EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Konvencija o podpori pri preskrbi s hrano

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Konvencija o podpori pri preskrbi s hrano

Evropska unija (EU) prispeva k zadovoljevanju potreb po hrani najranljivejših skupin v državah, ki niso članice EU. Ta konvencija omogoča učinkovitejšo in uspešnejšo usklajevanje donatorjev te pomoči na svetovni ravni.

AKT

Sklep Sveta 2012/738/EU o sklenitvi Konvencije o podpori pri preskrbi s hrano v imenu Evropske unije.

POVZETEK

V čem je težava?

Konvencija o podpori pri preskrbi s hrano, najnovejša v vrsti večstranskih sporazumov med donatorji, poskuša zagotoviti ustrezno in učinkovito podporo pri preskrbi s hrano in prehrani ogroženega prebivalstva v upravičenih državah ter temelji na ugotovljenih potrebah.

Cilj Konvencije je:

  • reševanje življenj,
  • zmanjševanje lakote,
  • izboljšanje zanesljivosti preskrbe s hrano*,
  • izboljšanje kakovosti prehrane najbolj ranljivega prebivalstva v upravičenih državah.

V skladu s humanitarnimi politikami EU na področju podpore pri preskrbi s hrano je cilj Konvencije izboljšati dostop ranljivih skupin prebivalstva do ustrezne, varne in hranljive hrane in njihovo porabo te hrane na podlagi ustrezne analize potreb.

Kaj se je spremenilo?

V skladu s Konvencijo si pogodbenice izmenjujejo informacije, sodelujejo in se povezujejo med seboj. Služi tudi kot forum za razpravo, ki jim omogoča izmenjavo informacij z drugimi zainteresiranimi stranmi o vprašanjih - npr. ugotovitvah pri vodenju določene vrste programa - ter jim tako pomaga zagotoviti, da se njihovi viri najučinkoviteje uporabljajo.

Postopek: Vsaka pogodbenica se zaveže k minimalni letni pomoči v hrani, izraženi v vrednosti ali količini. Ta zaveza naj bo, kadar je to mogoče, v obliki nepovratnih sredstev.

Jasno je določeno, da pomoč v hrani ne sme na noben način biti povezana s komercialnim izvozom kmetijskih ali drugih proizvodov in storitev v države prejemnice.

Prispevke se lahko zagotovi:

  • dvostransko,
  • prek medvladnih ali drugih mednarodnih organizacij ali
  • prek drugih partnerjev za podporo pri preskrbi s hrano.

Med države upravičenke sodijo:

  • tiste, ki so na seznamu prejemnic uradne razvojne pomoči Odbora za razvojno pomoč (DAC) pri OECD, ali
  • katere koli druge države, opredeljene v pravilniku o postopkih in izvajanju.

Ozadje: Evropska unija je podpisnica Mednarodnega sporazuma o žitih, ki obsega dva različna pravna instrumenta: Konvencijo o trgovanju z žiti in Konvencijo o pomoči v hrani. Med ostalimi podpisnicami so tudi ZDA, Avstralija, Kanada, Japonska in Švica.

Opredelitev

* Zanesljivost preskrbe s hrano: na Svetovnem vrhu o prehrani leta 1996 je bila zanesljivost preskrbe s hrano opredeljena kot obstoječa, „kadar imajo vsi ljudje ves čas dostop do zadostne količine varnih in hranljivih živil za aktivno in zdravo življenje“.

SKLICI

Akt

Začetek veljavnosti

Rok prenosa v državah članicah

Uradni list

Sklep 2012/738/EU

13. 11. 2012

-

UL L 330, 30.11.2012

POVEZANI AKTI

Sklep Sveta 2011/339/EU o stališču Evropske unije na Odboru za pomoč v hrani glede podaljšanja veljavnosti Konvencije o pomoči v hrani iz leta 1999 .

Sklep Sveta 2010/316/EU o stališču Evropske unije na Odboru za pomoč v hrani glede podaljšanja veljavnosti Konvencije o pomoči v hrani iz leta 1999 .

Sklep Sveta 2011/224/EU o stališču, ki ga zavzame Evropska unija v Mednarodnem svetu za žita v zvezi s podaljšanjem Konvencije o trgovanju z žiti iz leta 1995 .

Sklep Sveta 2000/421/ES o sklenitvi Konvencije o pomoči v hrani v imenu Evropske unije iz leta 1999 .

Zadnja posodobitev 10.03.2014

Top