EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32002R1748

Uredba Sveta (ES, EURATOM) št. 1748/2002 z dne 30. septembra 2002 o uvedbi, v okviru posodabljanja institucije, posebnih ukrepov za prenehanje zaposlitve uradnikov Evropskih skupnosti, imenovanih na stalno delovno mesto v Evropskem parlamentu, in začasnega osebja, ki dela v političnih skupinah Evropskega parlamenta

OJ L 264, 2.10.2002, p. 9–12 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)
Special edition in Czech: Chapter 01 Volume 004 P. 130 - 133
Special edition in Estonian: Chapter 01 Volume 004 P. 130 - 133
Special edition in Latvian: Chapter 01 Volume 004 P. 130 - 133
Special edition in Lithuanian: Chapter 01 Volume 004 P. 130 - 133
Special edition in Hungarian Chapter 01 Volume 004 P. 130 - 133
Special edition in Maltese: Chapter 01 Volume 004 P. 130 - 133
Special edition in Polish: Chapter 01 Volume 004 P. 130 - 133
Special edition in Slovak: Chapter 01 Volume 004 P. 130 - 133
Special edition in Slovene: Chapter 01 Volume 004 P. 130 - 133

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2004

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2002/1748/oj

32002R1748



Uradni list L 264 , 02/10/2002 str. 0009 - 0012


Uredba Sveta (ES, EURATOM) št. 1748/2002

z dne 30. septembra 2002

o uvedbi, v okviru posodabljanja institucije, posebnih ukrepov za prenehanje zaposlitve uradnikov Evropskih skupnosti, imenovanih na stalno delovno mesto v Evropskem parlamentu, in začasnega osebja, ki dela v političnih skupinah Evropskega parlamenta

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti in zlasti člena 283 Pogodbe,

ob upoštevanju predloga, ki ga je vložila Komisija po prejemu mnenja odbora za Kadrovske predpise,

ob upoštevanju mnenja Evropskega parlamenta [1],

ob upoštevanju mnenja Sodišča [2],

ob upoštevanju mnenja Računskega sodišča [3],

ob upoštevanju naslednjega:

(1) Evropski parlament se ukvarja s temeljitim prestrukturiranjem svojega načina delovanja že od leta 1997, ko je Urad sprejel novo kadrovsko politiko na temelju novih nalog, ki so bile naložene Evropskemu parlamentu s Pogodbami.

(2) Glede na štiriletne izkušnje pri izvajanju te nove politike in z namenom uvedbe dolgoročnejše politike kadrovanja, ki bi upoštevala predvidljive potrebe po določenih potrebnih kvalifikacijah, je Evropski parlament preučeval svoje potrebe po človeških virih za prihodnja leta kot del prizadevanj, da se sestavi delovni seznam del in nalog.

(3) Evropski parlament predvsem z usposabljanjem izvaja potrebne ukrepe, s katerimi prerazporejenemu osebju pomaga, da se čim bolj zadovoljivo in učinkovito prilagodi.

(4) Vendar pa se šteje, da kvalifikacije tistega dela uradnikov in začasnega osebja na delu v političnih skupinah, ki so dopolnili starost 55 let in imajo najmanj 15 let delovne dobe, ne ustrezajo več delovnim nalogam, ki jih je treba opraviti.

(5) Evropski parlament potrebuje delavce z novimi kvalifikacijami in novo ureditev svojega načrta zaposlovanja, vendar število uradnikov, ki se normalno upokojijo, ne bo zadoščalo za zagotovitev potrebnih kvalifikacij s pomočjo zaposlovanja novih uradnikov in začasnega osebja v zadovoljivem roku.

(6) Zato bi bilo treba v zvezi s prenehanjem zaposlitve sprejeti ustrezne posebne ukrepe skupaj z notranjimi upravnimi dogovori za učinkovito spremljanje izvajanja te uredbe.

(7) Ti ukrepi se morajo uporabljati v čim večji meri z ustreznim upoštevanjem geografskega ravnotežja v skladu z določbami te uredbe.

(8) Ti ukrepi morajo biti proračunsko nevtralni. V ta namen mora proračunski organ vzpostaviti spremljevalni mehanizem –

SPREJEL NASLEDNJO UREDBO:

Člen 1

Evropski parlament je pooblaščen, da v interesu službe in zaradi upoštevanja potreb po obnovitvi znanj, ki izhajajo iz procesa prilagajanja njegovih virov prednostnim dejavnostim, do 31. decembra 2004 sprejme ukrepe, v smislu člena 47 Kadrovskih predpisov, za prenehanje zaposlitve uradnikov in začasnega osebja na delu v političnih skupinah, ki so dopolnili starost 55 let in imajo najmanj 15 let delovne dobe, z izjemo uradnikov razreda A 1 in A 2, pod pogoji, določenimi v tej uredbi.

Člen 2

Skupno število uradnikov, za katere veljajo ukrepi, navedeni v členu 1, je 100. Skupno število članov začasnega osebja na delu v političnih skupinah, za katere veljajo ukrepi, navedeni v členu 1, je 24.

Med letnim proračunskim postopkom se spremlja spoštovanje proračunske nevtralnosti. V ta namen organ za imenovanja, ob upoštevanju povezave med številom uradnikov, katerih zaposlitev je prenehala, in številom na novo zaposlenih uradnikov, ob ustreznem času o tem poroča proračunskemu organu in mu potrdi, da je pogoj proračunske nevtralnosti izpolnjen.

Člen 3

Znotraj zgornjih meja, predpisanih v členu 2, in z ustreznim upoštevanjem interesa službe Evropski parlament po posvetu s svojim Skupnim odborom med uradniki in začasnim osebjem na delu v političnih skupinah, ki so zaprosili za prenehanje svoje zaposlitve po členu 1, izbere tiste, za katere želi uporabiti ta ukrep.

Evropski parlament prednostno obravnava uradnike in začasno osebje, ki so jih prizadeli reorganizacijski ukrepi in ukrepi za prilagajanje njegovih virov njegovim dejavnostim, zlasti prerazporeditev, za kvalifikacije katerih se šteje, da ne ustrezajo več delovnim nalogam, ki jih je treba opraviti. Upošteva obseg usposabljanja, ki bi ga potrebovali za prevzem novih nalog, njihovo starost, sposobnost, uspešnost, vedenje pri delu, družinske okoliščine in delovno dobo.

Člen 4

1. Nekdanji uradniki in začasno osebje, katerih zaposlitev preneha po členu 1, so upravičeni do mesečnega nadomestila, določenega kot odstotek zadnje osnovne plače, prejete glede na starost in delovno dobo ob odhodu, kakor je prikazano v tabeli v prilogi k tej uredbi. Zadnja osnovna plača je plača takega razreda in stopnje, kot jo je imel zadevni uradnik ali član začasnega osebja ob odhodu, določena po tabeli v členu 66 veljavnih Kadrovskih predpisov na prvi dan meseca, za katerega se izplača nadomestilo.

2. Ti nekdanji uradniki in začasno osebje lahko kadarkoli na lastno zahtevo prejmejo starostno pokojnino po pogojih, določenih s Kadrovskimi predpisi. Pravica do nadomestila s tem ugasne. Ugasne v vsakem primeru najkasneje zadnji dan v mesecu, v katerem nekdanji uradnik ali član začasnega osebja dopolni starost 65 let, ali takoj, ko je še pred to starostjo upravičen do najvišje starostne pokojnine v višini 70 % (člen 77 Kadrovskih predpisov).

Takrat nekdanji uradnik ali član začasnega osebja samodejno prejme starostno pokojnino, kar začne veljati na prvi dan koledarskega meseca, ki sledi mesecu, v katerem je bilo nadomestilo nazadnje izplačano.

3. Nadomestilo, predvideno v prvem odstavku, se uskladi s ponderji, ki so v skladu z drugim pododstavkom člena 82(1) kadrovskih predpisov določeni za državo znotraj Skupnosti, za katero upravičenec dokaže, da ima v njej stalno prebivališče. Upravičenci vsako leto predložijo dokaze o svojem stalnem prebivališču.

Če je prebivališče upravičenca v državi zunaj Skupnosti, se za nadomestilo uporablja ponder 100.

Nadomestilo je izraženo v evrih. Izplačuje se v valuti države stalnega prebivališča upravičenca. Vendar pa se v primeru, če zanj velja ponder 100 po drugem pododstavku, nadomestilo izplačuje v evrih.

Nadomestilo, izplačano v drugi valuti kakor v evrih, se izračuna na podlagi menjalnih tečajev, navedenih v drugem pododstavku člena 63 Kadrovskih predpisov.

4. Če skupni bruto dohodek, ki pripada nekdanjemu uradniku ali članu začasnega osebja iz katere koli nove zaposlitve skupaj z nadomestilom, predvidenim v prvem odstavku, presega skupno bruto plačilo, ki ga je nazadnje prejel zadevni uradnik ali član začasnega osebja, in se določi s sklicevanjem na plačilne lestvice, veljavne prvi dan v mesecu, za katerega se izplača nadomestilo, se presežni znesek odbije od navedenega nadomestila. Navedeno plačilo se ponderira, kakor je predvideno v tretjem odstavku.

Bruto dohodek in nazadnje prejeto skupno bruto plačilo, navedeno v prvem pododstavku, pomeni zneske, izplačane po odbitku prispevkov za socialno varnost, vendar pred odbitkom davkov.

Nekdanji uradnik ali član začasnega osebja se formalno obveže, da bo predložil kakršenkoli dokaz v pisni obliki, ki se utegne zahtevati, vključno z letnim poročilom o prihodkih v obliki izjave o plači ali revidiranih zaključnih računov, kakor je primerno, in zapriseženo ali overjeno izjavo, da ne prejema nikakršnega drugega dohodka iz nobene nove zaposlitve, in da bo obveščal institucijo o vsakem drugem dejavniku, ki utegne prizadeti njeno ali njegovo pravico do nadomestila; v primeru, da tega ne stori, zanj ali zanjo velja disciplinski ukrep, predviden v členu 86 kadrovskih predpisov.

5. Kot je določeno v členu 67 Kadrovskih predpisov in členih 1, 2 in 3 Priloge VII k tem predpisom, se gospodinjski dodatek, otroški dodatek za vzdrževanega otroka in dodatek za izobraževanje izplačujejo bodisi upravičencu do nadomestila, predvidenega v prvem odstavku, bodisi osebi ali osebam, katerim je po zakonu ali s sklepom sodišča ali pristojnega upravnega organa zaupano skrbništvo otroka ali otrok; gospodinjski dodatek se izračuna s sklicevanjem na nadomestilo, predvideno v prvem odstavku.

6. Če upravičenci do nadomestila ne prejemajo prihodkov iz kakršne koli pridobitne dejavnosti, so zase in za osebe, krite z njihovim zavarovanjem, upravičeni do dajatev po zdravstvenem zavarovanju, predvidenih v členu 72 Kadrovskih predpisov, pod pogojem, da plačujejo ustrezni prispevek, izračunan na podlagi nadomestila, predvidenega v prvem odstavku.

7. V obdobju, v katerem so upravičeni do prejemanja nadomestila, vendar ne dlje kakor 65 mesecev, nekdanji uradniki in začasno osebje še naprej pridobivajo nadaljnje pravice do starostne pokojnine na podlagi plače, ki ustreza njihovemu razredu in stopnji, pod pogojem, da se v navedenem obdobju plačuje prispevek, predviden v kadrovskih predpisih na podlagi navedene plače, in da skupna pokojnina ne presega najvišje vrednosti, določene v drugem pododstavku člena 77 Kadrovskih predpisov. Za namene člena 5 Priloge VIII h Kadrovskim predpisom se tako obdobje šteje v delovno dobo.

8. Ob upoštevanju členov 1(1) in 22 Priloge VIII h Kadrovskim predpisom je preživeli zakonec nekdanjega uradnika, ki umre med prejemanjem nadomestila, določenega v prvem odstavku, upravičen, če je bila zakonska zveza sklenjena najmanj leto dni, preden je nekdanji uradnik ali član začasnega osebja prenehal delati pri instituciji, do vdovske pokojnine v višini 60 % starostne pokojnine, ki bi bila brez katerih koli znižanj po členu 9 Priloge VIII h Kadrovskim predpisom izplačana nekdanjemu uradniku, če bi postal do nje upravičen ob smrti.

Vdovska pokojnina, navedena v prejšnjem pododstavku, ne sme biti nižja od zneskov, določenih v drugem pododstavku člena 79 Kadrovskih predpisov. Vendar pa ne sme v nobenem primeru presegati zneska starostne pokojnine, do katere bi bil nekdanji uradnik ali član začasnega osebja upravičen, če bi preživel in bi mu podelili starostno pokojnino, ko bi ugasnila njegova pravica do zgoraj navedenega nadomestila.

Minimalno trajanje zakonske zveze, navedeno v prvem pododstavku, se ne upošteva, če je imel uradnik ali član začasnega osebja v zakonski zvezi, ki jo je sklenil, preden je prenehal delati, enega ali več otrok, pod pogojem, da preživeli zakonec te otroke vzdržuje ali jih je vzdrževal.

Trajanje zakonske zveze se prav tako ne upošteva, če je bila smrt nekdanjega uradnika ali člana začasnega osebja posledica ene od okoliščin, navedenih na koncu drugega pododstavka člena 17 Priloge VIII h Kadrovskim predpisom.

9. Ob smrti nekdanjega uradnika ali člana začasnega osebja, ki je upravičenec do nadomestila, predvidenega v prvem odstavku, so vzdrževani otroci v smislu člena 2 Priloge VII h Kadrovskim predpisom upravičeni do družinske pokojnine pod pogoji, navedenimi v prvem, drugem in tretjem pododstavku člena 80 Kadrovskih predpisov in v členu 21 Priloge VIII h Kadrovskim predpisom.

Člen 5

Ta uredba začne veljati na dan po objavi v Uradnem listu Evropskih skupnosti.

Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

V Bruslju, 30. septembra 20023

Za Svet

Predsednik

P. S. Møller

[1] Mnenje z dne 24. septembra 2002.

[2] Mnenje z dne 15. maja 2002.

[3] UL C 236, 1.10.2002, str. 7.

--------------------------------------------------

PRILOGA

ODSTOTEK NADOMESTILA

Odstotek nadomestila, navedenega v členu 4(1) te uredbe, bo določen na podlagi starosti in delovne dobe uradnikov ali članov začasnega osebja ob odhodu, kakor je prikazano v spodnji tabeli:

Višina nadomestila v odvisnosti od starosti in delovne dobe

StarostDelovna doba | | od 55 do 56 let | od 57 do 58let | od 59 do 60 let | od 61 do 62 let | 63 let in več |

od 15 do 19 let | 60,0 % | 60,0 % | 60,0 % | 62,0 % | 64,0 % |

od 20 do 24let | 60,0 % | 60,0 % | 62,0 % | 64,0 % | 66,0 % |

od 25 do 29 let | 62,0 % | 64,0 % | 66,0 % | 68,0 % | 70,0 % |

30 let in več | 64,0 % | 66,0 % | 68,0 % | 70,0 % | 70,0 % |

Starost in delovna doba bosta upoštevana glede na dejanski datum prenehanja zaposlitve zadevnega uradnika ali člana začasnega osebja.

Z uporabo teh pogojev za ciljno skupino uradnikov in članov začasnega osebja na ponderirani podlagi dobimo najvišje možno povprečno nadomestilo v višini 62,5 %.

--------------------------------------------------

Top