EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009D0017

2009/17/ES: Sklep Komisije z dne 19. decembra 2008 o ustanovitvi Odbora strokovnjakov za napotitev delavcev na delo

OJ L 8, 13.1.2009, p. 26–28 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
Special edition in Croatian: Chapter 05 Volume 002 P. 164 - 166

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 25/05/2021; razveljavil 32021D0609(01)

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2009/17(2)/oj

13.1.2009   

SL

Uradni list Evropske unije

L 8/26


SKLEP KOMISIJE

z dne 19. decembra 2008

o ustanovitvi Odbora strokovnjakov za napotitev delavcev na delo

(2009/17/ES)

KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI JE –

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Direktiva 96/71/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. decembra 1996 o napotitvi delavcev na delo v okviru opravljanja storitev (1) in zlasti člen 4 Direktive določa jasne obveznosti glede sodelovanja med nacionalnimi upravami, državam članicam pa nalaga, da ustvarijo pogoje za takšno sodelovanje. Ta direktiva tudi jasno določa, da morajo države članice sprejeti ustrezne ukrepe za vsesplošno dostopnost informacij o določbah in pogojih za delo in zaposlitev, ne le tujim ponudnikom storitev, ampak tudi zadevnim napotenim delavcem.

(2)

Komisija je v sporočilu Svetu, Evropskemu parlamentu, Ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij „Napotitev delavcev na delo v okviru opravljanja storitev – čim boljši izkoristek prednosti in možnosti ob hkratnem zagotavljanju zaščite delavcev“ (2) z dne 13. junija 2007 izrazila namen, da ustanovi odbor na visoki ravni, za podporo in pomoč državam članicam pri opredeljevanju in izmenjavi dobrih praks, institucionalizaciji sedanje neformalne skupine vladnih strokovnjakov ter formalnem in rednem vključevanju socialnih partnerjev.

(3)

Komisija je v priporočilu o okrepljenem upravnem sodelovanju na področju napotitve delavcev na delo v okviru opravljanja storitev (3) z dne 3. aprila 2008 navedla, da morajo države članice dejavno sodelovati v sistematičnem in formalnem procesu opredelitve in izmenjave dobrih praks na področju napotitve delavcev na delo prek kakršnih koli forumov sodelovanja, ki jih za ta namen ustanovi Komisija.

(4)

Svet je s sklepi z dne 9. junija 2008 Komisijo pozval, da z ustanovitvijo odbora strokovnjakov institucionalizira neformalno skupino o napotitvi delavcev na delo.

(5)

Odbor mora v skladu z istimi sklepi Sveta sodelovati z javnimi organi, odgovornimi za nadzor, kot so inšpektorati za delo, ter na ustreznih ravneh in v skladu z nacionalno zakonodajo in prakso formalno in redno vključevati socialne partnerje, zlasti predstavnike socialnih partnerjev v sektorjih z visoko stopnjo napotenih delavcev.

(6)

Zato je treba ustanoviti odbor strokovnjakov na področju napotitve delavcev na delo in opredeliti njegove naloge, obveznosti in sestavo.

(7)

Odbor strokovnjakov mora med drugim podpirati države članice in jim pomagati pri opredelitvi in izmenjavi izkušenj in dobrih praks, spodbujati izmenjavo ustreznih informacij, preučiti vsa vprašanja in težave, ki lahko nastanejo pri praktični uporabi zakonodaje o napotitvi delavcev na delo, ter pozorno spremljati napredek, dosežen pri izboljševanju dostopa do informacij in upravnega sodelovanja, vključno z razvijanjem morebitnega elektronskega sistema za izmenjavo informacij.

(8)

Odbor mora biti sestavljen iz strokovnjakov, ki predstavljajo nacionalne organe, ki so v vsaki državi članici pristojni in odgovorni za ali vključeni v izvajanje, uporabo in nadziranje pravil, ki se uporabljajo za napotitev delavcev na delo v okviru opravljanja storitev. Ti strokovnjaki morajo imeti obsežno znanje, kompetence in izkušnje na različnih zadevnih področjih politike. Specializirani organi, pristojni za nadzor zakonodaje, kot so inšpektorati za delo, in socialni partnerji so lahko v skladu z nacionalno zakonodajo in prakso zastopani v odboru.

(9)

Odbor mora tudi formalno in redno vključevati socialne partnerje na evropski ravni, zlasti tiste, ki predstavljajo sektorje z visoko stopnjo napotenih delavcev, kot so gradbeništvo, delo prek agencij za začasno zaposlovanje, gostinstvo, kmetijstvo in transport. Odbor mora imeti na voljo strokovno znanje strokovnjakov s specifičnimi kompetencami za posamezna področja, ki so vključena na njegov program.

(10)

Predstavniki držav EGP in Efte, Nadzorni organ Efte, države pristopnice in države kandidatke ter Švica lahko sodelujejo kot opazovalci.

(11)

Za člane je treba določiti pravila o razkrivanju podatkov, brez poseganja v Pravilnik Komisije o varnosti iz Priloge k Sklepu Komisije 2001/844/ES, ESPJ, Euratom (4).

(12)

Osebne podatke, ki se nanašajo na člane, je treba obdelati v skladu z Uredbo (ES) št. 45/2001 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 18. decembra 2000 o varstvu posameznikov pri obdelavi osebnih podatkov v institucijah in organih Skupnosti in o prostem pretoku takih podatkov (5).

(13)

Nastali stroški se financirajo v skladu s Sklepom št. 1672/2006/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 24. oktobra 2006 o uvedbi programa Skupnosti za zaposlovanje in socialno solidarnost – Progress (6)

SKLENILA:

Člen 1

Ustanovi se odbor strokovnjakov z imenom „Odbor strokovnjakov za napotitev delavcev na delo“ (v nadaljnjem besedilu: odbor).

Člen 2

Naloge

Naloge odbora so:

1.

podpirati države članice in jim pomagati pri opredeljevanju in spodbujanju izmenjav izkušenj in dobrih praks;

2.

spodbujati izmenjavo ustreznih informacij, vključno z informacijami o obstoječih oblikah (dvostranskega) upravnega sodelovanja med državami članicami in/ali socialnimi partnerji;

3.

preučiti vsa vprašanja, težave in posebna vprašanja, ki lahko nastanejo pri izvajanju in praktični uporabi Direktive 96/71/ES ali nacionalnih izvedbenih ukrepov ter izvajanju Direktive v praksi;

4.

preučiti kakršne koli težave, ki lahko nastanejo pri uporabi člena 3(10) Direktive 96/71/ES;

5.

nadzorovati napredek, dosežen pri izboljšanju dostopa do informacij in upravnega sodelovanja, in v tem okviru med drugim oceniti različne možnosti za ustrezno tehnično podporo informacijski izmenjavi, potrebni za izboljšanje upravnega sodelovanja, vključno z elektronskim sistemom za izmenjavo informacij;

6.

preučiti možnosti za povečanje učinkovitega upoštevanja in uveljavljanja pravic delavcev ter po potrebi varstva njihovega položaja;

7.

začeti temeljito preiskavo praktičnih težav čezmejnega izvajanja, da se razrešijo obstoječe težave, izboljša praktična uporaba obstoječih pravnih instrumentov in po potrebi izboljša medsebojna pomoč med državami članicami.

Člen 3

Člani – imenovanje

1.   Vsaka država članica v odbor imenuje dva predstavnika. Imenuje lahko tudi dva namestnika.

Države članice morajo v imenovanje svojih predstavnikov vključiti javne organe, kot so inšpektorati za delo, pristojne za nadzor zakonodaje, ki se nanaša na napotene delavce. V skladu z nacionalno zakonodajo in/ali prakso lahko vključijo tudi socialne partnerje.

2.   Predstavniki socialnih partnerjev na ravni Skupnosti in predstavniki socialnih partnerjev v sektorjih z visoko stopnjo napotenih delavcev lahko na sestankih odbora sodelujejo kot opazovalci, v skladu s postopki, ki so jih določile njihove organizacije in Komisija.

Predstavnike imenuje Komisija na predlog zadevnih socialnih partnerjev na ravni Skupnosti ali na ravni sektorjev.

To skupino opazovalcev sestavlja največ 20 članov v naslednji sestavi:

5 članov, ki zastopajo delodajalske organizacije na ravni Skupnosti,

5 članov, ki zastopajo delavske organizacije na ravni Skupnosti,

največ 10 predstavnikov socialnih partnerjev (enakomerno porazdeljenih med delodajalske in delavske organizacije) iz sektorjev z visoko stopnjo napotenih delavcev.

3.   Tudi predstavniki držav EGP in Efte, Nadzorni organ Efte, države pristopnice in države kandidatke ter Švica lahko sodelujejo na sestankih odbora kot opazovalci.

4.   Imena članov se zberejo, obdelajo in objavijo v skladu z določbami Uredbe (ES) št. 45/2001 Evropskega parlamenta in Sveta.

Člen 4

Delovanje

1.   Odboru predseduje Komisija.

2.   V dogovoru s Komisijo se lahko ustanovijo podskupine za preučitev posebnih vprašanj v okviru nalog, ki jih določi odbor. Take podskupine se razpustijo takoj po opravljeni nalogi.

3.   V dogovoru s Komisijo so lahko k sodelovanju na razpravah odbora ali podskupin, če je koristno ali potrebno ter za posamezne primere, povabljeni strokovnjaki, med katerimi so lahko predstavniki mednarodnih organizacij s posebnim strokovnim znanjem o zadevi, o kateri se razpravlja.

4.   Odbor in njegove podskupine se običajno sestajajo v prostorih Komisije v skladu z določenimi postopki in časovnim razporedom. Odbor se lahko sestane na drugih krajih, zlasti na predlog države članice, ki želi gostiti odbor ali katero od njegovih podskupin, v zvezi z dogodkom, ki je posebno pomemben za odbor, njegove podskupine ali navedeno državo članico.

Komisija zagotovi tajniške storitve. Sestankov odbora in njegovih podskupin se lahko udeležujejo drugi uradniki Komisije, ki jih zanimajo razprave.

5.   Odbor sprejme svoj poslovnik na podlagi standardnega poslovnika, ki ga je sprejela Komisija.

6.   Člani ne smejo razkriti podatkov, do katerih imajo dostop v okviru sodelovanja pri razpravah odbora ali podskupine, če se po mnenju Komisije nanašajo na zaupne zadeve.

7.   Komisija lahko na internetu v izvirnem jeziku zadevnega dokumenta objavi vsak povzetek, sklep, del sklepa ali delovni dokument odbora.

Člen 5

Povračilo stroškov

Komisija povrne potne stroške in, kadar je to primerno, dnevnice članov, opazovalcev in povabljenih strokovnjakov v zvezi z dejavnostmi odbora v skladu s pravili Komisije o nadomestilih za zunanje strokovnjake.

Člani, opazovalci in povabljeni strokovnjaki za svoje storitve niso plačani.

Potrebe po človeških in upravnih virih se pokrijejo z dodelitvijo sredstev, ki se lahko odobrijo vodilnemu generalnemu direktoratu v okviru letnega postopka dodeljevanja sredstev ob upoštevanju proračunskih omejitev.

Člen 6

Začetek veljavnosti

Ta sklep začne učinkovati na dan objave v Uradnem listu Evropske unije.

V Bruslju, 19. decembra 2008

Za Komisijo

Vladimír ŠPIDLA

Član Komisije


(1)  UL L 18, 21.1.1997, str. 1.

(2)  COM(2007) 304 konč.

(3)  UL C 85, 4.4.2008, str. 1.

(4)  UL L 317, 3.12.2001, str. 1.

(5)  UL L 8, 12.1.2001, str. 1.

(6)  UL L 315, 15.11.2006, str. 1.


Top