EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 02005D0629-20100210

Consolidated text: Sklep Komisije z dne 26. avgusta 2005 o ustanovitvi Znanstvenega, tehničnega in gospodarskega odbora za ribištvo (2005/629/ES)

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2005/629/2010-02-10

2005D0629 — SL — 10.02.2010 — 001.001


Ta dokument je mišljen zgolj kot dokumentacijsko orodje in institucije za njegovo vsebino ne prevzemajo nobene odgovornosti

►B

▼C1

SKLEP KOMISIJE

z dne 26. avgusta 2005

o ustanovitvi Znanstvenega, tehničnega in gospodarskega odbora za ribištvo

(2005/629/ES)

▼B

(UL L 225, 31.8.2005, p.18)

spremenjena z:

 

 

Uradni list

  No

page

date

►M1

SKLEP KOMISIJE z dne 4. februarja 2010

  L 37

52

10.2.2010


popravljena z:

►C1

Popravek, UL L 316, 2.12.2005, str. 23  (629/2005)




▼B

▼C1

SKLEP KOMISIJE

z dne 26. avgusta 2005

o ustanovitvi Znanstvenega, tehničnega in gospodarskega odbora za ribištvo

(2005/629/ES)



KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI JE –

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti,

ob upoštevanju Uredbe Sveta (ES) št. 2371/2002 z dne 20. decembra 2002 o ohranjevanju in trajnostnem izkoriščanju ribolovnih virov v okviru skupne ribiške politike ( 1 ) in zlasti člena 33(1) Uredbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Izvajanje politike Skupnosti za ribištvo in ribogojstvo zahteva pomoč visoko kvalificiranega znanstvenega osebja, posebej pri uporabi morske biologije in biologije rib, ribiške tehnologije, ekonomije ribištva in podobnih strok, ali v povezavi z zahtevami raziskovanja in zbiranja podatkov na področju ribištva in ribogojstva.

(2)

To pomoč zagotavlja stalni Znanstveni, tehnični in gospodarski odbor za ribištvo (STECF), ustanovljen v okviru Komisije.

(3)

V skladu s členom 33 Uredbe (ES) št. 2371/2002 se Komisija s STECF v rednih intervalih posvetuje o zadevah, ki se nanašajo na ohranjanje in upravljanje živih vodnih virov, vključno z biološkimi, gospodarskimi, okoljskimi, socialnimi in tehničnimi vidiki ter upošteva njegove nasvete ob predložitvi predlogov o upravljanju ribištva v okviru navedene uredbe.

(4)

Nasveti STECF v zvezi z zadevami, ki se nanašajo na ribištvo, morajo temeljiti na načelih odličnosti, neodvisnosti, nepristranskosti in transparentnosti.

(5)

Bistveno je, da STECF najbolje uporabi zunanje strokovno znanje in izkušnje znotraj in izven Skupnosti, če je to potrebno za odgovore na posebna vprašanja.

(6)

Zaradi števila in pomembnosti potrebnih sprememb je treba razveljaviti Sklep Komisije 93/619/ES z dne 19. novembra 1993 o ustanovitvi Znanstvenega, tehničnega in gospodarskega odbora za ribištvo ( 2 ) –

SKLENILA:



Člen 1

Ustanovitev odbora

S tem sklepom se ustanovi Znanstveni, tehnični in gospodarski odbor za ribištvo, v nadaljnjem besedilu STECF.

Člen 2

Vloga STECF

1.  Komisija v rednih intervalih, ali kadar koli je to potrebno, zaprosi STECF za nasvet v obliki mnenja v zvezi z zadevami iz člena 33(1) Uredbe (ES) št. 2371/2002. Komisija lahko zahteva sprejetje tega mnenja v določenem roku.

2.  STECF lahko Komisiji na lastno pobudo predloži mnenja v zvezi z zadevami iz Uredbe (ES) št. 2371/2002.

3.  STECF sestavi letno poročilo o:

(a) razmerah v zvezi z ribolovnimi viri, ki zadevajo Evropsko skupnost;

(b) gospodarskih vplivih razmer v zvezi z navedenimi ribolovnimi viri;

(c) razvoju na področju ribolovnih dejavnosti, z navedbo bioloških, ekoloških, tehničnih in gospodarskih dejavnikov;

(d) drugih gospodarskih dejavnikih, ki vplivajo na ribolov.

Člen 3

Sestava

1.  STECF sestavlja najmanj 30 in največ 35 članov.

2.  Člani STECF so strokovnjaki s področij znanosti morske biologije, morske ekologije, ribiške znanosti, ohranjanja narave, populacijske dinamike, statistike, tehnologije ribolovnega orodja, ribogojstva ter ekonomije ribištva in ribogojstva.

Člen 4

Imenovanje članov STECF in oblikovanje rezervnega seznama

▼M1

1.  Komisija imenuje člane STECF s seznama primernih kandidatov. Ta seznam se sestavi na podlagi objave javnega razpisa za zbiranje ponudb na spletni strani Komisije.

▼C1

2.  Člani STECF so imenovani na podlagi strokovnega znanja in izkušenj in v skladu z zemljepisno porazdelitvijo, ki odraža raznolikost znanstvenih vprašanj in pristopov znotraj Skupnosti.

3.  Seznam članov STECF se objavi v Uradnem listu Evropske unije in skupaj s kratkim življenjepisom vsakega člana na spletni strani Komisije.

4.  Kandidati, za katere se ugotovi, da so primerni za delo v STECF, vendar niso imenovani, se vključijo na rezervni seznam. Komisija lahko uporabi rezervni seznam, da poišče primerne kandidate za zamenjavo članov, ki zapustijo STECF v skladu s členom 6(3).

5.  Rezervni seznam se objavi v Uradnem listu Evropske unije in na spletni strani Komisije.

Člen 5

Izvolitev predsednika in podpredsednikov

STECF med člani izvoli predsednika in dva podpredsednika za obdobje 3 let. Predsednik in podpredsednika STECF ne smejo biti izvoljeni na isti položaj več kot dvakrat zaporedoma.

Člen 6

Mandat

1.  Mandat člana STECF traja 3 leta in je obnovljiv za nadaljnja obdobja 3 let.

2.  Predsednik, podpredsednika in člani STECF po preteku triletnega obdobja ostanejo na svojem položaju do zamenjave ali obnovitve mandata.

3.  Če član aktivno ne sodeluje pri delu STECF, kaže navzkrižje interesov ali želi odstopiti, lahko Komisija prekine članstvo tega člana.

Člen 7

Zunanji strokovnjaki

►M1  Po posvetovanju z oddelkom Komisije, ki je odgovoren za to zadevo ◄ lahko STECF k sodelovanju pri svojem delu povabi strokovnjake, ki niso člani STECF in ki imajo ustrezno znanstveno znanje in izkušnje.

Člen 8

Delovne skupine

►M1  Po posvetovanju z oddelkom Komisije, ki je odgovoren za to zadevo ◄ lahko STECF ustanovi posebne delovne skupine za izvajanje jasno določenih nalog. Delovne skupine sestavljajo zunanji strokovnjaki in najmanj dva člana STECF. Delovne skupine poročajo STECF v okviru določenega časovnega roka.

Člen 9

▼M1

Povračila in nadomestilo

1.  Člani STECF in zunanji strokovnjaki so za udeležbo pri dejavnostih STECF upravičeni do nadomestila, kot je določeno v Prilogi.

▼C1

2.  Potne stroške in dnevnice članov STECF in zunanjih strokovnjakov plača Komisija.

Člen 10

Razmerje med STECF in Komisijo

▼M1

1.  STECF se posvetuje z oddelkom Komisije, ki je odgovoren za to zadevo, preden organizira plenarna zasedanja STECF in njegovih delovnih skupin.

▼C1

2.  Komisija lahko sodeluje na sestankih STECF in njegovih delovnih skupin.

▼M1

3.  Oddelek Komisije, ki je odgovoren za to zadevo, lahko k sodelovanju na sestankih STECF in njegovih delovnih skupin povabi strokovnjake, ki niso člani STECF in njegovih delovnih skupin.

▼C1

Člen 11

Poslovnik

1.  STECF ►M1  po posvetovanju z oddelkom Komisije, ki je odgovoren za to zadevo ◄ sprejme poslovnik. Poslovnik zagotavlja, da STECF izvaja svoje naloge v skladu z načeli odličnosti, neodvisnosti in transparentnosti in hkrati upošteva upravičene zahteve po davčni tajnosti in poslovni zaupnosti.

2.  Poslovnik obravnava zlasti:

(a) izvolitev predsednika in podpredsednikov STECF;

(b) postopke za:

(i) obravnavanje zahtevkov za nasvet;

(ii) sprejemanje mnenj v običajnih pogojih in, v primeru nujnosti zadeve, po pospešenem, pisnem postopku z dopisovanjem;

(c) ustanovitev in organizacijo delovnih skupin, imenovanje predsednikov delovnih skupin in opis njihovih nalog;

(d) zapisnike sestankov, vključno s podrobnostmi o mnenjih, ki se razlikujejo od sprejetih;

(e) vlogo zunanjih strokovnjakov;

(f) imenovanje poročevalcev in opis njihovih nalog;

(g) obliko in vsebino znanstvenih mnenj ter postopke za zagotavljanje in izboljšanje njihove doslednosti;

(h) odgovornosti in obveznosti članov STECF in zunanjih strokovnjakov v zvezi z njihovimi zunanjimi pogodbami;

(i) zastopanje STECF v Svetovalnem odboru za ribištvo in ribogojstvo (ACFA);

(j) udeležbo STECF v regionalnih svetovalnih odborih (RAC).

3.  Poslovnik se objavi na spletni strani Komisije.

Člen 12

Sklepi in mnenja

1.  STECF odloča z večino članov, prisotnih na sestanku. Sklepi in mnenja se sprejmejo samo, če je glasovalo ali se je vzdržalo 70 % članov STECF.

2.  Utemeljena manjšinska mnenja se vključijo v mnenja STECF in se pripišejo zadevnim članom.

3.  Mnenja STECF se nemudoma objavijo na spletni strani Komisije z upoštevanjem poslovne tajnosti.

Člen 13

Neodvisnost

1.  Člani STECF in zunanji strokovnjaki so imenovani oziroma povabljeni osebno. Njihove odgovornosti niso prenosljive.

2.  Člani STECF in zunanji strokovnjaki delujejo neodvisno od držav članic oziroma zainteresiranih strani. Člani STECF in zunanji strokovnjaki predložijo izjavo o zavezi, da bodo delovali v javnem interesu, in izjavo o interesih, kjer navedejo obstoj ali neobstoj interesov, ki bi lahko ogrozili njihovo neodvisnost. Te izjave so pisne in so javno dostopne. Člani STECF predložijo izjave o zavezi vsako leto.

3.  Člani STECF in zunanji strokovnjaki na vsakem sestanku STECF in delovnih skupin izrazijo vse posebne interese, ki bi lahko ogrožali njihovo neodvisnost v zvezi s posebnimi točkami dnevnega reda.

Člen 14

Zaupnost

1.  Člani STECF in zunanji strokovnjaki ne razkrijejo informacij, pridobljenih kot rezultat dela STECF ali delovnih skupin, razen mnenj STECF.

2.  Če Komisija obvesti STECF, da je zahtevano mnenje zaupne narave, so v delovni skupini prisotni samo člani STECF in predstavnik Komisije.

Člen 15

Sekretariat STECF

1.  Komisija za STECF in njegove delovne skupine zagotavlja storitve sekretariata.

2.  Sekretariat je odgovoren za zagotavljanje tehnične in upravne podpore, usklajevanje, da se omogoči učinkovito delovanje STECF in za organizacijo sestankov njegovih delovnih skupin.

3.  Če je potrebno, sekretariat usklajuje dejavnosti STECF in njegovih delovnih skupin z dejavnostmi Komisije in mednarodnih teles.

Člen 16

Končne določbe

1.  Odločba 93/619/ES se razveljavi.

2.  Člani STECF, imenovani v skladu s členom 1 Odločbe 93/619/ES, ostanejo na položaju kot člani Odbora, ustanovljenega s tem sklepom, dokler v skladu s členom 3 tega sklepa niso imenovani novi člani STECF.

3.  Določbe člena 5 se smiselno uporabljajo po preteku mandata članov iz odstavka 2 tega člena.

▼M1




PRILOGA

NADOMESTILA

Člani STECF in zunanji strokovnjaki so za udeležbo pri dejavnostih STECF upravičeni do nadomestil, kakor sledi:

 Prisotnost na plenarnih zasedanjih STECF in v delovnih skupinah STECF

 



EUR na polni dan

Plenarna zasedanja STECF

Delovne skupine STECF

Predsednik

300

300

Podpredsednik (1)

300

0

Drugi prisotni

250

250

(1)   Samo za plenarna zasedanja STECF.

 Če je oseba prisotna samo dopoldne ali popoldne, znaša nadomestilo 50 % nadomestila za polni dan.

 Poročila

 



EUR

Mnenja STECF na plenarnih zasedanjih ali dopisno (1)

Pripravljalna poročila (2) pred sestanki STECF in delovnih skupin

Poročevalec

300

300 (3)

(1)   Nadomestilo, ki se plača za sestavo mnenja.

(2)   Povzetki, poizvedbe in splošne informacije.

(3)   Nadomestilo se izplača v časovnem okviru, ki ga določi Komisija, kakor je navedeno v njenem predhodnem pisnem dogovoru, za največ 15 dni. Če je potrebno, lahko Komisija število dni tudi poveča.



( 1 ) UL L 358, 31.12.2002, str. 59.

( 2 ) UL L 297, 2.12.1993, str. 25.

Top