EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Standardizacija Evropske unije

Standardizacija Evropske unije

 

POVZETEK:

Uredba (EU) št. 1025/2012 o evropski standardizaciji

Uredba (EU) 2022/2480 o spremembi Uredbe (EU) št. 1025/2012

KAJ JE NAMEN TE UREDBE?

  • Namen te uredbe je posodobiti in izboljšati standardizacijo v Evropski uniji (EU), ki ima vodilno vlogo na njenem notranjem trgu, saj določa, kako:
    • deluje postopek določanja standardov EU in
    • sodelujejo različne organizacije, ki so vključene v ta postopek (na ravni EU in nacionalni ravni).
  • Uredba si prizadeva za poenostavitev in prilagoditev zakonodajnega okvira, da bi vključila najnovejše spremembe in prihodnje izzive.
  • Standardi podpirajo konkurenco na trgu, zmanjšujejo stroške, izboljšujejo varnost in povečujejo konkurenco, pri tem pa varujejo zdravje, zagotavljajo varnost in zaščito ter varujejo okolje.

KLJUČNE TOČKE

Uredba vključuje pravila, ki urejajo:

  • sodelovanje med organizacijami za standardizacijo, nacionalnimi organi za standardizacijo, državami članicami EU in Evropsko komisijo;
  • način vzpostavitve tržno usmerjenih evropskih standardov za proizvode in storitve v skladu z zakonodajo in politikami EU;
  • kako lahko tehnične specifikacije na področju informacijske in komunikacijske tehnologije podprejo ta postopek;
  • financiranje dejavnosti standardizacije, običajno v obliki donacij ali razpisov za zbiranje predlogov v skladu z zakonodajo in politikami EU;
  • udeležbo zainteresiranih strani.

Uredba zajema standarde za storitve in proizvode, med zahtevane lastnosti proizvoda ali storitve pa morata biti vključena tudi varstvo okolja in varovanje javnega zdravja.

Zahteve za standardizacijo, predložene evropskim organizacijam za standardizacijo

Komisija lahko od ene ali več evropskih organizacij za standardizacijo zahteva pripravo evropskega standarda, ki mora biti tržno usmerjen in upoštevati javni interes ter cilje politike EU. Komisija določi zahteve in roke, ki jih je treba izpolniti. Države članice sporočijo Komisiji vse zahteve, posredovane institucijam za standardizacijo, za pripravo tehničnih specifikacij ali standarda za določen proizvod zaradi priprave osnutka tehničnih predpisov.

Široka udeležba v postopku določanja standardov

  • Evropske organizacije za standardizacijo morajo omogočiti učinkovito udeležbo vseh ustreznih zainteresiranih strani, vključno z malimi in srednjimi podjetji, potrošniškimi organizacijami in družbeno zainteresiranimi stranmi pri njihovem standardizacijskem delu.
  • Nacionalni organi za standardizacijo morajo omogočiti dostop malih in srednjih podjetij do standardov in postopkov razvoja standardov z izmenjavo dobre prakse za izboljšanje udeležbe.
  • Kadar je ustrezno, morajo države članice spodbuditi udeležbo javnih organov, vključno z organi za nadzor trga, pri nacionalnih dejavnostih standardizacije zaradi razvoja ali revizije standardov.
  • Za zagotovitev, da se interesi, vrednote in cilji politike EU skupaj z javnim interesom na splošno bolje upoštevajo v postopku standardizacije, Uredba (EU) 2022/2480 uvaja spremembo člena 10 Uredbe (EU) št. 1025/2012. Sprememba v sistem evropske standardizacije uvaja načela dobrega upravljanja z zagotavljanjem uravnotežene zastopanosti zainteresiranih strani v postopku odločanja o standardih. Nova pravila od vsake evropske organizacije za standardizacijo zahtevajo, da zagotovi, da določene odločitve v zvezi z evropskimi standardi in evropskimi standardizacijskimi dokumenti sprejmejo izključno predstavniki nacionalnih organov za standardizacijo v ustreznem organu odločanja te organizacije, zlasti:
    • odločitve Komisije o sprejetju in zavrnitvi zahtev za standardizacijo;
    • odločitve o sprejetju novih delovnih mest, potrebnih za izpolnitev zahteve za standardizacijo, in
    • odločitve o sprejetju, reviziji in umiku evropskih standardov ali evropskih standardizacijskih dokumentov.

Priznavanje in uporaba tehničnih specifikacij

Javni organi bi morali pri naročanju strojne in programske opreme ter storitev informacijske tehnologije uporabiti vse zadevne tehnične specifikacije. Tehnične specifikacije so tržno sprejemljive in ne ovirajo interoperabilnosti z obstoječimi standardi EU ali mednarodnimi standardi.

Letni program dela in nasprotovanje harmoniziranim standardom

Letni program dela določa strateške prednostne naloge ob upoštevanju dolgoročnih strategij EU za rast. Komisija vzpostavi sistem obveščanja zainteresiranih strani, da bi zagotovila ustrezno posvetovanje in pomembnost za trg pred sprejetjem letnega programa dela ali zahtev za standardizacijo ali pred sprejetjem odločitve o nasprotovanju harmoniziranim standardom s strani držav članic ali Evropskega parlamenta.

Poročanje

Evropske organizacije za standardizacijo pošljejo Komisiji letno poročilo o izvajanju te uredbe.

Posebni standardi

Uredba izrecno zajema naslednje posebne standarde:

OD KDAJ SE TA UREDBA UPORABLJA?

Uredba (EU) št. 1025/2012 se uporablja od 1. januarja 2013.

Uredba (EU) 2022/2480 se uporablja od 9. julija 2023.

OZADJE

Več informacij je na voljo na strani:

GLAVNI DOKUMENTI

Uredba (EU) št. 1025/2012 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 25. oktobra 2012 o evropski standardizaciji, spremembi direktiv Sveta 89/686/EGS in 93/15/EGS ter direktiv 94/9/ES, 94/25/ES, 95/16/ES, 97/23/ES, 98/34/ES, 2004/22/ES, 2007/23/ES, 2009/23/ES in 2009/105/ES Evropskega parlamenta in Sveta ter razveljavitvi Sklepa Sveta 87/95/EGS in Sklepa št. 1673/2006/ES Evropskega parlamenta in Sveta (UL L 316, 14.11.2012, str. 12–33).

Nadaljnje spremembe Uredbe (EU) št. 1025/2012 so vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

Uredba (EU) 2022/2480 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 14. decembra 2022 o spremembi Uredbe (EU) št. 1025/2012 glede odločitev evropskih organizacij za standardizacijo v zvezi z evropskimi standardi in evropskimi standardizacijskimi dokumenti (UL L 323, 19.12.2022, str. 1–3).

POVEZANI DOKUMENTI

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu in Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru – Strateška vizija za evropske standarde: za boljšo in hitrejšo trajnostno rast evropskega gospodarstva do leta 2020 (COM(2011) 311 final z dne 1. junija 2011).

Zadnja posodobitev 09.07.2023

Top