EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52004DC0707

Sporočilo Komisije svetu in Evropskemu Parlamentu o rezultatih končnega vrednotenja strategije in akcijskega načrta EU na področju drog (2000-2004)

/* KOM/2004/0707 končno */

52004DC0707

Sporočilo Komisije svetu in Evropskemu Parlamentu o rezultatih končnega vrednotenja strategije in akcijskega načrta EU na področju drog (2000-2004) /* KOM/2004/0707 končno */


Bruselj, 22.10.2004

KOM(2004)707 končno

SPOROČILO KOMISIJE SVETU IN EVROPSKEMU PARLAMENTU

o rezultatih končnega vrednotenja strategije in akcijskega načrta EU na področju drog (2000-2004)

1. STRATEGIJA IN AKCIJSKI NAčRT EU NA PODROčJU DROG (2000-2004)

Komisija je leta 1999 predstavila Sporočilo o akcijskem načrtu Evropske unije za boj proti drogam (2000 - 2004)[1]. Evropski svet je v Helsinkih na podlagi tega potrdil strategijo EU na področju drog za obdobje 2000-2004[2]. Strategija poziva k interdisciplinarnemu in celostnemu pristopu k drogam, pri čemer sta zmanjševanje povpraševanja po drogah in zmanjševanje ponudbe le-teh enako pomembna in vzajemno krepita uravnoteženo strategijo.

Evropski svet je v Feiri junija 2000 sprejel akcijski načrt EU na področju drog 2000-2004[3]. Ta akcijski načrt je pretvoril strategijo EU na področju drog v približno sto konkretnih ukrepov, ki jih morajo izvesti države članice, Komisija, Evropski center za spremljanje drog in odvisnosti od drog (EMCDDA) in Europol.

Akcijski načrt določa, da mora Komisija organizirati ustrezni vrednotenji na polovici in ob koncu strategije EU na področju drog 2000-2004. Komisija je novembra 2002 predstavila Sporočilo o vmesnem ovrednotenju[4].

To sporočilo predstavlja rezultate končnega vrednotenja in postavlja temelje za prihodnji razvoj politike EU na področju drog na podlagi izkušenj, pridobljenih pri izvajanju obstoječe politike.

2. NAMEN IN POSTOPEK KONčNEGA VREDNOTENJA

2.1. Namen

Namen končnega vrednotenja je oceniti stopnjo uspešnosti dejavnosti, opredeljenih v akcijskem načrtu, oceniti, v kolikšni meri se le-ta ujema s cilji strategije za droge, ter oceniti vpliv tako strategije kot akcijskega načrta na področju drog na stanje na področju drog v Evropski uniji.

Vrednotenje vpliva politike na področju drog je še vedno v razvoju in zaradi pomanjkanja natančnih ter merljivih operativnih ciljev sedanje strategije in akcijskega načrta na področju drog naloga ni enostavna. Že pa se je začel postopek vrednotenja vpliva in opredeljevanja ključnih kazalcev ter orodij, ki lahko v bodoče služijo kot standardi kakovosti za sprejem novih strategij in politik.

2.2. Postopek

To vrednotenje se je začelo aprila 2003 z ustanovitvijo usmerjevalne skupine (sestavljene iz predstavnikov Komisije, štirih držav članic, ki predsedujejo v obdobju 2003-2004, EMCDDA in Europola), ki nadzira in določa smernice v povezavi s končnim vrednotenjem. Ta skupina se je sestala štirikrat z namenom določitve orodij in metod za vrednotenje ter spremljanje postopka.

Novembra 2003 je bil takratnim državam članicam[5] poslan vprašalnik za pridobitev podrobnih informacij o ukrepih v akcijskem načrtu, ki so ga le-te izvajale (Priloga 1). Podobna preglednica za spremljanje je bila poslana ustreznim službam Komisije, EMCDDA in Europolu (Priloga 2).

EMCDDA in Komisija sta pripravila vrsto tematskih povzetkov, ki obravnavajo posamezne vidike vprašanja drog[6]. EMCDDA je skupaj z Europolom razvil statistični posnetek stanja, ki vsebuje bistvene podatke o stanju na področju drog leta 1999 in v obdobju 2002-2003[7].

V aprilu/maju 2004 je bila izvedena raziskava Eurobarometer o stališču mladine glede drog in njenem dojemanju le-teh[8]. Najpomembnejši pridobljeni rezultati se primerjajo z rezultati podobne raziskave iz leta 2002. Poleg tega se je upoštevalo tudi končno poročilo o kazenskem pregonu in njegovi vlogi v boju proti prometu z drogami[9], o načrtih izvajana glede ponudbe sintetičnih drog[10] in zmanjševanju povpraševanja po drogah ter ponudbe le-teh[11], poročilo, odobreno s strani Sveta, o napredku pri izvajanju načrtov[12] , in druge pobude (Priloga 3).

Opravljena je bila analiza podatkov iz različnih virov z namenom osvetlitve glavnih dosežkov v tem obdobju in področij, na katerih je potreben nadaljnji napredek. Uporabljeni so bili tudi za oceno stopnje uspešnosti dejavnosti iz akcijskega načrta in za oceno, v kolikšni meri se je uspešnost akcijskega načrta ujemala s cilji strategije na področju drog. Statistični posnetek stanja predstavlja podlago za oceno vpliva strategije za droge in akcijskega načrta na stanje na področju drog. Podatki za končno vrednotenje so iz obdobja od leta 1999 do junija 2004.

3. GLAVNI DOSEŽKI IN PODROČJA, NA KATERIH JE POTREBEN NADALJNJI NAPREDEK

3.1. Usklajevanje

Dosežki na nacionalni ravni

- Od leta 1999 države članice sprejemajo bolj razvite strategije za droge. Večina izmed slednjih pokriva celoten obseg z drogami povezanih dejavnosti.

- Ozaveščenost držav članic glede potrebe po interdisciplinarnem usklajevanju na področju drog se je povečala. Vse države članice priznavajo, da je usklajenost ključni element politike o drogah kljub neobstoju enotne opredelitve izraza usklajenost'.

Področja, na katerih je nadaljnji napredek potreben na nacionalni ravni

- Nacionalna usklajenost na področju drog se mora razširiti na vsa področja politike o drogah, vključno z rednim posvetovanjem s civilno družbo.

- Večja predhodna usklajenost na nacionalni ravni (npr. med organi za javno zdravje, pravosodje in notranje zadeve, zunanje odnose ter izvajanje proračuna) bi delegacijam pomagala pri izražanju njihovih stališč v okviru Sveta.

Dosežki na ravni EU

- Po sprejemu akcijskega načrta prihaja do srečanj nacionalnih usklajevalcev dvakrat letno.

- Komisija je leta 2003 izdala Sporočilo o usklajenosti na področju drog. Razpravlja se o povzetku pogledov Horizontalne skupine za droge na to sporočilo.

Področja, na katerih je nadaljnji napredek potreben na ravni EU

- Zagotoviti je treba ustrezno upoštevanje Sporočila Komisije o usklajenosti na področju drog. Na srečanjih nacionalnih usklajevalcev se je treba bolj osredotočati na posebna vprašanja.

- Komisija mora okrepiti in poenostaviti svoje notranje mehanizme za usklajevanje: zahteva se vidnejša in bolj operativna usklajenost vseh služb, vpletenih na področju drog. Nadaljevati se morajo njene strukturne povezave z EMCDDA.

- Med delovnimi skupinami Sveta, ki se ukvarjajo z vprašanji drog, ni jasne porazdelitve odgovornosti. Horizontalna skupina za droge mora v celoti odgovarjati za usklajenost dela različnih skupin glede vprašanj drog.

- Pri oblikovanju politike EU na področju drog ni rednih posvetovanj s civilno družbo, zato mora takšno posvetovanje postati reden pojav. To bo tema Sporočila Komisije leta 2005.

3.2. Informiranje in vrednotenje

Dosežki na nacionalni ravni

- Razpoložljivost in kakovost podatkov o stanju na področju drog se izboljšujeta v večini držav članic, prav tako pa tudi politična podpora, potrebna za posebne dejavnosti informiranja in vrednotenja.

- Vse države članice so se strinjale, da bodo uporabljale pet ključnih epidemioloških kazalcev[13] in zagotavljale primerljive ter zanesljive podatke.

- Nekatere države članice so napredovale pri razvoju orodij za redno ocenjevanje učinkovitosti svojih ukrepov na področju drog.

Področja, na katerih je nadaljnji napredek potreben na nacionalni ravni

- Izboljšati je treba sistematično spremljanje izvajanja nacionalnih strategij/akcijskih načrtov na področju drog. Napredek je potreben tudi za zagotovitev rednega ocenjevanja njihovega izvajanja.

- Države članice si morajo prizadevati za polno izvajanje epidemioloških kazalcev.

- Potrebna je nadaljnja izboljšava pri zagotavljanju informacij o javnih izdatkih na področju drog in analiziranju razmerja med stroškom in učinkovitostjo v politikah.

Dosežki na ravni EU

- Razpoložljivost in kakovost podatkov in informacij o stanju na področju drog se izboljšujeta zlasti z delom EMCDDA in nacionalnih kontaktnih točk.

- Končno vrednotenje je pripeljalo do razvoja ključnih metodoloških orodij in oblikovanja usmerjevalne skupine, kar bi lahko v bodoče zagotavljalo okvir za vrednotenja politik EU na področju drog.

- Izboljšana je izmenjava informacij o nastajajočih trendih pri uporabi drog, deloma kot posledica vzpostavitve zgodnjega sistema opozarjanja v okviru skupnih ukrepov na področju sintetičnih drog.[14]

Področja, na katerih je nadaljnji napredek potreben na ravni EU

- Prihaja do pomanjkanja informacij o z drogami povezanem kriminalu in potrebno je dodatno delo pri uporabi ustreznih kazalcev ob upoštevanju dela EMCDDA in Europola na tem področju.

- Izboljšati je treba mehanizme za spremljanje nastajajočih trendov pri uporabi drog. Potreben je nadaljnji razvoj raziskav teh trendov.

3.3. Zmanjševanje povpraševanja

Dosežki na nacionalni ravni

- Vse države članice se jasno zavedajo potrebe po zgodnjih preventivnih ukrepih. Ustvarjajo globalne preventivne programe, ki vključujejo ustrezne strokovnjake in civilno družbo.

- Vse bolj se izvajajo posebni preventivni projekti z namenom spopadanja z uporabo različnih drog in zlorabo dovoljenih in prepovedanih snovi. Informacijske kampanje so vse bolj usmerjene k ciljnim skupinam in obravnavajo tvegano vedenje ter zasvojenost nasploh.

- Večina držav članic je povečala sredstva za storitve zdravljenja ter razpoložljivost le-teh in razširila obseg možnosti za zdravljenje.

- V vseh državah članicah se posveča večja pozornost storilcem kaznivih dejanj v zvezi z uporabo drog, kar odražata povečanje možnosti alternativnega kaznovanja, ki temeljijo na lokalnih skupnostih, in večja razpoložljivost psihosocialnih in zdravstvenih intervencij v zaporih.

- Vse države članice izvajajo raziskavo posledic vožnje pod vplivom prepovedanih drog ter zdravil in nekatere izmed njih so uvedle strožje kontrolne ukrepe.

Področja, na katerih je nadaljnji napredek potreben na nacionalni ravni

- Potrebno je rednejše ocenjevanje učinkovitosti ukrepov za zmanjšanje zdravstvene škode, povezane z odvisnostjo od drog, ter ukrepov zdravljenja.

- Države članice morajo določiti priznane kvalifikacije za strokovnjake na področjih preprečevanja uporabe drog in zmanjševanja zdravstvene škode, povezane z odvisnostjo od drog.

Dosežki na ravni EU

- Svet je sprejel številne resolucije o vprašanjih preprečevanja uporabe drog (prim. Priloga 3).

- Program ukrepov Skupnosti za preprečevanje odvisnosti od drog (1996-2002)[15] in nov program javnega zdravja (2003-2008)[16] nudita sofinanciranje projektov za preprečevanje uporabe drog. Zdravljenje je pereče vprašanje.

- Leta 2003 je bilo sprejeto Priporočilo Sveta o preprečevanju in zmanjševanju zdravstvene škode, povezane z odvisnostjo od drog[17].

- Sprejeta sta bila Program Evropske skupnosti za varnost na cesti[18] in Resolucija Sveta o boju proti vplivu uporabe psihoaktivnih snovi na prometne nesreče[19]. Pri obeh je upoštevan vpliv alkohola, drog in zdravil na vožnjo.

Področja, na katerih je nadaljnji napredek potreben na ravni EU

- EU mora spodbujati nadaljnjo raziskavo biomedicinskih, psiholoških in drugih faktorjev pri uporabi drog in odvisnosti od le-teh, zlasti na področjih, kjer je takšna raziskava še vedno omejena (npr. dolgoročna uporaba konoplje in sintetičnih drog).

- Izboljšati je treba razširjanje zanesljivih in visoko kakovostnih informacij ter najboljših praks.

- Komisija bo upoštevala ključne točke iz zgoraj navedenega Priporočila Sveta iz leta 2003.

3.4. Zmanjševanje ponudbe

Dosežki na nacionalni ravni

- V večini držav članic se je izboljšalo sodelovanje med organi kazenskega pregona z vzpostavitvijo/krepitvijo struktur in dejavnosti, kot so skupne policijske/carinske enote, skupni projekti izvrševanja in memorandumi o soglasju.

- Zdi se, da lahko zdaj več držav deluje v skladu z določbami iz člena 17 (Nezakonit promet po morju) Konvencije Združenih narodov zoper nezakonit promet mamil in psihotropskih snovi iz leta 1988.

- Vse države članice so v nacionalno zakonodajo prenesle prvo direktivo o pranju denarja[20], 11 izmed njih pa tudi spremembo le-te[21]. Poleg tega so države članice sprejele nove ukrepe za omejevanje pranja denarja, kot so pooblastila za preprečevanje transakcij in dodatna pooblastila za nadzor potnikov, ki uvažajo velike vsote denarja.

- 10 držav članic je preneslo določbe Okvirnega sklepa Sveta o skupnih preiskovalnih enotah[22] in/ali ratificiralo Konvencijo EU o medsebojni pravni pomoči v kazenskih zadevah[23] ali navedlo, da že obstoječa zakonodaja omogoča vzpostavitev teh enot.

- 10 držav članic je ratificiralo Konvencijo o medsebojni pomoči in sodelovanju med carinskimi upravami (Neapelj II)[24]. 14 držav članic je ratificiralo Konvencijo o uporabi informacijske tehnologije za carinske namene (CIS)[25].

Področja, na katerih je nadaljnji napredek potreben na nacionalni ravni

- Tiste države članice, ki ne poročajo o obstoju formalnih struktur za sodelovanje med svojimi nacionalnimi organi kazenskega pregona, morajo biti naklonjene vzpostavitvi takšnih formalnih struktur, če je to primerno.

- Države članice morajo zagotoviti obstoj potrebnih postopkov, ki jim omogočajo delovanje v skladu z določbami člena 17 Konvencije Združenih narodov iz leta 1988, ter biti naklonjene določitvi smernic glede izvajanja le-tega.

- Države članice, ki tega še niso storile, morajo prenesti drugo direktivo o pranju denarja[26], Okvirni sklep Sveta o skupnih preiskovalnih enotah in/ali ratificirati Konvencijo EU o medsebojni pravni pomoči v kazenskih zadevah, ter ratificirati Konvencijo Neapelj II in Konvencijo CIS.

Dosežki na ravni EU

- Sodelovanje med organi kazenskega pregona se je izboljšalo z vzpostavitvijo/krepitvijo struktur, dejavnosti Europola in Eurojusta in dejavnosti, kot so skupne preiskave, skupni carinski projekti, pomorsko sodelovanje, skupne enote, ter centri za sodelovanje med policijo in carino.

- Vzpostavljeni so bili številni projekti EU (npr. CASE, EELS in EILCS) z namenom opredelitve proizvodnje sintetičnih drog in prometa z le-temi, ki so še vedno v teku.

- Od leta 2000 je pet snovi postalo predmet nadzornih ukrepov po vsej EU na podlagi skupnih ukrepov na področju sintetičnih drog.

- Programi financiranja EU, kot je AGIS[27], igrajo pomembno vlogo pri pospeševanju sodelovanja med organi kazenskega pregona v državah članicah.

- Dosežen je bil politični sporazum o Okvirnem sklepu Sveta, ki določa minimalne določbe glede sestavnih elementov kaznivih dejanj in kazni na področju nedovoljenega prometa z drogami[28]. Njegovo uradno sprejetje se pričakuje kmalu.

- Sprejeta je bila Uredba Evropskega parlamenta in Sveta o predhodnih sestavinah za droge (trgovina znotraj skupnosti).[29] Komisija je predstavila predlog za Uredbo Sveta o zunanji trgovini s predhodnimi sestavinami za droge[30] .

- OLAF pospešuje pomembno izmenjavo informacij glede tveganja zlorabe predhodnih sestavin in še naprej podpira sistema Yachtinfo in Marinfo.

- Razpravlja se o nadaljnjem razvoju stalne operativne usklajevalne enote z namenom podpore skupnim carinskim projektom.

- Komisija je sprejela predlog za tretjo direktivo o pranju denarja[31].

- Sprejem Sklepa Sveta[32] o izmenjavi informacij med enotami za finančni nadzor (FIU-ji) je pomenil zagotovitev boljšega okvira za sodelovanje.

- Številne države članice so udeleženke razprav glede oblikovanja skupnih enot in dodeljevanja policijskim in sodnim organom dodatnih, daljnosežnih pooblastil za delovanje na ozemljih ene ali druge.

Področja, na katerih je nadaljnji napredek potreben na ravni EU

- Države članice morajo vzpostaviti skupne preiskovalne enote za spopadanje s prometom z drogami, ki poteka med njimi, kakor je predvideno v Okvirnem sklepu Sveta in Konvenciji.

- Razpravljati je treba o nadaljnJih skupnih projektih organov kazenskega pregona v državah članicah. O vzpostavitvi in rezultatih teh projektov je treba poročati Svetu in Komisiji.

- Preučiti je treba nadaljnji razvoj projektov za boj proti proizvodnji sintetičnih drog in prometa z le-temi. Predlogi za začrtanje distribucijskih omrežij s strani Komisije bi bili lahko uporabno izhodišče pri tem postopku.

- Potrebna je popolna izvedba Priporočila Sveta o skladnosti statistike o drogah in preusmerjenih predhodnih sestavinah na področju kazenskega pregona[33].

- Evropski parlament in Svet morata čim prej sprejeti tretjo direktivo o pranju denarja.

3.5. Širitev

Pobude na področju drog kljub dejstvu, da se je širitev zgodila šele osem mesecev pred koncem obdobja, ki ga zajema strategija na področju drog, tvorijo del pravnega reda EU. Vse nove države članice in dve izmed držav kandidatk so se prostovoljno odzvale na vprašalnik Komisije[34]. Povzetek teh podatkov bo vključen v posebnem poročilu.

Dosežki

- Program PHARE in drugi ustrezni programi Skupnosti so posebej uporabni pri seznanjanju novih držav članic in držav kandidatk z elementi pravnega reda s področja drog.

- Skoraj vse države članice nudijo pomoč novim državam članicam pri njihovem prizadevanju za spopadanje z zlorabo drog in prometom z drogami. Države članice podobno pomoč nudijo državam kandidatkam.

- Vse nove države članice so prenesle elemente pravnega reda s področja drog v svojo nacionalno zakonodajo, države kandidatke pa so v postopku prenašanja.

- Poglavje PNZ pravnega reda je prehodno zaprto za Bolgarijo in v teku so pogajanja z Romunijo.

- Parafirani so bili sporazumi z Bolgarijo, Romunijo in Turčijo za sodelovanje pri delu EMCDDA.

Področja, na katerih je potreben nadaljnji napredek

- Pri izvajanju elementov pravnega reda s področja drog je potrebno tesno sodelovanje z novimi državami članicami in državami kandidatkami.

- Nove države članice morajo v celoti uporabljati program AGIS in druge ustrezne programe z namenom pospeševanja sodelovanja z drugimi državami članicami.

- Čim prej morajo začeti veljati sporazumi s tremi državami kandidatkami za omogočitev njihovega sodelovanja pri delu EMCDDA.

- Program PHARE in drugi programi Skupnosti morajo biti še naprej v pomoč državam kandidatkam na področju drog.

3.6. Mednarodno sodelovanje

Dosežki na nacionalni ravni

- Države članice nudijo z drogami povezano pomoč tretjim državam na dvostranski osnovi in/ali prek Urada za droge in kriminal pri Združenih narodih (UNODC).

- Številne države članice sodelujejo s tretjimi državami pri razvoju in izboljševanju sistemov za preprečevanje pranja denarja.

Področja, na katerih je nadaljnji napredek potreben na nacionalni ravni

- Vse države članice morajo sistematično oblikovati podatkovno baze Komisije o projektih tehnične pomoči v državah kandidatkah in tretjih državah na področju drog.

- Države članice morajo redno obveščati Svet in Komisijo o svojih dvostranskih dejavnostih v tretjih državah in regijah.

Dosežki na ravni EU

- Komisija največ truda posveča dvema glavnima potema za promet z drogami, ki vodita v EU.

- Komisija redno obvešča Svet o svoji z drogami povezani pomoči v tretjih državah/regijah in o izboljšanem celostnem postopku, s pomočjo katerega financira projekte na področju drog v tretjih državah/regijah.

- V okviru evropske sosedske politike se razpravlja o akcijskih načrtih s številnimi državami. Ti načrti navadno vsebujejo oddelek o drogah.

- Vsi ustrezni zunanji sporazumi Skupnosti in EU vsebujejo posebne določbe o drogah.

Področja, na katerih je nadaljnji napredek potreben na ravni EU

- Države članice in KomisIja morajo še naprej zagotavljati usklajena stališča EU na mednarodnih forumih o vprašanjih drog, zlasti Komisije Združenih narodov za droge.

- Države članice in Komisija morajo še naprej povezovati z drogami povezano pomoč, ki jo nudijo v srednji Aziji, Latinski Ameriki, karibskih državah in državah zahodnega Balkana z akcijskimi načrti na področju drog, sprejetimi skupaj s temi regijami. V zvezi tem se lahko vzpostavi ustrezen mehanizem financiranja.

- Potrebno je zagotoviti povezavo med sprejemanjem novih akcijskih načrtov EU na področju drog za različne regije sveta in razporejanjem virov za njihovo izvajanje.

- Strokovnjaki za droge v državah članicah morajo nadaljevati z aktivnim sodelovanjem pri poudarjanju vprašanj drog med pripravo/preverjanjem državnih/regijskih programskih dokumentov. Geografske delovne skupine in horizontalna skupina za droge morajo skladnejše.

- Spremljati in upoštevati je treba novosti in trende pri uporabi in proizvodnji drog v določenih državah/regijah.

- Obstoječi mehanizmi za mednarodno usklajevanje na področju drog, kot je Dublinska skupina, se morajo uporabljati v celoti.

4. ZAKLJUčKI

I. Ocena stopnje uspešnosti dejavnosti iz akcijskega načrta

- Približno 95 odstotkov ukrepov iz akcijskega načrta EU na področju drog je izvedenih ali pa nekje v postopku izvajanja.

- Strategija in akcijski načrt EU na področju drog sta glavna referenčna točka za izvajanje ukrepov in nudita okvir za z drogami povezane dejavnosti in pobude na nacionalni ravni in ravni EU.

- Skoraj vse države članice so sprejele nacionalno strategijo ali akcijski načrt na področju drog. Med elementi teh nacionalnih strategij in akcijskih načrtov na področju drog so običajni vzorci s pristopom EU, kot so opredeljeni v strategiji in akcijskem načrtu EU na področju drog.

II. Ocena, v kolikšni meri se uspešnost akcijskega načrta ujema s cilji strategije na področju drog

- Izvajanje ukrepov iz akcijskega načrta je skoraj zagotovo prispevalo k uspešnosti, v večji ali manjši meri, 11 ciljev strategije EU na področju drog.

III. Ocena vpliva na stanje na področju drog

- Vsaj do določene mere je bil dosežen napredek pri doseganju nekaterih ciljev strategije EU na področju drog (Cilj 2 in zlasti Cilj 3)[35].

- Na podlagi orodij za vrednotenje ni močnega dokaza v prid trditvi, da je bil dosežen Cilj 1, občutno zmanjšanje razširjenosti uporabe drog ali manjše število mladih uporabnikov drog. Vendar podatki posnetkov stanja kažejo na dejstvo, da je v celoti gledano lahko opaziti ustalitev naraščajočega trenda glede razširjenosti uporabe drog, čeprav bi stopnjo lahko označili za zgodovinsko visoko.

- Podobno pa razpoložljivi podatki ne pričajo o občutnem zmanjšanju razpoložljivosti drog (Cilj 4). Istočasno sta Cilja 4 in 5 skupni katalizator številnih pobud na ravni EU, ki krepijo ukrepe kazenskega pregona proti prometu z mamili in ponudbi le-teh.

- Sprejete so bile tudi številne pomembne pobude za boj proti pranju denarja (Cilj 6.1). Države članice ob upoštevanju Cilja 6.2 sodelujejo pri številnih pomembnih pobudah za boj proti zlorabi predhodnih sestavin, kot je evropska skupna enota za predhodne sestavine. Ponujeni so bili pomembni predlogi za spremembo zakonodaje Skupnosti na področju nadzora trgovine s predhodnimi sestavinami.

5. PREDLOGI

- Strategija na področju drog mora v prihodnje vsebovati jasne in natančne cilje in prednostne naloge, ki jih je mogoče pretvoriti v operativne kazalce in ukrepe v prihodnjih akcijskih načrtih, pri čemer so jasno opredeljeni odgovornost in skrajni roki za njihovo izvajanje. Pri določanju teh ciljev in prednostnih nalog je treba upoštevati informacijske sisteme in orodja za vrednotenje.

- Potreben je stalni napredek pri razpoložljivosti, kakovosti in primerljivosti podatkov o spremljanju stanja na področju drog.

- Komisija bo na začetku leta 2005 ponudila predlog za akcijski načrt na področju drog 2005-2008. Poleg tega bo opravljala letni pregled izvajanja tega akcijskega načrta in organizirala ocenjevanje vpliva leta 2008, z namenom predlaganja drugega akcijskega načrta za obdobje 2009-2012. Komisija bo v tem obdobju nadaljevala z letnimi pregledi. Leta 2012 bo organizirala skupno vrednotenje strategije na področju drog in akcijskih načrtov EU, ki bo predstavljeno Svetu in Evropskemu parlamentu.

- Cilji nove strategije in akcijskih načrtov na področju drog morajo biti prikazani v večletnem programu, ki krepi območje svobode, varnosti in pravice.

- Horizontalna skupina Sveta za droge se mora pri svojem delu osredotočati predvsem na izvajanje in spremljanje ukrepov iz prihodnjih akcijskih načrtov EU na področju drog in imeti glavno vlogo pri usklajevanju dela drugih skupin Sveta glede vprašanj drog.

- Na področju drog se izvajajo številne zanimive in uporabne dejavnosti. Rezultati teh dejavnosti morajo doseči širši krog z namenom spodbujanja podobnih dejavnosti drugod. V tem okviru se je treba posvetiti prirejanju letnih seminarjev o vidikih politike na področju drog, povezane s temi dejavnostmi.

- To končno ovrednotenje je treba upoštevati pri razvoju nove strategije EU na področju drog 2005-2012.

ANNEX 1

Summary of 15 Member States responses to the questionnaire on the implementation of the EU Action Plan on Drugs (2000-2004)

1. Co-ordination

1.2.2 What steps has your country taken towards the establishment or the strengthening of the national co-ordination mechanisms since 1999? Has your country appointed a National Drugs Co-ordinator in the related period? Does your country envisage carrying out or has your country carried out an evaluation of the co-ordination mechanisms?

All Member States recognise the importance of coordinating the activities of the multiple actors involved in the drugs issue. They report to have mechanisms in place for coordinating their national drugs policies. Member States have adopted different models of coordination, depending on their national administrative structures and on the aspects of the fight against drugs they intend to focus on; some have interdepartmental committees, some have appointed national drug coordinators (e.g. France, Germany, Luxembourg, Portugal, Italy, Spain and Sweden) and/or established dedicated coordination units or bodies (e.g. Austria, Greece, Ireland, Finland). Some, however, lack coordination mechanisms that cover all aspects. Few Member States provide for evaluation of their coordination mechanisms.

1.2.4 In what way has your country ensured a balanced and multidisciplinary approach in national drugs programmes and policies and their implementation?

The importance of maintaining a multidisciplinary and balanced approach is clearly recognised by all Member States. Most have adopted a national plan or strategy on drugs (Belgium Denmark, Greece, Finland, Ireland, Luxembourg, Portugal, Spain and the UK).

1.3.2 Has your country developed a specific strategy for co-operation with civil society regarding drug abuse? Please give details.

Most Member States make provisions for involving civil society in the fields of prevention, health care and treatment, mainly at local level. Most of them also consult civil society on an ad hoc basis, e.g. for specific projects. Many Member States mention financial support for community groups and organisations as a way of cooperating with civil society.

Some countries (Germany, Greece, Ireland, and Sweden) have more regular contacts with the networks of NGOs, the voluntary sector, associations, etc. These countries recognise the importance of linking policy making and practice through dialogue with civil society, but also refer to the supporting work done by these organisations to influence public opinion.

1.4.2. In which way has your country encouraged the provision of funding for the prevention of drug use, the prevention of drug related crime, the reduction of the negative health and social consequences of drugs and other proactive measures?

Public expenditure on prevention and risk reduction programmes and measures are different from one country to another depending on the national administrative structure, ministerial budgets and social security systems. Some Member States (Belgium, Greece, Ireland, Luxembourg, and United Kingdom) indicate an increase of funding for drug-demand reduction.

1.5 In which way has your country shared information with other Member States on national strategies and action plans? Has your country made use of the EMCDDA database on drug laws, the Falcone and OISIN programmes or any other tools for information exchange and operational co-operation? Please describe.

Member States consider other national measures, strategies and action plans as useful examples for orienting their own national debate. Very often information exchange is made via bilateral contacts and visits. The Horizontal Drugs Group and the meetings of the national coordinators are recognised as important occasions to share information and views.

All Member States acknowledge the importance of learning from the others and quote internet as an important source of information. Most of them report regular input and consultation of the EMCDDA databases (EDDRA, ELDD).

As far as law enforcement information sharing is concerned, most Member States mention the Europol national liaison officers. All Member States were able to take part in joint projects co-financed by the Commission's OISIN and/or the Falcone programmes. Since 2003 XXX (can we give a figure??) have received funding under the new AGIS programme[36].

2. Information and Evaluation

2.1.1 and 2.1.4 Does your country fully or partly provide information on the 5 key epidemiological indicators of the EMCDDA? If your country does not fully provide information on the 5 key epidemiological indicators when do you believe you will be in a position to do so? Please give brief description of the evolution of political and financial support to implement the 5 harmonised key indicators.

All Member States have established systems for the gathering and treatment of data which will provide comparable and reliable data on the 5 key epidemiologic indicators, and most Member States are able to provide (partial) information on all indicators. In order to improve the data quality of the used sources and to alleviate the lack of information on some indicators, Member States have introduced the necessary amendments in their legislative systems, organised special workgroups composed of representatives from various Ministries, services, and NGOs specialised in the fight against drugs and actively participated in EMCDDA workshops In most Member States, political and financial support provided by the government for establishing the five indicators (particularly through the national budget to the REITOX Network) is considered sufficient.

2.2.6 and 2.2.7 Which measures are used in your country to assess the effectiveness of preventing and combating organised drug related crime? What kind of crime and policy indicators has your country developed? Has your country drafted an annual assessment on the role of organised crime groups involved in drug trafficking?

No unanimity exists among member States on the methodology used to evaluate the effectiveness of preventive actions and measures to fight organised crime related to drug-trafficking, but all annual reports include statistics which illustrate the number of confiscations and their quantities, the share of dismantled clandestine laboratories, the number of arrests, the number of drug-related deaths and other indicators of repressive actions by the relevant agencies. Member States contribute to the annual EU Organised Crime report, which includes a section on drugs, in accordance with the criteria set out in Enfopol 35 Rev 2 (21.4.1997).

Some Member States undertake further research on the linkage between drug phenomena and criminal activities, e.g. Ireland's public surveys on the nature of the policing, the visibility and perception of crime, including drug related crime.

3. Reduction of Demand, Prevention of Drug Use and of Drug Related Crime

3.1.1.1 Does your country have general programmes for the prevention of both licit and illicit drug use, including poly-drug use? In which way, if any, does your country encourage the inclusion of drug use prevention in school curricula? Are there programmes set-up to assist parents? If yes, please describe briefly.

Member States underline the importance of prevention, and the need for better and accurate information campaigns and prevention programmes focused on the promotion of health as well as on the personal and social development of the young people.

Prevention programmes can involve, among many other measures, the creation of prevention centres, specific training for experts and civil society (teachers, parents, support organisations...), health professionals and even representatives of the law enforcement services, working in the school environment and among young people. The importance of regular cooperation with young people's associations, sports clubs, as well as taking preventive actions in nightclubs and major music and dance events are also stressed, in a way to promote healthy initiatives. Frequently decentralised, organised at local level in collaboration with the local autorities and the civil society, whit a short duration, they address to youngsters and other target groups.

Specific prevention projects aimed at tackling the poly-drug use and the abuse of licit substances (alcohol, tobacco, doping substances and medicinal products) are more and more implemented in all Member States.

Member States agree on the effectiveness of school based drug education programme, but only a few countries (France, Germany, Greece, Ireland, Spain, and UK) have clear references to illicit substances and their effects inscribed on the schools curriculum.

3.1.1.3 Could you describe the way your country allocated resources for positive alternatives to drugs for youngsters, in particular in socially deprived urban areas?

Member States have many projects on positive alternatives to drug use specifically targeted on older children and adolescents in disadvantaged urban areas, namely through the creation of youth consultation centres that provide recreational, sports and educational activities with job counselling.

The budget allocated to these prevention projects came from different sources: health, youth or social services, youth organisations as well as local projects supported by local authorities. Sweden gives precise details on amounts allocated.

3.1.1.4 Could you mention and describe briefly a particularly innovative approach to the prevention of the abuse of synthetic drugs developed in your country?

Member States are stressing their concern for the increasing popularity of synthetic drugs in the European Union and underline the importance of school-based programmes and information campaigns aimed at young people, but also on the internet, in all media, as well as dance clubs and music festivals. The distribution of informative material, the implementation of risk reduction measures at parties, pill testing and cooperation with owners of night clubs, medical staff and police are also mentioned.

3.1.2.1, 3.1.2.6, 3.1.2.7 Has your country developed outreach work and/or easy accessible services for drug users? Which steps were taken to increase access and availability of services designed to reach drug abusers who were not integrated or covered by mainstream services? Please describe these briefly. Which were the strategies for vaccinating drug users against hepatitis A and B?

Several Member States have adopted integrated policies for risk reduction which propose low-threshold services, such as programmes for syringe exchange, condom distribution, access to substitution treatments and drug consumption rooms. Certain high risk groups such as addicted pregnant women, homeless people, prostitutes and prison inmates can benefit from specific programmes. Vaccination against Hepatitis B, prevention and treatment of contagious diseases linked to intravenous drug abuse has been recognised as priorities by all Member States.

3.1.2.2, 3.1.2.3, 3.3.1 Please report briefly on any awareness raising campaigns carried out on the dangers related to drug use as well as on major programmes on the reduction of risks and consequences related to use. Do the actions target all age groups, in particular children and young people? In what sense have these campaigns been innovative and have made use of new means of communication such as, for example, the Internet?

All Member states underline the importance of information/awareness campaigns on drug related risks and organise regular campaigns in the media for the general public, as well as specific ones directed at target groups. Campaigns aimed at specific substances (cannabis, cocaine, ecstasy...) are also mentioned. The spread of hotlines on drugs and the use of internet in the field of demand reduction seem to be increasing in all countries.

Sweden gives a number of examples of messages aimed at young at young people in different campaign contexts. Finland mentionnes a specific emphasis in the use of internet in drug demand reduction.

3.1.2.4 In which way does your country ensure that enough attention is paid to drug related issues in training and education of doctors, social workers and other professionals in the health and social sector? Are they included in the curricula of the education of these professionals?

Training of teachers, social workers, health professionals, and law enforcement representatives is a priority in all Member States and budgets have been allocated for this purpose. In several countries (Ireland, France, Germany, Portugal), specialisations in addiction, alcoholism, , and new substitution treatments are organised within the context of university courses.

3.1.2.5 Has any research been carried out in your country about the effects of driving under the influence of illicit drugs and pharmaceuticals? If yes, could you please summarize the results which could be relevant for policy decisions?

Several Member States (Belgium, Denmark, France, Germany, Ireland, Italy, Spain, The Netherlands, Finland and UK) announced having undertaken research on driving under the influence of illegal substances, or in association with alcohol and/or medicines. In many cases legislation was reviewed and controls and sanctions reinforced. On the other hand, even though testing for alcohol is compulsory, testing drivers involved in accidents for narcotics is not yet systematic.

3.1.3.1 Which are the types of treatment services for drugs users, and measures to assist severely dependent individuals, including measures to reduce the health related damages provided in your country? Please describe briefly

In accordance with their national situation and legislation, Member States have diversified drug care systems, which can include day-care centres, detoxification units, therapeutic communities, substitution centres, aftercare programmes and special units in prisons. Frequently carried out at local level and in collaboration with NGO's, they are directed towards different age groups, gender specific needs and drug dependent people in different stages of dependence.

Some Member States have also underlined the existence of drug consumption rooms and programmes of medical heroin delivery (Belgium, Germany).

3.1.3.2 Which are the average waiting periods for accessing treatment in your country?

Member States indicate that, after investments in treatment services mainly at local level, there are no waiting periods for accessing treatment other than for residential treatment and substitution treatment.

3.1.3.3 Has your country defined guidelines for the standards and goals of treatment services, and ensured the evidence-based evaluation of these treatments? If yes, please briefly describe the outcome. Does your country have a national protocol on treatment assessment?

The majority of Member States has not developed models for the systematic and global evaluation of drug treatment. However, scientific research on the effectiveness of the proposed measures is undertaken using the monitoring of drug-addicts under treatment (among other indicators).

3.1.3.4 In which way does your country ensure that adequate attention is paid to the social and professional integration of former addicts? Please describe briefly the most relevant measures adopted in this area, including any projects implemented under the Community Programmes between 1999 and 2003

The professional and social integration of drug addicts, considered very important by all Member States, is promoted in co-operation with NGO's, local authorities and the business community, to provide for educational programmes, vocational training and special employment opportunities for ex-addicts. The Netherlands and UK underline the programmes aimed at tackling this issue within the criminal justice system and the measures to prepare the drug misusing offender reintegration into the labour market.

3.2.2 Have the resources for research into the biomedical and social causes of addiction, prevention and behavioural patterns of drug consumption been modified during the reference period?

Several Member States indicate that they do not have exact figures for functions allocated to drug research, by the government departments, universities, NGOs, and research institutes. Nevertheless, they stress the importance of studies on epidemiology, public health and social sciences in achieving a better definition of public policies.

3.2.3 Has your country identified new areas where it is considered useful to implement actions at the European level to contribute to reduce drug-related harm?

New consumption trends, international and trans-border cooperation are areas generally identified as deserving greater attention within the EU.

3.3.2 How has your country addressed risk behaviour and addiction in general, including aspects of alcohol, medicine, substances used for doping in sport and tobacco use?

Member States' strategies and policies are increasingly geared towards addictions in general, linking licit and illicit drugs, with special measures concerning alcohol, tobacco, doping substances and abuse of medicinal products. Belgium also takes into account gambling and food dependency.

3.4.1.1 What programmes have been set-up in your country to promote best practices in the prevention of criminal activities linked with drugs, juvenile and urban delinquency?

The prevention of drug related crime, juvenile and urban delinquency is a priority for Member States which have allocated funds for programmes based on in-service training of police and other prevention agents, information campaigns on drugs and measures for the development of a healthy lifestyle through sports, leisure and educational activities, acquisition of specific skills, implementation of peer groups, counselling/follow up, cultural activities, and treatment/counselling activities.

In the Netherlands, the project "Communities that care", which involves civil society, aims to create a safe and liveable environment for young people.

3.4.2 and 3.4.3 Could you describe the mechanisms in place to provide alternatives to Prison (in particular for young offenders). Which measures have been foreseen to provide drug prevention and treatment services and, where appropriate, measures to reduce health damages in prisons and upon release from prison?

In several Member States(Portugal, Denmark...), depending the penal system and on the basis of the voluntary acceptance of treatment, a large spectrum of alternative measures is proposed to drug addicts in order to avoid incarceration: financial penalties and administrative sanctions, community work, vocational training and follow-up, etc.

In view of the high level of drug consumption in prisons, some countries have introduced risk reduction measures, such as vaccination programmes, needles exchange, drug free rooms, substitution treatments by methadone, etc.

3.4.4 Please mention the main examples of sharing with other Member States best practices on the handling of drugs addicts in the justice system. In what way were the results of the study prepared by the EMCDDA in this field considered by your country

Some Member States refer to sharing best practices in the treatment of drug addicts in the justice system through active participation in the European Union Crime Prevention Network (EUCPN) and the European Network Drugs Services in Prison (ENDSP), as well as cooperation with other Member States within the EMCDDA and the Pompidou Group.

The study of the EMCDDA is referred to by only few countries.

3.5.1, 3.5.2, 3.5.3 In view of the need to develop expertise in the prevention of drug use, has your country promoted the creation of co-ordinated qualification skills in this area? What has been done in order to encourage the development and implementation of a network of trainers and other professionals in the health and social sector? How have the best practices been promoted and brought to the attention of other Member States and the Commission?

Training of prevention agents is deemed paramount in all Member States, although efforts must still be made to create formal qualifications.

In the context of health promotion strategies, expert networks and specialised training centres have been established to ensure permanent training of the various prevention agents.

Several Member States underline the role of the EDDRA and EMCDDA networks, of the Pompidou Group and of the HDG in the exchange of information on prevention.

4. Supply Reduction

4.1.1.1 Please indicate which measures your country has applied to ensure a high and uniform level of security at the external borders of the EU in relation to drugs.

Within Member States the law enforcement services involved in combating drug trafficking are involved in close co-operation. This co-operation can take the form of joint groups of risk analysis, a network of "contact points" between the relevant services, special teams of police and customs officers, a "coastal-watch" programme involving police, customs and the maritime rescue service, memoranda of understanding and operational protocols between the relevant services.

In order to ensure a high level of security at the EU's external borders, Member State law enforcement services use a range of equipment such as drug detection scanners, patrol vessels, and drug detector dogs. Member States also refer to the training provided to law enforcement personnel in combating drug trafficking.

Co-operation also takes place between the law enforcement services of different Member States. For example, there are police/customs co-operation centres, joint customs operations, and participation in training courses by one Member State in those hosted by another Member State. The Convention on mutual assistance and co-operation between customs administrations (Naples II) is also seen to have potential as a tool for cross-border co-operation.

4.1.1.3 Has your country, taking into account the existing EU systems for exchange of information and working with other Member States in the relevant Council bodies, reinforced its efforts against maritime drug trafficking? Has your country organised training courses on the identification and surveillance of suspicious vessels, and have you established procedures for boarding and searching vessels? Has your country implemented the principles laid down in Article 17 of the UN Convention against Illicit Traffic in Narcotic Drugs and Psychotropic Substances? If so, please describe briefly how this has been done.

A number of Member States have indicated that they are in a position to operate in accordance with the provisions of Article 17 of the 1988 UN Convention against illicit traffic in narcotic drugs and psychotropic substances or have incorporated Article 17 or parts of Article 17 into national law (Denmark, France, Germany, Greece, Ireland, Spain, Sweden, and the Netherlands).

Member States refer to a number of techniques used for combating maritime drug trafficking such as risk profiling, ship surveillance and vessel search techniques. Use is made of the maritime information systems such as MAR-INFO and YACHTINFO in order to exchange information on suspected drug trafficking and on drug seizures. Maritime co-operation between Member States has led to the capture of ships which were used for drug smuggling and the seizure of illicit drugs.

Some Member States indicate that they have training courses in the field of combating maritime drug trafficking or such training is included as a part of the training provided to the relevant personnel (France, Germany, Ireland, and the Netherlands). One Member State (France) indicates that it has established a guide regarding the implementation of Article 17 of the 1988 UN Convention against illicit traffic in narcotic drugs and psychotropic substances.

4.1.1.4 Has your country, with the support of Europol, examined the means to combine forensic and law enforcement information in order to identify the production and trafficking of synthetic drugs and those involved in their production and trafficking? What are the results of this analysis?

At national level, Member States combine forensic and law enforcement information in order to identify the production and trafficking of synthetic drugs. In, at least, one Member State (France) a sharing of databases between the relevant law enforcement agencies containing scientific information on synthetic drugs is to be developed.

Many Member States emphasise the importance of the various EU projects aimed at identifying the production and trafficking of synthetic drugs such as CASE, Synthes-lab, EELS, EILCS, and CHEDDAR

4.1.1.5 Has the co-operation between police, customs and judicial authorities been improved in your country in the drugs field? Has your country participated in EU Third Pillar Programmes in the field of co-operation between these authorities? Please give details, in particular of the results and benefits of such programmes for your country.

Member State police and customs services participate in joint enforcement operations and investigations against drug traffickers, joint training courses and have appointed police/custom liaison officers. Some Member States have permanent joint police/customs teams (France, Germany, the Netherlands). Greece refers to its Central Anti-Drug Coordination Body with police and customs representation and the UK refers to its Concerted Inter-Agency Drugs Action Group.

Training courses and seminars aimed at improving police, customs and judicial co-operation at EU level have received funding from the European Commission under various programmes. In the Nordic Member States police and customs collaboration takes place within a specific framework PTN (Police and Customs Co-operation in the Nordic Countries).

4.1.1.6 Has your country implemented the project-based EU law enforcement strategy against transnational organised crime to combat drug trafficking? Please describe briefly.

Techniques used to combat organised crime include surveillance, infiltration and phone-taping. Investigations into the activities of trans-national organised crime groups involved in the distribution of drugs have taken place. These investigations have involved the law enforcement authorities of several Member States. Member States also participate in relevant Europol Analysis Work Files (AWFs) such as Mustard, Cola and Genesis.

4.1.2.2 and 4.1.2.3 What measures has your country taken against money laundering? How does the analysis and exchange of information between your Financial Intelligence Unit (FIU) and other FIUs work?

All MS have transposed into national law Directive 91/308/CEE of the Council of 10 June 1991 on prevention of the use of the financial system for the purpose of money laundering and 11 (Austria, Belgium, Denmark, Finland, Germany, Ireland, Italy, the Netherlands, Portugal, Spain, and the UK) have transposed Directive 2001/97/CE of the European Parliament and of the Council of 4 December 2001 amending Council Directive 91/308/EEC. In addition, Member States have introduced new measures to reduce money laundering such as powers to oppose the execution of a transaction and increased powers for the control of travellers who import large sums of money.

Council Decision of 17 December 2000 relative to the exchange of information between the Financial Intelligence Units (FIUs) of the Member States provides a primary framework for the exchange of information between the FIUs of the Member States. 8 Member States utilise the FIU-Net as a means of exchanging information between FIUs. Individual Member States also exchange information with third country FIUs. This exchange of information often takes place under the auspices of signed Memoranda of Understanding which generally are developed in accordance with the principles of the Egmont Group. The Egmont Secure Web is also utilised as a secure communication network.

Some Member States also refer to the 40 Recommendations of the FATF (Financial Action Task Force), the Council Framework Decision on money laundering, identifying, tracing, freezing and confiscation of criminal assets and the proceeds of crime and the Council of Europe Convention on laundering, search, seizure and confiscation of the proceeds of crime.

4.1.2.6 What type of training for customs and police does your country provide in view of combating the diversion of chemical precursors, including possibly the assistance of the Commission and EUROPOL?

Law enforcement officers receive training in combating the diversion of precursors through stand alone courses or through courses related to combating synthetic drugs production and trafficking. Some Member States refer to the assistance provided by Europol in this regard.

4.2.1 Please describe the joint investigative units which have been established in your country between police, customs and other law enforcement agencies specifically responsible for tackling drug trafficking.

Some Member States have permanent joint police/customs teams. Other law enforcement authorities may be represented on these teams. In other Member States joint police/customs investigations take place as the need arises.

4.2.2 Please describe the measures your country has taken, with the assistance of Europol where appropriate, to reinforce co-operation with other Member States against drug trafficking. In particular, please mention if any joint teams with other Member States have been established when dealing with drug trafficking between Member States. If no such teams have been established, please explain why this is the case.

Co-operation between Member States against drug trafficking generally takes place through exchanges of information, joint investigations or law enforcement co-operation in border areas. Some Member States have established a joint police/customs team to combat drug trafficking on road and rail routes between them. 6 Member States (Austria, Belgium, France, Germany, the Netherlands and the UK) together with Europol are involved in a European Joint Unit to combat serious criminal activity in the field of precursor chemical diversion.

A number of Member States have transposed into national law the provisions of the Council Framework Decision on joint investigation teams and/or have ratified the EU Convention on Mutual Legal Assistance in Criminal Matters or have indicated that legislation in place already enables the setting up of such teams (Austria, Denmark, Finland, France, Germany, the Netherlands, Portugal, Spain, Sweden, and the UK). However, joint investigation teams, as provided for in the Framework Decision or the Convention, dealing with drug trafficking between Member States have not been established. Some Member States are involved in discussions with regard to forming joint investigation teams and giving their police and judicial authorities additional, more far-reaching powers to operate on each other's territories.

4.2.3 Please describe the measures your country has taken to promote regional co-operation with other Member States affected by similar drug problems.

A number of Member States (Belgium, France, Germany, Italy, Luxembourg and Spain) have created police and custom co-operation centres on their common borders. Regional systems of exchange of information have been established by, for example, a permanent liaison bureau and the appointment of joint superintendents. Police officers from one Member States participate in police officer meetings of another Member State (Belgium and the Netherlands). In addition, a number of Member States have adopted a co-ordinated regional approach to combating drug tourism (Belgium, France, Luxembourg and the Netherlands). The Nordic Member States are part of a regional law enforcement co-operation known as PTN with a significant focus on combating drug-related crime. These Member States and Germany are also part of the Task Force on Organised Crime in the Baltic Sea Region.

4.2.5 In what way does your country promote new investigation techniques, research and documentation of drug related crime?

Member States use investigation techniques such as controlled deliveries, undercover agents, simulated purchases in combating drug trafficking and drug related crime. Some Member States have at their disposal tools such as a specialist research centre, a national network of drug experts and a computerised system for the collection, development and analysis of data on operations against the illegal traffic in drugs. A number of Member States refer to research carried out or being carried out on drug-related crime.

5. International

5.1.3 During the reference period, which Candidate Countries has your country supported, with technical assistance and/or finance where necessary, in their efforts to counter drug abuse and drug trafficking?

Almost all Member States have provided assistance to the candidate countries in their efforts to combat drug abuse and trafficking. This assistance has taken a number of forms such as:

Participation in the PHARE programme and in particular in twinning projects under this programme;

Organisation of study visits and seminars and provision of training to law enforcement officers;

The signing of bilateral co-operation agreements in relation to internal security matters;

Funding to the Council of Europe's Pompidou Group in the framework of training in drug demand reduction interventions provided to Central and Eastern European countries;

Provision of financial assistance to drug related projects in candidate countries; and

Provision of technical assistance and equipment.

5.1.5 Has your country implemented the pre-accession pact on organised crime and extended it to all applicant countries?

A number of Member States refer to the utilisation of the PHARE programme in the implementation of the Pre-accession pact on organised crime and to the Council working group with responsibility for overseeing its implementation. In the context of the Pre-accession Pact contact points have been established.

5.2.2 and 5.2.3 How has your country co-ordinated its projects in third countries with other countries, multilateral and international organisations to enable their assessment? In this framework, has the co-operation with multilateral and international organisations been strengthened where this would increase the effectiveness of the actions carried out?

Member States provide drug-related assistance to third countries on a bilateral basis and/or through the UNODC. Some Member States (Austria, France, Germany, Sweden, and the UK) indicate that they co-ordinate their bilateral projects with other Member States, multilateral and international organisations. A number of Member States refer to the provision of information to the Commission on drug-related assistance to third countries. The Dublin Group and the "major donors group" of the UNODC are cited as primary mechanisms for co-ordination and for strengthening co-operation with multilateral and international institutions. In this regard Member States also refer to their membership of or observer status to the UN Commission on Narcotic Drugs, the Pompidou Group of the Council of Europe, CICAD and the work of the Paris Pact initiative. In the context of co-operation with Latin America and the Caribbean some Member States refer to the Co-ordination and Co-operation Mechanism on Drugs between the EU, Latin America and the Caribbean.

5.2.4 What resources have been made available for third countries for the implementation of programmes and projects for supply reduction and demand reduction? In what way have the projects undertaken been reported to the Horizontal Drugs Group of the Council?

Many Member States provide financial assistance to demand reduction and/or supply reduction projects in third countries. Most of these countries indicate that the Commission and the Council's Horizontal Drugs Group are kept informed of their drug-related assistance to third countries.

5.2.5 Please describe in what way, in relations with non-candidate and non-European countries, all relevant Common Foreign and Security Policy (CFSP) instruments take full account of the aims of the EU-Drug Strategy.

A number of Member States (Germany, Italy, Spain, the Netherlands and the UK) affirm that in their relations with non-candidate and non-European countries in the framework of the Common Foreign and Security Policy they take account of the objectives of the EU Drugs Strategy.

5.2.6 Has your country drawn up an action plan on drugs co-operation with North Africa and implemented fully the action plans on Latin America and the Caribbean and Central Asia?

No Member State has drawn up an action plan on drugs with North Africa. With regard to the implementation of the plans with Latin America and the Caribbean and Central Asia, Member States refer to the training, technical and financial assistance they provide and law enforcement operational co-operation.

5.2.7 Please describe the measures, if any, your country has taken to help non-EU countries and regions to develop their anti-money laundering systems

A number of Member States refer to co-operation with non-EU countries to develop and improve anti-money laundering systems under the auspices of the Egmont Group (Belgium, France, and Greece) and to participation in the work of the Council of Europe's anti-money laundering programme PC-R-EV recently renamed Moneyval (Belgium and the Netherlands). Member States also refer to participation in the PHARE anti-money laundering programme and in initiatives of the FATF (Financial Action Task Force). Other assistance provided by Member States include study visits by/to non-EU Financial Intelligence Units (FIUs), participation in IMF and World Bank evaluations, financial support and observer status in FATF regional bodies.

5.2.8 Please describe the tools used to support the development of a common international set of indicators in the field of demand reduction and to promote a common standard for national reporting to international organisations

Many Member States refer to their participation in the work of the EMCDDA in the development of a common international set of indicators in the demand reduction field. Member States also refer to the work of the Pompidou Group and the UN and to all of these bodies in the context of promoting a common standard for national reporting to international organisations.

5.2.9 Please describe the measures used by your country to integrate drugs as a cross-sectional issue into supranational co-operation schemes (particularly with the developing countries)

Member States affirm that they see drugs as being a cross-sectional issue and stress the importance of dialogue on this issue within bodies such as the Dublin Group and the UN.

ANNEX 2

IMPLEMENTATION OF THE EU ACTION PLAN ON DRUGS 2000-2004:

FOLLOW-UP TABLE FOR THE COMMISSION, THE EMCDDA AND EUROPOL [37]

+++++ TABLE +++++

ANNEX 3

Instruments of the European Union in the field of drugs (2000 - 2004).

A. Instruments of the EU adopted during the period 1 January 2000 - 31 July 2004.

- Council Resolution on cannabis. CORDROGUE 59 - 07.07.2004

- Progress report in relation to the Implementation Plans on Demand and Supply Reduction of Drugs and the Supply of Synthetic drugs - CORDROGUE 43 - 14.06.2004

- Council Recommendation regarding guidelines for taking samples of seized drugs. CORDROGUE 26 - 30.03.2004

- Regulation (EC) no 273/2004 of the European Parliament and of the Council of 11 February 2004 on drug precursors. OJ L 47, 18.02.2004 - P.1

-Council Decision 2003/847/JHA of 27 November 2003 concerning control measures and criminal sanctions in respect of the new synthetic drugs 2C-I, 2C-T-2, 2C-T-7 and TMA-2,OJ L 321,06.12.2003 - P. 64

- Resolution of the Council on combating the impact of psychoactive substances use on road accidents. CORDROGUE 97 - 13.11.2003

- Council resolution on the posting of liaison officers with particular expertise in drugs to Albania. CORDROGUE 95 - 13.11.2003

- Council Resolution of 17 December 2003 on training for drug law enforcement officers. CORDROGUE 96 - 12.11.2003

- Council Resolution on the importance of the role of the families in preventing drug abuse by adolescents. CORDROGUE 94 - 12.11.2003

- Communication from the Commission to the European Parliament and the Council on coordination on drugs in the European Union. COM/2003/0681 final - 12.11.2003

- Resolution of the representatives of the governments of the Member States meeting within the Council, for the development of education curricula on substance misuse disorders for medical and other care students and professionals and their inclusion in university studies. CORDROGUE 57 - 19.06.2003

- Resolution of the representatives of the governments of the Member States meeting within the Council for the integration of the effective management (diagnosis, brief intervention, referrals) and medically assisted treatment for opiate dependent patients within the national health care. CORDROGUE 56 - 19.06.2003

- Council Recommendation of 18 June 2003 on the prevention and reduction of health-related harm associated with drug dependence. OJ L 165, 03.07.2003 P.31

- Resolution of the Council on the importance of early intervention to prevent drug dependence and drug related harm among young people using drugs. CORDROGUE 58 - 13.06.2003

- Implementation paper on demand and supply reduction to deliver the EU Drugs Action Plan. CORDROGUE 40 - 27.05.2003

- Action Plan on Drugs between the EU and Countries of Western Balkans and Candidate Countries (Bulgaria, Romania and Turkey). CORDROGUE 3 REV 2 - 23.05.2003

- Agreement between the European Community and the Turkish Republic on precursors and chemical substances frequently used in the illicit manufacture of narcotic drugs or psychotropic substances. OJ L 064, 07.03.2003 - P.30

- Resolution of the Representatives of the Member States meeting within the Council on the treatment of drug abusers in prisons. CORDROGUE 54 REV 4 - 28.11. 2002

- Implementation plan on actions to be taken in regard to the supply of synthetic drugs. CORDROGUE 81 REV 2 - 26.11.2002

- Council Resolution on the generic classification of specific groups of new synthetic drugs. CORDROGUE 64 REV 4 - 11.11. 2002

- Communication from the Commission to the Council and the European parliament on the mid-term evaluation of the EU action plan on drugs. (2000-2004). COM(2002)599, 04.11.2002

- Council Decision of 30 September 2002 adopting a specific programme for research, technological development and demonstration: Integrating and strengthening the European Research Area (2002-2006). OJ L 232, 29.10.2002 - P.1

- Decision No 1786/2002/EC of the European Parliament and of the Council of 23 September 2002 adopting a programme of Community action in the field of public health (2003-2008). OJ L 271, 09.10.2002 - P.1

- Action plan on Drugs between the EU and Central Asian republics (Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Uzbekistan). CORDROGUE 78 - 25.09.2002

- Council Decision of 22 July 2002 establishing a framework programme on police and judicial cooperation in criminal matters (AGIS). OJ L 203, 01.08.2002 - P.5

- Commission Regulation (EC) No 1232/2002 of 9 July 2002 replacing the Annex to Council Regulation (EEC) No 3677/90 laying down measures to be taken to discourage the diversion of certain substances to the illicit manufacture of narcotic drugs and psychotropic substances and amending Regulation (EEC) No 3769/92 . OJ L 180, 10.07.2002 - P.5

- Council Framework Decision of 13 June 2002 on joint investigation teams. OJ L 162, 20.06.2002 - P.1

- Council Regulation (EC) No 988/2002 of 3 June 2002 amending Regulation (EEC) No 3677/90 laying down measures to be taken to discourage the diversion of certain substances to the illicit manufacture of narcotic drugs and psychotropic substancesOJ L 151, 11.06.2002 - P.1

- Resolution of the Council on the incorporation of drug prevention in school curricula. CORDROGUE 4 REV 3 - 08.05. 2002

- Council Recommendation of 25 April 2002 on improving investigation methods in the fight against organised crime linked to organised drug trafficking: simultaneous investigations into drug trafficking by criminal organisations and their finances/assets. OJ C 114, 15.05.2002 - P.1

- Council Recommendation of 25 April 2002 on the need to enhance cooperation and exchanges of information between the various operational units specialising in combating trafficking in precursors in the Member States of the European Union. OJ C 114, 15.05.2002 - P.3

- Resolution of the Council and of the Representatives of the Member States on the prevention of the recreational use of drugs. CORDROGUE 2 REV 3 - 15.04. 2002

- Council Decision of 28 February 2002 concerning control measures and criminal sanctions in respect of the new synthetic drug PMMA. OJ L 063, 06.03.2002 - P. 14

- Joint declaration on drugs of the Ministers of the European Union in association with the European Commission, and the Candidate Countries. CORDROGUE 7 REV 2 - 15.02 2002

- Council Regulation (EC) No 2501/2001 of 10 December 2001 applying a scheme of generalised tariff preferences for the period from 1 January 2002 to 31 December 2004. OJ L 346, 31.12.2001- P.1

- Directive 2001/97/EC of the European Parliament and of the Council of 4 December 2001 amending Council Directive 91/308/EEC on prevention of the use of the financial system for the purpose of money laundering - Commission Declaration. OJ L 344, 28.12.2001- P. 76

- Council Resolution on the implementation of the five key epidemiological indicators on drugs, developed by the European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction (EMCDDA). CORDROGUE 67- 15.11.2001

- Council Act of 16 October 2001 establishing, in accordance with Article 34 of the Treaty on European Union, the Protocol to the Convention on Mutual Assistance in Criminal Matters between the Member States of the European Union.OJ C 326, 21.11.2001 - P.1

- Council Decision of 28 June 2001 establishing a programme of incentives and exchanges, training and cooperation for the prevention of crime (Hippokrates). OJ L 186, 07.07.2001 - P. 11

- Council Framework Decision of 26 June 2001 on money laundering, the identification, tracing, freezing, seizing and confiscation of instrumentalities and the proceeds of crime. OJ L 182, 05.07.2001 - P. 1

- Council Decision of 28 June 2001 establishing a second phase of incentives, exchanges, training and cooperation for law enforcement authorities (Oisin II) - OJ L 186, 07.07.2001 - P.4

- Council Regulation (EC) No 1116/2001 of 5 June 2001 amending Regulation (EEC) No 3677/90 laying down measures to be taken to discourage the diversion of certain substances to the illicit manufacture of narcotic drugs and psychotropic substances.O J L 153, 08.06.2001 - P. 4

- Council Decision of 28 May 2001 setting up a European crime prevention network. OJ L 153, 08.06.2001 - P.1

- Council Decision of 28 May 2001 on the transmission of samples of controlled substances. O J L 150, 06.06.2001 - P.1

- Council recommendation on the alignment of law enforcement drug and diverted precursors statistics. STUP 26 - 30.10.2001 and STUP 29-13.11.2001

- Council conclusions on networking information on emerging trends and patterns in drug abuse and poly-drug use and the associated risks. O J C 017, 19.01.2001 - P. 2

- Initiative of the Kingdom of Sweden with a view to adopting a JHA Council Decision establishing a system of special forensic profiling analysis of synthetic drugs. OJ C 10, 12.01.2001 - P. 1

- Council Decision of 17 October 2000 concerning arrangements for cooperation between financial intelligence units of the Member States in respect of exchanging information. OJ L 271, 24.10.2000 - P. 4

- Council Regulation (EC) No 2220/2000 of 28 September 2000 amending Regulation (EEC) No 302/93 on the establishment of a European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction. OJ L 253, 07.10.2000 - P.1

- Council Decision of 28 September 2000 on the conclusion of an agreement between the European Community and the Kingdom of Norway on the participation of Norway in the work of the European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction. OJ L 257, 11.10.2000 - P.23

- Commission Regulation (EC) No 1610/2000 of 24 July 2000 amending Regulation (EEC) No 3769/92 implementing and amending Council Regulation (EEC) No 3677/90 laying down measures to be taken to discourage the diversion of certain substances to the illicit manufacture of narcotic drugs and psychotropic substances. JO L 185, 25.07.2000 - P.30

- Convention established by the Council in accordance with Article 34 of the Treaty on European Union, on Mutual Assistance in Criminal Matters between the Member States of the European Union. JO C 197, 12.07.2000 - P-3

B. Pending EU instruments.

- Proposal for a Directive of the European Parliament and of the Council on the prevention of the use of the financial system for the purpose of money laundering, including terrorist financing. COM (2004) 448 - 30.06.2004

- Proposal for a Council Regulation laying down rules for the monitoring of trade between the Community and third countries in drug precursors". UD 81, CORDROGUE, COMER 120, 30.06.2004

- Proposal for a Council Regulation on the European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction (recast). COM (2003) 808 (01) - 19.12.2003

- Draft Council Recommendation on the monitoring of the chemical composition of narcotics, in order to improve investigation results in the fight against transnational drug trafficking within the European Union. CORDROGUE 82-13.11.2003

- Proposal for a Council Decision on the information exchange, risk-assessment and the control on new narcotic drugs and new synthetic drugs. COM(2003)0560 final - 03.10.2003.

- Initiative by the Kingdom of Spain for the conclusion of a Convention on the suppression by customs administrations of illicit drug trafficking on the high seas. JO C 45, 19.02.2002

- Proposal for a Council framework Decision laying down minimum provisions on the constituent elements of criminal acts and penalties in the field of illicit drug trafficking. COM (001) 259 final 23.05.2001. OJ C 304 E, 30.10.2001 - P.172

[1] COM(1999)239 kon

[pic]., z dne 26. 5. 1999.

[2] Cordrogue 64, Rev 3, 12555/3/99, 1. 12. 1999

[3] Cordrogue 32, 9283/00, 7. 6. 2000

[4] COM(2002)599 kon

[pic]., 4. 11. 2002

[5] [pic]e ni druga

[pic]e navedeno, so sklicevanja na dr~[pic]ave

[pic]la239 konč., z dne 26. 5. 1999.

[6] Cordrogue 64, Rev 3, 12555/3/99, 1. 12. 1999

[7] Cordrogue 32, 9283/00, 7. 6. 2000

[8] COM(2002)599 konč., 4. 11. 2002

[9] Če ni drugače navedeno, so sklicevanja na države članice sklicevanja na nekdaj 15 držav članic.

[10] Poročila so na voljo na www.emcdda.eu.int ali na www.europa.eu.int/comm/justice_home in www.europa.eu.int/comm/taxation_customs

[11] Na voljo na www.emcdda.eu.int

[12] Glej www.europa.eu.int/comm/justice_home

[13] Crimorg 43, Rev 3, 9615/3/03

[14] Cordrogue 81, Rev 2, 12452/2/02

[15] Cordrogue 40, Rev 2, 8926/2/02

[16] Cordrogue 43, 10481/04

[17] 1. Obseg in vzorec uporabe drog med prebivalci 2. Razširjenost težave zaradi uporabe drog 3. Zahteva za zdravljenje s strani uporabnikov drog 4. Število z drogami povezanih smrti in umrljivost uporabnikov drog 5. Stopnje nalezljivih bolezni, povezanih z drogami.

[18] UL L 167, 25. 6. 1997, str. 1.

[19] UL L 19, 22. 1. 1997, str. 25.

[20] UL L 271, 9. 10. 2002, str. 1.

[21] UL L 165, 3. 7. 2003, str. 31.

[22] KOM (2003) 311 konč.

[23] Cordrogue 97, 13/11/2003

[24] Direktiva 91/308/EGS, UL L166, 28. 6. 1991, str. 77

[25] Direktiva 2001/97/ES, UL L 344, 28. 12. 2001, str. 76

[26] UL L 162, 20. 6. 2002, str. 1.

[27] UL C 187, 12. 7. 2000, str. 1.

[28] UL C 24, 23. 1 1998, str. 2.

[29] UL C 316, 27. 11 1995, str. 34.

[30] Prim. opomba 21

[31] UL L 203, 1. 8. 2002, str. 5.

[32] COM (2001) 259 konč.

[33] UL L 47, 18. 2. 2004, str. 1.

[34] COM (2004) 244 konč.

[35] COM(2004) 448, 30. 6. 2004

[36] UL L 271, 24. 10. 2000, str. 4.

[37] Stup 26 30. 10. 2001, Stup 29 13. 11. 2001

[38] Glej oddelek 2.2

[39] Za nadaljnje preučevanje glej posnetek stanja in tematski povzetek "Glavna spoznanja pri raziskovanju vrednotenja politike na področju drog v Evropski uniji " na spletni strani EMCDDA.

[40] The AGIS programme (Framework programme on police and judicial cooperation in criminal matters) started in 2003 and incorporates previous Title VI programmes, such as Falcone and OISIN.

[41] Only the actions where the Commission, the EMCDDA and EUROPOL are directly involved are analysed.

Top