EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Plačne politike v sektorju finančnih storitev

Plačne politike v sektorju finančnih storitev

 

POVZETEK:

Priporočilo 2009/384/ES – plačne politike v sektorju finančnih storitev

KAJ JE NAMEN TEGA PRIPOROČILA?

Namen tega priporočila je določiti splošna načela plačne prakse v sektorju finančnih storitev, da bi se izognili pretiranemu tveganju v tem sektorju, še zlasti v bankah in investicijskih podjetjih.

KLJUČNE TOČKE

Priporočilo velja za:

  • finančna podjetja, ki majo registriran sedež ali glavno upravo na ozemlju ene od držav EU;
  • prejemke tistih skupin uslužbencev, katerih strokovne dejavnosti materialno vplivajo na profil tveganja podjetja.

Poročilo ne velja za provizije posrednikov in zunanjih ponudnikov storitev pri dejavnostih, oddanih zunanjim izvajalcem.

Plačna politika

  • Plačna politika mora biti v skladu s poslovno strategijo, cilji, vrednotami in dolgoročnimi interesi finančnega podjetja, kot sta vzdržna rast ali varovanje strank in vlagateljev med izvajanjem storitev.
  • Plačna politika mora temeljiti na ravnotežju med fiksnim in variabilnim delom plače. Fiksni del bi moral biti dovolj visok delež celotnega prejemka, ki podjetju omogoča, da izvaja popolnoma fleksibilno politiko bonusov.
  • Strukturo plačne politike je treba redno posodabljati, da je skladna z razvojem podjetja.
  • Če je prejemek vezan na uspešnost, je treba slednjo oceniti skladno z zdajšnjimi in prihodnjimi tveganji, pri tem pa upoštevati stroške vloženega kapitala in potrebno likvidnost.
  • Uporabljeni postopki morajo biti jasni, dokumentirani in notranje pregledni.
  • Nadzorni svet mora vzpostaviti splošna načela plačne politike finančnega podjetja in odgovarjati za njeno izvajanje.
  • Nadzorne službe, kadrovski oddelki in zunanji strokovnjaki morajo biti tudi vključeni v oblikovanje plačne politike.
  • Nadzorne službe morajo vsaj enkrat letno izvesti nadzor nad plačno politiko z osrednjim in neodvisnim notranjim pregledom, da ugotovijo, ali je politika skladna s politikami in postopki, ki jih je določil nadzorni svet.

Razkritje

Informacije o plačni politiki mora finančno podjetje razkriti v obliki neodvisne izjave ali rednega razkritja, ki mora vključevati:

  • informacijo o postopku odločanja, s katerim se določa plačna politika;
  • informacijo o povezavi med plačilom in uspešnostjo;
  • merila za merjenje uspešnosti;
  • merila uspešnosti, na katerih temelji pravica do delnic, opcij ali variabilnega dela prejemka;
  • glavne parametre in utemeljitev za morebitno letno shemo bonusov in druge nedenarne ugodnosti.

Nadzor

Pristojni organi morajo izvajati nadzor in pri tem upoštevati:

  • velikost podjetja;
  • naravo njegovih dejavnosti;
  • zahtevnost njegovih dejavnosti.

Finančna podjetja morajo poleg tega pristojnim organom predložiti izjavo, v kateri navedejo stopnjo skladnosti z zgornjimi načeli o plačni politiki.

OZADJE

Plačna praksa v sektorju finančnih storitev, še zlasti v bankah in investicijskih podjetjih, je privedla do pretiranega tveganja. Ta praksa je do neke mere prispevala k velikim izgubam večjih finančnih podjetij in je bila delno odgovorna za finančno krizo oktobra 2008. V sporočilu „Spodbujanje okrevanja evropskega gospodarstva“, ki ga je Evropska komisija objavila spomladi 2009, je bil predstavljen načrt za vzpostavitev in ohranjanje stabilnega in zanesljivega finančnega sistema. To priporočilo o plačni politiki je bilo del strategije, predlagane v načrtu.

GLAVNI DOKUMENT

Priporočilo Komisije 2009/384/ES z dne 30. aprila 2009 o plačnih politikah v sektorju finančnih storitev (UL L 120, 15.5.2009, str. 22–27).

POVEZANI DOKUMENTI

Uredba (EU) št. 575/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 26. junija 2013 o bonitetnih zahtevah za kreditne institucije in investicijska podjetja ter o spremembi Uredbe (EU) št. 648/2012 (UL L 176, 27.6.2013, str. 1–337).

Nadaljnje spremembe Uredbe (EU) št. 575/2013 so vključene v izvirni dokument. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

Direktiva 2013/36/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 26. junija 2013 o dostopu do dejavnosti kreditnih institucij in bonitetnem nadzoru kreditnih institucij in investicijskih podjetij, spremembi Direktive 2002/87/ES in razveljavitvi direktiv 2006/48/ES in 2006/49/ES (UL L 176, 27.6.2013, str. 338–436).

Glej prečiščeno različico.

Sporočilo Komisije spomladanskemu Evropskemu svetu – Spodbujanje okrevanja evropskega gospodarstva – Zvezek 1 (COM(2009) 114 final z dne 4. marca 2009).

Zadnja posodobitev 31.07.2018

Top