EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32003R0405

Uredba Sveta (ES) št. 405/2003 z dne 27. februarja 2003 o spremljanju uvoza črnega premoga s poreklom iz tretjih držav s strani SkupnostiBesedilo velja za EGP.

OJ L 62, 6.3.2003, p. 1–3 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)
Special edition in Czech: Chapter 11 Volume 046 P. 62 - 64
Special edition in Estonian: Chapter 11 Volume 046 P. 62 - 64
Special edition in Latvian: Chapter 11 Volume 046 P. 62 - 64
Special edition in Lithuanian: Chapter 11 Volume 046 P. 62 - 64
Special edition in Hungarian Chapter 11 Volume 046 P. 62 - 64
Special edition in Maltese: Chapter 11 Volume 046 P. 62 - 64
Special edition in Polish: Chapter 11 Volume 046 P. 62 - 64
Special edition in Slovak: Chapter 11 Volume 046 P. 62 - 64
Special edition in Slovene: Chapter 11 Volume 046 P. 62 - 64
Special edition in Bulgarian: Chapter 11 Volume 031 P. 23 - 25
Special edition in Romanian: Chapter 11 Volume 031 P. 23 - 25

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2010

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2003/405/oj

32003R0405



Uradni list L 062 , 06/03/2003 str. 0001 - 0003


Uredba Sveta (ES) št. 405/2003

z dne 27. februarja 2003

o spremljanju uvoza črnega premoga s poreklom iz tretjih držav s strani Skupnosti

(Besedilo velja za EGP)

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti in zlasti člena 284 Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

ob upoštevanju naslednjega:

(1) Skupnost postaja vse bolj odvisna od zunanje oskrbe s primarnimi viri energije. Glede na zeleno knjigo "O strategiji Evropske unije za varnost oskrbe z energijo", ki jo je Komisija sprejela 29. novembra 2000, uvoz trenutno pokriva 50 % potreb Skupnosti po energiji in ta številka bo glede na zdajšnja gibanja do leta 2030 narasla na skoraj 70 %.

(2) Raznolikost dobaviteljev in virov energije je ključni dejavnik varnosti oskrbe z energijo. Zato je za Skupnost bistvenega pomena, da ima sistem za spremljanje uvoza črnega premoga s poreklom iz tretjih držav.

(3) Pogodba o ustanovitvi Evropske skupnosti za premog in jeklo ter njeni izvedbeni ukrepi, zlasti Sklep 77/707/ESPJ predstavnikov vlad držav članic Evropske skupnosti za premog in jeklo, ki so se sestali v okviru Sveta, z dne 7. novembra 1977 o nadzoru Skupnosti nad uvozom črnega premoga s poreklom iz tretjih držav [1], so prenehali veljati 23. julija 2002.

(4) Tudi Odločba Komisije št. 341/94/ESPJ z dne 8. februarja 1994 o izvajanju Odločbe št. 3632/93/ESPJ o določitvi pravil Skupnosti za državno pomoč premogovništvu [2], ki Komisiji omogoča določanje cen premoga iz tretjih držav, namenjenega plavžem, in zbiranje bistvenih podatkov o nabavi premoga, premoga za koksanje ali koksa iz tretjih držav, je prenehala veljati 23. julija 2002.

(5) Podatki o orientacijskih cenah premoga s poreklom iz tretjih držav, namenjenega proizvodnji električne energije, in premoga, namenjenega jeklarski industriji, so potrebni za pravilno delovanje notranjega trga, zlasti za spremljanje državne pomoči premogovniškemu sektorju Skupnosti.

(6) Zato je treba uvesti postopek Skupnosti za obveščanje in posvetovanje o stroških zunanje oskrbe s črnim premogom in o orientacijskih cenah uvoženega premoga, namenjenega proizvodnji električne energije, in premoga, namenjenega jeklarski industriji.

(7) Ta postopek zahteva redno preučevanje združenih podatkov držav članic o stroških zunanje oskrbe s premogom in o orientacijskih cenah premoga s poreklom iz tretjih držav, namenjenega uporabi v proizvodnji električne energije in jeklarski industriji. Zbrani podatki morajo omogočati primerjavo gibanja stroškov in uvoznih cen za premog, ki veljajo v Skupnosti.

(8) V skladu z obstoječo prakso morajo države članice Komisiji še naprej sporočati cene premoga s poreklom iz tretjih držav. Države članice lahko obdržijo sedanji sistem zbiranja podatkov ali pa za to uvedejo nove postopke.

(9) Zbrane podatke in rezultate analiz, ki jih opravi Komisija, je treba po posvetovanju med državami članicami in Komisijo objaviti na ravni Skupnosti, da se zagotovi preglednost trga, čeprav v obliki, ki ne omogoča razpoznavanja posebnega uvoza ali posameznih podjetij.

(10) Če Komisija v priglašenih številkah odkrije nepravilnosti ali neskladnosti, mora od zadevne države članice dobiti druge podatke.

(11) Da bi zagotovila smernico, usklajeno z nalogami, dodeljenimi Skupnosti, za postopek, ki mu sledijo vsi vpleteni in za določitev svojega postopka v skladu z določbami Pogodbe, Komisija neprekinjeno raziskuje trg trdnih goriv in cenovna gibanja.

(12) Komisija mora objaviti študije in podatke, ki jih je zbrala ob uporabi te uredbe, čeprav v obliki, ki ne omogoča razpoznavanja posebnega uvoza ali posameznih podjetij. Določiti mora način obveščanja.

(13) To uredbo je treba uporabljati za nazaj, od prenehanja veljavnosti Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti za premog in jeklo, da se zagotovijo vse ugodnosti njenih določb –

SPREJEL NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Ta uredba vzpostavlja sistem za spremljanje uvoza črnega premoga s poreklom iz tretjih držav.

Člen 2

Države članice priskrbijo Komisiji podatke o uvozu črnega premoga in uvoznih cenah za premogove izdelke, namenjene proizvodnji električne energije in uporabi v jeklarski industriji v Skupnosti.

Ti podatki se pridobijo z združevanjem podatkov, prejetih v skladu s členom 4, in predložijo tako, da zagotovijo kar najbolj natančen prikaz trga premoga Skupnosti.

Člen 3

V tej uredbi:

(a) "uvoz premoga" pomeni vsako pošiljko premogovih izdelkov s poreklom iz tretjih držav, ki vstopa na carinsko območje Skupnosti za druge namene, kakor za tranzit, in je namenjena proizvodnji električne energije ali oskrbi koksarn države članice;

(b) "uvozna cena" pomeni ceno franko meja premogovih izdelkov, ki vstopajo na carinsko območje Skupnosti, in temelji na ekvivalentih ton premoga (etp) za premog, namenjen elektrarnam, in standardnem razredu za premog, namenjen koksarnam.

Člen 4

Vsaka oseba ali podjetje, ki iz tretje države uvaža enega od premogovih izdelkov iz člena 5, priskrbi državi članici, kjer je ta oseba ali podjetje ustanovljeno, ustrezne podatke o takem uvozu.

Vsak uvoz, ki se iz transportnih razlogov razdeli na več serij, je treba, če je zajet v enotni ceni, obravnavati kakor enotno uvozno pošiljko.

Če se uvozna pošiljka danega izdelka deklarira kakor razdeljena na več serij, od katerih ima vsaka svojo ceno, se deklaracija izdela za vsako serijo posebej.

Člen 5

1. Podatki, ki označujejo katerikoli uvoz premogovih izdelkov v državo članico, morajo vsebovati:

(a) oznako premogovega izdelka;

(b) količino, izraženo v metričnih tonah, in poleg tega za premog, namenjen uporabi v termoelektrarnah, povprečno spodnjo kalorično vrednost;

(c) pri premogu za pridobivanje koksa iz odstavka (2)(b): vsebnost prahu, vlage, hlapnih snovi in žvepla;

(d) dejansko plačano ceno.

2. Podatki se sporočijo za naslednje premogove izdelke:

(a) premog za proizvodnjo električne energije ali sočasno proizvodnjo toplotne in električne energije;

(b) premog za pridobivanje koksa za oskrbo plavžev v jeklarski industriji.

3. Države članice lahko od svojih carinskih služb zahtevajo podatke, ki jih potrebujejo za izpolnjevanje obveznosti po tej uredbi.

Člen 6

Podatki, ki jih morajo države članice priskrbeti Komisiji na podlagi člena 2, se sporočijo v dveh mesecih po koncu vsakega obdobja, ki ni daljše od šestih mesecev. Ti podatki bodo za vsako vrsto premogovega izdelka zbirni rezultat podatkov, ki jih države članice prejmejo od oseb ali podjetij. Podatki za vsak premogov izdelek vsebujejo:

(a) tonažo in značilnosti za uskladitev iz člena 5(1)(b) in (c);

(b) uvozne cene.

Člen 7

Na podlagi podatkov, zbranih ob uporabi te uredbe, Komisija v ustrezni obliki objavi:

(a) vsakega pol leta cene celotnega uvoza premoga, namenjenega proizvodnji električne energije in sočasni proizvodnji toplotne in električne energije, združene na ravni Skupnosti, brez dajatev in davkov;

(b) vsakega pol leta cene celotnega uvoza premoga za pridobivanje koksa za plavže, združene na ravni Skupnosti, brez dajatev in davkov;

(c) v prvem četrtletju vsakega leta poročilo o trgu trdnih goriv Skupnosti za prejšnje leto, skupaj s tržnimi predvidevanji za tekoče leto.

Člen 8

Države članice in Komisija se na zahtevo države članice ali pobudo Komisije med seboj redno posvetujejo. Ta posvetovanja zlasti zadevajo obveščanje iz členov 6 in 7.

Posvetovanja se organizirajo z mednarodnimi organizacijami in s tretjimi državami, ki so uvedle podobne mehanizme obveščanja.

Člen 9

Za vse podatke, ki jih Komisija prejme ob uporabi te uredbe, veljajo pravila iz Uredbe (ES) št. 1049/2001 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 30. maja 2001 o dostopu javnosti do dokumentov Evropskega parlamenta, Sveta in Komisije [3].

Državam članicam ni treba predložiti podrobnih podatkov o posameznih podjetjih.

Člen 10

Če Komisija v podatkih, ki ji jih sporočijo države članice, odkrije nepravilnosti ali neskladnosti, lahko od slednjih zahteva, da ji priskrbijo podrobne podatke o postopkih izračunavanja ali vrednotenja, na katerih temeljijo zbirni podatki.

Člen 11

Komisija sprejme določbe za izvajanje te uredbe, ki se nanašajo na obliko, vsebino in vse druge značilnosti obveščanja iz člena 2.

Člen 12

Ta uredba začne veljati dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Uporabljati se začne 24. julija 2002 in preneha veljati 31. decembra 2010.

Ta uredba je zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 27. februarja 2003

Za Svet

Predsednik

M. Chrisochoïdis

[1] UL L 292, 16.11.1977, str. 11. Sklep, kakor je bil spremenjen s Sklepom 85/161/ESPJ (UL L 63, 2.3.1985, str. 20).

[2] UL L 49, 19.2.1994, str. 1.

[3] UL L 145, 31.5.2001, str. 43.

--------------------------------------------------

Top