EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009D0061

2009/61/ES: Sklep Sveta z dne 19. januarja 2009 o spremembah Sklepa 2006/144/ES o strateških smernicah Skupnosti za razvoj podeželja (programsko obdobje 2007–2013)

OJ L 30, 31.1.2009, p. 112–115 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
Special edition in Croatian: Chapter 03 Volume 027 P. 296 - 299

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2009/61(1)/oj

31.1.2009   

SL

Uradni list Evropske unije

L 30/112


Sklep Sveta

z dne 19. januarja 2009

o spremembah Sklepa 2006/144/ES o strateških smernicah Skupnosti za razvoj podeželja (programsko obdobje 2007–2013)

(2009/61/ES)

SVET EVROPSKE UNIJE JE —

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti in zlasti člena 37 Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Komisije,

ob upoštevanju mnenja Evropskega parlamenta (1),

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Svet je s Sklepom 2006/144/ES (2) sprejel strateške smernice Skupnosti za razvoj podeželja (programsko obdobje 2007–2013) (v nadaljevanju: „strateške smernice Skupnosti“).

(2)

V skladu z Uredbo Sveta (ES) št. 1698/2005 z dne 20. septembra 2005 o podpori za razvoj podeželja iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP) (3) se lahko strateške smernice Skupnosti revidirajo, da bi se upoštevale bistvene spremembe pri prednostnih nalogah Skupnosti.

(3)

V oceni izvajanja reforme skupne kmetijske politike iz leta 2003 so bili kot odločilni novi izzivi za evropsko kmetijstvo opredeljeni podnebne spremembe, energija iz obnovljivih virov, upravljanje z vodami, biotska raznovrstnost in prestrukturiranje mlečnega sektorja. Okrepiti bi bilo treba s temi prednostnimi nalogami povezane cilje, določene v programih razvoja podeželja, ki so odobreni v skladu z Uredbo (ES) št. 1698/2005.

(4)

V strateških smernicah Skupnosti bi bilo treba opredeliti področja, ki so pomembna za izvajanje revidiranih prednostnih nalog Skupnosti v zvezi s podnebnimi spremembami, obnovljivimi viri energije, upravljanjem z vodami, biotsko raznovrstnostjo in prestrukturiranjem mlečnega sektorja.

(5)

Učinkovitost ukrepov glede prednostnih nalog na področju podnebnih sprememb, obnovljivih virov energije, upravljanja z vodami in biotske raznovrstnosti bi bilo treba povečati z inovacijami. V tem smislu lahko podpora inovacijam prispeva k uresničevanju ciljev, zlasti z razvojem novih tehnologij, proizvodov in postopkov.

(6)

Na podlagi revizije strateških smernic Skupnosti bi morala vsaka država članica revidirati svoj nacionalni strateški načrt, ki služi kot referenčni okvir za revizijo programov razvoja podeželja.

(7)

Sklep 2006/144/ES bi bilo zato treba ustrezno spremeniti –

SKLENIL:

Edini člen

Sklep 2006/144/ES se spremeni v skladu s Prilogo k temu sklepu.

V Bruslju, 19. januarja 2009

Za Svet

Predsednik

P. GANDALOVIČ


(1)  Mnenje z dne 19. novembra 2008 (še ni objavljeno v Uradnem listu).

(2)  UL L 55, 25.2.2006, str. 20.

(3)  UL L 277, 21.10.2005, str. 1.


PRILOGA

Strateške smernice Skupnosti za razvoj podeželja (programsko obdobje 2007–2013), navedene v prilogi k Sklepu 2006/144/ES, se spremenijo:

(1)

V delu 2 se doda naslednja točka:

„2.5   Obravnavanje novih izzivov

Med pregledom reform iz leta 2003 je bilo ocenjeno tudi ravnovesje med izdatki za neposredna plačila v okviru prvega stebra SKP in financiranjem politike razvoja podeželja. Ker je skupni proračun SKP do leta 2013 že določen, se lahko dodatna finančna sredstva za razvoj podeželja zagotovijo samo s povečanjem obvezne modulacije. Dodatna finančna sredstva so potrebna za okrepitev prizadevanj v zvezi s prednostnimi nalogami Skupnosti na področju podnebnih sprememb, obnovljivih virov energije, upravljanja z vodami, biotske raznovrstnosti (vključno s podporo inovacijam) in prestrukturiranja mlečnega sektorja.

(i)

Podnebje in energija sta postali prednostni nalogi EU, ker je EU prevzela vodilno vlogo pri razvoju svetovnega gospodarstva z nizkimi emisijami ogljika. Evropski svet je marca 2007 sprejel sklepe (1) za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov do leta 2020 za vsaj 20 % v primerjavi z letom 1990 (30 % v okviru mednarodnega sporazuma o globalnih ciljih) in za določitev zavezujočega cilja 20 % za delež obnovljivih virov energije do leta 2020, ki vključuje 10-odstotni delež biogoriv v porabi bencina in dizelskega goriva za prevoz. Kmetijstvo in gozdarstvo lahko pomembno prispevata z zagotavljanjem surovin za bioenergijo, s sekvestracijo ogljika in z dodatnim zmanjševanjem emisij toplogrednih plinov.

(ii)

Cilji EU glede vodne politike so določeni v Direktivi 2000/60/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 23. oktobra 2000 o določitvi okvira za ukrepe Skupnosti na področju vodne politike (2), ki se bo začela v celoti izvajati v obdobju 2010–2012. Kot največja uporabnika vodnih virov imata kmetijstvo in gozdarstvo pomembno vlogo pri trajnostnem upravljanju z vodami tako glede količine kot kakovosti. Upravljanje z vodami bo čedalje pomembnejši del strategije prilagajanja za odziv na že neizogibne podnebne spremembe.

(iii)

Države članice so se zavezale, da bodo upadanje biotske raznovrstnosti zaustavile do leta 2010, vendar je uresničitev tega cilja vedno bolj vprašljiva. Biotska raznovrstnost Evrope je v veliki meri odvisna od kmetijstva in gozdarstva in treba bo okrepiti prizadevanja za varovanje le-te, zlasti glede na pričakovane neugodne učinke podnebnih sprememb in čedalje večje potrebe po vodi.

(iv)

Proizvajalci mlečnih izdelkov bistveno prispevajo k ohranjanju podeželja, in sicer s trajnostnim načinom kmetovanja, zlasti v manj razvitih regijah. Glede na njihove visoke proizvodne stroške in strukturne spremembe, s katerimi se morajo soočiti zaradi postopne ukinitve sistema mlečnih kvot, bi bilo treba proizvajalcem mlečnih izdelkov ponuditi spremljevalne podporne ukrepe, ki bi jim omogočili lažjo prilagoditev na nove tržne pogoje.

(v)

Ukrepi za razvoj podeželja se lahko uporabijo zlasti za spodbujanje inovacij na področju upravljanja z vodami, proizvodnje in uporabe obnovljivih virov energije, zaščite biotske raznovrstnosti in blažitve podnebnih sprememb in prilagajanja nanje ter spodbujanja koristnih rešitev tako za konkurenčnost kot za okolje. Za spodbuditev celovite uporabe inovacij bi bilo treba zagotoviti posebno podporo za inovativne ukrepe, povezane z novimi izzivi.“.

(2)

V delu 3 se vstavi naslednja točka:

„3.4a.   Reševanje novih izzivov

Strateške smernice Skupnosti

Podnebne spremembe, obnovljivi viri energije, upravljanje z vodami, biotska raznovrstnost (vključno s podporo inovacijam) in prestrukturiranje mlečnega sektorja so ključni izzivi za evropska podeželska območja, kmetijstvo in gozdarstvo. V okviru globalne strategije EU o podnebnih spremembah bosta morala kmetijstvo in gozdarstvo prispevati več k zmanjšanju toplogrednih emisij in povečanju sekvestracije ogljika. Novi cilji EU za skupno porabo energije in goriva do leta 2020 bi se lahko med drugim dosegli s povečanjem proizvodnje obnovljive energije iz kmetijske in gozdarske biomase. Bolj trajnostno upravljanje z vodami v kmetijstvu bo bistvenega pomena za zagotovitev zadostne količine in kakovosti vodnih virov v prihodnosti in za prilagoditev predvidenim vplivom podnebnih sprememb na vodne vire. Poleg tega ostaja pomembna naloga zaustavitev upadanja biotske raznovrstnosti. Podpora inovacijam, povezanim z navedenimi novimi izzivi, lahko olajša uresničevanje teh prednostnih nalog. Zaradi ukinitve sistema mlečnih kvot se bo povečala potreba po prestrukturiranju v kmetijstvu. V tem smislu je pomembno, da reforme v mlečnem sektorju spremljajo ukrepi za razvoj podeželja. Zato bi bilo treba dodatna sredstva, ki bodo od leta 2010 dalje na voljo s povečanjem obvezne modulacije, nameniti krepitvi ukrepov Skupnosti na področjih podnebnih sprememb, obnovljivih virov energije, upravljanja z vodami in biotske raznovrstnost.

Za izpolnitev teh prednostnih nalog se države članice spodbuja, naj podporo osredotočijo na ključne ukrepe. Takšni ključni ukrepi bi lahko med drugim vključevali naslednje vrste dejavnosti:

(i)

Podpora za naložbe v okviru osi 1 se lahko nameni predvsem za stroje in opremo, ki varčujejo z energijo, vodo in z drugimi vložki, ter za proizvodnjo obnovljive energije za uporabo na kmetiji. V kmetijskem, živilskem in gozdarskem sektorju naj bi podpora za naložbe pripomogla pri razvoju inovativnih in bolj trajnostnih načinov predelave biogoriv.

(ii)

V okviru osi 2 se lahko kmetijsko okoljski in gozdarski ukrepi uporabijo zlasti za spodbujanje biotske raznovrstnosti z ohranjanjem bogastva vrst rastlinstva, varovanja in ohranjanja travinja in ekstenzivnih oblik kmetijske pridelave. Posebni ukrepi v okviru osi 2, kot so kmetijsko okoljski ukrepi ali pogozdovanje, lahko prav tako prispevajo k izboljšanju zmogljivosti za boljše upravljanje razpoložljivih vodnih virov glede njihove količine in ohranjanju njihove kakovosti. Poleg tega se bodo z izvajanjem določenih kmetijsko okoljskih in gozdarskih ukrepov zmanjšale emisije didušikovega oksida (N2O) in metana (CH4) in se bo spodbudila sekvestracija ogljika.

(iii)

V okviru osi 3 in 4 se lahko na lokalni ravni podprejo sodelovanje in projekti s področja obnovljive energije ter diverzifikacija kmetijskih gospodarstev v proizvodnjo bioenergije. Ohranjanje naravne dediščine lahko prispeva k varovanju habitatov visoke naravne vrednosti in vodnih teles visoke vrednosti.

(iv)

Ker se vsa podeželska območja soočajo z vprašanji podnebnih sprememb in energije iz obnovljivih virov, lahko države članice spodbudijo skupine, ki delujejo na lokalni ravniv skladu z osjo 4 (Leader), da jih kot medsektorska vprašanja vključijo v svoje lokalne razvojne strategije. Te skupine lahko veliko prispevajo k prilagajanju na podnebne spremembe in k rešitvam obnovljive energije, ki so prilagojene lokalnim razmeram.

(v)

Z inovacijami se je mogoče posebej uspešno soočiti z izzivi na področju podnebnih sprememb, proizvodnje energije iz obnovljivih virov, bolj trajnostnega upravljanja z vodami in zaustavitve upadanja biotske raznovrstnosti. Podpora inovacijam na teh področjih bi se lahko kazala v obliki spodbujanja razvoja, uvedbe in uporabe zadevnih tehnologij, proizvodov in postopkov.

(vi)

Načeloma je treba podporo nameniti dejavnostim, ki so usklajene s cilji in določbami uredbe (ES) št. 1698/2005 in ki prispevajo k pozitivnim potencialnim učinkom z vidika novih izzivov, kot so opredeljeni v Prilogi II k navedeni uredbi.“.


(1)  Sklepi predsedstva Evropskega sveta v Bruslju 8. in 9. marca 2007.

(2)  UL L 327, 22.12.2000, str. 1.


Top