EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Človekove pravice in demokracija - nov akcijski načrt EU

Današnji konflikti in vsesplošni poskusi kršitev človekovih pravic zahtevajo čvrst in odločen odziv Evropske unije (EU).

AKT

Skupno poročilo Evropskemu parlamentu in Svetu - Akcijski načrt za človekove pravice in demokracijo za obdobje 2015-2019 „Ohranjanje človekovih pravic v središču programov EU“ (JOIN(2015) 16 final z dne 28. aprila 2015)

POVZETEK

Današnji konflikti in vsesplošni poskusi kršitev človekovih pravic zahtevajo čvrst in odločen odziv Evropske unije (EU).

Cilj novega akcijskega načrta EU za človekove pravice in demokracijo je okrepiti izvajanje politike EU o človekovih pravicah po vsem svetu. Osredotoča se na vlogo akterjev civilne družbe pri zaščiti človekovih pravic in zagotavljanju podpore zagovornikom človekovih pravic.

KAJ JE NAMEN TEGA SKUPNEGA SPOROČILA?

Namen skupnega sporočila Evropske komisije in visoke predstavnice Evropske unije za zunanje zadeve in varnostno politiko je predlagati akcijski načrt za človekove pravice in demokracijo za obdobje 2015-2019.

Svet EU je sprejel akcijski načrt 20. julija 2015 skupaj s svojimi sklepi o akcijskem načrtu o človekovih pravicah in demokraciji 2015-2019. Izvajale ga bodo institucije EU skupaj z državami EU in v tesnem sodelovanju z organizacijami civilne družbe.

KLJUČNE TOČKE

Akcijski načrt za obdobje 2015-2019 namenja poseben poudarek odgovornosti lokalnih institucij in mehanizmov, vključno z nacionalnimi institucijami za človekove pravice ter civilno družbo, ter sodelovanju z njimi.

Načela

Namen akcijskega načrta je

  • okrepitev vloge akterjev (iz vlade, parlamentov, regionalnih organizacij) v državah zunaj EU, okrepitev vloge sodstva ter podpora civilne družbe, vključno s socialnimi partnerji,
  • boj proti diskriminaciji in spodbujanje spoštovanja svobode izražanja in enakosti med spoloma ter okrepitev vloge ženske,
  • zagotovitev bolj prepoznavne vloge ukrepa EU na področju človekovih pravic.

Strateška področja

Akcijski načrt ima pet glavnih strateških področij, na katerih je treba ukrepati:

  • 1.

    spodbujanje vloge lokalnih akterjev z ukrepi za sodelovanje z zunanjimi vladnimi in nevladnimi zainteresiranimi stranmi;

  • 2.

    obravnavanje ključnih izzivov na področju človekovih pravic ob upoštevanju ravnovesja med zagovarjanjem državljanskih in političnih pravic* na eni strani ter ekonomskih, socialnih in kulturnih pravic na drugi;

  • 3.

    zagotavljanje celovitega pristopa h konfliktom in krizam z vidika človekovih pravic s podporo razvoju nacionalnih, regionalnih in mednarodnih orodij za preprečevanje, obravnavanje in boj proti zlorabam človekovih pravic;

  • 4.

    spodbujanje večje skladnosti in doslednosti politike, da bi se človekove pravice upoštevale v politikah EU, kot so trgovina in naložbe, migracije in azil, razvojne politike in ukrepi za boj proti terorizmu;

  • 5.

    krepitev kulture uspešnosti in rezultatov na področju človekovih pravic in demokracije z razvojem bolj v rezultate usmerjenih in strateških pristopov.

Svetovni načrt

Ukrepi, ki se izvajajo na podlagi akcijskega načrta EU, se bodo uporabljali v vseh regijah sveta ob upoštevanju lokalnih potreb.

V zvezi z načrtom se opravi vmesni pregled leta 2017, da se ocenijo glavni doseženi rezultati in upoštevajo novi izzivi.

OZADJE

EU je leta 2012 sprejela Strateški okvir za človekove pravice in demokracijo, ki vključuje akcijski načrt za obdobje 2012-2014. Ta si je prizadeval za vključevanje vprašanj s področja človekovih pravic v najrazličnejše politike EU.

Po tem triletnem strateškem načrtu, ki je vseboval 97 ukrepov, se je pokazalo, da so za nekatera področja potreba dodatna prizadevanja. Ta bo obravnaval akcijski načrt za obdobje 2015-2019.

Za več informacij glejte:

KLJUČNE BESEDE

  • * Državljanske in politične pravice: pravice, ki ščitijo svobodo posameznikov in zagotavljajo ljudem možnost, da sodelujejo v civilnem in političnem življenju brez diskriminacije ali represije.
  • * Ekonomske, socialne in kulturne pravice: pravice do hrane, stanovanja, izobrazbe, zdravja in socialne varnosti, pravica do udeležbe v kulturnem življenju, pravica do vode in sanitarne oskrbe in pravica do dela.

POVEZANI AKTI

Sklepi Sveta z dne 25. junija 2012 o človekovih pravicah in demokraciji, strateškem okviru EU o človekovih pravicah in demokraciji ter akcijskem načrtu EU za človekove pravice in demokracijo

Sklepi Sveta z dne 20. julija 2015 o akcijskem načrtu za človekove pravice in demokracijo za obdobje 2015-2019

Zadnja posodobitev 16.08.2015

Top