EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Razvojna politika EU: agenda za spremembe

POVZETEK:

Sporočilo Evropske komisije (COM(2011) 637 final) – Povečanje učinka razvojne politike EU: agenda za spremembe

POVZETEK

KAJ JE NAMEN TEGA SPOROČILA?

Ta dokument politike Evropske komisije predstavlja zamisli, kako bi lahko EU pomagala državam v razvoju izkoreniniti revščino, kar je glavni cilj razvojne politike EU.

KLJUČNE TOČKE

Ob nenehni rasti svetovnega prebivalstva je treba storiti več, da bomo kos globalnim izzivom, kot so preprečevanje konfliktov, varnost, varstvo okolja in podnebne spremembe, ter da bomo lahko zagotavljali globalne javne koristi, kot so varnost preskrbe s hrano, dostop do vode in komunalne infrastrukture, varnost preskrbe z energijo in migracije.

Eden od dveh pomembnih ciljev je podpreti spremembe, potrebne v partnerskih državah (državah v razvoju, ki imajo sporazum z EU), za pospešitev napredka pri zmanjševanju revščine in razvojnih ciljev tisočletja Združenih narodov (ki jih bodo leta 2016 nadomestili trajnostni razvojni cilji).

Komisija želi, da bi agenda za spremembe povzročila številne izboljšave, vključno z večjim obsegom in deležem pomoči EU državam, ki pomoč najbolj potrebujejo in v katerih ima EU lahko dejanski učinek (vključno z nestabilnimi državami).

Drugi cilj je pomoč pri ustvarjanju rasti v državah v razvoju, da bi imele sredstva za dvig iz revščine. Pomoč bo zato usmerjena na posebna področja:

  • socialna zaščita, zdravstvo, izobraževanje in delovna mesta;
  • poslovno okolje, regionalno povezovanje in svetovni trgi;
  • trajnostno kmetijstvo in energija.

Ena od ključnih zamisli je, da bi imela EU diferenciran pristop k dodeljevanju pomoči in oblikovanju partnerstev in bi zagotavljala sredstva tam, kjer so najbolj potrebna za boj proti revščini. V praksi to pomeni dodeljevanje finančnih sredstev za razvojno sodelovanje glede na:

  • potrebe države,
  • zmogljivosti, da ustvarja druge vire financiranja (npr. da pobira davke), in
  • njeno uspešnost na področjih, kot sta izobraževanje in zdravje.

Komisija predlaga tudi, da države EU in Komisija skupaj pripravijo strategije in programe ter si bolje medsebojno razdelijo nalogo zagotavljanja, da bo pomoč EU učinkovitejša.

Naslednja zamisel je raziskati inovativne načine financiranja razvoja, kot je kombiniranje (nepovratnih sredstev in posojil).

AKT

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij: Povečanje učinka razvojne politike EU: agenda za spremembe (COM(2011) 637 final z dne 13. oktobra 2011)

Zadnja posodobitev 27.01.2016

Top