijo instrumenti EU, namenjeni spodbujanju raziskav, razvoja in inovacij, da bi najboljšim znanstvenikom in najinovativnejšim podjetjem olajšali njihovo uporabo“ (glej EUCO 2/1/11 REV1, Bruselj, 8. marca 2011).

Evropski parlament v resoluciji z dne 11. novembra 2010 (P7_TA(2010)0401) o poenostavitvi izvajanja raziskovalnih okvirnih programov izrecno podpira večje tveganje napak pri financiranju raziskav in „je zaskrbljen, da sta sedanji sistem in praksa upravljanja sedmega okvirnega programa preveč nadzorno usmerjena, zato povzročata zapravljanje virov, manjše sodelovanje in manj privlačne raziskovalne pokrajine; z zaskrbljenostjo ugotavlja, da se sedanji sistem upravljanja z nično stopnjo dovoljenega tveganja izogiba tveganju, namesto da bi ga obvladoval“.

Med deležniki in institucijami torej velja prepričanje, da je treba ob stopnji napake upoštevati tudi celotni obseg ciljev in interesov, zlasti uspeh raziskovalne politike, mednarodno konkurenčnost in znanstveno odličnost. Obenem pa obstaja jasna potreba po učinkovitem in uspešnem upravljanju proračuna ter preprečevanju goljufij in zapravljanja.

Kot je navedeno zgoraj, bo Komisija tveganje neskladnosti spremljala s sistemom poročanja, ki ga bo vzpostavila, in spremljanjem rezultatov naknadnih revizij prejemnikov sredstev EU iz Skupnega podjetja Čisto nebo 2 v okviru naknadnih revizij, ki bodo zajemale celotni program Obzorje 2020.

2.2.3.     Pričakovana stopnja tveganja neskladnosti

Kot je Komisija navedla v oceni finančnih posledic zakonodajnega predloga za Obzorje 2020, končni cilj ostaja doseganje stopnje preostalih napak, manjše od 2 % skupnih odhodkov v času trajanja programa, zato je uvedla številne ukrepe za poenostavitev. Vendar je treba upoštevati druge cilje, navedene zgoraj, in tudi stroške kontrol.

Ker so pravila za sodelovanje v Skupnem podjetju Čisto nebo 2 v bistvu enaka pravilom, ki jih bo uporabljala Komisija, profil tveganja skupine upravičencev pa je podoben profilu tveganja upravičencev Komisije, je mogoče pričakovati, da bo stopnja napake podobna tisti, ki jo je Komisija določila za program Obzorje 2020, tj. ki bo dala razumno zagotovilo, da je tveganje napake v večletnem obdobju odhodkov v razponu 2–5 % letno s končnim ciljem, da se stopnja preostalih napak ob zaključku večletnih programov čim bolj približa 2 %, potem ko so bili upoštevani finančni vpliv vseh revizij ter popravni ukrepi in ukrepi za izterjavo.

Za podrobne informacije o pričakovani stopnji napake v zvezi s prejemniki glej oceno finančnih posledic zakonodajnega predloga za program Obzorje 2020.

2.3.        Ukrepi za preprečevanje goljufij in nepravilnosti

Komisija bo zagotovila, da bo Skupno podjetje Čisto nebo 2 v vseh fazah upravljanja izvajalo postopke za boj proti goljufijam. Predlogi za Obzorje 2020 so bili preverjeni glede dopustnosti za goljufije, pri čemer se je ocenil njihov učinek. Na splošno bi morali imeti predlagani ukrepi pozitiven učinek na boj proti goljufijam, zlasti večji poudarek na reviziji na podlagi tveganja ter okrepljena znanstveno vrednotenje in nadzor.

Komisija bo poskrbela za sprejetje ustreznih ukrepov za zagotovitev, da so pri izvajanju ukrepov, ki se financirajo na podlagi te uredbe, finančni interesi Evropske unije zaščiteni z izvajanjem preventivnih ukrepov proti goljufijam, korupciji in drugemu protipravnemu ravnanju ter z učinkovitim preverjanjem, ob odkritju nepravilnosti pa z izterjavo neupravičeno izplačanih zneskov ter po potrebi z učinkovitimi, sorazmernimi in odvračilnimi kaznimi.

Sedanje Skupno podjetje Čisto nebo 2 že sodeluje s službami Komisije pri zadevah v zvezi z goljufijami in nepravilnostmi, Komisija pa bo zagotovila nadaljevanje in okrepitev tega sodelovanja.

Računsko sodišče je pristojno za izvedbo revizij na podlagi dokumentacije in na kraju samem pri vseh prejemnikih nepovratnih sredstev, izvajalcih in podizvajalcih, ki so prejeli sredstva Unije na podlagi programa.

Evropski urad za boj proti goljufijam (OLAF) lahko v skladu s postopki iz Uredbe Sveta (Euratom, ES) št. 2185/96 izvaja preglede in inšpekcije na kraju samem pri gospodarskih subjektih, ki jih tako financiranje neposredno ali posredno zadeva, da bi ugotovil, ali je v povezavi s sporazumom ali sklepom o dodelitvi sredstev ali pogodbo o financiranju Unije prišlo do goljufije, korupcije ali drugega protipravnega ravnanja, ki škodi finančnim interesom Unije.

3.           OCENA FINANČNIH POSLEDIC PREDLOGA/POBUDE

3.1.        Zadevni razdelki večletnega finančnega okvira in odhodkovne proračunske vrstice

· Zahtevane nove proračunske vrstice: da

Po vrstnem redu razdelkov večletnega finančnega okvira in proračunskih vrstic.

Razdelek večletnega finančnega okvira || Proračunska vrstica || Vrsta odhodkov || Prispevek

številka Razdelek 1A – Konkurenčnost za rast in zaposlovanje || dif./nedif. || držav Efte || držav kandidatk || tretjih držav || po členu 18(1)(aa) finančne uredbe

1A || 08.020734 (osnovna vrstica: 08.020304) || dif. || DA || DA || DA || DA

3.2.        Ocenjene posledice za odhodke

3.2.1.     Povzetek ocenjenih posledic za odhodke

v mio. EUR (na tri decimalna mesta natančno)

Razdelek večletnega finančnega okvira || Številka || Razdelek: 1A Konkurenčnost za rast in zaposlovanje

Skupno podjetje Čisto nebo 2 || || || Leto 2014 || Leto 2015 || Leto 2016 || Leto 2017 || Leto 2018 || Leto 2019 || Leto 2020 || Leta 2021–2024 || SKUPAJ

Naslov 1: Odhodki za zaposlene || obveznosti || (1) || 0,702 || 0,991 || 1,011 || 1,032 || 2,140 || 2,183 || 10,587 || p.m || 18,646

plačila || (2) || 0,702 || 0,991 || 1,011 || 1,032 || 2,140 || 2,183 || 2,226 || 8,361 || 18,646

Naslov 2: Odhodki za infrastrukturo in obratovanje || obveznosti || (1a) || 1,136 || 1,106 || 1,149 || 2,016 || 2,444 || 2,566 || 10,937 || p.m || 21,354

plačila || (2a) || 1,136 || 1,106 || 1,149 || 2,016 || 2,444 || 2,566 || 2,566 || 8,370 || 21,354

Naslov 3: Odhodki iz poslovanja || obveznosti || (3a) || 100,000 || 350,000 || 250,000 || 200,000 || 350,000 || 300,000 || 210,000 || p.m || 1760,000

plačila || (3b) || 13,000 || 108,000 || 181,583 || 218,333 || 227,083 || 256,000 || 275,542 || 480,458 || 1760,000

Odobritve za Skupno podjetje Čisto nebo 2 SKUPAJ || obveznosti || = 1 + 1a + 3a || 101,838 || 352,097 || 252,160 || 203,048 || 354,584 || 304,749 || 231,524 || p.m || 1800,000

plačila || = 2 + 2a + 3b || 14,838 || 110,097 || 183,743 || 221,381 || 231,667 || 260,749 || 280,335 || 497,189 || 1800,000

Razdelek večletnega finančnega okvira || 1A || „Upravni odhodki“

|| || || Leto 2014 || Leto 2015 || Leto 2016 || Leto 2017 || Leto 2018 || Leto 2019 || Leto 2020 || Leto 2021 in pozneje || SKUPAJ

GD: RTD || ||

Ÿ Človeški viri || 0,594 || 0,606 || 0,618 || 0,630 || 0,642 || 0,655 || 0,669 || p.m || 4,414

Ÿ Drugi upravni odhodki || 0,0 || 0,0 || 0,0 || 0,0 || 0,0 || 0,0 || 0,0 || 0,0 || 0,0

GD RTD SKUPAJ || || 0,594 || 0,606 || 0,618 || 0,630 || 0,642 || 0,655 || 0,669 || p.m || 4,414

Odobritve iz RAZDELKA 1A večletnega finančnega okvira SKUPAJ || (obveznosti skupaj = plačila skupaj) || 0,594 || 0,606 || 0,618 || 0,630 || 0,642 || 0,655 || 0,669 || p.m || 4,414

v mio. EUR (na tri decimalna mesta natančno)

|| || || Leto 2014 || Leto 2015 || Leto 2016 || Leto 2017 || Leto 2018 || Leto 2019 || Leto 2020 || Leto 2021 in pozneje || SKUPAJ

Odobritve iz RAZDELKOV od 1 do 5 večletnega finančnega okvira SKUPAJ || obveznosti || 102,432 || 352,703 || 252,778 || 203,678 || 355,226 || 305,404 || 232,193 || || 1804,414

plačila || 15,432 || 110,703 || 184,361 || 222,011 || 232,309 || 261,404 || 281,004 || 497,189 || 1804,414

3.2.2.     Ocenjene posledice za odobritve za Skupno podjetje

– ¨  Za predlog/pobudo niso potrebne odobritve za poslovanje.

– X  Za predlog/pobudo so potrebne odobritve za poslovanje, kot je pojasnjeno v nadaljevanju:

odobritve za prevzem obveznosti v mio. EUR (na tri decimalna mesta natančno)

Cilji in realizacije ò || || || Leto 2014 || Leto 2015 || Leto 2016 || Leto 2017 || Leto 2018 || Leto 2019 || Leto 2020 in pozneje || SKUPAJ

REALIZACIJE ||

vrsta[31] || povprečni stroški || število || stroški || število || stroški || število || stroški || število || stroški || število || stroški || število || stroški || število || stroški || število realizacij skupaj || stroški realizacij skupaj ||

Izvajanje letnega delovnega programa Čisto nebo[32] … || || || || || || || || || || || || || || || ||

- Nepovratna sredstva || Podpisane dodelitve sredstev || 3,432 || 7 || 100,00 || 80 || 350,000 || 70 || 250,000 || 60 || 200,000 || 120 || 350,000 || 100 || 300,000 || 77 || 210,000 || 514 || 1760,000

|| || || || || || || || || || || || || || || || || ||

|| || || || || || || || || || || || || || || || || ||

|| || || || || || || || || || || || || || || ||

|| || || || || || || || || || || || || || || ||

|| || || || || || || || || || || || || || || || || ||

|| || || || || || || || || || || || || || || ||

STROŠKI SKUPAJ || 7 || 100 || 80 || 350,000 || 70 || 250,000 || 60 || 200,000 || 120 || 350,000 || 100 || 300,000 || 77 || 210,000 || 514 || 1760,000

3.2.3.     Ocenjene posledice za človeške vire

3.2.3.1.  Povzetek za Skupno podjetje Čisto nebo 2

– X  Za predlog/pobudo niso potrebne odobritve za upravne zadeve.

– ¨  Za predlog/pobudo so potrebne odobritve za upravne zadeve, kot je pojasnjeno v nadaljevanju:

Število zaposlenih (v številu oseb/EPDČ)[33]

|| Leto 2014[34] || Leto 2015 || Leto 2016 || Leto 2017 || Leto 2018 || Leto 2019 || Leto 2020 || Leto 2021 || Leto 2022 || Leto 2023 || Leto 2024

Uradniki (razredi AD) || || || || || || || || || || ||

Uradniki (razredi AST) || || || || || || || || || || ||

Pogodbeni uslužbenci || 6 || 6 || 6 || 6 || 6 || 6 || 6 || 5 || 4 || 3 || 2

Začasni uslužbenci (razredi AD ) || 27 || 32 || 32 || 32 || 30 || 30 || 30 || 27 || 27 || 27 || 24

Začasni uslužbenci (razredi AST) || 4 || 4 || 4 || 4 || 4 || 4 || 4 || 4 || 3 || 2 || 2

Napoteni nacionalni strokovnjaki || || || || || || || || || || ||

SKUPAJ || 37 || 42 || 42 || 42 || 40 || 40 || 40 || 36 || 34 || 32 || 28

v mio. EUR (na tri decimalna mesta natančno)

|| Leto 2014[35] || Leto 2015 || Leto 2016 || Leto 2017 || Leto 2018 || Leto 2019 || Leto 2020 || Leto 2021 || Leto 2022 || Leto 2023 || Leto 2024

Uradniki (razredi AD) || || || || || || || || || || ||

Uradniki (razredi AST) || || || || || || || || || || ||

Pogodbeni uslužbenci || 0,282[36] || 0,288 || 0,293 || 0,299 || 0,305 || 0,311 || 0,318 || 0,270 || 0,220 || 0,169 || 0,115

Začasni uslužbenci (razredi AD) || 2,916[37] || 3,525 || 3,596 || 3,66 || 3,507 || 3,577 || 3,648 || 3,350 || 3,417 || 3,485 || 3,160

Začasni uslužbenci (razredi AST) || 0,432 || 0,441 || 0,449 || 0,458 || 0,468 || 0,477 || 0,486 || 0,496 || 0,380 || 0,258 || 0,263

Napoteni nacionalni strokovnjaki || || || || || || || || || || ||

SKUPAJ || 3,630 || 4,254 || 4,338 || 4,425 || 4,280 || 4,366 || 4,453 || 4,116 || 4,016 || 3,912 || 3,538

3.2.3.2.  Ocenjene potrebe po človeških virih za matični GD

– ¨  Za predlog/pobudo niso potrebni človeški viri.

– X  Za predlog/pobudo so potrebni človeški viri, kot je pojasnjeno v nadaljevanju:

ocena, izražena v številkah

|| Leto 2014 || Leto 2015 || Leto 2016 || Leto 2017 || Leto 2018 || Leto 2019 || Leto 2020*

Ÿ Delovna mesta v skladu s kadrovskim načrtom (uradniki in začasni uslužbenci)

XX 01 01 01 (sedež in predstavništva Komisije) || || || || || || ||

XX 01 01 02 (delegacije) || || || || || || ||

XX 01 05 01 (posredne raziskave) || 4 || 4 || 4 || 4 || 4 || 4 || 4

10 01 05 01 (neposredne raziskave) || || || || || || ||

|| || || || || || ||

*Število zaposlenih po letu 2020 bo določeno pozneje. Ÿ Zunanji sodelavci (v ekvivalentu polnega delovnega časa: EPDČ)[38]

XX 01 02 01 (PU, NNS, ZU iz splošnih sredstev) || || || || || || ||

XX 01 02 02 (PU, LU, NNS, ZU in MSD na delegacijah) || || || || || || ||

XX 01 04 yy[39] || – na sedežu[40] || || || || || || ||

– na delegacijah || || || || || || ||

XX 01 05 02 (PU, NNS, ZU za posredne raziskave) || 1 || 1 || 1 || 1 || 1 || 1 || 1

10 01 05 02 (PU, NNS, ZU za neposredne raziskave) || || || || || || ||

Druge proračunske vrstice (navedite) || || || || || || ||

SKUPAJ || 5 || 5 || 5 || 5 || 5 || 5 || 5

08 je zadevno področje ali naslov.

Potrebe po človeških virih se krijejo z osebjem GD, ki je že dodeljeno za upravljanje ukrepa in/ali je bilo prerazporejeno znotraj GD, po potrebi skupaj z dodatnimi viri, ki se lahko pristojnemu GD dodelijo v okviru postopka letne dodelitve virov glede na proračunske omejitve.

Opis nalog:

Začasni uslužbenci || tehnično spremljanje napredka v okviru postopkov skupne tehnološke pobude; povezovanje s skupino predstavnikov držav, svetom ACARE in odborom za program prometa; spremljanje razpisov za zbiranje predlogov, javnih naročil in sprejem novih članov; opredelitev položaja Komisije v upravnem odboru (pravica do glasovanja/veta); sodelovanje na sestankih, zastopanje Komisije na ravni upravnega odbora; organizacija vmesne in končne ocene; izvajanje kontrol na kraju samem/revizij; poročanje o napredku skupne tehnološke pobude.

Zunanji sodelavci || · upravna podpora in svetovanje uslužbencem.

Opis izračuna stroškov za EPDČ bi bilo treba vključiti v oddelek 3 Priloge.

Ocenjene potrebe po človeških virih za Skupno podjetje Čisto nebo 2[41]

– ¨  Za predlog/pobudo niso potrebni človeški viri.

– X  Za predlog/pobudo so potrebni človeški viri, kot je pojasnjeno v nadaljevanju:

– a.  Ocenjene potrebe po človeških virih, ki naj bi se financirale z odobritvami na podlagi večletnega finančnega okvira za obdobje 2014–2020

ocena, izražena v številkah (ali na največ eno decimalno mesto natančno)

|| Leto 2014[42] || Leto 2015 || Leto 2016 || Leto 2017 || Leto 2018 || Leto 2019 || Leto 2020 in pozneje

Ÿ Delovna mesta v skladu s kadrovskim načrtom (uradniki in začasni uslužbenci)

|| || || || || || ||

Skupno podjetje Čisto nebo 2 (subjekt javno-zasebnega partnerstva) || || || || || || ||

Začasni uslužbenci (razredi AD) || 10 || 15 || 15 || 15 || 30 || 30 || 30

Začasni uslužbenci (razredi AST) || 3 || 3 || 3 || 3 || 4 || 4 || 4

Skupaj || 13 || 18 || 18 || 18 || 34 || 34 || 34

* Ekvivalent povprečja uslužbencev na leto. Ÿ Zunanji sodelavci (v ekvivalentu polnega delovnega časa: EPDČ)[43]

Skupno podjetje Čisto nebo 2 (subjekt javno-zasebnega partnerstva) || || || || || || ||

PU FS IV || 0 || 0 || 0 || 0 || 3 || 3 || 3

PU FS III || 0 || 0 || 0 || 0 || 3 || 3 || 3

PU FS II || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0

PU FS I || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0

PU skupaj || 0 || 0 || 0 || 0 || 6 || 6 || 6

SKUPAJ || 13 || 18 || 18 || 18 || 40 || 40 || 40

Opis nalog:

Začasni uslužbenci || Naloge so navedene v opisu delovnih mest v večletnem načrtu kadrovske politike Skupnega podjetja Čisto nebo 2 (zadnja različica 2013–2015).

Zunanji sodelavci || · Podpora in pomoč (upravna, finančna, tehnična) začasnim uslužbencem.

Opis izračuna stroškov za EPDČ bi bilo treba vključiti v oddelek 3 Priloge.

– b.  Človeški viri, ki se financirajo z odobritvami na podlagi večletnega finančnega okvira za obdobje 2007–2013[44]

ocena, izražena v številkah

|| Leto 2014 || Leto 2015 || Leto 2016 || Leto 2017

Ÿ Delovna mesta v skladu s kadrovskim načrtom (uradniki in začasni uslužbenci)

|| || || ||

Skupno podjetje Čisto nebo 2 (subjekt javno-zasebnega partnerstva) || || || ||

Začasni uslužbenci (razredi AD) || 17 || 17 || 17 || 17

Začasni uslužbenci (razredi AST) || 1 || 1 || 1 || 1

Ÿ Zunanji sodelavci (v ekvivalentu polnega delovnega časa: EPDČ)[45]

Skupno podjetje Čisto nebo 2 (subjekt javno-zasebnega partnerstva) || || || ||

TA || || || ||

PU || 6 || 6 || 6 || 6

NNS || || || ||

ZU || || || ||

SKUPAJ || 24 || 24 || 24 || 24

c.         Prispevek k tekočim stroškom za ukinitev subjekta javno-zasebnega partnerstva na podlagi večletnega finančnega okvira za obdobje 2007–2013

(v EUR)

|| Leto 2014 || Leto 2015 || Leto 2016 || Leto 2017 || Skupaj[46]

Denarni prispevek EU || 2 408 093 || 2 408 093 || 3 373 054 || 3 373 054 || 11 562 294

Denarni prispevek tretjih oseb || 2 408 093 || 2 408 093 || 3 373 054 || 3 373 054 || 11 562 294

SKUPAJ || 4 816 186 || 4 816 186 || 6 746 108 || 6 746 108 || 23 124 588

3.2.4.     Skladnost z veljavnim večletnim finančnim okvirom

– X  Predlog/pobuda je v skladu z veljavnim večletnim finančnim okvirom.

– ¨  Za predlog/pobudo je potrebna sprememba zadevnega razdelka večletnega finančnega okvira.

Pojasnite zahtevano spremembo ter navedite zadevne proračunske vrstice in ustrezne zneske.

/

– ¨  Za predlog/pobudo je potrebna uporaba instrumenta prilagodljivosti ali sprememba večletnega finančnega okvira[47].

Pojasnite te zahteve ter navedite zadevne razdelke in proračunske vrstice ter ustrezne zneske.

/

3.2.5.     Udeležba tretjih oseb pri financiranju

– V predlogu/pobudi ni načrtovano sofinanciranje tretjih oseb.

– X V predlogu/pobudi je načrtovano sofinanciranje, kot je ocenjeno v nadaljevanju:

odobritve v mio. EUR (na tri decimalna mesta natančno)

|| Leto 2014 || Leto 2015 || Leto 2016 || Leto 2017 || Leto 2018 || Leto 2019 || Leto 2020+ || Skupaj

Zasebni člani Čistega neba – denarni prispevek k upravnim stroškom || 1,838 || 2,097 || 2,160 || 3,048 || 4,584 || 4,749 || 21,524 || 40,000

Zasebni člani Čistega neba – denarni prispevek k stroškom poslovanja* || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 0

Sofinancirane odobritve SKUPAJ || 1,838 || 2,097 || 2,160 || 3,048 || 4,584 || 4,749 || 21,524 || 40,000

Skupni prispevki članov razen Unije so določeni s členom 4 Uredbe Sveta o Skupnem podjetju Čisto nebo 2.

3.3.        Ocenjene posledice za prihodke

– X  Predlog/pobuda nima finančnih posledic za prihodke.

– ¨  Predlog/pobuda ima finančne posledice, kot je pojasnjeno v nadaljevanju:

– ¨         za lastna sredstva,

– ¨         za razne prihodke.

v mio. EUR (na tri decimalna mesta natančno)

Proračunska vrstica prihodkov || Odobritve na voljo za tekoče proračunsko leto || Posledice predloga/pobude[48]

Leto N || Leto N + 1 || Leto N + 2 || Leto N + 3 || Vstavite ustrezno število let glede na trajanje posledic (gl. točko 1.6)

Člen …………. || || || || || || || ||

Za razne namenske prejemke navedite zadevne proračunske vrstice odhodkov.

Navedite metodo za izračun posledic za prihodke.

[1]               To je približen znesek in je odvisen od končnega zneska, dodeljenega GD za raziskave in razvoj v okviru omenjenega izziva.

[2]               UL … [mnenje EP]

[3]               UL … [mnenje ESO]

[4]               UL L 412, 30.12.2006, str. 1.

[5]               UL L 400, 30.12.2006, str. 86.

[6]               COM(2010) 2020 final.

[7]               UL … [OP O2020]

[8]               UL … [PP O2020]

[9]               UL L 30, 4.2.2008, str. 1–20.

[10]             SEC(2011)1072 final.

[11]             http://www.cleansky.eu/sites/default/files/news/csjuconsultationreview_final.pdf.

[12]             UL L 298, 26.10.2012, str. 1.

[13]             UL … [PzaS O2020]

[14]             UL L 362, 31.12.2012, str. 1.

[15]             UL L 298, 26.10.2012, str. 1.

[16]             UL L 56, 4.3.1968, str. 1.

[17]             UL L 136, 31.5.1999, str. 1.

[18]             UL L 292, 15.11.1996, str. 2–5.

[19]             UL L 136, 31.5.1999, str. 15.

[20]             UL L 145, 31.5.2001, str. 43.

[21]             UL L 264, 25.9.2006, str. 13–19.

[22]             UL L 64, 2.3.2007, str. 1.

[23]             Ta seznam temelji na Prilogi II k Uredbi (ES) št. 71/2008 in je posodobljen na podlagi veljavnih sporazumov o dodelitvi sredstev, ki jih je podpisalo Skupno podjetje Čisto nebo.

[24]             Prej Stork Aerospace.

[25]             Prej Volvo Aero Norge AS.

[26]             Prej Volvo Aero Corporation.

[27]             Prej UMECO Structural Materials (DERBY) Limited; prej Advanced Composites Group (ACG).

[28]             ABM: upravljanje po dejavnostih, ABB: oblikovanje proračuna po dejavnostih.

[29]             Po členu 54(2)(a) oz. (b) finančne uredbe.

[30]             Pojasnila o načinih upravljanja in sklici na finančno uredbo so na voljo na spletišču BudgWeb: http://www.cc.cec/budg/man/budgmanag/budgmanag_en.html.

[31]             Realizacije so dobavljeni proizvodi in opravljene storitve (npr. število financiranih izmenjav študentov, število kilometrov novozgrajenih cest itd.).

[32]             Kakor je opisano v točki 1.4.2 „Posamezni cilji […]“.

[33]             V primeru subjektov javno-zasebnega partnerstva EU na podlagi člena 209 finančne uredbe je ta preglednica vključena za informativne namene.

[34]             Leto N je leto začetka izvajanja predloga/pobude.

[35]             Leto N je leto začetka izvajanja predloga/pobude.

[36]             Uporaba standardnih stroškov: 47 000 EUR letno + 2-odstotno povprečno letno povečanje.

[37]             Uporaba standardnih stroškov: 108 000 EUR letno + 2-odstotno povprečno letno povečanje.

[38]             PU = pogodbeni uslužbenec; LU = lokalni uslužbenec; NNS = napoteni nacionalni strokovnjak; ZU = začasni uslužbenec.

[39]             Dodatna zgornja meja za zunanje sodelavce v okviru odobritev za poslovanje (prej vrstice BA).

[40]             Predvsem za strukturna sklada, Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja (EKSRP) in Evropski sklad za ribištvo (ESR).

[41]             V primeru subjektov javno-zasebnega partnerstva EU na podlagi člena 209 finančne uredbe je ta oddelek vključen za informativne namene.

[42]             Od leta 2014 do leta 2017 se bodo uslužbenci plačevali iz odobritev Sedmega okvirnega programa na podlagi Uredbe (ES) št. 71/2008.

[43]             PU = pogodbeni uslužbenec; LU = lokalni uslužbenec; NNS = napoteni nacionalni strokovnjak; ZU = začasni uslužbenec.

[44]             V primeru subjektov javno-zasebnega partnerstva EU na podlagi člena 209 finančne uredbe je ta preglednica vključena za informativne namene.

[45]             PU = pogodbeni uslužbenec; LU = lokalni uslužbenec; NNS = napoteni nacionalni strokovnjak; ZU = začasni uslužbenec.

[46]             Skupni znesek denarnega prispevka EU bi moral biti enak znesku, ki je v proračunu za leto 2013 prednostno namenjen za končanje dejavnosti organa za obdobje 2007–2013.

[47]             Glej točki 19 in 24 Medinstitucionalnega sporazuma.

[48]             Pri tradicionalnih lastnih sredstvih (carine, prelevmani na sladkor) se navedejo neto zneski, tj. bruto zneski po odbitku 25 % stroškov pobiranja.

Top