Regulácia rádiového frekvenčného spektra

Rádiové frekvencie, nevyhnutné pre fungovanie mnohých vecí, ktoré považujeme za samozrejmosť, ako sú naše mobilné telefóny, vysielanie a širokopásmový internet alebo diaľkové ovládacie zariadenia, sú obmedzeným zdrojom. S cieľom zabezpečiť ich optimálne využívanie sa Európska únia dohodla na koordinácii svojej politiky v tejto oblasti v záujme chrániť napríklad zasahovanie do dôležitých komunikácií.

AKT

Rozhodnutie Európskeho parlamentu a Rady č. 676/2002/ES zo 7. marca 2002 o regulačnom rámci pre politiku rádiového frekvenčného spektra v Európskom spoločenstve (rozhodnutie o rádiovom frekvenčnom spektre)

SÚHRN

Cieľom tohto rozhodnutia je koordinovať politiku v oblasti dostupnosti rádiového frekvenčného spektra a technické podmienky v EÚ v záujme ich účinného využívania. Vzťahuje sa na prideľovanie rádiového frekvenčného spektra a bezdrôtových komunikačných frekvencií vrátane GSM, tretej a štvrtej generácie mobilných komunikácií (3G, 4G) pre frekvencie od 9 kHz do 3 000 GHz vzťahujúce sa na vnútorný trh.

Opatreniami v rámci tohto rozhodnutia sa zohľadňuje práca medzinárodných organizácií, ako sú Medzinárodná telekomunikačná únia (ITU) pri riadení rádiového frekvenčného spektra a Európska konferencia poštových a telekomunikačných administratív (CEPT), medzivládna organizácia so 48 členskými krajinami.

Výbor pre rádiové frekvenčné spektrum

Aj na základe všeobecných zásad, ktoré sa nachádzajú v programe politiky rádiového frekvenčného spektra prijatého v roku 2012, výbor pre rádiové frekvenčné spektrum pomáha Komisii vymedzovať, vypracovávať a vykonávať politiku rádiového frekvenčného spektra EÚ. Tento výbor, ktorému predsedá Komisia a pozostáva zo zástupcov členských krajín, preskúmava návrhy technických opatrení s cieľom harmonizovať podmienky dostupnosti a využívania rádiového frekvenčného spektra.

Takisto vydáva stanoviská o mandátoch, ktoré Komisia odovzdáva CEPT, o harmonizácii prideľovania rádiových frekvencií a informačnej dostupnosti, pokiaľ ide o využívanie spektra. Návrhy opatrení Komisie sú po schválení výboru a prijatí Komisiou záväzné v celej EÚ, pričom ich musia dodržiavať členské štáty, keď udeľujú práva na používanie spektra.

Kontext

Rádiové frekvencie sú prideľované medzinárodnými orgánmi, najmä Svetovými rádiokomunikačnými konferenciami (WRC) Medzinárodnej telekomunikačnej únie (ITU) a v Európe Európskou konferenciou poštových a telekomunikačných administratív (CEPT). Prostredníctvom tohto rozhodnutia EÚ takisto preberá na seba úlohu zabezpečovať optimálne využívanie rádiového frekvenčného spektra.

REFERENCIE

Akt

Nadobudnutie účinnosti

Termín transpozície v členských štátoch

Úradný vestník Európskej únie

Rozhodnutie č. 676/2002/ES

24. februára 2002

-

Ú. v. ES L 108, 24.4.2002, s. 1 - 6

SÚVISIACE AKTY

HARMONIZÁCIA FREKVENČNÝCH PÁSEM

Väčšina rozhodnutí prijatých Komisiou s cieľom harmonizovať technické podmienky dostupnosti a efektívneho využívania spektra je k dispozícii na webovej lokalite Komisie o rozhodnutiach o rádiovom frekvenčnom spektre.

SKUPINA PRE POLITIKU RÁDIOVÉHO FREKVENČNÉHO SPEKTRA

Rozhodnutie Komisie 2002/622/ES z 26. júla 2002, ktorým sa ustanovuje skupina pre politiku rádiového frekvenčného spektra (Úradný vestník ES L 198, 27.7.2002, s. 49 - 51).

Týmto rozhodnutím sa zavádza poradná skupina, skupina pre politiku rádiového frekvenčného spektra, ktorá pomáha a radí Komisii v oblastiach, ako je dostupnosť rádiového frekvenčného spektra a využívanie, harmonizácia a prideľovanie frekvencií, otázka práv používať spektrum, stanovovanie cien atď.

Pozri konsolidovanú verziu.

PROGRAM POLITIKY RÁDIOVÉHO FREKVENČNÉHO SPEKTRA

Rozhodnutie Európskeho parlamentu a Rady č. 243/2012/EÚ zo 14. marca 2012, ktorým sa zriaďuje viacročný program politiky rádiového frekvenčného spektra (Úradný vestník EÚ L 81, 21.3.2012, s. 7 - 17).

Posledná aktualizácia: 18.07.2014