Dohovor o potravinovej pomoci

Európska únia (EÚ) prispieva k uspokojovaniu potravinových a výživových potrieb najzraniteľnejších osôb žijúcich v krajinách mimo EÚ. Vďaka tomuto dohovoru je celosvetová koordinácia darcov pomoci účinnejšia a efektívnejšia.

AKT

Rozhodnutie Rady 2012/738/EÚ o uzavretí Dohovoru o potravinovej pomoci v mene Európskej únie.

SÚHRN

O čo ide?

Dohovor o potravinovej pomoci je najnovšia dohoda zo série viacstranných dohôd medzi darcami a jej zámerom je poskytovať vhodnú a účinnú potravinovú a výživovú pomoc zraniteľným osobám v oprávnených krajinách na základe konkrétnych potrieb.

Ciele dohovoru:

Dohovor sa v súlade s humanitárnou politikou EÚ v oblasti potravinovej pomoci usiluje zlepšiť zraniteľným osobám prístup k vhodným, bezpečným a výživným potravinám a ich spotrebu na základe dôkladnej analýzy potrieb.

Čo sa zmenilo?

Strany dohovoru si vzájomne vymieňajú informácie, spolupracujú a vytvárajú medzi sebou väzby. Dohovor tiež poskytuje diskusné fórum, ktoré im umožňuje vymieňať si informácie s ďalšími zainteresovanými stranami o takých otázkach, ako je napr. poučenie z realizácie daného typu programu, aby sa zabezpečilo, že pri využívaní svojich zdrojov dosiahnu čo najväčší vplyv.

Realizácia: Každá strana odsúhlasí najmenší ročný záväzok v oblasti potravinovej pomoci vyjadrený podľa jej hodnoty alebo množstva. Tento záväzok by podľa možností mal mať podobu grantu.

Jednoznačne sa vymedzuje, že potravinová pomoc nemôže byť nijakým spôsobom naviazaná na komerčný vývoz poľnohospodárskych výrobkov ani iných tovarov a služieb do prijímajúcich krajín.

Príspevky sa môžu poskytovať:

Oprávnené krajiny:

Kontext: Európska únia je stranou medzinárodnej dohody o obchodovaní s obilninami, ktorá sa skladá z 2 samostatných právnych nástrojov: Dohovoru o obchodovaní s obilninami a Dohovoru o potravinovej pomoci. Ďalšími signatármi sú USA, Austrália, Kanada, Japonsko a Švajčiarsko.

Vymedzenie pojmu

*Potravinová bezpečnosť: na svetovom potravinovom summite v roku 1996 sa stanovilo, že potravinová bezpečnosť existuje, „ak všetci ľudia v každom čase majú prístup k dostatku bezpečných a výživných potravín na zachovanie zdravého a aktívneho života“.

REFERENCIE

Akt

Nadobudnutie platnosti

Termín transpozície v členských štátoch

Úradný vestník

Rozhodnutie 2012/738

13.11.2012

-

Ú. v. EÚ L 330, 30.11.2012

SÚVISIACE AKTY

Rozhodnutie Rady 2011/339/EÚ , ktorým sa ustanovuje pozícia, ktorú má Európska únia zaujať vo Výbore pre potravinovú pomoc, pokiaľ ide o predĺženie platnosti Dohovoru o potravinovej pomoci z roku 1999 .

Rozhodnutie Rady 2010/316/EÚ , ktorým sa ustanovuje pozícia, ktorú má Európska únia zaujať vo Výbore pre potravinovú pomoc, pokiaľ ide o predĺženie platnosti Dohovoru o potravinovej pomoci z roku 1999 .

Rozhodnutie Rady 2011/224/EÚ , ktorým sa ustanovuje pozícia, ktorú má Európska únia zaujať v rámci Medzinárodnej rady pre obilniny v súvislosti s predĺžením platnosti Dohovoru o obchodovaní s obilninami z roku 1995 .

Rozhodnutie Rady 2000/421/ES o uzavretí Dohovoru o potravinovej pomoci z roku 1999 v mene Európskej únie.

Posledná aktualizácia 10.03.2014