EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011DC0563

SPOROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU IN SVETU PRVO POROČILO O STANJU IZOBRAŽEVANJA IN USPOSABLJANJA NA PODROČJU JEDRSKE ENERGIJE V EVROPSKI UNIJI

/* COM/2011/0563 konč. */

52011DC0563

SPOROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU IN SVETU PRVO POROČILO O STANJU IZOBRAŽEVANJA IN USPOSABLJANJA NA PODROČJU JEDRSKE ENERGIJE V EVROPSKI UNIJI /* COM/2011/0563 konč. */


UVOD

Izobraževanje in usposabljanje sta bistvena za zagotavljanje blagostanja v Evropski uniji. Zato je Program za nova znanja in spretnosti ter nova delovna mesta eden od sedmih vodilnih pobud, ki jih je Evropska komisija predlagala v strategiji Evropa 2020. Njegov namen je bolje uskladiti ponudbo delovne sile in povpraševanje po njej, tudi z mobilnostjo delovne sile. To je zlasti pomembno na področju jedrske energije v EU.

Trenutno na nacionalni in mednarodni ravni poteka poglobljena razprava o vlogi jedrske energije, končna odločitev pa je v rokah držav članic, ki se lahko odločijo nadaljevati z načrtovanim obratovanjem jedrskih elektrarn, za njihovo dolgoročno obratovanje, razširitev zmogljivosti, nove gradnje ali postopno opuščanje jedrskih elektrarn. Zaradi nedavnih dogodkov v Fukušimi (potres in cunami 11. marca 2011 na Japonskem) je treba izboljšati različne politike obveščanja in usposabljanja glede jedrskih zadev ter jih usklajevati na globalni ravni.

Ne glede na izbrano možnost je razpoložljivost dobro usposobljenega in izkušenega osebja ključna za odgovorno uporabo jedrske energije. To velja za vsa področja: projektiranje, izgradnja, obratovanje, razgradnja, gorivni ciklus in ravnanje z odpadki ter zaščita pred sevanjem.

V poglavju 1 Pogodbe Euratom je izrecno navedeno, da je Komisija obvezana izvajati ukrepe usposabljanja[1]. V skladu s členom 33 Pogodbe Euratom vsaka država članica „ukrene vse potrebno v zvezi s poučevanjem, izobraževanjem in poklicnim usposabljanjem“.

Povpraševanje po kvalificirani delovni sili je vse večje, saj se bo zaradi visoke povprečne starosti obstoječih strokovnjakov stopnja upokojevanja v prihodnjih letih znatno povečala.

Svet Evropske unije je v svojih sklepih o potrebi po znanju in spretnostih na jedrskem področju 15406/08 z dne 13. novembra 2008 opozoril, da Evropski uniji grozi realna možnost izgube jedrskih kompetenc, če ne bodo sprejeti nobeni ukrepi, in poudaril, da so za ohranitev znanja in spretnosti na jedrskem področju potrebna splošna prizadevanja javnosti in zasebnikov ter zlasti jedrske industrije.

Svet zato države članice in Komisijo spodbuja k „pregledu strokovnih kvalifikacij ter znanja in spretnosti“ na jedrskem področju za Evropsko unijo ter Evropsko komisijo in države članice poziva k redni predložitvi informacij o obstoječih programih, v okviru katerih se v Evropi podeljujejo nazivi.

Svet Komisijo tudi poziva, naj mu redno poroča o naknadnih ukrepih, povezanih z navedenimi sklepi Sveta.

Da je zagotavljanje zadostnega števila kvalificiranega osebja v jedrskem sektorju pravi izziv, je široko priznano med različnimi zainteresiranimi stranmi, zlasti v jedrski industriji, v nacionalnih regulativnih organih in organizacijah za tehnično podporo. Ta problematika je vse pogosteje načeta tudi v okviru številnih nacionalnih in mednarodnih forumov. Upravni odbor za jedrsko energijo OECD/NEA je leta 2007 izdal izjavo o vlogi vlade pri zagotavljanju kvalificirane delovne sile na jedrskem področju[2] in od vlad zahteval, naj spremljajo položaj ter zagotovijo nacionalno in mednarodno sodelovanje, da bi okrepili jedrsko izobraževanje in raziskave ter pri študentih in mladih vzbudili zanimanje za poklic jedrskega strokovnjaka, ki bo v prihodnosti iskan.

Tudi Mednarodna agencija za atomsko energijo (IAEA) meni, da je uvedba trajnostnih programov izobraževanja in usposabljanja osnovni pogoj za varnost. To mnenje podpira več resolucij splošne konference že iz leta 1992, v katerih je bila agencija naprošena, da med drugim okrepi podiplomske izobraževalne in specializirane tečaje usposabljanja v ustreznih uradnih jezikih agencije ter pripravi učne načrte in gradivo za usposabljanje za posebne ciljne skupine.

Cilj tega prvega poročila o stanju je, kolikor je to mogoče, predložiti izčrpno sliko stanja, opredeliti trenutne izzive ter predstaviti spekter potekajočih in načrtovanih pobud na ravni EU, nacionalni ali mednarodni ravni, ki bi lahko ponudile rešitve za opredeljene izzive na kar najbolj učinkovit in sistematičen način. Poročilo zato ustreza strategiji Evropa 2020 kot tudi sklepom Sveta 15406/08.

SEDANJE STANJE V EU NA PODROčJU DELOVNE SILE

Jedrska varnost je najpomembnejši pogoj za odgovorno uporabo jedrske energije. Zato je Komisija leta 2008 izvedla študijo z naslovom Jedrska varnost v kontekstu upadajočih izkušenj na jedrskem področju, ki je bila objavljena leta 2008. Študija ni obravnavala splošnega stanja jedrskega sektorja, temveč je bilo v njej analizirano stanje kritične skupine v EU, in sicer razpoložljivost osebja za jedrsko varnost pri upravljavcih jedrskih elektrarn in regulativnih organih . Medtem ko študija ne navaja nevarnosti hudega pomanjkanja v kateri koli državi članici, so bili v njej omenjeni pomisleki za obdobje do leta 2020. V študiji je bilo navedeno, da so zato države članice, organizacije in EU začele izvajati pobude za izboljšanje stanja.

V študiji so bila ponujena številna priporočila, vključno z boljšim sodelovanjem med ključnimi akterji in univerzami kot tudi upravljavci in regulativnimi organi, da bi vzajemno optimizirali programe usposabljanja, boljšim poročanjem o stanju na področju osebja v okviru Konvencije o jedrski varnosti, okrepljeno izmenjavo informacij o izkušnjah v zvezi z obratovanjem na mednarodni in bilateralni ravni, ustanovitvijo podiplomske jedrske akademije, v kateri bi se diplomirani inženirji lahko izobraževali o načelih jedrske varnosti, ki bi veljala za vso Evropo, in nazadnje z rednim pregledom stanja na področju osebja v EU.

Študija je bila izvedena s poudarkom na jedrski varnosti, v priporočilih in poznejših razpravah pa sta bili opredeljeni dve osnovni potrebi:

- redna in izčrpna analiza ponudbe in povpraševanja na ravni EU; na strani povpraševanja je treba opredeliti kvalitativne in kvantitativne potrebe po novem osebju kot tudi preteklo ali pričakovano pomanjkanje pri različnih zadevnih skupinah zainteresiranih strani; na strani ponudbe je treba analizirati zmogljivosti za izobraževanje novih strokovnjakov kot tudi vrsto potrebnih kvalifikacij;

- stalno spremljanje opredeljenih izzivov in način njihovega reševanja z že obstoječimi ali načrtovanimi pobudami za hitro ukrepanje pri pokrivanju vrzeli in zagotavljanje boljšega usklajevanja pobud, da bi čim bolj povečali njihovo učinkovitost.

Čeprav je bilo sprejetih že več ukrepov, kot je opisano v poglavju 3, je številne izzive mogoče še vedno reševati na ravni EU ali mednarodni ravni.

- V številnih državah članicah primanjkuje univerzitetnih študentov in diplomantov s poglobljenim znanjem na področju jedrskih ved , kar je lahko posledica mišljenja, da na nacionalni ravni kariera na tem področju ni ravno obetavna.

- Vse težavneje je diplomante tehničnih in drugih smeri pritegniti k delovnim mestom v jedrskem sektorju .

- Zaradi globalizacije jedrske industrije je vse pomembneje zagotoviti mobilnost ter medkulturna znanja in spretnosti .

- Ohranjanje in nenehna krepitev strokovnega znanja in izkušenj zaposlenih v jedrskem sektorju je stalen izziv.

Reševanje teh izzivov je predvsem naloga držav članic ter njihovih panožnih in raziskovalnih organizacij, vendar lahko mednarodno sodelovanje in pobude na ravni EU pripomorejo k izboljšanju položaja. EU je idealna platforma za ustvarjanje sinergij, zbiranje in razširjanje strokovnega znanja in izkušenj, pomoč pri podiplomskem in strokovnem usposabljanju ter spodbujanje in podpiranje mobilnosti. Pobude na ravni EU so priporočene zlasti, kadar ukrepom na nacionalni ravni zagotavljajo dodano vrednost.

Na ravni EU obstajajo že številne pobude, ki so predstavljene v naslednjih poglavjih, pri čemer je poudarek na izzivih, ki jih želijo rešiti. Več podrobnosti je na voljo v delovnem dokumentu služb Komisije.

POBUDE NA RAVNI EU IN MEDNARODNI RAVNI

Krepitev univerzitetnega študija jedrskih ved

Pri izbiri študija študente zanimajo predvsem obetavne karierne možnosti. Zato je treba temu vidiku posvetiti pozornost, čeprav predvsem na nacionalni ravni. Ugotovljeno pa je bilo, da pobude na ravni EU olajšujejo in krepijo prizadevanja nacionalnih zainteresiranih strani. Na tej točki je treba poudariti novo upravljanje znanja ter izobraževanja in usposabljanja v okviru politike EU s poudarkom na prostem pretoku znanja.

Danes si za prost pretok jedrskega znanja na podlagi visokošolskega izobraževanja in usposabljanja na ravni EU prizadeva predvsem Evropsko omrežje za jedrsko izobraževanje ( European Nuclear Education Network – ENEN ), ki je bilo ustanovljeno leta 2003 kot neprofitna mednarodna organizacija in danes obsega 60 univerz, študijskih središč in industrijskih organizacij iz 17 držav članic EU. Omrežje je sofinancirano s pristojbinami za registracijo članov in njihovim sodelovanjem v okvirnih programih Skupnosti.

ENEN si prizadeva doseči uskladitev učnih načrtov evropskega magistrskega študija jedrskih ved kot tudi spodbujati doktorski študij ter izmenjavo študentov in učiteljev v okviru omrežja. Skuša tudi povečati število študentov na podlagi spodbud, vzpostaviti okvir za vzajemno priznavanje ter spodbujati in krepiti stike med univerzami, raziskovalnimi organizacijami, regulativnimi organi, industrijo in drugimi organizacijami, ki so dejavne na področju jedrskih ved in ionizirajočega sevanja.

ENEN se tudi zaveda potrebe po podiplomskem in nenehnem strokovnem usposabljanju (vseživljenjskem učenju) in je v skladu s tem razširilo svoj krog dejavnosti, kot je predstavljeno v poglavju 3.4.

Spodbude za univerzitetne diplomante in diplomante, ki delajo v drugih sektorjih, za zaposlitev v jedrskem sektorju

Ustvarjanje spodbud za univerzitetne diplomante in diplomante, ki že delajo v drugih sektorjih, da bi se odločili za kariero v jedrskem sektorju, je predvsem naloga zasebnih organizacij in družb. Kljub temu lahko sodelovanje na ravni EU okrepi tovrstna prizadevanja.

Zato je šest vodilnih evropskih jedrskih družb (AREVA, Axpo, EnBW, E.ON Kernkraft, URENCO in Vattenfall) januarja 2010 ustanovilo E vropsko akademijo za vodstvene poklice na področju jedrske energije ( European Nuclear Energy Leadership Academy – ENELA ), katere namen je usposabljanje prihodnjega vodstvenega kadra v jedrski industriji. Evropska komisija je podprla odprtje akademije s sedežem v Münchnu, ideja zanjo pa je nastala v Evropskem forumu za jedrsko energijo ( European Nuclear Energy Forum – ENEF)[3]. ENELA mladim diplomantom pa tudi direktorjem, ki imajo že nekaj let izkušenj in potencial za opravljanje najvišjih funkcij, omogoča pridobitev strokovnega znanja in veščin, ki jih potrebujejo, da bi lahko postali prihodnji vodstveni kadri, zagotavlja pa tudi nadaljnji razvoj evropskih trajnostnih rešitev na področju jedrske energije. Zato mladim, ki zapuščajo univerzo ali že delajo v drugih sektorjih, ponuja zelo atraktivno perspektivo. Evropska komisija zagotavlja pomoč v obliki na primer govornikov in nasvetov, vendar ne finančne pomoči.

Podiplomsko in strokovno usposabljanje, krepitev strokovnega znanja in izkušenj, mobilnost

Institucije EU so že dolgo zelo dejavne pri zbiranju in razširjanju strokovnega znanja in izkušenj, pomoči pri podiplomskem in strokovnem usposabljanju ter spodbujanju in podpiranju mobilnosti, a tudi industrija, organizacije za tehnično podporo in mednarodne organizacije se vse bolj zavedajo potrebe po sodelovanju na ravni EU in prednosti takega sodelovanja.

Pobude EU

Eden od novih izzivov za ustvarjanje znanja in pridobivanje kompetenc v EU je integracija pogojev za mobilnost brez meja in vseživljenjsko učenje z namenom oblikovati po potrebi na primer evropski potni list znanja in spretnosti .

V ta namen je primerno tako kot v drugih industrijskih sektorjih EU, na primer v aeronavtiki in avtomobilski industriji, uporabiti evropski sistem prenašanja kreditnih točk v poklicnem izobraževanju in usposabljanju ( ECVET ) (glej Priporočilo Evropskega parlamenta in Sveta z dne 18. junija 2009[4]), katerega cilj je spodbujati vzajemno zaupanje, preglednost ter priznavanje kompetenc in kvalifikacij v poklicnem izobraževanju in usposabljanju v 27 državah članicah EU.

Programi usposabljanja Euratom so običajno namenjeni raziskovalcem in zaposlenim v industriji z visokošolsko izobrazbo in se trenutno prilagajajo nedavnemu razvoju dogodkov v jedrski industriji in zakonodaji, na primer internacionalizaciji, deregulaciji in privatizaciji, trendu proti zunanjemu izvajanju dejavnosti ter novim pristopom k upravljanju naprednih tehnologij in delovne sile.

Evropsko omrežje za jedrsko izobraževanje ( ENEN ) s finančno pomočjo v okviru sedmega okvirnega programa za raziskave in usposabljanje (2007–2013) organizira številne evropske sheme za usposabljanje na področju fisije ( European Fission Training Schemes – EFTS), ki omogočajo pridobivanje posebnih kompetenc na izbranih področjih na podlagi orodja, ki ga zagotavlja ECVET. Projekti in programi usposabljanja zagotavljajo na primer osnovno jedrsko znanje kot tudi specializirane sheme usposabljanja o izzivih jedrskega projektiranja ter gradnje sedanjih in prihodnjih jedrskih elektrarn. Obravnavajo tudi kulturo jedrske varnosti kot ključni vidik odgovorne uporabe jedrske energije.

Nadaljnji cilj je oblikovanje evropskih standardov radiološke zaščite v sodelovanju s pristojnimi organi in vzpostavljanje evropske sheme za usposabljanje na področju zaščite pred sevanjem ( European radiation protection training scheme – ERPTS), ki bi bila priznana po vsej EU.

Odgovorna uporaba jedrske energije zajema obratovanje jedrskih elektrarn in tudi ravnanje z nastalimi radioaktivnimi odpadki, vključno z njihovim odlaganjem v geološka odlagališča. Zato je cilj namenskih evropskih shem za usposabljanje na področju fisije pridobivanje kompetenc, ki jih potrebujejo organizacije za ravnanje z radioaktivnimi odpadki.

Skupno raziskovalno središče Komisije ( Joint Research Centre – JRC) ima številne jedrske obrate za namene raziskav, izobraževanja in usposabljanja. Izobraževanje in usposabljanje je dolga leta osrednji del dela JRC v obliki programov pripravništva in shem štipendiranja na podiplomski in doktorski ravni. Poleg tega je usposabljanje študentov in strokovnjakov potekalo z rednimi tečaji usposabljanja ter namenskimi šolami in delavnicami na področju jedrske varnosti in zaščite. JRC v okviru Evropskega združenja za raziskovanje in razvoj varnostnih ukrepov ( European Safeguards Research and Development Association – ESARDA) organizira akademsko priznane tečaje o jedrskih varnostnih ukrepih in neširjenju jedrskega orožja. Središče za usposabljanje za varnostne ukrepe in jedrsko zaščito je dejavno od leta 2009 v sodelovanju z drugimi pobudami Komisije za globalno varnost. JRC v okviru Evropske šole za jedrsko varnost in zaščito razvija integriran koncept specializacij na področjih jedrske tehnologije, povezanih z varnostnimi ukrepi in jedrsko zaščito, jedrskimi materiali, jedrskimi podatki in znanostjo o aktinidih v podporo evropskim podiplomskim programom. Šola študentom ponuja edinstveno priložnost za pridobitev izkušenj iz prve roke v specializiranih jedrskih laboratorijih JRC in sodelovanje v vrhunskih raziskavah.

V okviru programa Euratom JRC o jedrski varnosti in zaščiti, ki se izvaja na Institutu za energijo v Pettnu, je poseben projekt CAPTURE posvečen upravljanju jedrskega znanja na področju jedrske varnosti. Projekt temelji na treh stebrih: gibanju trendov delovne sile v sektorju jedrske energije (EHRO-N, glej poglavje 3.4), prispevanju k izobraževanju in usposabljanju na področju jedrske energije (prek ENEN, glej poglavje 3.1) in ohranjanju znanja, ki prispeva k ohranjanju, konsolidaciji in prenosu znanja EU o jedrski tehnologiji v podporo projektom GD RTD v okviru sedmega okvirnega programa Euratom in osrednjim dejavnostim IAEA o upravljanju znanja.

Poleg tega sodelovanje s tretjimi državami v okviru instrumenta za sodelovanje na področju jedrske varnosti EU ( Instrument for Nuclear Safety Cooperation – INSC )[5] zajema tudi dejavnosti za povečanje tehničnega znanja in zmožnosti organov za jedrsko varnost v tretjih državah. Ta vidik je v okviru INSC obravnavan tako z dvostranskim sodelovanjem kot tudi posebnimi globalnimi projekti, na primer usposabljanjem in mentorstvom za strokovnjake jedrskih regulativnih organov in njihovih organizacij za tehnično podporo za razvoj ali krepitev regulativnih in tehničnih zmožnosti (projekt MC.03/10).

Izobraževanje in usposabljanje je tudi del tehnološke platforme za trajnostno jedrsko energijo ( Sustainable Nuclear Energy Technology Platform – SNE-TP ), ki jo sestavljajo vse zainteresirane strani s področja jedrske fisije in zaščite pred sevanjem (več kot 75 organizacij). Namen platforme je med drugim biti gonilna sila programov za izobraževanje, usposabljanje in upravljanje znanja (skupina ETKM). Platforma je skupaj z Evropskim atomskim forumom (FORATOM) decembra 2010 pripravila poročilo z naslovom Jedrsko izobraževanje in usposabljanje: ključni elementi trajnostne evropske strategije.

Druge pobude na ravni EU

Štiri evropske organizacije za tehnično podporo v Franciji, Nemčiji, na Češkem in v Litvi so leta 2010 ustanovile Evropski institut za usposabljanje in mentorstvo na področju jedrske varnosti ( European Nuclear Safety Training and Tutoring Institute – ENSTTI ).

Institut je odprt za organizacije za tehnično podporo in organe za jedrsko varnost, ki želijo ponuditi svoje izkušnje in kompetence, ter pokriva ves spekter sposobnosti na področju jedrske varnosti. ENSTTI ponuja kratka praktično usmerjena usposabljanja in mentorstva za univerzitetne diplomante in ljudi s poklicnimi izkušnjami v jedrskem sektorju, ki so prilagojena profilu vsakega posameznika.

Na strani industrije je FORATOM novembra 2010 ustanovil Projektno skupino za izobraževanje, usposabljanje in upravljanje znanja ( Education, Training and Knowledge Management Task Force – ETKM TF), ki naj bi zagotavljala platformo za izmenjavo idej in informacij med jedrsko industrijo ter institucijami EU in različnimi pobudami na področju ETKM v EU.

Spodbujala bo ukrepe jedrske industrije in delovala kot referenčna točka za vprašanja, naslovljena na industrijo glede vidikov ETKM.

Mednarodne pobude

Evropsko omrežje za jedrsko izobraževanje (ENEN) je partner Svetovne jedrske univerze ( World Nuclear University – WNU ), ki je globalno javno-zasebno partnerstvo, posvečeno krepitvi mednarodnega izobraževanja in vodilne vloge pri miroljubnih uporabah jedrske znanosti in tehnologije. Osrednji elementi partnerstva WNU so globalne organizacije jedrske industrije, medvladne jedrske agencije in vodilne institucije jedrskega izobraževanja v nekaterih tretjih državah.

IAEA izvaja številne projekte v zvezi z upravljanjem znanja o jedrski energiji, ponuja informacije v publikacijah o jedrski energiji ter upravlja več kot 20 podatkovnih zbirk o različnih jedrskih zadevah in internetni direktorij jedrskih virov. Dejavna je tudi pri organizaciji pogostih sestankov, konferenc in delavnic na področju jedrskega izobraževanja in upravljanja znanja. Pomembna dejavnost IAEA je Mednarodni jedrski informacijski sistem ( International Nuclear Information System – INIS).

OECD/NEA je konec leta 2009 ustanovil ad hoc strokovno skupino o izobraževanju in upravljanju znanja, v kateri sodeluje 23 strokovnjakov, ki predstavljajo 15 držav, Evropsko komisijo in IAEA. Glavna naloga je ustvariti posnetek trenutnega stanja na področju jedrskega izobraževanja, obratov in usposabljanja ter predložiti načrt za zagotavljanje jedrskih kompetenc. Objava rezultatov je predvidena konec leta 2011 v poročilu z naslovom Jedrsko izobraževanje in usposabljanje: zagotavljanje kompetentne delovne sile.

IAEA podpira tudi Mednarodno šolo jedrskega prava ( International School of Nuclear Law – ISNL ), ki sta jo leta 2001 ustanovila OECD/NEA in Univerza v Montpellieru. Cilj šole je zagotoviti visokokakovostne intenzivne programe mednarodnega jedrskega prava, ki so namenjeni predvsem študentom jedrskega prava na doktorski ali magistrski ravni in mladim, ki so zaposleni v jedrskem sektorju. Udeleženci programa ISNL lahko pridobijo univerzitetno diplomo mednarodnega jedrskega prava ( Diplôme d'université – D. U.). Diploma je priznana v okviru evropskega sistema prenašanja in zbiranja kreditnih točk ( European Credit Transfer & Accumulation System – ECTS).

Nacionalne pobude

V številnih državah članicah EU so bila ustanovljena številna nacionalna izobraževalna omrežja, ki sodelujejo v okviru ENEN. Precej večjih nacionalnih pobud je pripomoglo k povečanju števila študentov in izboljšanju kvalifikacij.

V številnih državah članicah EU potekajo ali se začenjajo programi na področju nacionalnih jedrskih izobraževalnih omrežij, vključno z naslednjimi:

BELGIJA | BNEN | http://www.sckcen.be/BNEN/ |

ČEŠKA | CNEN | http://www.cenen.cz/kontakt.html |

DANSKA | NKS | http://www.nks.org/en/welcome.htm |

FINSKA | FINNEN | http://www.tkk.fi/en/ |

FRANCIJA | INSTN | http://www-instn.cea.fr/Page-Home.html |

NEMČIJA | Kompetenzverbund Kerntechnik | http://nuklear-server.ka.fzk.de/Kompetenzverbund/start.htm |

ITALIJA | CIRTEN | http://www.cirten.it/ |

NIZOZEMSKA | KINT | http://www.kint.nl/ |

ROMUNIJA | RONEN | http://www.ronen.ro/ |

ŠVEDSKA | NKS | http://www.nks.org/en/welcome.htm |

ZDRUŽENO KRALJESTVO. | NTEC | http://www.ntec.ac.uk/ |

V preteklosti so bile pobude pogosto osredotočene predvsem na univerzitetno raven, novi trendi pa vodijo v razširitev ali ponovno usmeritev obstoječih pristopov in nove pobude, ki pokrivajo tudi podiplomske programe.

Stalno spremljanje stanja

Čeprav je splošna zaskrbljenost glede pravočasne razpoložljivosti ustrezno kvalificiranega in izkušenega osebja očitna v mnogih državah članicah in kljub temu da se številne dejavnosti že izvajajo ali pa naj bi se začele izvajati v bližnji prihodnosti, trenutno ni mogoče dobiti izčrpnega pregleda stanja v EU, na katerem bi temeljilo ustrezno sprejemanje odločitev o kritju potreb po izobraževanju in usposabljanju.

ENEF se je tega izziva zavedal in je predlagal pobudo na ravni EU.

Tako je bil leta 2009 ustanovljen Evropski observatorij za človeške vire v sektorju jedrske energije ( European Human Resource Observatory in the Nuclear Energy Sector – EHRO-N ), da bi zagotavljal redne kvalificirane podatke ter analize kratko-, srednje- in dolgoročnih potreb in trendov pri ponudbi človeških virov in povpraševanju po njih za različne zainteresirane strani v sektorju jedrske energije. Natančna analiza prednosti, vrzeli in pomanjkljivosti v evropski infrastrukturi jedrskega izobraževanja in usposabljanja omogoča pripravo priporočil za sanacijske ukrepe in optimizacij v podporo razvoju evropske sheme jedrskih kvalifikacij in vzajemnih priznavanj ter odločitvam politike, da bi zagotovili zadostne kapacitete EU. Vladne, akademske in zasebne organizacije držav članic, ki so dejavne na področju jedrskega izobraževanja in usposabljanja, bodo redno obveščene o koristnih izidih in podatkih, ki jih bo pregledala višja svetovalna skupina, sestavljena iz članov glavnih jedrskih zainteresiranih strani EU.

SKLEPNE UGOTOVITVE IN PRIPOROčILA

Lahko povzamemo, da je bil izziv zagotavljanja razpoložljivosti ustrezno kvalificiranega in izkušenega osebja za nadaljnjo odgovorno uporabo jedrske energije že priznan na nacionalni in mednarodni ravni ter ravni EU. Sprejete pobude so se že izkazale za obetavne in so zelo cenjene. Čeprav je očitno, da je treba izzive na ravni univerzitetnega in podiplomskega študija reševati predvsem na nacionalni ravni, je dodana vrednost pobud EU vse bolj priznana na vladni, regulativni in industrijski ravni. Izkoristiti je treba vse priložnosti in možnosti, ki so na voljo za povečanje učinkovitosti na podlagi sinergij in sodelovanja, da bi položaj izboljšali. V tem kontekstu mora pobuda JRC Evropska šola za jedrsko varnost in zaščito dopolnjevati in spodbujati nove sinergije ter izboljšati obstoječe podiplomske programe v sodelovanju z vodilnimi akademskimi univerzami v Evropi.

Institucije EU omogočajo veliko število ponudb, da bi zagotovile neprekinjenost ustvarjanja znanja in pridobivanja kompetenc na ravni EU. Evropsko omrežje za jedrsko izobraževanje (ENEN) in druge pobude EU si prizadevajo, da bi univerzitetni študij naredili bolj zanimiv, uskladili učne načrte evropskega magistrskega študija jedrskih ved in vzpostavili okvir za vzajemno priznavanje. Želijo tudi podpirati in krepiti vezi med univerzami, raziskovalnimi organizacijami, regulativnimi organi, industrijo in drugimi organizacijami, ki dopolnjujejo nacionalne dejavnosti. Poleg tega spodbujajo ukrepe vseživljenjskega učenja, pri čemer se opirajo na operativne izkušnje industrije in raziskujejo nove znanstvene discipline, kot je upravljanje jedrskega tveganja in varnosti.

V tem kontekstu in kot posledica dogodkov v Fukušimi bodo na podlagi okvirnega programa Euratom v bližnji prihodnosti predlagane dodatne pobude na področju usposabljanja, da bi dodatno okrepili kulturo jedrske varnosti po vsej Evropi s posebnim poudarkom na človeškem elementu v kriznih situacijah ter da bi javnosti pomagali razumeti tehnologije jedrske fisije in splošne vidike zaščite pred sevanjem.

Pobude, ki potekajo na različnih ravneh, ustrezajo in celo presegajo sklepe Sveta iz leta 2008 in so popolnoma skladne z vodilno pobudo EU Program za nova znanja in spretnosti ter nova delovna mesta. Zato se priporoča, da se ta obetavna pot nadaljuje v duhu tesnega sodelovanja vseh udeleženih zainteresiranih strani.

Kljub vsem dobro sprejetim pobudam pa ni na voljo izčrpne ocene o tem, ali pobude na nacionalni ali mednarodni ravni popolnoma ustrezajo potrebam tako v kakovostnem kot tudi kvantitativnem pomenu. Poleg tega posledice dogodkov v Fukušimi za trende pri ponudbi človeških virov in povpraševanju po njih v sektorju jedrske energije še niso ocenjene. EHRO-N zato pomeni pobudo, ki bo to vrzel zapolnila, zlasti ker lahko zagotovi stalno spremljanje in iskanje prihodnjih izzivov. EHRO-N bo osrednji vir informacij za vse zainteresirane strani v EU, ki se zanimajo za optimizacijo in zaokroževanje sprejetih pobud. Države članice so zato pozvane, da Komisijo v celoti podprejo pri razvijanju tega obetavnega orodja.

Komisija namerava pripraviti naknadno poročilo in dodatna priporočila, potem ko bo EHRO-N začel v celoti delovati (do konca leta 2011) ter si bo ustvaril bolj izčrpno sliko o potrebah in njihovem kritju na ravni EU. EHRO-N naj bi Komisiji predložil poročilo konec leta 2012. Komisija bo na podlagi tega poročila izdala drugo poročilo o stanju, ki ga bo predložila Svetu in Parlamentu.

[1] Konsolidirana različica, 2010/C 84/01, UL 30.3.2010.

[2] http://www.oecd-nea.org/press/2007/2007-05.html.

[3] http://ec.europa.eu/energy/nuclear/forum/forum_en.htm.

[4] http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:C:2009:155:0011:0018:EN:PDF.

[5] Vzpostavljen z Uredbo Sveta (Euratom) št. 300/2007 z dne 19. februarja 2007 o vzpostavitvi instrumenta za sodelovanje na področju jedrske varnosti.

Top