EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007DC0569

Delovni dokument Komisije - Predlog medinstitucionalni sporazum Partnerstvo za komuniciranje o Evropi {COM(2007) 568 konč.} {SEC(2007) 1265} {SEC(2007) 1267}

/* KOM/2007/0569 končno */

52007DC0569




[pic] | KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI |

Bruselj, 3.10.2007

COM(2007) 569 konč.

DELOVNI DOKUMENT KOMISIJE

Predlog MEDINSTITUCIONALNI SPORAZUM Partnerstvo za komuniciranje o Evropi

{COM(2007) 568 konč.}{SEC(2007) 1265}{SEC(2007) 1267}

DELOVNI DOKUMENT KOMISIJE

PredlogMEDINSTITUCIONALNI SPORAZUMPartnerstvo za komuniciranje o Evropi

Evropski parlament, Svet in Komisija Evropskih skupnosti (v nadaljevanju „tri institucije“) –

ob upoštevanju Pogodbe o Evropski uniji, Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti in Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti za atomsko energijo (v nadaljevanju „pogodbe“),

ob upoštevanju Sporočila Komisije „Partnerstvo za komuniciranje o Evropi“, sprejetega 3. oktobra 2007 COM(2007) 568.

ob upoštevanju naslednjega:

Člen 11 Listine Evropske unije o temeljnih človekovih pravicah določa, da ima vsakdo pravico do svobodnega izražanja in da ta pravica vključuje svobodo mnenja ter sprejemanja in širjenja informacij in idej brez vmešavanja javnih organov in ne glede na državne meje.

Državljani pričakujejo, da bodo prejeli objektivne in tehtne informacije o evropskih zadevah, ki jih bodo kot javno storitev zagotovile predvsem institucije EU in države članice.

Odločitve se morajo v skladu s členom 1 Pogodbe o Evropski uniji sprejemati čim bolj odprto in čim bliže državljanom.

Tri institucije pripisujejo najvišji pomen izboljšanju komuniciranja o zadevah EU, saj bi s tem evropskim državljanom pomagale uresničevati njihovo pravico do sodelovanja v demokratičnem življenju Unije.

Tri institucije pripisujejo najvišji pomen načelu lojalnega sodelovanja med Skupnostjo in državami članicami za dosego ciljev Unije.

Tri institucije menijo, da bi bil medinstitucionalni sporazum koristno orodje za lažje sodelovanje med institucijami in organi Skupnosti ter tudi z državami članicami.

Namen takšnega medinstitucionalnega sporazuma je doseči konvergenco stališč o glavnih prednostnih nalogah komuniciranja v Evropski uniji kot celoti, ugotoviti dodano vrednost pristopa EU h komuniciranju o posebnih temah, razviti sinergije med institucijami pri izvajanju dejavnosti v zvezi s temi prednostnimi nalogami ter spodbujati države članice k sodelovanju –

so se dogovorili:

I. SKUPNI CILJI

1. Informiranje in komuniciranje o evropskih zadevah bi morala slediti naslednjim ciljem:

- omogočiti vsakemu posamezniku dostop do pravilnih in raznovrstnih informacij o Evropski uniji,

- omogočiti vsakemu posamezniku, da uresničuje svojo pravico do izražanja svojih stališč in do aktivnega sodelovanja v javni debati o evropskih zadevah.

Vsi javni akterji v Evropski uniji so odgovorni za uresničevanje teh ciljev, pri čemer morajo upoštevati načela vključenosti in pluralizma, udeleženosti in usposobljenosti, odprtosti in transparentnosti.

2. Ob upoštevanju različnih odgovornosti posameznih institucij EU medinstitucionalni sporazum poudarja potrebo po boljšem usklajevanju načinov, kako institucije in organi EU komunicirajo o zadevah EU, in dodano vrednost takšnega usklajevanja. Zagotavlja torej okvir za usklajeno ukrepanje v ta namen.

3. Skupaj z institucijami in organi EU imajo države članice bistveno vlogo pri razširjanju informacij o zadevah EU na nacionalni, regionalni in lokalni ravni, da bi dosegle čim več državljanov.

II. PODPISNIKI

4. Evropski parlament, Svet in Evropska komisija se strinjajo, da bodo sodelovali pri uresničevanju zgornjih ciljev na podlagi medinstitucionalnega sporazuma. Pozivajo ostale institucije in organe EU, da podprejo njihova prizadevanja in dejavno prispevajo k usklajenemu pristopu h komuniciranju o zadevah EU.

5. Ob upoštevanju dejstva, da je sodelovanje v tem procesu popolnoma prostovoljno, tri institucije spodbujajo vse države članice k dejavnemu sodelovanju v tem skupnem prizadevanju za komunikacijo o zadevah EU.

III. MEDINSTITUCIONALNA SKUPINA ZA INFORMIRANJE

6. Tri institucije priznavajo vodilno vlogo medinstitucionalne skupine za informiranje pri usklajevanju komuniciranja o zadevah EU.

7. Tri institucije bodo v medinstitucionalni skupini za informiranje zastopali podpredsednika Evropskega parlamenta in Evropske komisije, odgovorna za komuniciranje, ter pristojni predstavnik Sveta, običajno predsedstvo.

8. Odbor regij in Evropski ekonomsko-socialni odbor v medinstitucionalni skupini za informiranje sodelujeta kot opazovalca.

9. Skupina opravlja naslednje naloge:

- določa širše smernice za usklajeno komuniciranje o zadevah EU,

- izbira letne prednostne naloge komuniciranja EU na podlagi predloga Komisije in v skladu z letnimi strategijami politik,

- sprejema letni skupni delovni načrt komunikacijskih dejavnosti na podlagi ukrepov, ki jih predlaga vsaka institucija,

- spremlja izvajanje letnega skupnega delovnega načrta in nadaljnje ukrepanje na podlagi tega načrta.

10. Skupini bo pomagala medinstitucionalna tehnična skupina, katere naloga bo priprava ter izvajanje odločitev in nadaljnje ukrepanje.

IV. NAČRTOVANJE

(i) Izbira prednostnih nalog komuniciranja EU

11. Komisija bo ob predložitvi svoje letne strategije politik določila svoje lastne prednostne naloge komuniciranja. Komisija bo na tej podlagi na ravni medinstitucionalne skupine za informiranje predlagala drugim institucijam in državam članicam omejeno število prednostnih nalog komuniciranja EU za prihodnje leto.

12. Poleg teh prednostnih nalog komuniciranja EU bo lahko vsaka institucija razvila svoje lastne ločene komunikacijske dejavnosti, prilagojene svojim posebnim zainteresiranim stranem in javnosti.

(ii) Skupni delovni načrt

13. Potem ko se bo medinstitucionalna skupina za informiranje dogovorila o prednostnih nalogah komuniciranja EU, bo vsaka institucija in organ EU obvestil medinstitucionalno skupino o svojih komunikacijskih ukrepih in finančnih sredstvih, ki jih želi nameniti izvajanju dogovorjenih prednostnih nalog komuniciranja EU. Svet predstavi ustrezne ukrepe in finančna sredstva, ki jih načrtujejo države članice.

14. Na tej osnovi bo Komisija pripravila skupni letni delovni načrt in ga predložila drugim institucijam EU. Skupni letni delovni načrt bo poslan v vednost Odboru regij in Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru. Skupni letni delovni načrt bo poslan v vednost Odboru regij in Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru.

15. Potem ko bo medinstitucionalna skupina potrdila skupni letni delovni načrt, ga bo vsaka institucija ustrezno upoštevala pri pripravi proračuna.

16. Vsaka institucija in organ EU izvajajo skupni letni delovni načrt in z njim povezane pobude v skladu z lastnimi pristojnostmi in sredstvi.

V. LOKALNA RAVEN

(i) Države članice

17. Tri institucije priznavajo vlogo vsake države članice v komuniciranju o Evropi na nacionalni, regionalni in lokalni ravni v ustreznih uradnih jezikih.

18. Spodbujajo vsako državo članico, da imenuje kontaktno osebo na visoki ravni kot „nacionalnega direktorja za komuniciranje“ za zadeve v zvezi s komuniciranjem o EU, ter predloži letno poročilo o lastnih komunikacijskih dejavnostih glede EU.

19. Tri institucije se strinjajo, da bodo vsaj dvakrat letno organizirale srečanja vseh nacionalnih direktorjev za komuniciranje zaradi izmenjave informacij in širjenja najboljših praks, s čimer bodo spodbujale in podpirale sodelovanje držav članic v komuniciranju o zadevah EU.

20. Strinjajo se tudi, da bodo razvili elektronsko informacijsko mrežo EU (EU-Infonet), da bi olajšale nemoteno spremljanje komuniciranja o zadevah EU.

(ii) Evropske institucije

21. Tri institucije ugotavljajo, da obstaja potreba po ureditvi odnosa in okrepitvi skupnih komunikacijskih dejavnosti med uradi Parlamenta in predstavništvi Komisije v državah članicah ob tesnem partnerstvu z nacionalnimi organi.

22. V vsaki državi članici bodo spodbujali redna srečanja med vodji predstavništev Komisije, informacijskimi uradi Evropskega parlamenta in zadevnim nacionalnim direktorjem za komuniciranje, na katerih se bo razpravljalo o temah, povezanih s komuniciranjem o EU.

23. Tri institucije se strinjajo, da bodo razvile nova in razširile obstoječa partnerstva z državami članicami, da bi prednostne naloge komuniciranja EU dobile obliko posebnih ukrepov na nacionalni, regionalni in lokalni ravni.

24. Strinjajo se, da bodo čim bolje izkoristile vsa obstoječa sredstva in mreže komuniciranja, ki delujejo kot vmesnik med EU in državljani.

VI. SPREMLJANJE, OCENJEVANJE IN LETNA DEBATA

25. Brez poseganja v lastno avtonomnost tri institucije priznavajo potrebo po učinkovitem spremljanju izvajanja skupno dogovorjenega delovnega načrta.

26. Medinstitucionalna skupina za informiranje vsako leto oceni rezultate delovnega načrta na podlagi poročil, ki jih pripravi vsaka institucija EU.

27. Tri institucije se strinjajo, da bodo organizirale letno debato o komuniciranju, da bi lahko ocenile izvajanje delovnega načrta in zagotovile smernice za prihodnje leto.

28. Ta letna debata bo potekala v Evropskem parlamentu. Udeležile se je bodo tri institucije, odvijala pa se bo v prisotnosti predsedstva Sveta. Posvetovalni organi bodo povabljeni k sodelovanju.

VII. KLAVZULA O PREGLEDU

29. Delovanje tega medinstitucionalnega sporazuma se bo pregledalo na začetku mandata Komisije in Parlamenta.

Top