EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32010D0371

2010/371/: Sklep Sveta z dne 6. junija 2010 o zaključku posvetovanj z Republiko Madagaskar na podlagi člena 96 Sporazuma o partnerstvu AKP-EU

OJ L 169, 3.7.2010, p. 13–16 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
Special edition in Croatian: Chapter 11 Volume 100 P. 222 - 225

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 18/05/2014; razveljavil 32014D0323

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2010/371/oj

3.7.2010   

SL

Uradni list Evropske unije

L 169/13


SKLEP SVETA

z dne 6. junija 2010

o zaključku posvetovanj z Republiko Madagaskar na podlagi člena 96 Sporazuma o partnerstvu AKP-EU

(2010/371/EU)

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije in zlasti člena 217 Pogodbe,

ob upoštevanju Sporazuma o partnerstvu med članicami afriške, karibske in pacifiške skupine držav na eni strani in Evropske skupnosti in njenih držav članic na drugi strani, kakor je bil podpisan v Cotonouju dne 23. junija 2000 (1) in revidiran v Luxembourgu dne 25. junija 2005 (2) (v nadaljnjem besedilu: Sporazum o partnerstvu AKP-EU), zlasti člena 96 Sporazuma,

ob upoštevanju Notranjega sporazuma med predstavniki vlad držav članic, ki so se sestali v okviru Sveta, o ukrepih in postopkih, ki jih je treba sprejeti in upoštevati pri izvajanju Sporazuma o partnerstvu AKP-ES (3), zlasti člena 3 Notranjega sporazuma,

ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Kršeni so bili bistveni elementi člena 9 Sporazuma o partnerstvu AKP-EU.

(2)

V skladu s členom 96 Sporazuma o partnerstvu AKP-EU so se 6. julija 2009 začela posvetovanja z Madagaskarjem, na katerih so bili prisotni tudi predstavniki skupine afriških, karibskih in pacifiških držav (AKP), vendar pa predstavniki visoke prehodne oblasti na teh posvetovanjih niso dali zadovoljivih predlogov ali zavez.

(3)

Evropska unija je predlagala, da se posvetovanja nadaljujejo, s čimer je madagaskarsko visoko prehodno oblast želela spodbuditi k nadaljevanju pogajanj s političnimi frakcijami v državi pod okriljem skupne mediacijske skupine, da bi se dosegel sporazumni dogovor.

(4)

Pod okriljem skupne mediacijske skupine, ki jo je vodil g. Chisanno, so štiri madagaskarske politične frakcije dne 9. avgusta 2009 v mestu Maputo podpisale sporazume, ki vključujejo določbe o ustanovitvi prehodnih institucij za upravljanje tranzicijskega procesa ter organizacijo predsedniških in parlamentarnih volitev v roku petnajstih mesecev. Te sporazume je dopolnil „Dodatni akt k madagaskarski listini o prehodu“, ki je bil podpisan dne 6. novembra 2009 v Adis Abebi.

(5)

Od takrat štiri politične frakcije niso dosegle dogovora glede praktičnega izvajanja teh sporazumov. Visoka prehodna oblast, ki trenutno vlada na Madagaskarju, pa je začela enostranski tranzicijski proces, vključno z imenovanjem vlade in njenega predsednika ter organizacijo volitev v letu 2010, kar je v nasprotju z duhom in besedilom sporazumov iz Maputa in listine iz Adis Abebe.

(6)

Zato bi se posvetovanja na podlagi člena 96 Sporazuma o partnerstvu AKP-EU morala zaključiti in sprejeti bi morali biti ustrezni ukrepi –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Posvetovanja z Republiko Madagaskar na podlagi člena 96 Sporazuma o partnerstvu med članicami afriške, karibske in pacifiške skupine držav na eni strani in Evropske skupnosti in njenih držav članic na drugi strani, kakor je bil podpisan v Cotonouju dne 23. junija 2000 in revidiran v Luxembourgu dne 25. junija 2005 (v nadaljnjem besedilu: Sporazum o partnerstvu AKP-EU) so zaključena.

Člen 2

Ukrepi, navedeni v priloženem pismu, so sprejeti kot ustrezni ukrepi v smislu člena 96(2)(c) Sporazuma o partnerstvu AKP-EU.

Člen 3

Ta sklep začne veljati na dan sprejetja.

Velja 12 mesecev in se redno pregleduje.

V Luxembourgu, 6. junija 2010

Za Svet

Predsednik

C. CORBACHO


(1)  UL L 317, 15.12.2000, str. 3.

(2)  UL L 287, 28.10.2005, str. 1.

(3)  UL L 317, 15.12.2000, str. 376.


PRILOGA

Osnutek pisma

Njegova ekscelenca g. Andry Nirina RAJOELINA

Predsednik visoke prehodne oblasti

Republike Madagaskar

Antananarivo

Madagaskar

Spoštovani,

Evropska unija (EU) pripisuje znaten pomen bistvenim elementom člena 9 Sporazuma o partnerstvu med članicami afriške, karibske in pacifiške skupine držav na eni strani in Evropske skupnosti in njenih držav članic na drugi strani, ki je bil podpisan v Cotonouju dne 23. junija 2000 in revidiran v Luxembourgu dne 25. junija 2005 (v nadaljnjem besedilu: Sporazum o partnerstvu AKP-EU), v zvezi s spoštovanjem človekovih pravic, demokratičnih načel in načela pravne države, na katerih temelji partnerstvo AKP-EU.

EU se je zato takoj odzvala na nasilen prenos oblasti, ki se je zgodil na Madagaskarju 17. marca 2009 in zavzela stališče, da pomeni grobo kršitev bistvenih elementov člena 9 Sporazuma o partnerstvu AKP-EU.

EU je v skladu s členom 96 Sporazuma o partnerstvu AKP-EU začela politični dialog z vladajočim režimom, ki je omogočil začetek posvetovanj, namenjenih preučitvi razmer in možnih rešitev za ponovno vzpostavitev ustavnega reda. Po mnenju EU madagaskarska stran na uvodnem srečanju teh posvetovanj, ki je bilo 6. julija 2009 v Bruslju, ni dala zadovoljivih predlogov.

V duhu odprtosti za dialog in ob polnem zavedanju kompleksnosti političnih razmer na Madagaskarju je EU predlagala, da posvetovanja ostanejo odprta, s čimer je madagaskarsko visoko prehodno oblast želela spodbuditi k nadaljevanju pogajanj s političnimi frakcijami v državi pod okriljem skupne mediacijske skupine, ki so jo sestavljali predstavniki Afriške unije (AU), Južnoafriške razvojne skupnosti (SADC), Mednarodne organizacije za frankofonijo ter Združenih narodov; namen teh pogajanj je bil doseči sporazumni dogovor, ki bi omogočil ponovno vzpostavitev ustavnega reda.

Pod okriljem te skupne mediacijske skupine za Madagaskar in zlasti po imenovanju g. Chissana na vrhu Južnoafriške razvojne skupnosti junija 2009 so voditelji štirih političnih frakcij v mestu Maputo dne 9. avgusta 2009 podpisali Politični sporazum iz Maputa in Listino o prehodu, pa tudi druge sporazume, ki so določali zlasti ustanovitev institucij za upravljanje tranzicijskega procesa in organizacijo predsedniških in parlamentarnih volitev v naslednjih petnajstih mesecih. Ti sporazumi naj bi se začeli izvajati v tridesetih dneh po podpisu s soglasnim imenovanjem oseb na ključne položaje v institucijah tranzicijskega procesa; dopolnil jih je „Dodatni akt k madagaskarski listini o prehodu“, ki so ga voditelji štirih političnih frakcij podpisali dne 6. novembra 2009 v Adis Abebi.

Kljub močnim prizadevanjem skupne mediacijske skupine v zadnjih nekaj mesecih, ki jih je podprla mednarodna skupnost, in zadnji ad hoc pobudi predsednika Komisije AU se politične frakcije niso dogovorile o izvedbi tranzicijskega procesa h kateremu so se zavezale v Maputu in Adis Abebi. Nasprotno pa je g. Rajoelina začel enostranski tranzicijski proces, vključno z imenovanjem vlade in njenega predsednika ter organizacijo volitev v letu 2010, kar je v nasprotju z duhom in besedilom sporazumov iz Maputa in listine iz Adis Abebe.

Glede na navedeno, se je EU odločila, da zaključi obdobje posvetovanja in v skladu s členom 96(2)(c) Sporazuma o partnerstvu AKP-EU sprejme ustrezne naslednje ukrepe:

humanitarna in nujna pomoč ostajata nespremenjeni,

proračunska podpora, predvidena v nacionalnih okvirnih programih (NIP) 9. in 10. Evropskega razvojnega sklada (ERS) se začasno prekine,

tekoči projekti in programi v okviru 9. ERS se bodo še naprej izvajali, razen dejavnosti in plačil, ki neposredno vključujejo vlado in njene službe. Spremembe in dodatki k pogodbam, ki se že izvajajo, bodo preučeni za vsak primer posebej. Nove pogodbe se začasno prekinejo,

izvajanje NIP - 10. ERS se začasno prekine,

Evropska komisija lahko izvaja nekatere projekte in programe, ki neposredno koristijo prebivalstvu,

regionalni projekti se vrednotijo za vsak primer posebej,

Evropska komisija si pridržuje pravico, da takoj v celoti ali delno prevzame naloge nacionalnega dajalca odredb za ERS,

politični dialog iz člena 8 Sporazuma o partnerstvu AKP-ES se ohrani in, če je mogoče, izvaja v usklajevanju z mednarodno kontaktno skupino za Madagaskar. Lahko se pospeši, če bo dosežena sporazumna rešitev za ponovno vzpostavitev ustavnega reda, ki vključuje: 1) sporazumni dogovor o prehodni vladi; 2) oblikovanje jasnega načrta za volitve, sprejemljivega za vse udeležene strani, ki bo omogočil svobodno in pošteno volilno kampanjo; 3) poštene volitve, ki jih kot take prizna mednarodna skupnost in ki lahko novi vladi zagotovijo demokratično legitimnost. EU bo še naprej skrbno spremljala razvoj dogodkov na Madagaskarju in bo po potrebi morda podprla izvajanje sporazumne politične rešitve krize.

Ti ustrezni ukrepi se sprejmejo za začetno obdobje dvanajstih mesecev.

EU si pridržuje pravico do pregleda in sprememb navedenih ukrepov, da bi upoštevala bodisi pozitiven bodisi negativen razvoj razmer na Madagaskarju.

S spoštovanjem,

Za Evropsko unijo

Komisija

Image

Svet

Image


Top