Odporúčania na tému IKT, ktorých cieľom je pomáhať EÚ pri premene na energeticky účinné nízkouhlíkové hospodárstvo

Európska komisia vytvorila niekoľko odporúčaní pre odvetvie informačných a komunikačných technológií (IKT) a členské štáty EÚ, ktoré sa týkajú prechodu EÚ na energeticky účinnejšie a nízkouhlíkovejšie hospodárstvo.

AKT

Odporúčanie Komisie 2013/105/ES z 9. októbra 2009 o mobilizácii informačných a komunikačných technológií na uľahčenie prechodu na energeticky účinné nízkouhlíkové hospodárstvo

SÚHRN

Európska komisia vypracovala dva súbory odporúčaní, jeden pre odvetvie IKT a jeden pre členské štáty EÚ, s cieľom posunúť EÚ bližšie k premene na energeticky účinnejšie a nízkouhlíkovejšie hospodárstvo.

Odporúčania pre odvetvie IKT

Celkovým cieľom odvetvia IKT je preukázať zmerateľné a overiteľné zníženie energetickej náročnosti a uhlíkových emisií vo všetkých procesoch zahrnutých do výroby, dopravy a predaja zariadení a komponentov IKT.

Príkladom odporúčania pre odvetvie IKT je určiť riešenia IKT na zlepšenie environmentálneho správania sa nových a existujúcich budov, ako aj postupov výstavby a obnovy.

Ďalším z odporúčaní pre odvetvie IKT je určiť riešenia IKT v spolupráci s odvetvím dopravy a logistiky na zlepšenie environmentálneho správania sa týchto služieb.

Komisia zároveň vyzvala odvetvie IKT, aby do roku 2020 prijalo spoločné metodiky na meranie energetickej spotreby a uhlíkových emisií.

Odporúčania pre členské štáty EÚ

Komisia okrem iného vyzvala členské štáty EÚ, aby pri zlepšovaní energetickej účinnosti používali riešenia založené na IKT.

Inteligentné meranie

Inteligentné siete a inteligentné meracie systémy môžu zlepšiť účinnosť a kontrolu výroby a distribúciu a spotrebu energie. Členské štáty EÚ mali do konca roka 2010 prijať spoločné špecifikácie v oblasti inteligentného merania s cieľom poskytovať spotrebiteľom lepšie informácie a pomôcť im spravovať spotrebu energie. Spotrebitelia by mohli pomocou inteligentného merania v domácnosti znížiť spotrebu energie až o 10 %. V roku 2012 Komisia zostavila inventár projektov v Európe zameraných na inteligentné siete a inteligentné meranie. Obsahuje 281 projektov v oblasti inteligentných sietí a približne 90 pilotných a uvádzacích projektov v oblasti inteligentného merania z 30 európskych krajín.

Využívanie IKT na simuláciu a modelovanie spotreby energie

Od verejných orgánov členských štátov EÚ na národnej, regionálnej a miestnej úrovni sa vyžaduje lepšie využívanie nástrojov IKT pri simulovaní a modelovaní spotreby energie, a to aj v rámci odbornej prípravy odborníkov v odvetví budov, dopravy a logistiky.

Ďalším odporúčaním pre členské štáty EÚ je posilniť zavádzanie technológií s väčšou energetickou účinnosťou prostredníctvom ich začlenenia do programov verejného obstarávania.

Kontext

V decembri 2008 Únia potvrdila svoj záväzok dosiahnuť 20 % zníženie uhlíkových emisií do roku 2020. Hospodárska a finančná kríza posilnila jej odhodlanie naplniť tieto ciele a vytvoriť v dlhodobom meradle udržateľnejšie hospodárstvo.

IKT zohrávajú významnú úlohu pri dosahovaní týchto cieľov, pretože sa nachádzajú v takmer všetkých častiach hospodárstva a mohli by prispieť k zvýšeniu produktivity o viac než 40 %.

REFERENCIE

Akt

Nadobudnutie platnosti

Termín transpozície v členských štátoch

Úradný vestník

Odporúčanie Komisie 2013/105/ES

-

-

Ú. v. EÚ L 51, 23.2.2013

REFERENČNÉ DOKUMENTY

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov z 12. marca 2009 o mobilizácii informačných a komunikačných technológií na uľahčenie prechodu na energeticky účinné nízkouhlíkové hospodárstvo [KOM(2009) 111 v konečnom znení z 12. marca 2009 - nezverejnené v Úradnom vestníku]

Posledná aktualizácia 05.02.2014