EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015TA1209(21)

Poročilo o zaključnem računu Evropskega inštituta za inovacije in tehnologijo za proračunsko leto 2014 z odgovorom Inštituta

OJ C 409, 9.12.2015, p. 187–196 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

9.12.2015   

SL

Uradni list Evropske unije

C 409/187


POROČILO

o zaključnem računu Evropskega inštituta za inovacije in tehnologijo za proračunsko leto 2014 z odgovorom Inštituta

(2015/C 409/21)

UVOD

1.

Evropski inštitut za inovacije in tehnologijo (v nadaljnjem besedilu: Inštitut ali EIT) s sedežem v Budimpešti je bil ustanovljen z Uredbo (ES) št. 294/2008 Evropskega parlamenta in Sveta (1). Cilj Inštituta je s povečanjem inovacijske zmogljivosti držav članic in Evropske unije prispevati k trajnostni evropski gospodarski rasti in konkurenčnosti. Inštitut dodeljuje nepovratna sredstva naraščajočemu številu skupnosti znanja in inovacij (SZI), ki povezujejo visokošolski, raziskovalni in poslovni sektor, s čimer se pospešujejo inovacije in podjetništvo (2). Skupnosti znanja in inovacij usklajujejo dejavnosti več sto partnerjev. Nepovratna sredstva Inštituta se uporabljajo za povračilo stroškov partnerjev in stroškov usklajevalnih dejavnosti SZI.

INFORMACIJE V PODKREPITEV IZJAVE O ZANESLJIVOSTI

2.

Revizijski pristop Sodišča vključuje analitične revizijske postopke, neposredno preizkušanje transakcij in oceno ključnih kontrol nadzornih in kontrolnih sistemov Inštituta. Dopolnjujejo jih dokazi, pridobljeni z delom drugih revizorjev in analizo poslovodskih predstavitev.

IZJAVA O ZANESLJIVOSTI

3.

Sodišče je v skladu z določbami člena 287 Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU) revidiralo:

(a)

zaključni račun Inštituta, ki ga sestavljajo računovodski izkazi (3) in poročila o izvrševanju proračuna (4) za proračunsko leto, ki se je končalo 31. decembra 2014, ter

(b)

zakonitost in pravilnost transakcij, povezanih s temi izkazi.

Odgovornost poslovodstva

4.

Poslovodstvo je odgovorno za pripravo in pošteno predstavitev zaključnega računa Inštituta ter za zakonitost in pravilnost z izkazi povezanih transakcij (5):

(a)

naloge poslovodstva v zvezi z zaključnim računom Inštituta vključujejo zasnovo, izvajanje in vzdrževanje sistema notranje kontrole, ki se uporablja za pripravo in pošteno predstavitev računovodskih izkazov brez pomembno napačne navedbe zaradi goljufije ali napake, izbiro in uporabo ustreznih računovodskih usmeritev na podlagi računovodskih pravil, ki jih je sprejel računovodja Komisije (6), in pripravo okoliščinam primernih računovodskih ocen. Direktor odobri zaključni račun Inštituta, potem ko ga računovodja Inštituta pripravi na podlagi vseh razpoložljivih informacij in napiše pojasnilo, priloženo računovodskim izkazom, v katerem med drugim izjavlja, da je pridobil razumno zagotovilo, da so informacije v vseh pomembnih pogledih resničen in pošten prikaz finančnega položaja Inštituta;

(b)

naloge poslovodstva v zvezi z zakonitostjo in pravilnostjo transakcij, povezanih z računovodskimi izkazi, in skladnostjo z načelom dobrega finančnega poslovodenja vključujejo zasnovo, izvajanje in vzdrževanje uspešnega in učinkovitega sistema notranje kontrole, ki zajema ustrezen nadzor in primerne ukrepe za preprečevanje nepravilnosti in goljufij ter po potrebi sodne postopke za izterjavo nepravilno plačanih ali porabljenih sredstev.

Revizorjeva odgovornost

5.

Sodišče je odgovorno, da na podlagi svoje revizije Evropskemu parlamentu in Svetu predloži izjavo o zanesljivosti letnih računovodskih izkazov ter o zakonitosti in pravilnosti z njimi povezanih transakcij (7). Sodišče izvede revizijo v skladu z mednarodnimi standardi revidiranja in etičnim kodeksom MZRS ter mednarodnimi standardi za vrhovne revizijske institucije INTOSAI. Ti standardi določajo, da mora Sodišče revizijo načrtovati in opraviti tako, da pridobi razumno zagotovilo, da je zaključni račun Inštituta brez pomembno napačnih navedb in da so z njim povezane transakcije zakonite in pravilne.

6.

Revizija zajema izvajanje postopkov za pridobitev revizijskih dokazov o zneskih in razkritjih v računovodskih izkazih ter o zakonitosti in pravilnosti z njimi povezanih transakcij. Postopki so odvisni od revizorjeve presoje, ki temelji na oceni tveganja pomembno napačne navedbe v računovodskih izkazih in pomembne neskladnosti med transakcijami, povezanimi z izkazi, ter zahtevami pravnega okvira Evropske unije, ne glede na to, ali gre za goljufijo ali napako. Pri oceni tega tveganja revizor upošteva vse notranje kontrole, ki se izvajajo za pripravo in pošteno predstavitev računovodskih izkazov, ter nadzorne in kontrolne sisteme, s katerimi se zagotavljata zakonitost in pravilnost z njimi povezanih transakcij, da se pripravijo okoliščinam primerni revizijski postopki. Med revizijo se tudi ovrednotijo primernost računovodskih usmeritev, sprejemljivost računovodskih ocen in celotna predstavitev računovodskih izkazov. Sodišče je pri pripravi tega poročila in izjave o zanesljivosti upoštevalo revizijsko delo v zvezi z računovodskimi izkazi Inštituta, ki ga je opravil neodvisni zunanji revizor, kot je določeno v členu 208(4) finančne uredbe EU (8).

7.

Sodišče meni, da so pridobljeni revizijski dokazi zadostna in ustrezna osnova za njegovo izjavo o zanesljivosti.

Mnenje o zanesljivosti računovodskih izkazov

8.

Po mnenju Sodišča zaključni račun Inštituta v vseh pomembnih pogledih pošteno predstavlja njegov finančni položaj na dan 31. decembra 2014 ter njegov poslovni izid in denarne tokove za tedaj končano leto v skladu z določbami njegove finančne uredbe in računovodskimi pravili, ki jih je sprejel računovodja Komisije.

Mnenje o zakonitosti in pravilnosti z izkazi povezanih transakcij

9.

Po mnenju Sodišča so transakcije, povezane z letnimi računovodskimi izkazi za proračunsko leto, ki se je končalo 31. decembra 2014, v vseh pomembnih pogledih zakonite in pravilne.

Poudarjena zadeva

10.

Ne da bi bilo zaradi tega vprašljivo mnenje brez pridržka iz odstavka 9, Sodišče opozarja, da finančni prispevek Inštituta ne sme presegati 25 % skupnih odhodkov SZI v prvih petih letih, in sicer od 1. januarja 2010 do 31. decembra 2014. Glede na podatke, ki so jih sporočile SZI, se je ta zgornja meja upoštevala. Inštitut je do 31. marca 2015 pridobil revizijska potrdila o stroških dopolnilnih dejavnosti SZI, nastalih v obdobju 2010–2014. Poleg pridobitve revizijskih potrdil je Inštitut v letu 2015 opravil tudi pregled portfelja dopolnilnih dejavnosti SZI za zagotovitev, da se sprejmejo le tiste dejavnosti, pri katerih so bile upoštevane vse pravne in operativne zahteve, določene za SZI, vključno s povezavo z dejavnostmi SZI z dodano vrednostjo, ki jih financira Inštitut.

11.

Zaradi naslednjih pripomb mnenji Sodišča nista vprašljivi.

PRIPOMBA O NOTRANJIH KONTROLAH

12.

Inštitut je postopoma izboljšal finančno preverjanje zahtevkov SZI za povračilo stroškov. Vendar pa operativno preverjanje izdelkov zamuja. Opredelitve izdelkov v letnih poslovnih načrtih SZI so še vedno pomanjkljive in med načrtovanimi izdelki in upravičenimi stroški po posameznih partnerjih oziroma stroškovnih razredih ni jasne povezave. Poleg tega je Sodišče odkrilo primere, v katerih je bil izplačan celotni znesek nepovratnih sredstev Inštituta, četudi nekateri cilji, določeni v poslovnem načrtu, niso bili doseženi.

PRIPOMBA O UPRAVLJANJU PRORAČUNA

13.

Inštitut je svoje proračunske potrebe za leto 2014 precenil za 13,1 milijona EUR ali 5,6 % (2013: 3,4 milijona EUR ali 2,5 %), saj so bile obveznosti prevzete le za 220 milijonov EUR od 233,1 milijona EUR razpoložljivih sredstev. Nizka stopnja izvrševanja je večinoma povezana z neporabljenimi odobrenimi proračunskimi sredstvi za nepovratna sredstva (11,4 milijona EUR), namenjena financiranju dejavnosti SZI. V poslovnih načrtih SZI, na podlagi katerih so bili podpisani sporazumi o dodelitvi nepovratnih sredstev, se ni zahtevala poraba vseh odobrenih proračunskih sredstev, ki so bila Inštitutu na voljo v letu 2014. Neporabljena odobrena proračunska sredstva bodo ponovno vnesena v proračun Inštituta za obdobje med letoma 2015 in 2017, kot je določeno v finančni uredbi Inštituta.

DRUGE PRIPOMBE

14.

SZI morajo sicer razviti strategije za finančno vzdržnost, vendar do zdaj, peto leto njihovega obstoja, ostajajo v celoti odvisne od financiranja Inštituta in svojih partnerjev.

15.

V Inštitutu je od ustanovitve leta 2009 prišlo do številnih menjav uslužbencev in nestabilnosti na vodstveni ravni. Junija 2014 je upravni odbor odločil, da bo direktorja Inštituta napotil na dolgoročno raziskovalno misijo na Evropski univerzitetni inštitut v Firencah za preostalih enajst mesecev njegovega mandata. Začasni direktor je dolžnosti prevzel avgusta 2014 (takoj po imenovanju na mesto izvršnega direktorja) in je četrta oseba, ki je v obdobju šestih let zasedla mesto direktorja. Prosto delovno mesto za zaposlitev novega direktorja je bilo objavljeno julija 2015.

16.

Od leta 2013 ostajata nezasedeni dve od treh mest vodij enot. Eno mesto je od leta 2013 začasno zasedeno, kar je v nasprotju s kadrovskimi predpisi, po katerih to obdobje ne sme biti daljše od enega leta. Drugo mesto zaseda izvršni direktor, ki je tudi začasni direktor in torej opravlja tri vloge hkrati.

17.

Čeprav se je položaj v primerjavi z letom 2013 izboljšal, je bilo 20 % mest v načrtu delovnih mest Inštituta ob koncu leta 2014 še vedno nezasedenih (ob koncu leta 2013 je bila nezasedena tretjina delovnih mest).

SPREMLJANJE UPOŠTEVANJA PRIPOMB IZ PREJŠNJIH LET

18.

Pregled popravljalnih ukrepov, sprejetih na podlagi pripomb Sodišča iz prejšnjih let, je v Prilogi I.

To poročilo je sprejel senat IV, ki ga vodi Milan Martin CVIKL, član Evropskega računskega sodišča, v Luxembourgu na zasedanju 15. septembra 2015.

Za Računsko sodišče

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

Predsednik


(1)  UL L 97, 9.4.2008, str. 1.

(2)  V Prilogi II, ki je predstavljena v informativne namene, so povzete pristojnosti in dejavnosti Inštituta.

(3)  Ti zajemajo bilanco stanja in izkaz poslovnega izida, izkaz denarnih tokov, izkaz sprememb čistih sredstev ter povzetek pomembnih računovodskih usmeritev in druga pojasnila.

(4)  Ta vsebujejo izkaz realizacije proračuna in njegovo prilogo.

(5)  Člena 39 in 50 Delegirane uredbe Komisije (EU) št. 1271/2013 (UL L 328, 7.12.2013, str. 42).

(6)  Računovodska pravila, ki jih je sprejel računovodja Komisije, so izpeljana iz mednarodnih računovodskih standardov za javni sektor (MRSJS), ki jih je izdala Mednarodna zveza računovodskih strokovnjakov, ali, kadar je smiselno, iz mednarodnih računovodskih standardov (MRS)/mednarodnih standardov računovodskega poročanja (MSRP), ki jih je izdal Odbor za mednarodne računovodske standarde.

(7)  Člen 107 Uredbe (EU) št. 1271/2013.

(8)  Uredba (EU, Euratom) št. 966/2012 Evropskega parlamenta in Sveta (UL L 298, 26.10.2012, str. 1).


PRILOGA I

Spremljanje upoštevanja pripomb iz prejšnjih let

Leto

Pripomba Sodišča

Status popravljalnega ukrepa

(zaključen/se izvaja/neizveden/ni relevantno)

2012

Poleg zadev iz odstavkov 9 do 13 proračuni za sporazume o nepovratnih sredstvih, podpisane leta 2010 in 2011, katerih posledica so plačila leta 2012, niso bili dovolj podrobni. Ni bilo povezave med odobrenimi sredstvi in dejavnostmi, ki jih je bilo treba izvesti. V sporazumih o nepovratnih sredstvih niso bili določeni pragovi za posamezne stroškovne razrede (tj. stroške za zaposlene, podizvajalske pogodbe, pravne storitve itn.), poleg tega pa sporazumi niso vključevali pravil za nabavo blaga in storitev za SZI in njihove partnerje.

Inštitut je v okviru predhodnih preverjanj izvedel tudi tehnična preverjanja za vse financirane projekte, vendar je uspešno ocenjevanje dejavnosti in rezultatov projektov oviralo pomanjkanje merljivih ciljev. V poslovnih načrtih niso bile podrobno opredeljene dejavnosti, ki se bodo izvajale, prav tako ni bilo določenih jasnih mejnikov, izdelkov po dejavnosti ali meril za kakovost.

Približno 10 milijonov EUR (45 %) od približno 22 milijonov EUR odobrenih proračunskih sredstev, za katera so bile prevzete obveznosti in ki so bila prenesena iz leta 2011, je bilo leta 2012 razveljavljenih. Visoka stopnja razveljavitev je zlasti posledica nižjih stroškov od pričakovanih, ki so jih prijavili upravičenci v okviru sporazumov o nepovratnih sredstvih iz leta 2011 (9,2 milijona EUR ali 92 % razveljavljenih prenosov).

se izvaja

2013

Inštitut je leta 2013 izvršil končna plačila in obračunal predfinanciranje (transakcije) za nepovratna sredstva v višini 84,1 milijona EUR (za dejavnosti v letu 2012). Odhodki za nepovratna sredstva pomenijo približno 97 % vseh odhodkov v letu 2013. Vse transakcije v zvezi z nepovratnimi sredstvi mora najprej pregledati Komisija, šele nato jih lahko potrdi Inštitut. Inštitut si je zelo prizadeval izvajati uspešna predhodna preverjanja, da bi zagotovil sprejemljivo zagotovilo o zakonitosti in pravilnosti transakcij, povezanih z nepovratnimi sredstvi. Za približno 87 % odhodkov za nepovratna sredstva, ki so jih prijavile SZI, so bila izdana potrdila neodvisnih revizijskih podjetij, ki so jih najeli SZI in njihovi partnerji. Inštitut je izvedel prehodna preverjanja, ki so obsegala dokumentacijske preglede, dokazila, ki so jih predložile SZI in njihovi partnerji, pa je Inštitut pregledoval le, če je ugotovil posebno tveganje. Sodišče je ugotovilo, da se kakovost revizijskih potrdil sicer izboljšuje – deloma zaradi boljših navodil – vendar bi se delo neodvisnih revizijskih podjetij na splošno lahko še izboljšalo.

zaključen

2013

Inštitut je za dodatno raven zagotovila o zakonitosti in pravilnosti transakcij, povezanih z nepovratnimi sredstvi, naročil dodatna naknadna preverjanja za transakcije, povezane z nepovratnimi sredstvi, ki jih je izvedlo neodvisno revizijsko podjetje. Naknadno so bili preverjeni zahtevki za povračilo stroškov 29 partnerjev SZI od 300, kar zajema 29 % vseh transakcij v letu 2013, povezanih z nepovratnimi sredstvi. Rezultati naknadnih preverjanj so potrdili, da so se predhodna preverjanja izboljšala, vendar še niso povsem uspešna. Inštitut je na podlagi napak, ugotovljenih z naknadnimi preverjanji, sklenil, da bo v letu 2014 izterjal sredstva v skupnem znesku 5 75  593 EUR, kar je 3 % revidiranih nepovratnih sredstev iz leta 2012.

zaključen

2013

V letu 2013 sta bili izvršeni plačili v višini približno 6 65  000 EUR oziroma 1 05  000 EUR v zvezi z okvirnima pogodbama, sklenjenima v letu 2010 oziroma 2012 na podlagi postopka s pogajanji. Revizija je pokazala, da uporaba postopka s pogajanji ni bila upravičena, zato so zadevna plačila nepravilna.

zaključen

2013

Skupna stopnja napake pri zadevah, razloženih v odstavkih 9 do 11, je med 2 % in 3 % vseh odhodkov v letu 2013.

zaključen

2013

V okvirnih partnerskih sporazumih, sklenjenih s SZI, je določeno, da finančni prispevek Inštituta v prvih štirih letih, tj. od 1. januarja 2010 do decembra 2013, lahko zajema do 25 % skupnih odhodkov SZI. Glede na podatke, ki so jih predložile SZI, so vse tri SZI to zgornjo mejo upoštevale. Ker pa ti podatki pred letom 2015 ne bodo revidirani, ni ustreznih revizijskih dokazov, da financiranje Inštituta ni presegalo 25-odstotne zgornje meje.

se izvaja

2013

Leta 2013 je skupna stopnja odobrenih proračunskih sredstev, za katera so bile prevzete obveznosti, znašala 97 %, kar kaže, da so bile skupne obveznosti prevzete pravočasno. Kljub temu je bila stopnja izvrševanja proračuna (odhodki za zaposlene) nizka in je znašala 74 % prispevkov EU v naslovu I, kar je povezano predvsem z velikimi kadrovskimi menjavami in neizvedenim sprejetjem predpisov o prilagoditvi plač.

ni relevantno

2013

Inštitut je v naslovu II (upravni odhodki) v naslednje leto prenesel odobrena proračunska sredstva, za katera so bile prevzete obveznosti, v višini 1 93  420 EUR (24 %). Prenosi so se nanašali zlasti na račune, ki še niso bili prejeti, in projekte IT, ki so še potekali. Inštitut ni porabil 91  918 EUR (29 %) odobrenih proračunskih sredstev, za katera so bile prevzete obveznosti in ki so bila v tem naslovu prenesena iz leta 2012 v leto 2013, kar je v glavnem posledica precenjenih stroškov za sestanek upravnega odbora.

ni relevantno

2013

Inštitut je v naslovu III (operativni odhodki) v proračunu predvidel 3 4 0 78  025 EUR za nepovratna sredstva SZI. Razmeroma nizka stopnja izvrševanja proračuna v višini 82 % je posledica tega, da SZI niso v celoti izkoristile razpoložljivih sredstev za dejavnosti v letu 2012 (nepovratna sredstva za leto 2012).

ni relevantno


PRILOGA II

Evropski inštitut za inovacije in tehnologijo (Budimpešta)

Pristojnosti in dejavnosti

Področja pristojnosti Unije, ki izhajajo iz Pogodbe

(člen 173 Pogodbe o delovanju Evropske unije)

Evropska unija in države članice skrbijo za zagotovitev pogojev, ki so potrebni za konkurenčnost gospodarstva Unije.

Zato je njihovo ukrepanje v skladu s sistemom odprtih in konkurenčnih trgov namenjeno:

pospeševanju prilagajanja industrije strukturnim spremembam,

spodbujanju okolja, ki je naklonjeno pobudam in razvoju podjetij v celotni Uniji, zlasti malih in srednjih podjetij,

spodbujanju okolja, ki je naklonjeno sodelovanju med podjetji,

podpiranju boljšega izkoriščanja industrijskega potenciala politike inovacij, raziskav in tehnološkega razvoja.

Pristojnosti Inštituta

(Uredba (ES) št. 294/2008 Evropskega parlamenta in Sveta, kakor je bila spremenjena z Uredbo (EU) št. 1292/2013 Evropskega parlamenta in Sveta)

Cilji

Cilj Inštituta je s povečanjem inovacijske zmogljivosti držav članic in Evropske unije prispevati k trajnostni evropski gospodarski rasti in konkurenčnosti. To bo možno doseči s spodbujanjem in povezovanjem visokega šolstva, raziskav in inovacij na najvišji ravni.

Naloge

Inštitut za dosego svojega cilja:

(a)

opredeli glavne prednostne naloge in dejavnosti;

(b)

krepi ozaveščenost med morebitnimi partnerskimi organizacijami in spodbuja njihovo udeležbo pri svojih dejavnostih;

(c)

na prednostnih področjih izbere in imenuje SZI ter s sporazumi opredeli njihove pravice in dolžnosti; jim zagotovi ustrezno podporo; uporablja primerne ukrepe za nadzor kakovosti; redno spremlja in vrednoti njihove dejavnosti ter zagotavlja ustrezno raven usklajevanja med njimi;

(d)

spodbuja sprostitev sredstev iz javnih in zasebnih virov ter svoja sredstva porabi v skladu s to uredbo. Še posebej si prizadeva znaten in čedalje večji delež svojega proračuna zbrati iz zasebnih virov in iz prihodka, ustvarjenega z lastnimi dejavnostmi;

(e)

v državah članicah spodbuja priznavanje stopenj izobrazbe in diplom, ki jih podeljujejo visokošolske ustanove, ki so partnerske organizacije in ki lahko štejejo tudi kot stopnje izobrazbe in diplome EIT;

(f)

spodbuja razširjanje dobrih praks povezovanja v okviru trikotnika znanja, da bi se s tem razvila skupna kultura inovacij in prenosa znanja;

(g)

si prizadeva, da bi postal svetovno pomemben organ za razvoj odličnosti na področjih visokega šolstva, raziskav in inovacij;

(h)

spodbuja multidisciplinarne pristope k inovacijam, na primer povezovanje tehnoloških, družbenih in netehnoloških rešitev, organizacijskih pristopov in novih poslovnih modelov;

(i)

zagotavlja dopolnjevanje in sinergijo med dejavnostmi Inštituta in drugimi programi Skupnosti

(j)

v Uniji in zunaj nje promovira SZI kot odlične inovacijske partnerje;

(k)

ustanovi forum zainteresiranih strani, na katerem predstavi svoje dejavnosti, izkušnje, najboljše prakse ter prispevek k politikam in ciljem Unije na področjih inovacij, raziskav in izobraževanja in zainteresiranim stranem omogoči, da izrazijo svoja stališča.

Vodenje

Upravni odbor

Sestava

Upravni odbor Inštituta sestavlja 12 imenovanih članov, ki zagotavljajo ravnotežje med izkušnjami in odličnostjo na poslovnem, visokošolskem in raziskovalnem področju, ter trije člani predstavniki, ki jih predlagajo skupnosti znanja in inovacij (SZI). Evropska komisija ima status opazovalke.

Naloge

Upravni odbor je odgovoren za usmerjanje dejavnosti Inštituta, za izbiro, imenovanje in vrednotenje SZI, dodeljevanje nepovratnih sredstev SZI ter za vse druge strateške odločitve.

Izvršni odbor

Sestava

Izvršni odbor sestavlja pet članov upravnega odbora, vključno s predsednikom in podpredsednikom. Vodi ga predsednik upravnega odbora.

Naloge

Izvršni odbor nadzira delovanje Inštituta ter sprejema odločitve, potrebne v obdobju med sestanki upravnega odbora.

Direktor

Imenuje ga upravni odbor, kateremu je tudi odgovoren. Zadolžen je za upravno in finančno poslovodenje Inštituta ter je zakoniti zastopnik Inštituta.

Zunanja revizija

Evropsko računsko sodišče.

Organ za razrešnico

Evropski parlament na priporočilo Sveta.

Viri, ki so bili Inštitutu na voljo v letu 2014 (2013)

Končni proračun

235,40 milijona EUR (142,20 milijona EUR), odobrenih za prevzem obveznosti, in 174,91 milijona EUR (98,76 milijona EUR), odobrenih za plačila.

Število zaposlenih 31. decembra 2014

Odobrena delovna mesta: 60 (58)

Zasedena delovna mesta: 48 (41)

Druga delovna mesta: 0 (0)

Skupno število zaposlenih: 48 (41), ki opravljajo naslednje naloge:

operativne naloge: 33 (25),

upravne in podporne naloge: 15 (16).

Proizvodi in storitve, zagotovljeni v letu 2014

Dve novi SZI na področjih zdravja in surovin, ki ju je decembra izbral in imenoval upravni odbor Inštituta,

sklep upravnega odbora z dne 11. decembra 2014 za dodelitev sredstev za leto 2015 v višini 268 milijonov EUR za financiranje dejavnosti z dodano vrednostjo SZI za pet SZI po izvedbi postopka konkurenčnega financiranja (višina sredstev znaša 40 % skupnega proračuna),

tri SZI so upravljale skupen proračun v višini 21 5 2 64  780 EUR, s katerim je Inštitut financiral dejavnosti z dodano vrednostjo SZI, in proračun v višini 1  08 7 4 26  142 EUR za dejavnosti z dodano vrednostjo SZI in dopolnilne dejavnosti, ki jih ne financira EIT,

skupno število partnerjev SZI, ki so sodelovali pri treh SZI, je naraslo na 605 organizacij, od tega 216 iz Climate-KIC (SZI za podnebje), 122 iz EIT ICT Labs (laboratoriji EIT za IKT) in 267 iz KIC InnoEnergy (SZI za inovacije na področju energije),

SZI so Inštitutu zagotovile šest osrednjih ključnih kazalnikov smotrnosti poslovanja in spremno dokumentacijo za leto 2013, ki jih je Inštitut ocenil in potrdil v okviru ocene pretekle smotrnosti poslovanja SZI in ob upoštevanju postopka konkurenčnega financiranja za dodelitve sredstev za leto 2015; SZI so Inštitutu predložile tudi ocene svojih ključnih kazalnikov smotrnosti poslovanja za leto 2014,

organizacija informativnega dneva o razpisu Inštituta za skupnosti znanja in inovacij (SZI) za leto 2014, ki je potekal 14. marca 2014 v Budimpešti (Madžarska),

razvoj prenovljene strategije za priznanja EIT (vključno z opredelitvijo tretje kategorije: priznanje EIT za inovatorje),

razvoj prenovljenega koncepta za okroglo mizo EIT za podjetnike,

odobritev knjige o blagovni znamki skupnosti EIT in njena objava 1. decembra 2014.

Vir: Priloga, ki jo je posredoval Inštitut.


ODGOVOR INŠTITUTA

10.

Na podlagi revizijskih potrdil, prejetih za dopolnilne dejavnosti SZI, so odstotki financiranja Inštituta za obdobje 2010–2014 naslednji: 16 % je namenjenih SZI za podnebje (Climate-KIC), 19 % SZI za inovacije na področju energije (KIC InnoEnergy) in 21 % laboratorijem EIT za IKT (EIT ICT Labs). Vsi odstotki so pod zgornjo mejo 25 %, ki jo določajo okvirni sporazumi o partnerstvu med Inštitutom in SZI. Poleg tega je Inštitut na podlagi revizije portfeljev dopolnilnih dejavnosti SZI, ki jih navaja Evropsko računsko sodišče, prišel do koristnih zaključkov, ki jih bo uporabil za izboljšanje ustreznosti teh dejavnosti ter povezave med dopolnilnimi dejavnostmi SZI in njihovimi dejavnostmi z dodano vrednostjo, ki jih financira Inštitut.

12.

Inštitut se strinja, da so pri preverjanju smotrnosti poslovanja SZI izboljšave še mogoče, vendar se je v primerjavi s preteklimi leti predhodna tehnična ocena izvajanja dejavnosti SZI že bistveno izboljšala. Poročila SZI za leto 2013 so bila pripravljena v skladu z izboljšanimi Smernicami za pripravo poročil, ki jih je izdal Inštitut. Inštitut je na podlagi strukturirane analize velike količine prejetih informacij, ki je dopolnila delo zunanjih strokovnjakov, lahko dobil zadovoljivo zagotovilo o zanesljivosti ponudbe izdelkov SZI, vključenih v poslovne načrte. Ker je Inštitut zagotovil boljše smernice SZI, njihovi poslovni načrti od leta 2014 vsebujejo veliko več podrobnosti o vsaki njihovi načrtovani dejavnosti z dodano vrednostjo. Poleg tega se pri oceni smotrnosti poslovanja SZI na podlagi poročil zdaj uporablja zanesljivejša metodologija.

Kljub pripombi Evropskega računskega sodišča o primerih, ko so bili cilji iz poslovnih načrtov doseženi samo delno, je treba opozoriti, da Inštitut ne sprejema stroškov v zvezi z neizvedenimi deli dejavnosti z dodano vrednostjo SZI. V skladu z letnim postopkom Inštituta za konkurenčno dodeljevanje sredstev bo poleg tega v primeru, da SZI s svojimi dejavnostmi ne doseže ciljev, zastavljenih v poslovnem načrtu, to negativno vplivalo na najvišjo dotacijo, ki ji bo dodeljena za leto N+2.

13.

Zaradi potekajočih pogajanj v zvezi z večletnim finančnim okvirom 2014–2020 in programom Obzorje 2020 je bilo veliko negotovosti glede letnega proračuna Inštituta za leto 2014. Upravni odbor Inštituta je zato izbral preudaren pristop in septembra leta 2013 odločil, da bo v okviru sporazumov o dodelitvi nepovratnih sredstev za leto 2014, prva tranša znašala zgolj 180 milijonov EUR. Po potrditvi letnega proračuna za leto 2014 je Inštitut marca istega leta trem SZI dodelil drugo tranšo dodatnih nepovratnih sredstev v skupnem znesku 38,5 milijona EUR. Kljub temu ni bilo mogoče uporabiti celotnega zneska preostalih odobritev za prevzem obveznosti, saj so ZSI zahtevale manjši delež nepovratnih sredstev Inštituta, kot bi ga lahko prejele glede na njegova preostala razpoložljiva proračunska sredstva. Poleg tega bi dodelitev višjih zneskov ogrozila celovito izvajanje poslovnih načrtov, saj je bila druga tranša dodeljena šele tri mesece po začetku koledarskega leta.

14.

Čeprav se Inštitut strinja, da so bila njegova nepovratna sredstva glavni vir financiranja dejavnosti z dodano vrednostjo SZI v letu 2013, je treba opozoriti, da so ukrepi, ki so jih SZI sprejele glede razvoja strategij za finančno vzdržnost, popolnoma v skladu z ustreznimi pravnimi obveznostmi. V skladu z Uredbo o ustanovitvi Evropskega Inštituta za inovacije in tehnologijo SZI „običajno deluje od 7 do 15 let“. Poleg tega strateški inovacijski program določa, da „čeprav SZI v prvih letih delovanja ne bodo povsem finančno neodvisne od EIT, se bodo spodbujale, da srednjeročno postanejo trajnostne, tj. da postopoma zmanjšajo svojo odvisnost od financiranja EIT zaradi svoje nadaljnje utrditve in širitve.

V skladu z uredbo o ustanovitvi Inštituta SZI nadalje izboljšujejo svoje strategije za finančno vzdržnost. Povzetek teh strategij je vključen v poslovnih načrtih za leto 2014 in 2015. Upravni odbor Inštituta je poleg tega 5. marca 2015 sprejel Načela za finančno vzdržnost SZI. Dokument določa jasno usmeritev, saj vsebuje opredelitve, načela financiranja in spodbude za doseg finančne vzdržnosti SZI. Inštitut bo nadalje SZI zagotovil posebne smernice za ustrezno izvajanje Načel za finančno vzdržnost SZI, vključno s posebno predlogo za poročanje o napredku pri njenem doseganju.

15.

Da bi omejil zamenjave uslužbencev, je Inštitut opredelil možne izboljšave v upravljanju prostih delovnih mest, ki jih izvaja v skladu z akcijskim načrtom. Poleg tega je jeseni leta 2014 uvedel sistem ocenjevanja in ponovnih razvrstitev, da bi svojim uslužbencem ponudil boljše možnosti napredovanja. Revidiral in izboljšal je tudi svojo politiko usposabljanja ter uvedel razgovore pred odhodom uslužbencev, da bi ugotovil razlog zanj. Leta 2015 je Inštitut ustanovil delovno skupino za kadrovske zadeve. Okrepil je tudi srednje vodstvene kadre, saj je imenoval novega vodjo oddelka za upravljanje postopkov v zvezi z nepovratnimi sredstvi, ki bo službo nastopil 1. avgusta 2015. Z uvedbo blažilnih ukrepov, ki še potekajo, se je leta 2014 zamenjava uslužbencev zmanjšala na 12 % v primerjavi z zmanjšanjem na 20 %–25 %, do katerega je prišlo med letoma 2012–2013.

16.

Prosta delovna mesta za vodstveno osebje se postopoma zapolnjujejo. Mesto operativnega direktorja je na primer zasedeno od avgusta 2014, vodja oddelka za upravljanje partnerstev pa bo službo nastopil 1. avgusta 2015. Delovno mesto vodje oddelka za politiko in komunikacije bo predvidoma zasedeno do konca leta 2015. Inštitut bo postopke zaposlovanja za vodstveno osebje do konca izvedel na popolnoma pravilen in pregleden način ter ukinil začasna delovna mesta, ki so bila potrebna za zagotovitev njegovega neprekinjenega delovanja.

17.

Čeprav Inštitut sprejema pripombo Evropskega računskega sodišča o visokem deležu nezasedenih delovnih mest, je treba opozoriti, da je od junija 2015 praznih samo 7 od 60 odobrenih delovnih mest v Inštitutu. Delež prostih delovnih mest se je torej v prvi polovici leta 2015 zmanjšal z 20 % na 12 %. Preostala prosta delovna mesta bodo predvidoma zasedena v letu 2015.


Top