Boj EÚ proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Európska platforma proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu – KOM(2010) 758 v konečnom znení

SÚHRN

AKÝ JE CIEĽ TOHTO OZNÁMENIA?

Zriaďuje sa ním Európska platforma proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu, ktorá predstavuje jednu z hlavných iniciatív stratégie Európa 2020 pre inteligentný, udržateľný a inkluzívny rast. Stanovuje sa v ňom, ako môžu jednotlivé politiky a konkrétne opatrenia prispieť k cieľu týkajúcemu sa vymanenia minimálne 20 miliónov ľudí z chudoby a sociálneho vylúčenia do roku 2020.

HLAVNÉ BODY

Ciele

Platforma je určená na vytvorenie partnerstva medzi jednotlivými skupinami v spoločnosti vrátane národných vlád, inštitúcií EÚ, regionálnych a miestnych orgánov, mimovládnych organizácií a osôb, ktoré sa sami ocitli v chudobe.

Cieľom ich partnerstva je vypracovanie celoeurópskych prístupov vo všetkých oblastiach týkajúcich sa sociálneho začlenenia, najmä:

Päť oblastí opatrenia:

Hlavné opatrenie

Všetky krajiny EÚ zriadili národné ciele a politiky rastu s prihliadnutím na ciele stratégie Európa 2020. Komisia tieto reformy monitoruje prostredníctvom ročného cyklu koordinácie hospodárskych politík, ktorý sa nazýva európsky semester. Následne poskytuje odporúčania na ďalších 12 – 18 mesiacov.

Pokrok v piatich oblastiach opatrenia je zaznamenaný v hodnotiacich tabuľkách. K júlu 2013 bolo dokončených 23 zo 64 iniciatív Komisie. Sú to:

K prebiehajúcej činnosti patrí založenie Európskeho partnerstva v oblasti inovácií zameraného na aktívne a zdravé starnutie a zaistenie zachovania cieľov týkajúcich sa znižovania chudoby a sociálneho začlenenia v rámcovom programe pre výskum a inováciu na roky 2014 – 2020 Horizont 2020.

KONTEXT

Európska platforma proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu.

AKT

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov – Európska platforma proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu: Európsky rámec pre sociálnu a územnú súdržnosť [KOM(2010) 758 v konečnom znení zo 16. decembra 2010 ]

Posledná aktualizácia 15.10.2015