EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Vračilo DDV: davčni zavezanci s sedežem v drugi državi EU

Vračilo DDV: davčni zavezanci s sedežem v drugi državi EU

 

POVZETEK:

Direktiva 2008/9/ES – pravila za vračilo davka na dodano vrednost davčnim zavezancem, ki nimajo sedeža v državi EU vračila, ampak v drugi državi EU

KAJ JE NAMEN TE DIREKTIVE?

Ta direktiva določa podrobna pravila za vračilo davka na dodano vrednost (DDV), opredeljena v Direktivi 2006/112/ES o skupnem sistemu davka na dodano vrednost (DDV) v EU, davčnim zavezancem, ki nimajo sedeža v državi EU vračila*, ampak v drugi državi EU.

KLJUČNE TOČKE

Direktiva se uporablja za vsakega davčnega zavezanca, ki nima sedeža v državi EU vračila (ampak v drugi državi EU) in ki v obdobju vračila:

  • v tej državi EU ni imel sedeža svoje ekonomske dejavnosti, stalne poslovne enote, iz katere so se opravljale poslovne transakcije, ali, če ni imel takšnega sedeža ali poslovne enote, svojega bivališča ali običajnega kraja bivanja;
  • ni dobavil nobenega blaga ali opravil storitev v tej državi EU, z izjemo nekaterih oproščenih prevoznih storitev in dobave blaga ter opravljanja storitev osebam, ki je dolžna plačati DDV.

Države EU morajo vsakemu davčnemu zavezanci, ki nima sedeža v tej državi (ampak v drugi državi EU) povrniti DDV, ki je bil zaračunan za blago, ki so mu ga dobavili, ali za storitve, ki so jih zanj opravili drugi davčni zavezanci v tej državi EU, ali za uvoz blaga v to državo, če se takšno blago in storitve uporabijo za transakcije, navedene v Direktivi 2006/112/ES.

Če želi biti davčni zavezanec, ki nima sedeža v tej državi, upravičen do vračila v državi EU vračila, mora opravljati transakcije, za katere ima pravico do odbitka v svoji državi EU. Če davčni zavezanec, ki nima sedeža v državi EU vračila, v svoji državi EU opravlja transakcije, za katere ima pravico do odbitka, pa tudi transakcije, za katere v tej državi te pravice nima, mu lahko država EU povrne samo delež vračljivega zneska DDV.

Zahtevek za vračilo

Ta direktiva uvaja popolnoma elektronski postopek. Davčni zavezanec, ki nima sedeža v državi EU vračila (ampak v drugi državi EU), pošlje elektronski zahtevek za vračilo državi EU vračila prek elektronskega portala v svoji državi EU. Zahtevek za vračilo se nanaša na DDV na nakupe blaga ali storitev, ki so bili zaračunani v obdobju vračila, in blaga, uvoženega v obdobju vračila.

Zahtevek za vračilo je treba državi EU, kjer ima vlagatelj sedež, predložiti najpozneje 30. septembra koledarskega leta, ki sledi obdobju vračila. Znesek DDV, katerega vračilo se zahteva, načeloma ne sme biti nižji od 400 EUR (ali 50 EUR, če so izpolnjeni določeni pogoji). Če država zamuja pri izplačilu vračila, je vlagatelj upravičen do obresti na znesek vračila. Država EU, kjer ima vlagatelj sedež, mora vlagatelju nemudoma poslati elektronsko potrdilo o prejemu.

OD KDAJ SE TA DIREKTIVA UPORABLJA?

Ta direktiva se uporablja od 20. februarja 2008, države EU pa so jo morale v nacionalno pravo prenesti do 1. januarja 2010. Razveljavlja Direktivo 79/1072/EGS.

OZADJE

Več informacij je na voljo na strani:

KLJUČNI POJMI

Država EU vračila: država, v kateri je bil davčnemu zavezancu zaračunan DDV za blago, ki so mu ga dobavili, ali za storitve, ki so jih zanj opravili drugi davčni zavezanci v tej državi EU ali za uvoz blaga v to državo EU.

GLAVNI DOKUMENT

Direktiva Sveta 2008/9/ES z dne 12. februarja 2008 o podrobnih pravilih za vračilo davka na dodano vrednost, opredeljenih v Direktivi 2006/112/ES, davčnim zavezancem, ki nimajo sedeža v državi članici vračila, ampak v drugi državi članici (UL L 44, 20.2.2008, str. 23–28).

Nadaljnje spremembe Direktive 2008/9/ES so vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

POVEZANI DOKUMENTI

Izvedbena uredba Komisije (EU) št. 79/2012 z dne 31. januarja 2012 o določitvi podrobnih pravil za izvajanje nekaterih določb Uredbe Sveta (EU) št. 904/2010 o upravnem sodelovanju in boju proti goljufijam na področju davka na dodano vrednost (UL L 29, 1.2.2012, str. 13–32).

Nadaljnje spremembe Uredbe (EU) št. 79/2012 so vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

Uredba Sveta (EU) št. 904/2010 z dne 7. oktobra 2010 o upravnem sodelovanju in boju proti goljufijam na področju davka na dodano vrednost (UL L 268, 12.10.2010, str. 1–18).

Glejte prečiščeno različico.

Zadnja posodobitev 19.10.2018

Top