EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32011D0502

2011/502/EU: Sklep Komisije z dne 10. avgusta 2011 o ustanovitvi strokovne skupine za boj proti trgovini z ljudmi in o razveljavitvi Sklepa 2007/675/ES

OJ L 207, 12.8.2011, p. 14–21 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
Special edition in Croatian: Chapter 19 Volume 016 P. 248 - 255

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/08/2016: This act has been changed. Current consolidated version: 01/09/2011

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2011/502/oj

12.8.2011   

SL

Uradni list Evropske unije

L 207/14


SKLEP KOMISIJE

z dne 10. avgusta 2011

o ustanovitvi strokovne skupine za boj proti trgovini z ljudmi in o razveljavitvi Sklepa 2007/675/ES

(2011/502/EU)

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

S členom 67(3) Pogodbe je bila Evropski uniji dodeljena naloga zagotavljanja visoke ravni varnosti na področju svobode, varnosti in pravice. Ta cilj naj bi se dosegel s preprečevanjem kriminala, organiziranega in drugih vrst, ter bojem proti njemu, vključno s trgovino z ljudmi in kaznivimi dejanji zoper otroke.

(2)

V skladu s členom 5(3) Listine Evropske unije o temeljnih pravicah je trgovina z ljudmi prepovedana.

(3)

Trgovina z ljudmi, kot jo opredeljuje Direktiva 2011/36/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 5. aprila 2011 o preprečevanju trgovine z ljudmi in boju proti njej ter zaščiti njenih žrtev in o nadomestitvi Okvirnega sklepa Sveta 2002/629/PNZ (1), pomeni hudo kaznivo dejanje, ki zajema kršitve temeljnih človekovih pravic in človekovega dostojanstva ter zahteva večdisciplinaren pristop na celotni verigi trgovine, v katerega so vključene izvorne, tranzitne in namembne države.

(4)

Komisija je 25. marca 2003 s Sklepom 2003/209/ES (2) sklenila ustanoviti svetovalno skupino pod nazivom „strokovna skupina za boj proti trgovanju z ljudmi“. S Sklepom 2007/675/ES (3) je razveljavila Sklep z dne 25. marca 2003 in ustanovila novo posvetovalno skupino, strokovno skupino za boj proti trgovini z ljudmi, ki je pomembno prispevala k preprečevanju trgovine z ljudmi in boju proti njej ter Komisiji omogočila, da zbere mnenja o pobudah v zvezi s trgovino z ljudmi. Ker se je izteklo triletno obdobje veljavnosti Sklepa 2007/675/ES, je treba navedeni sklep razveljaviti in ga nadomestiti.

(5)

Ob upoštevanju dragocenega dela, ki sta ga od leta 2003 opravili obe strokovni skupini in ki je Komisiji omogočilo, da nadalje razvija svojo politiko na tem področju, ter ob upoštevanju vse večjega pomena politike boja proti trgovini z ljudmi na globalni ravni je takšna strokovna skupina še naprej potrebna.

(6)

Komisiji bi morala še naprej svetovati nova strokovna skupina, ob upoštevanju nedavnega dogajanja na ravni EU. To vključuje sprejetje Direktive 2011/36/EU, imenovanje koordinatorja EU za boj proti trgovini z ljudmi in Dokument o ukrepih za krepitev zunanje razsežnosti EU pri preprečevanju trgovine z ljudmi z dne 30. novembra 2009.

(7)

Skupino bi moralo sestavljati 15 članov, ki imajo širok obseg strokovnih znanj v zvezi z vsemi vidiki politike boja proti trgovini z ljudmi in pomenijo tudi uravnoteženo zastopanost v institucionalnem in geografskem smislu.

(8)

Za člane skupine je treba določiti pravila o razkrivanju informacij.

(9)

Osebne podatke članov skupine je treba obdelovati v skladu z Uredbo (ES) št. 45/2001 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 18. decembra 2000 o varstvu posameznikov pri obdelavi osebnih podatkov v institucijah in organih Skupnosti in o prostem pretoku takih podatkov (4).

(10)

Mandat članov bi moral biti štiri leta z možnostjo ponovnega imenovanja.

(11)

Primerno je določiti obdobje uporabe tega sklepa. Komisija bo pravočasno proučila smiselnost podaljšanja tega obdobja.

(12)

Sklep 2007/675/ES je treba razveljaviti –

SKLENILA:

Člen 1

Vsebina

Ustanovi se strokovna skupina za boj proti trgovini z ljudmi (v nadaljnjem besedilu: skupina).

Člen 2

Naloge

Skupina ima naslednje naloge (5):

(a)

Komisiji svetuje pri vprašanjih v zvezi s trgovino z ljudmi in zaščito njenih žrtev ter po potrebi in v dogovoru s Komisijo pripravlja pisne prispevke; poleg tega zagotavlja skladen pristop na tem področju;

(b)

Komisiji pomaga pri oceni razvoja politike boja proti trgovini z ljudmi na nacionalni, evropski in mednarodni ravni;

(c)

Komisijo podpira pri določanju in opredeljevanju možnih ustreznih ukrepov in dejavnosti na nacionalni, evropski in mednarodni ravni na različnih področjih politike boja proti trgovini z ljudmi;

(d)

zagotavlja forum za razpravo o vprašanjih v zvezi s trgovino z ljudmi in omogoča izmenjavo izkušenj.

Člen 3

Posvetovanje

Komisija se lahko s skupino posvetuje glede katerega koli vprašanja v zvezi s trgovino z ljudmi.

Člen 4

Članstvo – imenovanje

1.   Skupino sestavlja 15 članov.

2.   Člani skupine so posamezniki s strokovnim znanjem in izkušnjami na področju preprečevanja trgovine z ljudmi, boja proti njej in zaščite njenih žrtev.

3.   V sestavi skupine se odraža uravnoteženost strokovnih znanj, ki so potrebna za različne oblike trgovine z ljudmi in različne vidike v zvezi s tem, kot na primer zaposlovanje, zdravstveno varstvo, izvrševanje zakonodaje, migracije, podpora žrtvam, razvojno sodelovanje, vprašanje spolov, otroci, temeljne pravice in izobraževanje.

4.   Člani skupine morajo biti državljani države članice Evropske unije ali, če je primerno, države kandidatke ali potencialne države kandidatke ali države Evropskega gospodarskega prostora.

5.   Člane med kandidati, ki so se odzvali na razpis za zbiranje prijav (glej Prilogo k temu sklepu), imenuje generalni direktor Generalnega direktorata (GD) za notranje zadeve.

6.   Na podlagi razpisa za zbiranje prijav se kandidati, za katere je bilo ugotovljeno, da so primerni za člane skupine, vendar niso bili imenovani, uvrstijo na rezervni seznam, če s tem soglašajo. Komisija bo ta seznam uporabila za imenovanje zamenjav članov, če bo to potrebno.

7.   Člani so imenovani kot posamezniki, ki delujejo v svojem imenu, za obdobje štirih let. Svoje naloge opravljajo, dokler niso zamenjani ali dokler se jim ne izteče mandat. Lahko so ponovno imenovani.

8.   Člane, ki ne morejo več učinkovito prispevati k razpravam skupine, dajo odpoved ali ne izpolnjujejo pogojev iz tega člena ali člena 339 Pogodbe, je mogoče zamenjati za preostanek njihovega mandata.

9.   Člani delujejo neodvisno in v javnem interesu.

10.   Imena članov skupine se objavijo v registru strokovnih skupin Komisije in drugih podobnih subjektov (6) ter na spletišču GD za notranje zadeve.

11.   Osebni podatki se zbirajo, obdelujejo in objavljajo v skladu z Uredbo (ES) št. 45/2001.

Člen 5

Način delovanja

1.   Skupini predseduje koordinator EU za boj proti trgovini z ljudmi.

2.   V dogovoru s Komisijo lahko skupina ustanovi podskupine za proučitev posebnih vprašanj na podlagi mandata, ki ga določi skupina. Take skupine se razpustijo takoj po izpolnitvi svojega mandata.

3.   Predsednik lahko začasno povabi zunanje strokovnjake s posebnim znanjem o določeni zadevi na dnevnem redu, da sodelujejo pri delu skupine ali podskupine.

4.   Predsednik lahko povabi uradne predstavnike držav članic, držav kandidatk, potencialnih držav kandidatk ali tretjih držav ter predstavnike mednarodnih, medvladnih in nevladnih organizacij, da se udeležijo sestankov skupine kot strokovnjaki ali opazovalci.

5.   Komisija in skupina se sestaneta najpozneje dva meseca po začetku mandata in dva meseca po pretečeni polovici mandata, da izmenjata stališča o delovnih prednostnih nalogah skupine.

6.   V delovnih prednostnih nalogah se odraža potreba po usklajenem, večdisciplinarnem in enotnem odzivu politike na vse vidike trgovine z ljudmi.

7.   Člani skupine ter povabljeni strokovnjaki in opazovalci spoštujejo obveznosti varovanja poslovne skrivnosti iz Pogodb in njihovih izvedbenih pravil ter pravilnik Komisije o varnosti v zvezi z zaščito tajnih podatkov EU iz Priloge k Sklepu Komisije 2001/844/ES, ESPJ, Euratom (7). Če teh obveznosti ne spoštujejo, lahko Komisija sprejme ustrezne ukrepe.

8.   Sestanki skupine in podskupin potekajo v prostorih Komisije. Komisija zagotovi administrativne storitve.

9.   Skupina predloži svoja mnenja in poročila Komisiji. Komisija lahko določi rok, do katerega mora biti mnenje ali poročilo predloženo.

10.   Na razpravah skupine se ne glasuje. Če skupina mnenje ali poročilo sprejme soglasno, se oblikujejo skupne sklepne ugotovitve, ki se priložijo zapisniku. Če skupina ne doseže soglasja glede mnenja ali poročila, Komisijo obvesti o različnih stališčih svojih članov.

11.   Komisija lahko vse povzetke, sklepne ugotovitve, delne sklepne ugotovitve ali delovne dokumente skupine objavi v izvirnem jeziku zadevnega dokumenta.

12.   Komisija objavi relevantne informacije o dejavnostih skupine v samem registru ali s povezavo iz registra na spletišče GD za notranje zadeve.

Člen 6

Stroški sestankov

1.   Sodelujoči v dejavnostih skupine za svoje storitve niso plačani.

2.   Komisija sodelujočim povrne potne stroške in plača dnevnice v zvezi z dejavnostmi skupine v skladu z veljavnimi določbami Komisije.

3.   Navedeni stroški se povrnejo v mejah razpoložljivih odobritev, dodeljenih v okviru letnega postopka dodelitve sredstev.

Člen 7

Razveljavitev

Sklep 2007/675/ES se razveljavi.

Člen 8

Začetek veljavnosti in uporaba

Ta sklep začne veljati 20. dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije in se uporablja 5 let.

V Bruslju, 10. avgusta 2011

Za Komisijo

Predsednik

José Manuel BARROSO


(1)  UL L 101, 15.4.2011, str. 1.

(2)  UL L 79, 26.3.2003, str. 25.

(3)  Sklep Komisije 2007/675/ES z dne 17. oktobra 2007 o ustanovitvi strokovne skupine za boj proti trgovini z ljudmi (UL L 277, 20.10.2007, str. 29).

(4)  UL L 8, 12.1.2001, str. 1.

(5)  Ta seznam se po potrebi lahko prilagodi.

(6)  Člani, ki ne želijo, da bi bilo njihovo ime objavljeno, lahko zaprosijo za izjemo. Prošnja za neobjavo imena člana strokovne skupine se šteje za utemeljeno, kadar bi objava lahko ogrozila njegovo varnost ali integriteto ali neupravičeno posegla v njegovo zasebnost.

(7)  Sklep Komisije 2001/844/ES, ESPJ, Euratom z dne 29. novembra 2001 o spremembah njenega Poslovnika (UL L 317, 3.12.2001, str. 1).


PRILOGA

Razpis za zbiranje prijav za izbor strokovnjakov, ki bodo kot posamezniki, ki delujejo v svojem imenu, imenovani v strokovno skupino za boj proti trgovini z ljudmi

Komisija je s Sklepom 2011/502/EU (1) ustanovila strokovno skupino za boj proti trgovini z ljudmi. Skupini predseduje koordinator EU za boj proti trgovini z ljudmi, ki se lahko z njo posvetuje o kakršnem koli vprašanju v zvezi s trgovino z ljudmi.

Strokovna skupina ima naslednje naloge:

(a)

Komisiji svetuje pri vprašanjih v zvezi s trgovino z ljudmi ter po potrebi in v dogovoru s Komisijo pripravlja pisne prispevke; poleg tega zagotavlja skladen pristop na tem področju;

(b)

Komisiji pomaga pri oceni razvoja politike boja proti trgovini z ljudmi na nacionalni, evropski in mednarodni ravni;

(c)

Komisijo podpira pri določanju in opredeljevanju možnih ustreznih ukrepov in dejavnosti na evropski in nacionalni ravni na različnih področjih politike boja proti trgovini z ljudmi;

(d)

zagotavlja forum za razpravo o vprašanjih v zvezi s trgovino z ljudmi in omogoča izmenjavo izkušenj.

Komisija zato objavlja razpis za zbiranje prijav, da se izberejo člani strokovne skupine.

V skladu s členom 4 prej navedenega sklepa skupino sestavlja 15 članov, ki so imenovani kot posamezniki in delujejo v svojem imenu.

Komisija izbere člane, ki delujejo v svojem imenu, za obdobje štirih let z možnostjo ponovnega imenovanja. Člani dajejo Komisiji neodvisna mnenja, brez zunanjih vplivov, in spoštujejo pogoje zaupnosti iz člena 5 Sklepa Komisije o ustanovitvi strokovne skupine. Delujejo neodvisno in v javnem interesu. Komisija bo pri ocenjevanju prijav upoštevala naslednja merila:

(a)

dokazano usposobljenost, visoko raven strokovne uspešnosti in izkušnje (vsaj pet let), tudi na evropski in/ali mednarodni ravni, na področju preprečevanja trgovine z ljudmi in boja proti njej ter zaščite njenih žrtev in/ali s tem povezanih področjih;

(b)

dobro poznavanje veljavnega pravnega reda EU na področju boja proti trgovini z ljudmi;

(c)

dokazano zmožnost opravljanja dela v angleščini;

(d)

uravnoteženost strokovne skupine glede zastopanosti kandidatov, spola in geografskega porekla (2);

(e)

uravnoteženost skupine glede strokovnega znanja o različnih oblikah trgovine z ljudmi, vključno z izkoriščanjem delovne sile in spolnim izkoriščanjem, in o različnih vidikih, kot so preprečevanje, pregon in pomoč žrtvam, ter glede strokovnega znanja na drugih s tem povezanih področjih, na primer izvrševanje zakonodaje, zaposlovanje, migracije, zdravstveno varstvo, socialne storitve, otrokove pravice in izobraževanje, kot tudi glede strokovnega znanja o temeljnih pravicah, socialnih pravicah, enakosti spolov itd.;

(f)

zagotavljanje nadaljevanja dela strokovne skupine, ustanovljene s Sklepom Komisije 2007/675/ES (3);

(g)

člani skupine morajo biti državljani države članice Evropske unije ali, če je primerno, države kandidatke ali potencialne države kandidatke ali države Evropskega gospodarskega prostora.

Izpolnjevanje teh meril se bo ocenjevalo na podlagi izpolnjenega življenjepisa in prijavnega obrazca.

Prijave je mogoče predložiti samo z izpolnitvijo predloge prijavnega obrazca (Dodatek) in predloge življenjepisa (4). Kandidati morajo v svoji prijavi jasno navesti področje boja proti trgovini z ljudmi, na katerem imajo posebno strokovno znanje.

Ustrezno podpisane prijave je treba poslati najpozneje do […] po elektronski pošti ali po pošti na naslov:

European Commission

Directorate-General Home Affairs

Unit A2 Secretariat

LX 46 3/131

1049 BRUSSELS

Belgium

HOME-ANTITRAFFICKING@ec.europa.eu

Pri prijavah, poslanih po elektronski pošti, se za datum pošiljanja šteje datum elektronske pošte. Pri prijavah, poslanih po pošti, se za datum pošiljanja šteje poštni žig.

Komisija bo povrnila potne stroške in plačala dnevnice v zvezi z dejavnostmi strokovne skupine v skladu z veljavnimi določbami Komisije in v mejah razpoložljivih proračunskih sredstev. Člani za opravljanje svojih nalog ne dobijo plačila.

Seznam članov strokovne skupine se objavi v registru strokovnih skupin Komisije in drugih podobnih subjektov (5) ter na spletišču GD za notranje zadeve.

Osebni podatki bodo zbrani, obdelani in objavljeni v skladu z določbami Uredbe (ES) št. 45/2001 Evropskega parlamenta in Sveta (6).

Za nadaljnje informacije se lahko obrnete na go. Joanno BECZAŁA, telefon +32 22969639, elektronski naslov joanna.beczala@ec.europa.eu.

Informacije o rezultatih razpisa za zbiranje prijav bodo objavljene na spletišču GD za notranje zadeve in po potrebi v Uradnem listu Evropske unije.


(1)  Sklep Komisije 2011/502/EU z dne 10. avgusta 2011 o ustanovitvi strokovne skupine za boj proti trgovini z ljudmi in o razveljavitvi Sklepa 2007/675/ES (glej stran 14 tega Uradnega lista).

(2)  Sklep Komisije 2000/407/ES z dne 19. junija 2000 o uravnoteženi zastopanosti obeh spolov v odborih in strokovnih skupinah, ki jih ustanovi Komisija (UL L 154, 27.6.2000, str. 34).

(3)  Sklep Komisije 2007/675/ES z dne 17. oktobra 2007 o ustanovitvi strokovne skupine za boj proti trgovini z ljudmi (UL L 277, 20.10.2007, str. 29).

(4)  Vsi življenjepisi morajo biti predloženi v evropskem formatu: www.cedefop.eu.int/transparency/cv.asp

(5)  Člani, ki ne želijo, da bi bilo njihovo ime objavljeno, lahko zaprosijo za izjemo. Prošnja za neobjavo imena člana strokovne skupine se šteje za utemeljeno, kadar bi objava lahko ogrozila njegovo varnost ali integriteto ali neupravičeno posegla v njegovo zasebnost.

(6)  Uredba (ES) št. 45/2001 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 18. decembra 2000 o varstvu posameznikov pri obdelavi osebnih podatkov v institucijah in organih Skupnosti in o prostem pretoku takih podatkov (UL L 8, 12.1.2001, str. 1).

Dodatek

Image

Image

Image


Top