EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32005D0681

Sklep Sveta 2005/681/PNZ z dne 20. septembra 2005 o ustanovitvi Evropske policijske akademije (CEPOL) in razveljavitvi Sklepa 2000/820/PNZ

OJ L 256, 1.10.2005, p. 63–70 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
OJ L 168M, 21.6.2006, p. 375–382 (MT)
Special edition in Bulgarian: Chapter 19 Volume 007 P. 189 - 196
Special edition in Romanian: Chapter 19 Volume 007 P. 189 - 196
Special edition in Croatian: Chapter 19 Volume 008 P. 113 - 120

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 01/07/2016; se razveljavijo in nadomestijo z 32015R2219

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2005/681/oj

1.10.2005   

SL

Uradni list Evropske unije

L 256/63


SKLEP SVETA 2005/681/PNZ

z dne 20. septembra 2005

o ustanovitvi Evropske policijske akademije (CEPOL) in razveljavitvi Sklepa 2000/820/PNZ

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o Evropski uniji in zlasti členov 30(1)(c) in 34(2)(c) Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Komisije,

ob upoštevanju mnenja Evropskega parlamenta (1),

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Evropski svet se je na srečanju v Tampereju 15. in 16. oktobra 1999 strinjal, da je treba ustanoviti Evropsko policijsko akademijo, v nadaljnjem besedilu „CEPOL“, namenjeno usposabljanju visokih policijskih uradnikov.

(2)

Evropska policijska akademija je bila ustanovljena s Sklepom Sveta 2000/820/PNZ (2).

(3)

Postalo je očitno, da bi se delovanje CEPOL-a lahko izboljšalo, če bi se financiral iz splošnega proračuna Evropske unije in če bi kadrovski predpisi za uradnike Evropskih skupnosti in pogoji za zaposlitev drugih uslužbencev Evropskih skupnosti veljali za direktorja in osebje sekretariata CEPOL-a.

(4)

Sklepi Sveta z dne 24. februarja 2005 zato zahtevajo, naj se zgoraj navedene spremembe izvedejo, zaradi česar je treba razveljaviti Sklep 2000/820/PNZ in sprejeti nov sklep Sveta glede CEPOL-a.

(5)

CEPOL naj tudi v prihodnje deluje kot mreža, ki povezuje nacionalne ustanove za usposabljanje, katerih naloge vključujejo usposabljanje visokih policijskih uradnikov držav članic v skladu s splošnimi načeli iz Sklepa 2000/820/PNZ.

(6)

CEPOL naj opravlja svoje naloge postopno glede na cilje iz letnih delovnih programov in ob upoštevanju razpoložljivih sredstev.

(7)

Potrebna je vrsta tehničnih sprememb, da bi se sestava CEPOL-a prilagodila postopkom, ki se izvajajo v okviru splošnega proračuna Evropske unije ter kadrovskih predpisov za uradnike Evropskih skupnosti in pogojev za zaposlitev drugih uslužbencev Evropskih skupnosti.

(8)

Druge določbe v največji možni meri temeljijo na Sklepu 2000/820/PNZ.

(9)

Tehnične spremembe vključujejo spremembe določb glede odnosov s tretjimi državami, delovanja Upravnega sveta, nalog direktorja, osebja sekretariata CEPOL-a, finančnih zahtev, dostopa do dokumentov in ocenjevanja.

(10)

Za zagotovitev kontinuitete so potrebne posebne prehodne odločbe –

SKLENIL:

POGLAVJE I

USTANOVITEV, PRAVNA OSEBA IN SEDEŽ

Člen 1

Ustanovitev

1.   Ustanovi se Evropska policijska akademija (CEPOL). Šteje se za naslednika CEPOL-a, ki je bil ustanovljen s Sklepom 2000/820/PNZ.

2.   Brez poseganja v prihodnji razvoj dogodkov, deluje CEPOL kot mreža, ki povezuje nacionalne ustanove za usposabljanje v državah članicah, katerih naloge vključujejo usposabljanje visokih policijskih uradnikov in ki v ta namen tesno sodelujejo.

3.   Naloga CEPOL-a je izvajanje programov in pobud, ki jih sprejme Upravni svet.

Člen 2

Pravna oseba

1.   CEPOL je pravna oseba.

2.   CEPOL v vsaki državi članici uživa najobsežnejšo pravno in pogodbeno sposobnost, ki je na voljo pravnim osebam v okviru nacionalne zakonodaje. CEPOL zlasti lahko pridobiva in prodaja premičnine ali nepremičnine in je lahko stranka v pravnih postopkih.

3.   Direktor zastopa CEPOL v vseh pravnih dejanjih in obveznostih.

Člen 3

Privilegiji in imunitete

Protokol o privilegijih in imunitetah Evropskih skupnosti se uporablja za direktorja CEPOL-a in osebje njegovega sekretariata, razen za osebje, dodeljeno iz držav članic.

Člen 4

Sedež

Sedež CEPOL-a je v Bramshillu, v Združenem kraljestvu.

POGLAVJE II

NAMEN, CILJI IN NALOGE

Člen 5

Namen

Namen CEPOL-a je pomagati pri usposabljanju visokih policijskih uradnikov držav članic z optimizacijo sodelovanja med različnimi sestavnimi deli CEPOL. CEPOL podpira in razvija evropski pristop h glavnim problemom, s katerimi se srečujejo države članice v boju proti kriminalu, pri njegovem preprečevanju in vzdrževanju javnega reda in miru ter javne varnosti, zlasti v zvezi s čezmejnimi razsežnostmi teh problemov.

Člen 6

Cilji

Cilji CEPOL-a so naslednji:

1.

izboljšanje poznavanja nacionalnih policijskih sistemov in struktur drugih držav članic ter čezmejnega policijskega sodelovanja znotraj Evropske unije;

2.

izboljšanje poznavanja mednarodnih instrumentov in instrumentov Unije, zlasti na naslednjih področjih:

(a)

institucij Evropske unije, njihovega delovanja in vloge, pa tudi mehanizmov odločanja in pravnih instrumentov Evropske unije, zlasti kar zadeva njihov vpliv na sodelovanje pri kazenskem pregonu;

(b)

Europolovih ciljev, sestave in delovanja, pa tudi možnosti za kar najtesnejše sodelovanje med Europolom in ustreznimi organi kazenskega pregona v državah članicah v boju proti organiziranemu kriminalu;

(c)

Eurojustovih ciljev, sestave in delovanja;

3.

zagotavljanje ustreznega usposabljanja v zvezi s spoštovanjem demokratičnih zaščitnih ukrepov, zlasti pravic do obrambe.

Člen 7

Naloge

Za doseganje teh ciljev lahko CEPOL izvaja zlasti naslednje ukrepe:

(a)

visokim policijskim uradnikom zagotavlja oblike usposabljanja, ki temeljijo na skupnih standardih;

(b)

prispeva k pripravi usklajenih programov za usposabljanje policijskih uradnikov srednjega vodstvenega kadra, policijskih uradnikov srednjega vodstvenega kadra na terenu in policijskih uradnikov na terenu v zvezi s čezmejnim sodelovanjem med policijskimi silami v Evropi, in pomaga pri oblikovanju ustreznih izpopolnjenih programov usposabljanja, kakor tudi razvija in izvaja usposabljanje za inštruktorje;

(c)

izvaja specialistično usposabljanje za policijske uradnike, ki imajo ključno vlogo v boju proti čezmejnemu kriminalu, s posebnim poudarkom na organiziranem kriminalu;

(d)

razširja najboljšo prakso in rezultate raziskav;

(e)

razvija in izvaja usposabljanje za pripravo policijskih sil Evropske unije za sodelovanje v nevojaškem kriznem upravljanju;

(f)

razvija in izvaja usposabljanje policijskih organov iz držav kandidatk, vključno z usposabljanjem policijskih uradnikov, ki imajo ključne vloge;

(g)

olajša ustrezne izmenjave in začasne dodelitve policijskih uradnikov v sklopu usposabljanja;

(h)

razvija elektronsko omrežje za zagotavljanje podpore CEPOL-u pri izvajanju njegovih nalog, pri čemer skrbi za potrebne varnostne ukrepe;

(i)

omogoča visokim policijskim uradnikom držav članic, da si pridobijo ustrezna jezikovna znanja.

Člen 8

Sodelovanje z drugimi organi

1.   CEPOL lahko sodeluje z ustreznimi organi Evropske unije na področju pravosodja, kazenskega pregona in drugih sorodnih področjih ter z ustreznimi organi za usposabljanje v Evropi.

2.   CEPOL lahko sodeluje z nacionalnimi ustanovami za usposabljanje iz držav, ki niso članice Evropske unije, zlasti s tistimi iz držav kandidatk, kakor tudi iz Islandije, Norveške in Švice.

3.   Upravni svet lahko pooblasti direktorja CEPOL-a, da se pogaja o sporazumih o sodelovanju s katerimi koli organi, navedenimi v odstavkih 1 in 2.

Taki sporazumi o sodelovanju se lahko sklenejo le s pooblastilom upravnega sveta

Sporazume o sodelovanju z organi iz držav, ki niso članice Evropske unije, se lahko sklene le, ob odobritvi Sveta.

4.   CEPOL lahko upošteva priporočila Europola in/ali Delovne skupine načelnikov policije držav članic EU, brez poseganja v pravila, ki urejajo sprejem delovnega programa CEPOL-a.

POGLAVJE III

ORGANI, OSEBJE IN KONTAKTNE TOČKE

Člen 9

Organi

Organi CEPOL-a so:

1.

Upravni svet.

2.

Direktor, ki vodi sekretariat CEPOL-a.

Člen 10

Upravni svet

1.   Upravni svet sestavlja po ena delegacija iz vsake države članice. Vsaka delegacija ima en glas.

2.   Člani upravnega sveta so po možnosti direktorji nacionalnih ustanov za usposabljanje. Kadar iz posamezne države članice prihaja več direktorjev, ti skupaj sestavljajo delegacijo. Upravnemu svetu predseduje predstavnik države članice, ki predseduje Svetu Evropske unije.

3.   Predstavniki Komisije in generalnega sekretariata Sveta Evropske unije ter Europola so povabljeni, da se udeležijo sestankov kot opazovalci brez glasovalne pravice.

4.   Člane upravnega sveta lahko spremljajo strokovnjaki.

5.   Direktor CEPOL-a se udeležuje sestankov upravnega sveta, vendar je brez glasovalne pravice.

6.   Upravni svet se sestane vsaj dvakrat letno.

7.   Razen kadar je v tem sklepu določeno drugače, upravni svet odloča z dvotretjinsko večino svojih članov.

8.   Upravni svet sprejme svoj poslovnik.

9.   Upravni svet sprejema:

(a)

skupne učne načrte, modele usposabljanja, učne metode in kakršna koli druga orodja za učenje in poučevanje;

(b)

odločitev o imenovanju direktorja;

(c)

s soglasjem osnutek proračuna, ki se predloži Komisiji;

(d)

delovni program, po posvetovanju s Komisijo, ki se predloži Svetu v odobritev;

(e)

letno poročilo in petletno poročilo CEPOL-a, ki se predložita Komisiji in Svetu, da bi se Svet z njima seznanil in ju odobril;

(f)

izvedbena pravila, ki se uporabljajo za osebje CEPOL-a na predlog direktorja in po soglasju Komisije.

10.   Upravni svet se lahko, če je to nujno potrebno, odloči oblikovati delovne skupine, ki pripravljajo priporočila, razvijajo in predlagajo strategije, koncepte in orodja za usposabljanje, ali opravljajo kakršne koli druge svetovalne naloge, ki se upravnemu svetu zdijo potrebne. Upravni svet sestavi pravila, ki urejajo oblikovanje in delovanje delovnih skupin.

11.   Upravni svet izvaja pristojnosti v zvezi z direktorjem iz člena 13(3).

12.   Brez poseganja v odstavek 9(d) in (e), se delovni program, letno poročilo CEPOL-ovih dejavnosti in petletno poročilo CEPOL-a posredujejo Evropskemu parlamentu in Komisiji v vednost in se objavijo.

Člen 11

Direktor

1.   Direktorja s seznama najmanj treh kandidatov, ki ga predloži izbirni odbor, imenuje upravni svet za obdobje štirih let z možnostjo enkratnega podaljšanja.

Upravni svet določi pravila glede izbire kandidatov. Ta pravila odobri Svet preden začnejo veljati.

2.   Upravni svet se lahko odloči o podaljšanju mandata direktorju.

3.   Upravni svet lahko odstrani direktorja z njegovega položaja.

4.   Direktor je odgovoren za tekoče upravljanje dela CEPOL-a. Direktor podpira delo upravnega sveta in:

(a)

izvaja pooblastila v zvezi z osebjem iz člena 13(3);

(b)

sprejema vse potrebne ukrepe, vključno s sprejetjem notranjih upravnih navodil in objavljanjem obvestil, za zagotovitev delovanja CEPOL-a v skladu z določbami tega sklepa;

(c)

sestavi predhodni osnutek proračuna, predhodni osnutek letnega poročila ter predhodni osnutek delovnega programa, ki se predložijo upravnemu svetu;

(d)

izvršuje proračun;

(e)

vzdržuje stike z ustreznimi službami v državah članicah;

(f)

usklajuje izvajanje delovnega programa;

(g)

opravlja vse druge naloge, ki mu jih dodeli upravni svet.

5.   Direktor je za svoje dejavnosti odgovoren upravnemu svetu.

6.   Direktor mora na zahtevo Sveta poročati o opravljanju svojih dolžnosti. Direktor lahko stori enako, če to zahteva Evropski parlament.

7.   Direktor se z vlado države članice gostiteljice dogovori o sporazumu o sedežu in ga predloži v odobritev upravnemu svetu.

Člen 12

Sekretariat CEPOL-a

Sekretariat CEPOL-a pomaga CEPOL-u pri administrativnih nalogah, ki so potrebne za delovanje CEPOL-a in izvaja letni program ter, kjer je to primerno, dodatne programe in pobude.

Člen 13

Osebje sekretariata CEPOL-a

1.   Kadrovski predpisi za uradnike Evropskih skupnosti, pogoji za zaposlitev drugih uslužbencev v Evropskih skupnostih in pravila, ki jih skupaj sprejmejo institucije Evropskih skupnosti zaradi izvajanja teh kadrovskih predpisov in pogojev za zaposlitev se uporabljajo za direktorja CEPOL-a in osebje sekretariata CEPOL-a, ki se je zaposlilo po začetku veljavnosti tega sklepa.

2.   CEPOL se šteje za namene izvajanja Uredbe Sveta (EGS, Euratom, ESPJ) št. 259/68 z dne 29. februarja 1968 o Kadrovskih predpisih za uradnike in o pogojih zaposlovanja za druge uslužbence Evropskih skupnosti in posebni ukrepi institucij, ki se začasno uporabljajo za uradnike Komisije (3) kot agencija v smislu člena 1a odstavka 2 Kadrovskih predpisov za uradnike Evropskih skupnosti.

3.   CEPOL v zvezi z osebjem svojega sekretariata izvaja pooblastila, ki jih organu, odgovornemu za imenovanja, podeljujejo kadrovski predpisi za uradnike in organu, pristojnemu za sklepanje pogodb, podeljujejo pogoji za zaposlitev drugih uslužbencev v skladu z določbami iz členov 10(11) in 11(4)(a) tega sklepa.

4.   Osebje sekretariata CEPOL-a sestavljajo uradniki, ki jih dodeli institucija v okviru kadrovskih prepisov za uradnike Evropskih skupnosti, strokovnjaki, ki jih dodelijo države članice in drugi uslužbenci, ki jih CEPOL zaposli za izvajanje svojih nalog, vsi so zaposleni za določen čas.

5.   Dodelitev nacionalnih strokovnjakov sekretariatu CEPOL-a iz držav članic je v skladu s Sklepom Sveta 2003/479/ES z dne 16. junija 2003 o pravilih za domače izvedence in vojaške uslužbence, dodeljene generalnemu sekretariatu Sveta (4), ki se uporabljajo smiselno.

Člen 14

Kontaktne točke

Nacionalna kontaktna točka CEPOL-a se lahko vzpostavi v vsaki državi članici. Brez poseganja v pravico držav članic, da organizirajo to kontaktno točko, kakor se jim zdi najbolj ustrezno, je kontaktna točka po možnosti delegacija države članice v upravnem svetu Nacionalna kontaktna točka skrbi za učinkovito sodelovanje med CEPOL-om in ustanovami za usposabljanje.

POGLAVJE IV

FINANČNE ZAHTEVE

Člen 15

Proračun

1.   Prihodki CEPOL-a obsegajo, ne glede na druge vrste prihodkov, subvencije Skupnosti iz splošnega proračuna Evropske unije (oddelek Komisija).

2.   Odhodki CEPOL-a vključujejo stroške osebja, upravne stroške, ter stroške infrastrukture in delovanja.

3.   Direktor sestavi načrt prihodkov in odhodkov CEPOL-a za naslednje proračunsko leto in ga posreduje upravnemu svetu skupaj z začasnim načrtom delovnih mest.

4.   Prihodki in odhodki so uravnoteženi.

5.   Upravni svet sprejme osnutek načrta, vključno z začasnim načrtom delovnih mest, ki ga spremlja predhodni delovni program, in ga najpozneje do 31. marca vsakega leta posreduje Komisiji. Če ima Komisija pripombe na osnutek načrta, se posvetuje z upravnim svetom v roku 30 dni po prejemu osnutka načrta.

6.   Komisija posreduje načrt Evropskemu parlamentu in Svetu (v nadaljnjem besedilu „organ, pristojen za proračun“) skupaj s predhodnim predlogom proračuna Evropske unije.

7.   Komisija na podlagi načrta vključi v predhodni osnutek proračuna Evropske unije finančni načrt, kakršen se ji zdi potreben za načrt delovnih mest, in znesek subvencije v breme splošnega proračuna, ter to predloži organu, pristojnemu za proračun v skladu s členom 272 Pogodbe.

8.   Organ, pristojen za proračun odobri proračunska sredstva za subvencioniranje CEPOL-a. Organ, pristojen za proračun sprejme načrt delovnih mest CEPOL-a.

9.   Upravni svet sprejme proračun in načrt delovnih mest CEPOL-a. Ta sta dokončna, ko je dokončno sprejet splošni proračun Evropske unije. Po potrebi se ju ustrezno prilagodi.

10.   Vsaka sprememba proračuna, vključno z načrtom delovnih mest, je v skladu s postopki, določenimi v odstavkih (5) do (9).

11.   Upravni svet čim prej uradno obvesti organ, pristojen za proračun o svoji nameri za izvajanje kakršnega koli projekta, ki ima lahko znatne finančne posledice za sestavo njegovega proračuna, zlasti projektov, povezanih z nepremičninami, kot sta najem ali nakup stavb. O tem obvesti Komisijo.

12.   Ko veja organa, pristojnega za proračun oznani svojo namero za podajo mnenja, predloži svoje mnenje upravnemu odboru v obdobju šestih tednov od datuma obvestila o projektu.

Člen 16

Izvrševanje proračuna in nadzor nad njim

1.   Proračun CEPOL-a izvršuje direktor.

2.   Računovodja CEPOL-a najpozneje do 1. marca po vsakem proračunskem letu posreduje računovodji Komisije začasni obračun skupaj s poročilom o upravljanju proračuna in finančnem poslovodenju za tisto proračunsko leto. Računovodja Komisije združi začasne obračune institucij in decentraliziranih organov v skladu s členom 128 Uredbe Sveta (ES, Euratom) št. 1605/2002 z dne 25. junija 2002 o Finančni uredbi, ki se uporablja za splošni proračun Evropskih skupnosti (Finančna uredba) (5).

3.   Računovodja Komisije najpozneje do 31. marca po vsakem proračunskem letu posreduje začasni obračun CEPOL-a Računskemu sodišču skupaj s poročilom o upravljanju proračuna in finančnem poslovodenju za tisto proračunsko leto. Poročilo o upravljanju proračuna in finančnem poslovodenju za tisto proračunsko leto se posreduje tudi Evropskemu parlamentu in Svetu.

4.   Direktor po prejemu ugotovitev Računskega sodišča glede začasnega obračuna CEPOL-a skladno s členom 129 Finančne uredbe na lastno odgovornost sestavi končni obračun in ga posreduje upravnemu svetu v presojo.

5.   Upravni svet poda svoje mnenje o končnem obračunu CEPOL-a.

6.   Direktor najpozneje do 1. julija naslednjega leta pošlje končni obračun skupaj z mnenjem upravnega sveta Komisiji, Računskemu sodišču, Evropskemu parlamentu in Svetu.

7.   Končni obračun se objavi.

8.   Direktor pošlje Računskemu sodišču odgovor na njegove ugotovitve najpozneje do 30. septembra. Ta odgovor pošlje tudi upravnemu svetu.

9.   Na priporočilo Sveta Evropski parlament do 30. aprila leta n + 2 da razrešnico direktorju CEPOL-a glede izvrševanja proračuna za leto n.

Člen 17

Finančna določba

Finančna pravila za CEPOL soglasno sprejme upravni odbor po posvetovanju s Komisijo. Ne smejo odstopati od Uredbe Komisije (ES, Euratom) št. 2343/2002 z dne 23. decembra 2002 o okvirni finančni uredbi za organe iz člena 185 Uredbe Sveta (ES, Euratom) št. 1605/2002 o finančni uredbi za splošni proračun Evropskih skupnosti (6), razen če to ni izrecno potrebno za delovanje CEPOL-a in s tem predhodno soglaša Komisija. Organ, pristojen za proračun se obvesti o teh odstopanjih.

Člen 18

Boj proti goljufijam

1.   Za boj proti goljufijam, korupciji in drugim nezakonitim dejanjem se brez omejitev uporabljajo določbe Uredbe (ES) št. 1073/1999 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 25. maja 1999 o preiskavah, ki jih izvaja Evropski urad za boj proti goljufijam (OLAF) (7).

2.   CEPOL pristopi k Medinstitucionalnemu sporazumu z dne 25. maja 1999 o notranjih preiskavah Evropskega urada za boj proti goljufijam (OLAF) in brez odlašanja izda ustrezne predpise, ki veljajo za direktorja CEPOL-a in osebje sekretariata CEPOL-a.

3.   Odločitve glede financiranja in izvedbenih sporazumov ter instrumentov, ki izhajajo iz njih izrecno določajo, da lahko Računsko sodišče in OLAF po potrebi opravljata preglede na kraju samem med prejemniki CEPOL-ove denarne podpore in agenti, odgovornimi za dodeljevanje le-te.

POGLAVJE V

RAZNE DOLOČBE

Člen 19

Jeziki

Za CEPOL se uporabljajo določbe iz Uredbe št. 1 z dne 15. aprila 1958 o določitvi jezikov, ki se uporabljajo v Evropski gospodarski skupnosti (8). Letno poročilo Svetu iz člena 10(9)(e), se sestavi v uradnih jezikih institucij Unije.

Člen 20

Dostop do dokumentov

Upravni odbor na podlagi predloga direktorja in ne pozneje kot šest mesecev po začetku veljavnosti tega sklepa sprejme pravila za dostop do dokumentov CEPOL-a, ob upoštevanju načel in omejitev iz Uredbe (ES) št. 1049/2001 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 30. maja 2001 o dostopu javnosti do dokumentov Evropskega parlamenta, Sveta in Komisije (9).

Člen 21

Ocena

1.   V petih letih od začetka veljavnosti te pogodbe in nato vsakih pet let upravni svet naroči neodvisno zunanjo ocenjevanje izvajanja tega sklepa in s strani CEPOL-a izvedenih dejavnosti.

2.   Vsako ocenjevanje ovrednoti vpliv tega sklepa, koristnost, ustreznost, učinkovitost ter uspešnost CEPOL-a in njegovih delovnih praks.

3.   Upravni svet prejme oceno in pošlje Komisiji priporočila glede sestave CEPOL-a in njegovih delovnih praks. Ugotovitve ocene in priporočila so sestavni del petletnega poročila, ki se sestavi po postopku iz člena 10(9)(e).

Člen 22

Sklepi Sveta

Pri delovanju v skladu s členi 8(3), 10(9)(d) in (e), 11(1) in 16(9), Svet odloča s kvalificirano večino svojih članov.

POGLAVJE VI

PREHODNE DOLOČBE

Člen 23

Splošno pravno nasledstvo

1.   CEPOL, ustanovljen s tem sklepom, je splošni pravni naslednik CEPOL-a, ustanovljenega s Sklepom 2000/820/PNZ glede vseh pogodb, ki jih je slednji sklenil, kakor tudi glede vseh njegovih obveznosti in lastnine, ki jo je pridobil.

2.   Brez poseganja v člen 11(7) sporazum o sedežu, sklenjen na podlagi člena 4(1) Sklepa 2000/820/PNZ, velja za CEPOL, ustanovljen s tem sklepom, do preklica.

Člen 24

Direktor in osebje

1.   Direktor, imenovan na podlagi člena 4(2) Sklepa 2000/820/PNZ, je direktor v smislu člena 11 tega sklepa do izteka svojega mandata.

2.   Če ta ne želi ali ni zmožen delovati v skladu z odstavkom 1, upravni svet imenuje prehodnega direktorja za obdobje največ 18 mesecev do postopka imenovanja v skladu s členom 11(1) tega sklepa.

3.   Spoštujejo se pogodbe o zaposlitvi, sklenjene pred sprejetjem tega sklepa.

4.   Nacionalni strokovnjaki, ki so dodeljeni CEPOL-u na podlagi Sklepa 2000/820/PNZ, so upravičeni do nadaljevanja svoje napotitve v CEPOL-u v skladu s pravili iz člena 13(5) tega sklepa.

Člen 25

Proračun

1.   Postopek razrešnice glede proračunov, uveljavljen na podlagi člena 5(3) Sklepa 2000/820/PNZ, se opravi v skladu s finančno uredbo, sprejeto na podlagi člena 5(3) Sklepa 2000/820/PNZ.

2.   Vsi odhodki, ki izhajajo iz obveznosti CEPOL-a v skladu s finančno uredbo iz člena 5(3) Sklepa 2000/820/PNZ pred začetkom veljavnosti tega sklepa in ki v tem času še niso bili plačani, se krijejo iz proračuna CEPOL-a, kakor določa ta sklep.

3.   Pred potekom obdobja devetih mesecev po začetku veljavnosti tega sklepa, upravni svet soglasno določi znesek, ki krije odhodke iz odstavka 2. Ustrezen znesek, ki se ga financira iz zbranega presežka proračunov, odobrenih na podlagi člena 5(3) Sklepa 2000/820/PNZ, se prenese v proračun za leto 2006, določen s tem sklepom, in predstavlja namenske prihodke za kritje teh odhodkov.

Če presežki niso zadostni za kritje odhodkov iz odstavka 2, države članice zagotovijo potrebno financiranje na podlagi Sklepa 2000/820/PNZ.

4.   Preostanek presežkov proračunov, odobrenih na podlagi člena 5(3) Sklepa 2000/820/PNZ se vrne državam članicam. Znesek, ki se izplača vsaki državi članici, izračuna na podlagi letnih prispevkov držav članic v proračune CEPOL-a, določenih v členu 5(2) Sklepa 2000/820/PNZ.

Preostanek se vrne državam članicam v treh mesecih po tem, ko je bil določen znesek iz odstavka 3 in so bili zaključeni postopki razrešnice glede proračunov, odobrenih na podlagi člena 5(3) Sklepa 2000/820/PNZ.

5.   CEPOL nadaljuje z izvajanjem projektov, financiranih s strani Skupnosti, v katerih sodeluje CEPOL, ustanovljen s Sklepom 2000/820/PNZ, vključno s projekti v okviru programov CARDS in MEDA.

Člen 26

Delovni program in letno poročilo

1.   Letni program stalnega izobraževanja, sprejet na podlagi člena 3 Sklepa 2000/820/PNZ, se obravnava kot delovni program iz člena 10(9)(d), za katerega veljajo katere koli spremembe, sprejete v skladu z določbami tega sklepa.

2.   Letno poročilo o dejavnostih CEPOL-a za leto 2005 se sestavi po postopku iz člena 3 Sklepa 2000/820/PNZ.

Člen 27

Institucionalna ureditev

1.   Z namenom izvajanja prehodnih določb tega sklepa upravni svet, ustanovljen na podlagi člena 10 tega sklepa, nadomesti upravni svet, ustanovljen na podlagi Sklepa 2000/820/PNZ.

2.   Ustrezne določbe Sklepa 2000/820/PNZ ter vsa pravila in predpisi, sprejeti za njihovo izvrševanje, ostanejo v veljavi zaradi izvajanja prehodnih določb tega sklepa, ne glede na člen 28 tega sklepa.

Člen 28

Ukrepi, ki se pripravijo pred začetkom veljavnosti

Upravni svet, ustanovljen na podlagi Sklepa 2000/820/PNZ, kakor tudi direktor, imenovan na podlagi tega sklepa, pripravita sprejetje naslednjih instrumentov:

(a)

poslovnik upravnega sveta iz člena 10(8);

(b)

izvedbena pravila, ki se uporabljajo za osebje CEPOL-a iz člena 10(9)(f);

(c)

pravila glede izbire kandidatov iz člena 11(1);

(d)

ukrepe iz člena 11(4)(b);

(e)

finančna pravila za CEPOL iz člena 17;

(f)

ukrepe iz člena 18(2); in

(g)

pravila za dostop do CEPOL-ovih dokumentov iz člena 20.

POGLAVJE VII

KONČNE DOLOČBE

Člen 29

Razveljavitev

Brez poseganja v Poglavje VI tega sklepa se Sklep 2000/820/PNZ razveljavi.

Člen 30

Začetek učinkovanja

Ta sklep začne učinkovati 1. januarja 2006. Vendar pa se člen 28 uporablja z dnem po objavi tega sklepa v Uradnem listu Evropske unije.

Člen 31

Objava

Ta sklep se objavi v Uradnem listu Evropske unije.

V Bruslju, 20. septembra 2005

Za Svet

Predsednica

M. BECKETT


(1)  Mnenje, podano dne 12. aprila 2005 (še ni objavljeno v Uradnem listu).

(2)  UL L 336, 30.12.2000, str. 1. Sklep, kakor je bil nazadnje spremenjen s Sklepom 2004/567/PNZ (UL L 251, 27.7.2004, str. 20).

(3)  UL L 56, 4.3.1968, str. 1. Uredba, kakor je bila nazadnje spremenjena z Uredbo (ES, Euratom) št. 723/2004 (UL L 124, 27.4.2004, str. 1).

(4)  UL L 160, 28.6.2003, str. 72. Sklep, kakor je bil nazadnje spremenjen s Sklepom 2004/240/ES (UL L 74, 12.3.2004, str. 17).

(5)  UL L 248, 16.9.2002, str. 1.

(6)  UL L 357, 31.12.2002, str. 72..

(7)  UL L 136, 31.5.1999, str. 1.

(8)  UL 17, 6.10.1958, str. 385/58. Uredba, kakor je bila nazadnje spremenjena z Aktom o pristopu iz leta 2003.

(9)  UL L 145, 31.5.2001, str. 43.


Top