EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32007R0391

Uredba Komisije (ES) št. 391/2007 z dne 11. aprila 2007 o določitvi podrobnih pravil za izvajanje Uredbe Sveta (ES) št. 861/2006 z dne 22. maja 2006 glede izdatkov držav članic za izvajanje sistemov spremljanja in nadzora, ki se uporabljajo v skupni ribiški politiki

OJ L 97, 12.4.2007, p. 30–38 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
Information about publishing Official Journal not found, p. 492–500 (MT)
Special edition in Croatian: Chapter 04 Volume 006 P. 113 - 121

Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 28/10/2012

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2007/391/oj

12.4.2007   

SL

Uradni list Evropske unije

L 97/30


UREDBA KOMISIJE (ES) št. 391/2007

z dne 11. aprila 2007

o določitvi podrobnih pravil za izvajanje Uredbe Sveta (ES) št. 861/2006 z dne 22. maja 2006 glede izdatkov držav članic za izvajanje sistemov spremljanja in nadzora, ki se uporabljajo v skupni ribiški politiki

KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI JE –

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti,

ob upoštevanju Uredbe Sveta (ES) št. 861/2006 z dne 22. maja 2006 (1) o vzpostavitvi finančnih ukrepov Skupnosti za izvajanje skupne ribiške politike in na področju pomorskega prava ter zlasti člena 31 Uredbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Skupnost financira dejavnosti držav članic na področju nadzora in izvrševanja ribištva od leta 1990 v skladu s cilji, ki jih določa Uredba Sveta (ES) št. 2371/2002 (2).

(2)

Izboljšave v smeri učinkovitega sistema nadzora na celotnem območju Skupnosti bo težko doseči brez spodbud, zlasti kadar je treba testirati in uvajati nove tehnologije.

(3)

Podatki kažejo, da viri držav članic še vedno niso dovolj visoki, da bi le-te lahko izpolnile svoje obveznosti v skladu z Uredbo (ES) št. 2371/2002. Države članice zaprošajo za pomoč Skupnosti zlasti za reševanje obstoječih razlik v svojih zmogljivostih za nadzor ribištva.

(4)

Uredba (ES) št. 861/2006 določa poleg drugih ukrepov tudi finančne ukrepe Skupnosti za izdatke na področju nadzora in inšpekcije ribištva za obdobje 2007–2013.

(5)

Člen 8(a) Uredbe (ES) št. 861/2006 določa seznam dejavnosti držav članic na področju nadzora in izvrševanja ribištva, ki so upravičene do finančne pomoči Skupnosti.

(6)

V okviru načela dobrega finančnega poslovodenja morajo države članice jasno navesti pravila, ki jih je treba upoštevati, da bi lahko koristile finančno pomoč Skupnosti pri izdatkih na področju nadzora in izvrševanja ribištva.

(7)

Treba je zagotoviti, da se sredstva Skupnosti, ki so na voljo za takšne dejavnosti, dodelijo učinkovito in z namenom zmanjševanja ugotovljenih pomanjkljivosti tako, da se zagotovi visok standard izvajanja nadzora.

(8)

Države članice morajo vsako leto in za celotno obdobje 2007–2013 oceniti svoje programe in vpliv svojih izdatkov na nadzor in inšpekcijo.

(9)

Zaradi poenostavitve postopkov se od 1. januarja 2007 zahtevki za povračilo, ki se nanašajo na izdatke, odobrene na podlagi odločb Sveta št. 95/527/ES (3), 2001/431/ES (4) in 2004/465/ES (5), predložijo v skladu s prilogama VI in VII k tej uredbi.

(10)

Ukrepi, predvideni s to uredbo, so v skladu z mnenjem Odbora za ribištvo in ribogojstvo –

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Vsebina

Ta uredba določa podrobna pravila za izvajanje Uredbe (ES) št. 861/2006 glede finančnega prispevka Skupnosti za izdatke držav članic za izvajanje sistemov spremljanja in nadzora, ki se uporabljajo v skupni ribiški politiki v obdobju 2007–2013.

Člen 2

Opredelitve

V tej uredbi se uporabljajo naslednje opredelitve:

(a)

„letni program za nadzor ribištva“ pomeni letni program, ki ga država članica sestavi v skladu s členom 20 Uredbe (ES) št. 861/2006;

(b)

„prevzem proračunskih obveznosti“ pomeni postopek rezervacije proračunskih sredstev za pokritje poznejših plačil, ki so potrebna za izpolnitev pravne obveznosti;

(c)

„pravna obveznost“ pomeni akt, s katerim odredbodajalec države članice prevzame ali ugotovi obveznost, ki ima za posledico bremenitev.

Člen 3

Letni programi za nadzor ribištva

1.   Države članice, ki želijo prejeti finančni prispevek za izdatke, ki so nastali v skladu s členom 8(a) Uredbe (ES) št. 861/2006, uradno obvestijo Komisijo o letnem programu za nadzor ribištva vsako leto do 31. januarja.

2.   Poleg informacij, ki jih zahteva člen 20 Uredbe (ES) št. 861/2006, države članice v svojem programu za nadzor ribištva za vsak projekt navedejo tudi:

(a)

letno napoved zahtevkov za povračilo;

(b)

predvidene ukrepe za obveščanje javnosti, da je projekt prejel finančno podporo Skupnosti;

(c)

kadar projekt zadeva nakup ali posodobitev plovil in letal: opredelitev tipa plovila ali zrakoplova;

(d)

opis vseh sredstev, ki jih ima uprava za spremljanje in nadzor ribištva na voljo, sestavljen v skladu s Prilogo I.

3.   Podrobna pravila glede upravičenosti nekaterih dejavnosti so določena v prilogah II, III in IV.

Člen 4

Prevzem obveznosti za izdatke

Države članice morajo v 12 mesecih od konca leta, v katerem so bile obveščene o odločbi iz člena 21 Uredbe (ES) št. 861/2006, prevzeti pravne in proračunske obveznosti za dejavnosti, ki štejejo za upravičene do finančnega prispevka na podlagi navedene odločbe.

Člen 5

Upravičeni izdatki

Izdatek je upravičen do povračila, kadar:

(a)

je predviden v programu za nadzor ribištva; in

(b)

se navezuje na katero koli dejavnost iz člena 8(a) Uredbe (ES) št. 861/2006;

(c)

zadeva projekte, katerih stroški presegajo 40 000 EUR, brez DDV, razen kadar projekt zadeva dejavnosti iz člena 8(a)(ii) ali (v) Uredbe (ES) št. 861/2006 ali kjer je to ustrezno utemeljeno;

(d)

nastane zaradi pravnih in proračunskih obveznosti, ki jih države članice prevzamejo v skladu s členom 4 te uredbe;

(e)

zadeva projekte, ki se izvajajo v skladu s členom 8 te uredbe;

(f)

je skladen s posebnimi pravili Skupnosti, kjer veljajo takšna pravila.

Člen 6

Upravičeni izdatki za določene dejavnosti

1.   Izdatki za nove tehnologije nadzora so upravičeni, če so skladni s Prilogo II in se uporabljajo za spremljanje in nadzor ribiških dejavnosti, kakor navede zadevna država članica.

2.   Izdatki za nakup in posodobitev letal in plovil so upravičeni, če so skladni s Prilogo III in se vsaj v 25 % svoje dejavnosti uporabljajo za spremljanje in nadzor ribiških dejavnosti, kakor navede zadevna država članica.

3.   Izdatki za programe usposabljanja in izmenjave ter za seminarje in medijske pripomočke so upravičeni v obsegu, v katerem so skladni s Prilogo IV. Takšni izdatki lahko med drugim zajemajo:

(a)

metodologijo ribiškega nadzora;

(b)

zakonodajo Skupnosti, ki ureja Skupno ribiško politiko in zlasti nadzor;

(c)

uporabo tehnik nadzora ribištva;

(d)

izvajanje zadevnih nadzornih sistemov s strani držav članic skladno s pravili skupne ribiške politike.

Člen 7

Neupravičeni izdatki

1.   Izdatek ni upravičen, če je nastal pred 1. januarjem tistega leta, ko je bil letni program za nadzor ribištva predložen Komisiji.

2.   Davek na dodano vrednost (DDV) ni upravičen do povračila.

3.   Okviren seznam neupravičenih izdatkov je določen v Prilogi V.

Člen 8

Izvajanje projektov

1.   Projekti se pričnejo in zaključijo skladno s časovnim razporedom, ki ga določa letni program za nadzor ribištva.

2.   Časovni razpored navaja predvideni datum začetka in zaključka projektov.

Člen 9

Neizvajanje in zamude projektov

Kadar država članica odloči, da ne bo izvajala vseh ali dela projektov, za katere ji je bil dodeljen finančni prispevek, ali če pride do zamude, o tem takoj pisno obvesti Komisijo in navede:

(a)

posledice za njen program za nadzor ribištva, vključno s tistimi, ki so finančne narave;

(b)

razloge za zamudo ali neizvajanje;

(c)

predviden novi časovni okvir izvajanja.

Člen 10

Predplačila

1.   Na utemeljeno zahtevo države članice lahko Komisija za vsak projekt dodeli predplačilo do 50 % finančnega prispevka, dodeljenega z odločbo iz člena 21 Uredbe (ES) št. 861/2006. Znesek predplačila se odšteje od morebitnega vmesnega in končnega izplačila finančnega prispevka za navedeni projekt zadevni državi članici.

2.   Zahtevi države članice mora biti priložena overjena kopija pogodbe med ustrezno upravo in dobaviteljem.

3.   Če pristojni organ države članice v obdobju, določenem v členu 4 te uredbe, ne prevzame zavezujoče pravne obveznosti, se morebitno dodeljeno predplačilo nemudoma povrne.

Člen 11

Zahtevki za povračilo

1.   Države članice Komisiji predložijo svoje zahtevke za povračilo izdatkov v 9 mesecih od dne, ko so izdatki nastali.

2.   Zahtevki za povračilo morajo vsebovati elemente, ki so našteti v Prilogi VI, in biti sestavljeni v skladu z obrazcem, ki je določen v Prilogi VII.

3.   Države članice pri vlaganju zahtevkov za povračilo preverijo in potrdijo, da so izdatki nastali skladno s pogoji, določenimi v Uredbi (ES) št. 861/2006, v tej uredbi in v odločbi iz člena 21 Uredbe (ES) št. 861/2006, in skladno z zakonodajo Skupnosti glede oddaje javnih naročil. Zahtevek vključuje izjavo o točnosti in verodostojnosti poslanega obračuna v skladu z obliko, določeno v Prilogi VII.

4.   Zahtevki za zneske, manjše od 20 000 EUR, ne bodo obdelani, razen če je to ustrezno utemeljeno. Zahtevke je možno združiti.

5.   Zahtevki za projekte, ki niso bili dokončani v skladu s časovnim razporedom iz člena 8 te uredbe, so lahko sprejeti le, če je zamuda ustrezno utemeljena. Kadar navedeni zahtevki niso sprejeti, se odobrena proračunska sredstva Skupnosti razveljavijo.

6.   Če Komisija meni, da zahtevek ni skladen s pogoji, določenimi v Uredbi (ES) št. 861/2006, v tej uredbi, v odločbi iz člena 21 Uredbe (ES) št. 861/2006, ali z zakonodajo Skupnosti glede oddaje javnih naročil, pozove državo članico, da v določenem časovnem roku predloži svoje pripombe o zadevi. Če se pri pregledu neskladnost potrdi, Komisija zavrne povračilo vseh ali dela spornih izdatkov in, kadar je to primerno, zahteva povračilo neupravičeno izplačanih zneskov.

Člen 12

Valuta

1.   Programi za nadzor ribištva, zahtevki za povračilo izdatkov in zahtevki za plačilo predplačil so izraženi v eurih.

2.   Povračilo se izplača v eurih na podlagi menjalnega tečaja, objavljenega v seriji C Uradnega lista Evropske unije na dan, na katerega služba za odobritve v Komisiji pripravi odredbo za plačilo ali nalog za izterjavo.

3.   Države članice, ki ne sodelujejo v tretji fazi ekonomske in monetarne unije, navedejo uporabljeni menjalni tečaj.

Člen 13

Revizije in finančni popravki

Države članice zagotovijo Komisiji in Računskemu sodišču kakršne koli informacije, ki jih lahko ti dve instituciji zahtevata za revizije in finančne popravke iz člena 28 Uredbe (ES) št. 861/2006.

Člen 14

Poročila držav članic

1.   Države članice pošljejo Komisiji informacije, na podlagi katerih lahko pregleda uporabo finančnega prispevka in oceni vpliv ukrepov, predvidenih v tej uredbi, na dejavnosti nadzora in inšpekcije.

2.   Države članice tudi:

(a)

Komisiji vsako leto do 31. marca predložijo vmesno ocenjevalno poročilo o svojem programu za nadzor ribištva za predhodno leto, ki zajema:

(i)

dokončane projekte in stopnjo izvedbe letnega programa za nadzor ribištva;

(ii)

napoved zahtevkov za povračilo za tekoče in naslednje leto;

(iii)

vpliv projektov na programe za nadzor ribištva z uporabo kazalcev, navedenih v programu;

(iv)

kakršne koli prilagoditve izvirnega programa za nadzor ribištva.

(b)

Komisiji do 31. marca 2014 predložijo končno ocenjevalno poročilo, ki zajema:

(i)

dokončane projekte;

(ii)

stroške projektov;

(iii)

vpliv programov za nadzor ribištva z uporabo kazalcev, navedenih v programu;

(iv)

kakršne koli prilagoditve izvirnih programov za nadzor ribištva;

(v)

vpliv finančnega prispevka na programe za nadzor ribištva v celotnem obdobju 2007–2013.

Člen 15

Prehodne določbe

Od 1. januarja 2007 se zahtevki za povračilo, ki se nanašajo na finančni prispevek za izdatke, odobrene na podlagi odločb št. 95/527/ES, 2001/431/ES in 2004/465/ES, predložijo v skladu s prilogama VI in VII k tej uredbi.

Člen 16

Začetek veljavnosti

Ta uredba začne veljati sedmi dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 11. aprila 2007

Za Komisijo

Joe BORG

Član Komisije


(1)  UL L 160, 14.6.2006, str. 1.

(2)  UL L 358, 31.12.2002, str. 59.

(3)  UL L 301, 14.12.1995, str. 30.

(4)  UL L 154, 9.6.2001, str. 22.

(5)  UL L 157, 30.4.2004, str. 114. Odločba, kakor je bila spremenjena z Odločbo 2006/2/ES (UL L 2, 5.1.2006, str. 4).


PRILOGA I

Opis sredstev, ki jih ima država članica na voljo za spremljanje in nadzor ribištva

Opis sredstev, ki jih ima država članica na voljo za nadzor ribištva, kakor je navedeno v členu 3(2)(d) te uredbe, vključuje:

(a)

kratek opis upravnih teles, odgovornih za nadzor ribištva na državni, regionalni in lokalni ravni;

(b)

kratek opis človeških virov, opreme (zlasti število plovil, letal in helikopterjev, ki so na voljo) in glavnih dejavnosti predhodnega leta za izpolnitev dolžnosti v okviru pravil skupne ribiške politike;

(c)

letni proračun države članice, ki je namenjen nadzoru ribištva, izražen v eurih, s podrobnostmi o naložbah in tekočih stroških vseh sredstev, ki se uporabljajo za nadzor ribištva (podatki po kategorijah, vključno s človeškimi viri).


PRILOGA II

Okvirni seznam upravičenih izdatkov, ki se nanašajo na izvajanje tehnologij nadzora

Upravičeni so naslednji izdatki:

(a)

Nakup, namestitev in tehnična pomoč za računalniško tehnologijo in vzpostavitev omrežij IT, vključno z zmogljivostjo daljinskega zaznavanja, da se omogoči učinkovita in varna izmenjava podatkov v zvezi s spremljanjem in nadzorom ribiških dejavnosti. Izdatki, ki so nastali pri tehnični pomoči, se krijejo v dveh letih po namestitvi.

(b)

Nakup in namestitev:

(i)

naprav za elektronsko določanje položaja plovil, ki omogočajo spremljanje plovil na daljavo iz centra za spremljanje ribištva s sistemom spremljanja polovil (VMS);

(ii)

naprav za elektronsko registriranje in poročanje, ki omogočajo elektronski prenos podatkov o ribiških dejavnostih.

Naprave morajo biti skladne z zahtevami ustreznih predpisov Skupnosti.

(c)

Nakup osebnih računalnikov, prenosnih računalnikov in dlančnikov (PDA), ki so namenjeni shranjevanju in obdelavi podatkov v zvezi z ribiškimi dejavnostmi.

(d)

Pilotni projekti, ki se nanašajo na nove tehnologije nadzora ribiških dejavnosti in na izvajanje teh tehnologij.


PRILOGA III

Okvirni seznam upravičenih izdatkov za nakup in posodobitev letal in plovil, ki se uporabljajo za ribiški nadzor

Upravičeni so naslednji izdatki:

(a)

letala s stalno pritrjenimi krili, zrakoplovi brez posadke in helikopterji ter njihova oprema za nadzor ribištva. Zlasti oprema za zaznavanje, sporazumevanje in navigacijo in programska oprema, ki je nameščena na krovu in je del plovil ali letal, ki se uporabljajo za inšpekcijo in nadzor ribiških dejavnosti ter omogočajo izmenjavo podatkov med plovili ali letali in organi za nadzor ribištva;

(b)

oprema, ki nadomešča zastarelo opremo in katere namen je izboljšati učinkovitost nadzora ribištva. Prav tako so upravičeni tudi stroški, ki so nastali pri posodabljanju strojnice, mosta in naprav za vkrcanje in izkrcanje;

(c)

pomožni čolni (kot na primer „searider“ in „RIB“), vključno z nameščeno opremo, motorji, sošice in žerjavi za spuščanje čolnov (vključno s hidravličnimi sistemi in namestitvijo), spremembe na glavnem plovilu za prilagoditev pomožnim čolnom (kot na primer ojačitev palube in ogrodja);

(d)

glavni deli za pogonski sistem plovila, kot na primer propelerski sistemi, menjalniki, novi glavni motorji in pomožni motorji;

(e)

oprema, ki zagotavlja zaupnost komunikacij, kot na primer kodirne naprave in premešalniki;

(f)

vodoodporni osebni računalniki, nameščeni na krovu.


PRILOGA IV

Okvirni seznam upravičenih izdatkov v zvezi s programi usposabljanja in izmenjave, seminarji in medijskimi pripomočki

(a)

Upravičeni so naslednji izdatki:

(i)

najem predavalnic;

(ii)

nakup ali najem opreme za usposabljanje in seminarje;

(iii)

honorarji izvajalcev usposabljanj, ki ne delujejo v funkciji javnih uslužbencev države članice ali Skupnosti;

(iv)

potni stroški in dnevnice, ki so nastali zaradi udeležbe inšpektorjev, javnih tožilcev, sodnikov in ribičev na usposabljanjih, kot tudi izvajalcev usposabljanja;

(v)

kakršni koli izdatki, ki se nanašajo na nakup ali tisk materialov, potrebnih za seminarje, usposabljanje ali medije, kot na primer knjige, plakati, zgoščenke, DVD-ji, video posnetki, letaki, zastave.

(b)

Izdatki so upravičeni v obsegu, ki je upravičen do povračila v skladu z ustreznimi nacionalnimi pravili.


PRILOGA V

Okvirni seznam neupravičenih izdatkov

Neupravičeni so naslednji izdatki:

(a)

najemne in zakupne pogodbe;

(b)

oprema, ki se ne uporablja izključno za nadzor ribištva, kot na primer osebni računalniki, prenosni računalniki, optični čitalniki, tiskalniki, mobilni telefoni, navadni telefoni, voki-tokiji, metri, merila in druga podobna oprema, video kamere in fotoaparati;

(c)

oblačila in obuvala, kot na primer uniforme, zaščitne obleke itn. in splošni osebni uporabni predmeti;

(d)

tekoči stroški in stroški vzdrževanja, kot na primer stroški telekomunikacij, amortizacije, zavarovalne premije, gorivo;

(e)

rezervni deli, ki so potrebni za zagotovitev delovanja katerega koli upravičenega elementa;

(f)

vozila in motorna kolesa;

(g)

stavbe in lokacije;

(h)

plače in odškodnine.


PRILOGA VI

Vsebina zahtevkov za povračilo

Zahtevki za povračilo morajo vsebovati:

(a)

Dopis, ki navaja skupni znesek, za katerega se zahteva povračilo. Navedeni dopis mora jasno navajati:

(i)

odločbo Komisije, na katero se nanaša (ustrezni člen in priloga);

(ii)

znesek, ki se zahteva od Komisije, v eurih, brez DDV;

(iii)

vrsto zahtevka (predplačilo, vmesno plačilo, končno plačilo);

(iv)

bančni račun, na katerega naj se izvede nakazilo.

(b)

Poročilo o izdatkih na obrazcu, ki ga določa Priloga VII (eno na odločbo Komisije).

(c)

Seznam A, ki vključuje naslednje informacije:

(i)

ime(-na) projekta(-ov) in sklic na letni(-e) program(-e) za nadzor ribištva, v katerega (katere) je (so) vključen(-i);

(ii)

sklic na pogodbo, na katero se nanašajo računi;

(iii)

seznam priloženih računov, ki se navezujejo na projekt (število računov in zneski, brez DDV).

(d)

Pri vsakem projektu, za katerega se zahteva povračilo:

(i)

izvirnik ali overjen izvod računov;

(ii)

če računi niso v eurih, uporabljen menjalni tečaj;

(iii)

izvirnik ali overjen izvod dokazila o plačilu vsakega priloženega računa;

(iv)

dokument, ki navaja prihodnje obroke (kadar je to primerno) in njihove predvidene datuma plačila;

(v)

overjen izvod pogodbe, ki se nanaša na račun;

(vi)

letna uporaba plovila, letala ali zrakoplova brez posadke za nadzor ribištva, v odstotkih in dnevih;

(vii)

informacije o javnih naročilih: priložena mora biti fotokopija objave razpisa v Uradnem listu Evropske unije. Če razpis ni bil objavljen v Uradnem listu Evropske unije, upravičenec potrdi, da je bila upoštevana zakonodaja Skupnosti glede javnih naročil, in utemelji, zakaj niso bili upoštevani postopki Skupnosti. Izdatki, ki so nastali za plovila in letala, ki se bodo v celoti ali delno uporabljali za nadzor ribištva, ne morejo biti upravičeni do kakršnega koli izvzetja iz pravil Skupnosti za javna naročila v zvezi s členom 296 Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti;

(viii)

kratek opis dejavnosti, ki podrobno navaja, kaj je bilo doseženo, in ki mu je priložena kratka ocena učinka naložbe na nadzor ribištva. Vključena mora biti tudi napoved prihodnje rabe elementov;

(ix)

v primeru izdatkov za pilotne projekte ali medijske pripomočke mora biti vključeno končno poročilo ali dokument;

(x)

v primeru usposabljanja in seminarjev se omenijo ustrezne informacije o temi, govornikih, udeležencih.


PRILOGA VII

Poročilo o izdatkih

Image


Top