EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Vključitev biometričnih značilnosti v potne liste in potovalne dokumente

Vključitev biometričnih značilnosti v potne liste in potovalne dokumente

 

POVZETEK:

Uredba (ES) št. 2252/2004 o standardih za varnostne značilnosti in biometrične podatke v potnih listih in potovalnih dokumentih, ki jih izdajo države EU

KAJ JE NAMEN TE UREDBE?

  • Namen te uredbe je uskladiti varnostne značilnosti, vključno z biometričnimi identifikatorji*, za potne liste in potovalne dokumente držav EU zaradi zaščite pred ponarejanjem.
  • Leta 2009 je bila spremenjena z Uredbo (ES) št. 444/2009 predvsem zaradi opredelitve izvzetij za otroke, mlajše od 6 let, in osebe, pri katerih je odvzem prstnih odtisov za potovalne dokumente fizično nemogoč.

KLJUČNE TOČKE

Biometrične značilnosti v potnih listih in potovalnih dokumentih se bodo uporabljale samo za preverjanje verodostojnosti dokumenta in identitete imetnika, ki bo imel pravico, da preveri osebne podatke v potnem listu ali potovalnem dokumentu in, če je primerno, zahteva popravek ali izbris. Biometrični podatki se zberejo in shranijo izključno za namen izdajanja potnih listov in potovalnih dokumentov.

Potni listi in potovalni dokumenti morajo imeti zelo varen pomnilniški medij (čip) za pomnjenje digitalnih podatkov ter zadostno zmogljivost zagotavljanja integritete, avtentičnosti in zaupnosti podatkov. Pomnilniški medij vključuje podobo obraza in dva ploska prstna odtisa (namesto odtisov, odvzetih z valjanjem posameznih prstov od nohta do nohta). Ti podatki, ki morajo biti v interoperabilni obliki, morajo biti zavarovani.

Države EU določijo organe in telesa, pooblaščene za dostop do podatkov v pomnilniškem mediju dokumentov v skladu z nacionalno zakonodajo, prav tako je treba upoštevati ustrezno zakonodajo EU ali mednarodne sporazume. Da bi zagotovili, da zaupne informacije o varnostnih značilnostih in podrobnosti o izdelavi niso dostopne večjemu številu oseb, kot je potrebno, mora vsaka država EU zadolžiti en organ, ki je odgovoren za izdelavo potnih listov in potovalnih dokumentov. Države EU imajo možnost, da ta organ po potrebi spremenijo. Vsaka država EU mora iz varnostnih razlogov sporočiti ime pristojnega organa Evropski komisiji in drugim državam EU.

Minimalni varnostni standardi, s katerimi morajo biti skladni potni listi in potovalni dokumenti, ki jih izdajo države EU, so določeni v prilogi k uredbi. To so zahteve, ki niso zaupne. Te zahteve dopolnjujejo zahteve, ki lahko ostanejo zaupne, da se prepreči tveganje prenarejanja in ponarejanja. Te dodatne zahteve Komisija sprejme z izvedbenimi akti, skladne so z mednarodnimi standardi in se nanašajo na:

  • dodatne varnostne značilnosti,
  • pomnilniški medij in njegovo varnost,
  • skupne zahteve glede kakovosti za podobo obraza in prstne odtise.

Komisija je leta 2018 sprejela izvedbeni sklep o določitvi tehničnih zahtev v zvezi s standardi za varnostne značilnosti in biometrične podatke v potnih listih in potovalnih dokumentih, s katerim so bili razveljavljeni in nadomeščeni podobni predhodni sklepi.

V skladu z Uredbo (ES) št. 444/2009 so otroci, mlajši od 12 let (začasna starostna meja), in osebe, pri katerih je to fizično nemogoče, izvzeti iz jemanja prstnih odtisov. Biometrične identifikatorje lahko odvzame samo usposobljeno in ustrezno pooblaščeno osebje nacionalnih organov, pristojnih za izdajanje potnih listov in potovalnih dokumentov. Potni listi in potovalni dokumenti se morajo izdati kot individualni dokumenti v skladu z mednarodnimi zahtevami.

Na podlagi določb schengenskega prava (pravni red) Danska, Združeno kraljestvo in Irska niso sodelovali pri sprejetju te uredbe, ki zato zanje ni zavezujoča. Vendar pa se je Danska odločila, da bo uredbo izvajala v svojem nacionalnem pravnem redu. Islandija, Norveška, Švica in Lihtenštajn bodo sodelovali pri izvajanju uredbe, čeprav niso članice EU.

Uredba se ne uporablja za osebne izkaznice, ki so jih svojim državljanom izdale države EU, ali za začasne potne liste in potovalne dokumente z veljavnostjo 12 mesecev ali manj.

OD KDAJ SE TA UREDBA UPORABLJA?

Države EU so morale začeti uporabljati to uredbo:

  • v zvezi s podobo obraza do 28. avgusta 2006,
  • v zvezi s prstnimi odtisi do 28. junija 2009.

OZADJE

Več informacij je na voljo na strani:

KLJUČNI POJMI

Biometrični identifikatorji: osebni podatki, ki so rezultat posebne tehnične obdelave v zvezi s fizičnimi, fiziološkimi ali vedenjskimi značilnostmi posameznika, ki omogočajo ali potrjujejo edinstveno identifikacijo te osebe, kot so podobe obraza ali podatki o prstnih odtisih.

GLAVNI DOKUMENT

Uredba Sveta (ES) št. 2252/2004 z dne 13. decembra 2004 o standardih za varnostne značilnosti in biometrične podatke v potnih listih in potovalnih dokumentih, ki jih izdajo države članice (UL L 385, 29.12.2004, str. 1–6).

Nadaljnje spremembe Uredbe (ES) št. 2252/2004 so vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

POVEZANI DOKUMENTI

Izvedbeni sklep Komisije z dne 30 novembra 2018 o določitvi tehničnih zahtev v zvezi s standardi za varnostne značilnosti in biometrične podatke v potnih listih in potovalnih dokumentih, ki jih izdajo države članice ter razveljavitvi sklepov C(2006) 2909 in C(2008) 8657 (C(2018) 7774 final z dne 30. novembra 2018).

Zadnja posodobitev 08.01.2020

Top