EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Evropski mehanizem za finančno stabilizacijo

Evropski mehanizem za finančno stabilizacijo

 

POVZETEK:

Uredba (EU) št. 407/2010 o vzpostavitvi Evropskega mehanizma za finančno stabilizacijo

KAJ JE NAMEN TE UREDBE?

Določa pogoje in postopke za dodelitev finančne pomoči Evropske unije (EU) državi članici EU, ki se zaradi dogodkov, na katere ne more vplivati, sooča s ali ji grozijo hude gospodarske ali finančne motnje.

KLJUČNE TOČKE

Finančna pomoč

Pomoč se dodeli v obliki posojila ali kreditne linije* zadevni državi članici. V ta namen lahko Evropska komisija v imenu EU sklepa posojila na kapitalskih trgih ali pri finančnih institucijah v skladu s sklepom, ki ga sprejme Svet Evropske unije s kvalificirano večino.

Postopek

Država članica, ki prosi za pomoč, skupaj s Komisijo in v povezavi z Evropsko centralno banko oceni svoje finančne potrebe. Nato Komisiji predloži osnutek programa za gospodarsko in finančno oživitev.

Sklep o odobritvi kreditne linije vsebuje naslednje podatke:

  • pogoje za finančno pomoč;
  • splošne pogoje gospodarske politike, povezane s finančno pomočjo EU (npr. ukrepi fiskalne konsolidacije za zmanjšanje javnega dolga);
  • odobritev programa za prilagoditev, ki ga pripravi država članica prejemnica.

Komisija v rednih intervalih preverja, ali je gospodarska politika države članice prejemnice v skladu z njenim programom za prilagoditev in s pogoji, ki jih določi Svet za nadaljevanje prejemanja finančne pomoči, izplačane v obrokih.

Združljivost z drugimi mehanizmi za finančno podporo

Evropski mehanizem za finančno stabilizacijo (EFSM) je združljiv s srednjeročnim aranžmajem za zagotavljanje finančne pomoči za plačilne bilance. Poleg tega ne izključuje uporabe sredstev zunaj EU, na primer iz Mednarodnega denarnega sklada.

Proračun EFSM

EFSM se financira iz proračuna EU. Komisija lahko v imenu EU najame posojila v skupnem znesku največ 60 milijard EUR na finančnih trgih. Posojila so zavarovana s proračunom EU.

EFSM je bil aktiviran za Irsko in Portugalsko v skupnem znesku 46,8 milijard EUR (22,5 milijard EUR za Irsko in 24,3 milijard EUR za Portugalsko), ki je bil izplačan v treh letih (2011–2014).

Julija 2015 je bil EFSM uporabljen za zagotavljanje kratkoročne pomoči (premostitvenega posojila) Grčiji v znesku 7,16 milijard EUR.

Posebni dogovori potekajo v zvezi z izpostavljenostjo držav zunaj evroobmočja.

OD KDAJ SE TA UREDBA UPORABLJA?

Uporablja se od 13. maja 2010.

OZADJE

Evropski mehanizem za stabilnost (EMS) temelji na prizadevanjih, opravljenih v okviru EFSM in Evropskega instrumenta za finančno stabilnost, dveh instrumentov, ki sta začasno uvedena zaradi krize državnega dolga, s katerima danes soobstaja.

EMS je glavni mehanizem za podporo za države evroobmočja, ki se soočajo z začasnimi težavami pri izposoji denarja na finančnih trgih zaradi svoje zadolženosti. Njegova prvotna največja posojilna zmožnost je znašala 500 milijard EUR na podlagi kapitala v znesku 704,8 milijard EUR. EMS financirajo države članice glede na razdelitveni ključ Evropske centralne banke*.

Posojila financira EMS, ki najema posojila na finančnih trgih, zavarujejo pa jih njegovi delničarji (države evroobmočja). Posojila so pridobljena na podlagi strogih pogojev, vključno z vrnitvijo javnih financ na vzdržne ravni.

Več informacij je na voljo na strani:

KLJUČNI POJMI

Kreditna linija. Pooblastilo, ki ga izda Svet na predlog Komisije za državo članico glede črpanja sredstev iz EFSM do določene zgornje meje za določeno časovno obdobje.
Razdelitveni ključ Evropske centralne banke. Ta ključ je izračunan za odražanje deleža posamezne države članice v celotnem prebivalstvu in bruto domačem proizvodu EU. Ta dejavnika imata enakovredno ponderiranje.

GLAVNI DOKUMENT

Uredba Sveta (ES) št. 407/2010 z dne 11. maja 2010 o vzpostavitvi Evropskega mehanizma za finančno stabilizacijo (UL L 118, 12.5.2010, str. 1–4).

Nadaljnje spremembe Uredbe Sveta (EU) 407/2010 so vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

Zadnja posodobitev 02.06.2022

Top