EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32003R0129

Uredba Komisije (ES) št. 129/2003 z dne 24. januarja 2003 o podrobnih pravilih za določanje velikosti očesa in debeline vrvice ribiških mrež

OJ L 22, 25.1.2003, p. 5–14 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)
Special edition in Czech: Chapter 04 Volume 006 P. 3 - 12
Special edition in Estonian: Chapter 04 Volume 006 P. 3 - 12
Special edition in Latvian: Chapter 04 Volume 006 P. 3 - 12
Special edition in Lithuanian: Chapter 04 Volume 006 P. 3 - 12
Special edition in Hungarian Chapter 04 Volume 006 P. 3 - 12
Special edition in Maltese: Chapter 04 Volume 006 P. 3 - 12
Special edition in Polish: Chapter 04 Volume 006 P. 3 - 12
Special edition in Slovak: Chapter 04 Volume 006 P. 3 - 12
Special edition in Slovene: Chapter 04 Volume 006 P. 3 - 12
Special edition in Bulgarian: Chapter 04 Volume 006 P. 259 - 268
Special edition in Romanian: Chapter 04 Volume 006 P. 259 - 268

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 13/06/2008; razveljavil 32008R0517

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2003/129/oj

32003R0129



Uradni list L 022 , 25/01/2003 str. 0005 - 0014


Uredba Komisije (ES) št. 129/2003

z dne 24. januarja 2003

o podrobnih pravilih za določanje velikosti očesa in debeline vrvice ribiških mrež

KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI JE –

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti,

ob upoštevanju Uredbe Sveta (ES) št. 850/98 z dne 30. marca 1998 o ohranitvi ribolovnih virov s pomočjo tehničnih ukrepov za zaščito nedoraslih morskih organizmov [1], kakor je bila nazadnje spremenjena z Uredbo (ES) št. 973/2001 [2], in zlasti člena 48 Uredbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1) Uredba (EGS) št. 2108/84 z dne 23. julija 1984 o podrobnih pravilih za določanje velikosti očesa ribiških mrež [3], kakor je bila spremenjena z Uredbo (ES) št. 2550/97, je bila bistveno spremenjena; ker so potrebne nadaljnje spremembe, jo je treba zaradi jasnosti in racionalizacije nadomestiti s to uredbo.

(2) Določiti je treba podrobna pravila za določanje velikosti očesa in debeline vrvice ribiških mrež, da bi zagotovili skladnost s tehničnimi ukrepi za ohranitev ribolovnih virov.

(3) Zaradi postopka nadzora je treba opredeliti tipe meril, ki jih je treba uporabljati, kako jih je treba uporabljati, kako je treba izbrati mrežna očesa, ki jih je treba izmeriti, načine merjenja vsakega od mrežnih očes, kako je treba izračunati velikost očesa mreže, postopek izbiranja vrvic mrežnih očes za ocenjevanje debeline vrvice, in opisati zaporedje pri postopku pregledovanja.

(4) Treba je določiti pogoje, v skladu s katerimi se pri postopku nadzora ugotovi, da debelina vrvice ribiških mrež presega največjo dovoljeno debelino.

(5) Kadar kapitan plovila v teku pregledovanja oporeka rezultatom merjenja, je treba predvideti nadaljnje in dokončno merjenje.

(6) Ukrepi, predvideni s to uredbo, so v skladu z mnenjem Upravljalnega odbora za ribištvo in ribogojstvo –

SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

POGLAVJE I

SPLOŠNE DOLOČBE

Člen 1

Opredelitve

V tej uredbi se uporabljajo naslednje opredelitve:

(a) "aktivno orodje": vlečne mreže, danske potegalke in podobne vlečne mreže;

(b) "pasivno orodje": zabodne mreže, zapletne mreže, trislojne mreže, ki so lahko sestavljene iz ene ali več ločenih mrež, opremljenih z vrvmi na vrhu, na dnu, ali z vrvmi za povezovanje, in opremljene s sidrnimi, plavajočimi ali navigacijskimi napravami.

POGLAVJE II

VELIKOST OČESA MREŽE PRI AKTIVNEM ORODJU

Člen 2

Merilo za določanje velikosti očes mreže

1. Merila, ki jih je treba uporabljati pri določanju velikosti očes mreže, so debela 2 mm, ploščata, iz vzdržljivega materiala in takšna, da obdržijo stalno obliko. Imajo bodisi niza vzporednih robov, povezanih z vmesnimi poševnimi robovi z zožitvijo 1 proti 8 na vsaki strani, bodisi samo poševne robove z zožitvijo 1 proti 8 na vsaki strani. Na najožjem delu imajo luknjo.

2. Merilne naprave so označene z napisom "merilo ES". Na površini vsakega merila je označena širina v milimetrih tako na delu z vzporednimi robovi, če obstajajo, kot na poševnem delu. Na poševnem delu je širina označena v presledkih, ki merijo 1 mm, podatki o širini pa so navedeni v rednih presledkih. Model meril je prikazan v Prilogi I.

Člen 3

Uporaba merila pri rombastem mrežnem očesu

1. V primeru ploskev z rombastimi mrežnimi očesi se mrežo raztegne v smeri dolge diagonale mrežnih očes, kakor je prikazano v Prilogi II.

2. Najožji del merila, opisanega v členu 2, se vstavi v mrežno oko pravokotno na ploskev mreže.

3. Merilo se vstavi v mrežno oko ročno ali pa z uporabo uteži ali dinamometra, dokler poševnih robov ne ustavi mrežno oko.

Člen 4

Uporaba merila pri kvadratastem mrežnem očesu

1. V primeru ploskev s kvadratastimi mrežnimi očesi se mrežo raztegne najprej v smeri ene diagonale, potem pa v smeri druge diagonale mrežnih očes, kakor je prikazano v Prilogi II.

2. Pri merjenju vsake diagonalne smeri kvadrataste mreže se uporabi postopek, določen v členu 3(2) in (3).

Člen 5

Izbira mrežnih očes

1. Mrežna očesa, ki jih je treba izmeriti, tvorijo serijo 20 zaporednih mrežnih očes, izbranih v smeri dolge osi mreže.

2. Mrežna očesa manj kot 50 cm od spojev, vrvi ali vrvi za zavezovanje vreče se ne merijo, razen pri ploskvah s kvadratastimi očesi mreže. Ta razdalja se meri pravokotno na spoje, vrvi ali vrvi za zavezovanje mreže, pri čemer je mreža raztegnjena v smeri merjenja. Prav tako se ne meri nobenega mrežnega očesa, ki je bilo popravljeno, strgano, ali je na njem kaj pritrjeno na mrežo.

3. Z odstopanjem od odstavka 1 ni treba, da so mrežna očesa, ki jih je treba izmeriti, zaporedna, če to preprečuje uporaba odstavka 2.

Člen 6

Merjenje vsakega mrežnega očesa

1. Mreže se merijo le, kadar so mokre in niso zamrznjene.

2. Velikost vsakega rombastega mrežnega očesa je širina merilne naprave na točki, kjer se merilna naprava ustavi, kadar se uporablja v skladu s členom 3.

3. Velikost vsakega kvadratastega mrežnega očesa je širina merilne naprave na točki, kjer se merilna naprava ustavi pri merjenju obeh diagonal v skladu s členom 4.

Kadar pride do razlike pri merjenju diagonal posameznega mrežnega očesa, se pri izračunavanju velikosti očesa mreže s kvadratastimi mrežnimi očesi uporabi velikost največje diagonale.

Člen 7

Določanje velikosti očesa mreže

Velikost očesa mreže je aritmetično povprečje meritev skupnega števila mrežnih očes v milimetrih, ki so bila izbrana in izmerjena, kot je določeno v členih 5 in 6, pri čemer se aritmetično povprečje zaokroži navzgor na milimeter.

Člen 8

Postopek inšpekcijskega pregleda

1. Inšpektor izmeri eno serijo dvajsetih mrežnih očes, izbranih v skladu s členom 5, tako da merilno napravo vstavlja ročno brez uporabe uteži ali dinamometra.

Velikost očes mreže se potem določi v skladu s členom 7.

2. Če izračun velikosti očes mreže pokaže, da velikost očes mreže ni v skladu z veljavnimi pravili, se izmerita dve dodatni seriji dvajsetih mrežnih očes, izbrani v skladu s členom 5.

Velikost očesa mreže se potem ponovno izračuna v skladu s členom 7, pri čemer se upošteva vseh 60 že izmerjenih mrežnih očes. To je velikost očesa mreže brez vpliva na člen 9.

Člen 9

Merjenje v primeru sporov

1. Če kapitan plovila oporeka velikosti očesa mreže, določeni v skladu s členom 8, se takšna meritev ne upošteva pri določanju velikosti očesa mreže, mreža pa se ponovno izmeri.

2. Pri ponovnem merjenju se uporablja utež ali dinamometer, pritrjen na merilno napravo.

Utež ali dinamometer se izbere po presoji inšpektorja.

Utež se pritrdi skozi luknjo v najožjem delu merilne naprave s pomočjo kavlja. Dinamometer se lahko pritrdi bodisi skozi luknjo v najožjem delu merilne naprave ali se uporabi na najširšem delu merilne naprave.

Točnost uteži ali dinamometra potrdi ustrezen nacionalni organ.

3. Pri mrežah z velikostjo očes 35 mm ali manj, ki je določena v skladu s členom 8, se uporabi sila 19,61 newtona (sila, enakovredna masi dveh kilogramov), pri drugih mrežah pa se uporabi sila 49,03 newtona (sila, enakovredna masi petih kilogramov).

4. Za namen določanja velikosti očesa mreže v skladu s členom 7 z uporabo uteži ali dinamometra se izmeri samo ena serija dvajsetih mrežnih očes.

5. Rezultat tega merjenja je dokončen.

POGLAVJE III

VELIKOST OČESA MREŽE PRI PASIVNEM ORODJU

Člen 10

Merilo za določanje velikosti očes mreže

1. Merilo za določanje velikosti očes mreže je iz vzdržljivega materiala in takšno, da obdrži stalno obliko. Model merilne naprave je prikazan v Prilogi III.

2. Ko je raztegnjeno, lahko merilo izmeri velikosti očes mreže do 300 mm. Lestvica se stopnjuje v 1, 5 in 10 milimetrskih presledkih.

3. Merila za določanje velikosti očes mreže, skladne z odstavkoma 1 in 2, so označena z napisom "merilo ES".

4. Čeljusti merila, ki merijo odprtino mrežnega očesa, so debele vsaj en milimeter, toda ne debelejše od treh milimetrov in imajo zaobljene robove.

5. Pri merjenju raztegnjenega mrežnega očesa se ne uporablja nobena druga sila razen ročnega raztegovanja merila.

Člen 11

Izbira mrežnih očes

1. Inšpektor na mreži izbere dvajset mrežnih očes. V primeru trislojnih mrež se mrežna očesa izberejo na delu mreže, ki ima najmanjša mrežna očesa.

2. Izbira v nobenih okoliščinah ne vključuje naslednjih mrežnih očes:

(a) mrežna očesa na zgornjem ali spodnjem robu mreže, pritrjena na vrv ali podporni okvir ali na druge pritrdilne elemente;

(b) mrežna očesa, ki se nahajajo dve očesi mreže stran od spojev in vrvi;

(c) mrežna očesa, ki so bila strgana ali popravljena.

Člen 12

Merjenje vsakega mrežnega očesa

1. Mreže se merijo le, kadar niso zamrznjene.

2. Inšpektor izmeri odprtino vsakega mrežnega očesa tako, da vstavi merilno napravo v mrežno oko v tisti smeri, ki je daljša, mreža pa se ročno raztegne, dokler niso strani mrežnega očesa ravne in napete.

Člen 13

Določanje velikosti očesa mreže

Velikost očesa mreže je aritmetično povprečje vsote rezultatov merjenja vsakega od mrežnih očes, ki je bilo izbrano in izmerjeno, v milimetrih, zaokroženo navzgor na milimeter.

Člen 14

Postopki inšpekcijskega pregleda

Inšpektor izmeri eno serijo dvajsetih mrežnih očes, izbranih v skladu s členom 11. Velikost očes mreže se potem določi v skladu s členom 13.

Člen 15

Merjenje v primeru sporov

Če kapitan plovila oporeka rezultatu merjenja, inšpektor ponovno izbere in izmeri 20 mrežnih očes na drugem delu mreže v skladu z določbami členov od 11 do 14. Velikost očesa mreže se potem ponovno izračuna v skladu s členom 13, pri čemer se upošteva vseh 40 že izmerjenih mrežnih očes. Rezultat tega merjenja je dokončen.

POGLAVJE IV

DEBELINA VRVICE

Člen 16

Merilo za določanje debeline vrvice

1. Merila za določanje debeline niti so izdelane iz vzdržljivega materiala, odpornega na korozijo. Model merila je prikazan v Prilogi IV.

2. Ko se čeljusti zaprejo, ima okrogla luknja takšen premer v milimetrih, kot je označen na eni od čeljusti zraven luknje. Čeljusti so zaprte, ko se površini obeh notranjih strani čeljusti dotikata druga druge in sta poravnani.

3. Merila, skladna z odstavkoma 1 in 2, so označena z napisom "merilo ES".

Člen 17

Izbira vrvic za ocenjevanje

1. Inšpektor izbere vrvice s katerega koli dela mreže, za katerega velja največja dovoljena debelina vrvice.

2. Ne izberejo se vrvice znotraj mrežnega očesa, ki so strgane ali so bile popravljene.

3. Kadar se izkaže, da je katero koli od izbranih mrežnih očes bilo popravljeno ali je strgano, lahko inšpektor izbere mrežna očesa drugje na mreži.

Člen 18

Ocenjevanje vrvic

1. Vrvice se ocenjujejo, kadar niso zamrznjene.

2. Vrvice v mreži z rombastimi mrežnimi očesi, kot je prikazano v Prilogi II, se ocenjujejo na naslednji način:

(a) v primeru enonitnega mrežnega materiala se ocenjujejo vrvice na nasprotnih straneh desetih izbranih mrežnih očes;

(b) v primeru dvonitnega mrežnega materiala se ocenjujejo vse vrvice na nasprotnih straneh petih izbranih mrežnih očes.

3. Vrvice v mreži s kvadratastimi mrežnimi očesi, kot je prikazano v Prilogi II, se ocenjujejo na naslednji način:

(a) v primeru enonitnega mrežnega materiala se ocenjujejo vrvice na samo eni strani dvajsetih izbranih mrežnih očes, pri čemer se pri vsakem očesu mreže izbere ista stran;

(b) v primeru dvonitnega mrežnega materiala se ocenjujejo vse vrvice na samo eni strani desetih izbranih mrežnih očes, pri čemer se pri vsakem očesu mreže izbere ista stran.

Člen 19

Postopek pregledovanja za določitev debeline vrvice

1. Inšpektor uporablja merilo z okroglo luknjo s premerom, enakim največji dovoljeni debelini vrvice. Kadar debelina vrvice preprečuje, da bi se čeljusti merilne naprave zaprle, ali kadar vrvica ne gre zlahka skozi luknjo, ko so čeljusti zaprte, inšpektor debelino vrvice oceni kot negativno (-).

2. Če inšpektor med dvajsetimi vrvicami najde več kot pet takih, ki imajo negativno oceno (-), potem izbere in oceni nadaljnjih 20 vrvic v skladu z določbami iz členov 17 in 18.

3. Če je med skupaj 40 vrvicami več kot 10 takih z negativno oceno (-), potem debelina vrvice presega največjo dovoljeno debelino vrvice za ta del mreže.

Člen 20

Določitev debeline vrvice v primeru sporov

Če kapitan plovila oporeka rezultatu ocenjevanja, določenem v skladu s členom 19, se takšna meritev ne upošteva pri določanju debeline niti.

Da bi določil debelino vrvice, inšpektor ponovno izbere in izmeri 20 različnih vrvic na istem delu mreže; če med skupaj dvajsetimi ocenjenimi vrvicami najde več kot pet takih z negativno oceno (-), potem debelina vrvic presega največjo dovoljeno debelino vrvice za ta del mreže. Rezultat tega merjenja je dokončen.

POGLAVJE V

KONČNE DOLOČBE

Člen 21

Razveljavitev

Uredba (EGS) št. 2108/84 se razveljavi.

Sklicevanje na razveljavljeno uredbo pomeni sklicevanje na to uredbo in se bere v skladu s korelacijsko tabelo iz Priloge V.

Člen 22

Začetek veljavnosti

Ta uredba začne veljati 20. dan po objavi v Uradnem listu Evropskih skupnosti.

Členi od 17 do 20 se uporabljajo od 1. julija 2003.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 24. januarja 2003

Za Komisijo

Franz Fischler

Član Komisije

[1] UL L 125, 27.4.1998, str. 1.

[2] UL L 137, 19.5.2001, str. 1.

[3] UL L 194, 24.7.1984, str. 22.

--------------------------------------------------

PRILOGA I

+++++ TIFF +++++

--------------------------------------------------

PRILOGA II

+++++ TIFF +++++

--------------------------------------------------

PRILOGA III

+++++ TIFF +++++

--------------------------------------------------

PRILOGA IV

+++++ TIFF +++++

--------------------------------------------------

PRILOGA V

Tabela ujemanja

Uredba (EGS) št. 2108/84 | Ta uredba |

Člen 1(1) | Člen 2(1), razen zadnjega dela drugega stavka |

Člen 1(2) | Člen 2(2), razen zadnjega stavka |

Člen 2(1) | Člen 3(1), razen prvega dela stavka |

Člen 2(2) | Člen 3(2) |

Člen 2(3) | Člen 3(3) |

– | Člen 4(1) |

– | Člen 4(2) |

Člen 3(1) | Člen 5(1) |

Člen 3(2) | Člen 5(2), razen prvega dela prvega stavka |

Člen 3(3) | Člen 5(3) |

Člen 3(4) | Člen 6(1) |

Člen 4 | Člen 6(2), razen prvega dela prvega stavka v prvem pododstavku in drugega pododstavka |

– | Člen 6(3) |

Člen 5 | Člen 7, razen zadnjega stavka |

Člen 6(1) | Člen 8(1) |

– | Člen 8(2), razen prvega dela prvega stavka |

Člen 6(2) | Člen 9(1), razen zadnje besede zadnjega stavka |

– | Člen 9(2) |

– | Člen 9(3) |

– | Člen 9(4) |

Člen 6a | Člen 1(b) |

– | Člen 1(a) |

Člen 6b(1) | Člen 10(1), razen zadnjega stavka |

Člen 6b(2) | Člen 10(2) |

Člen 6b(3) | Člen 10(3) |

Člen 6b(4) | Člen 10(4) |

Člen 6b(5) | Člen 10(5) |

Člen 6c(1) | Člen 12(1) in člena 11(1), razen drugega dela drugega stavka |

Člen 6c(2) | Člen 12(2) |

Člen 6c(3) | Člen 13 |

Člen 6c(4) | Člen 11(2)(a); (b); (c), razen prvega dela prvega stavka |

– | Člen 14 |

Člen 6d | Člen 15, razen zadnjega dela prvega stavka |

– | Člen 16(1) |

– | Člen 16(2) |

– | Člen 16(3) |

– | Člen 17(1) |

– | Člen 17(2) |

– | Člen 17(3) |

– | Člen 18(1) |

– | Člen 18(2)(a) in (b) |

– | Člen 18(3)(a) in (b) |

– | Člen 19(1) |

– | Člen 19(2) |

– | Člen 19(3) |

– | Člen 20 |

– | Člen 21 |

Člen 7 | Člen 22, razen drugega stavka |

– | Priloga I |

– | Priloga II |

Priloga | Priloga III |

– | Priloga IV |

– | Priloga V |

--------------------------------------------------

Top