WTO – dohoda o obchode so službami

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTOM:

Rozhodnutie 94/800/ES týkajúce sa uzavretia dohôd, ku ktorým sa dospelo na Uruguajskom kole multilaterálnych rokovaní (1986 – 1994)

Uruguajské kolo multilaterálnych obchodných rokovaní (1986 – 1994) – Dohoda o založení Svetovej obchodnej organizácie (WTO)

AKÝ JE CIEĽ ROZHODNUTIA A DOHODY?

Rozhodnutím sa v mene Európskeho spoločenstva (dnešná Európska únia – EÚ) schvaľuje dohoda, ktorou sa založila WTO, vrátane Všeobecnej dohody o obchode so službami.

HLAVNÉ BODY

Všeobecná dohoda o obchode so službami (GATS) je prvý súbor pravidiel schválených na mnohostrannej úrovni, ktorým sa má riadiť medzinárodný obchod so službami. Pozostáva z troch súčastí:

VŠEOBECNÉ PRAVIDLÁ

Dohoda GATS sa vzťahuje na všetky služby vo všetkých odvetviach okrem služieb verejných orgánov. Zároveň sa vzťahuje na všetky opatrenia týkajúce sa služieb a prijaté na všetkých úrovniach vlády (národná, regionálna, miestna atď.). V dohode sa vymedzujú štyri metódy poskytovania služby:

Dohoda vychádza zo zásady prístupu podľa doložky najvyšších výhod (DNV), podľa ktorej každá členská krajina pristupuje k podniku z inej členskej krajiny najmenej tak priaznivo ako k vlastným podnikom alebo k podnikom z akýchkoľvek iných krajín. Existujú však výnimky pre osobitné činnosti poskytovania služieb, ktoré sú zahrnuté do zoznamu výnimiek z požiadavky DNV. Každá vláda môže vymedziť obmedzenia prístupu zahraničných firiem na svoj trh.

Členovia, ktorí uzavreli dohodu o voľnom obchode alebo o colnej únii, môžu navyše medzi sebou liberalizovať obchod so službami, pričom nemusia rozšíriť túto dohodu na ostatných členov GATS. Ich dvojstranná alebo regionálna dohoda však musí mať podstatné odvetvové pokrytie a musí sa zameriavať na znižovanie diskriminácie alebo jej predchádzanie.

V záujme čo najväčšej transparentnosti sa v dohode od vlád vyžaduje, aby zverejnili všetky príslušné zákony a predpisy. Tieto opatrenia sa musia spravovať primeraným, objektívnym a nestranným spôsobom.

Dvojstranné dohody o uznávaní kvalifikácií uzatvorené medzi vládami musia byť otvorené pre ostatných členov, ktorí sa chcú pripojiť k týmto dohodám. Každý člen musí navyše zabezpečiť, aby monopoly a výhradní poskytovatelia služieb nezneužívali svoje postavenie. Členovia sa podobne musia radiť o tom, ako odstraňovať postupy, ktoré môžu obmedziť hospodársku súťaž.

Medzinárodné prevody a platby za bežné transakcie súvisiace s osobitnými záväzkami, ktoré boli uzatvorené podľa GATS, nesmú byť obmedzené, okrem prípadov ťažkostí s platobnou bilanciou a za určitých okolností.

Osobitné záväzky

Pravidlá prístupu na trh a vnútroštátneho prístupu nie sú všeobecné požiadavky, ale osobitné záväzky zahrnuté do listín pripojených k dohode GATS a sú neoddeliteľnou súčasťou dohody. V listinách sú uvedené služby a činnosti poskytovania služieb, pre ktoré je zaručený prístup na trh, a stanovené podmienky prístupu. Po konsolidácii sa tieto záväzky môžu zmeniť alebo stiahnuť len na základe rokovaní o kompenzácii s dotknutou krajinou.

Každý člen teda musí pristupovať k službám a poskytovateľom služieb akéhokoľvek iného člena najmenej tak priaznivo, ako sa vyžaduje v podmienkach uvedených v jeho listine.

Dohoda sa taktiež riadi zásadou vnútroštátneho prístupu. V odvetviach uvedených v listine každého člena, a s prihliadnutím na jej podmienky, každá členská krajina pristupuje k výrobkom inej členskej krajiny najmenej tak priaznivo ako k vlastným vnútroštátnym výrobkom.

Postupná liberalizácia

V GATS sa ustanovujú rokovania, ktoré sa majú začať v nasledujúcich piatich rokoch, s cieľom dosiahnuť vyššiu úroveň liberalizácie obchodu so službami. Táto liberalizácia bude zameraná na posilnenie záväzkov v listinách a na zníženie nepriaznivých účinkov opatrení prijatých vládami.

Odvetvové otázky

GATS zahŕňa niekoľko príloh týkajúcich sa rôznych odvetví služieb. Tieto prílohy slúžia na zohľadnenie určitých osobitných vlastností dotknutých odvetví.

VYKONÁVANIE DOHODY

Inštitucionálne pravidlá

Tieto pravidlá sa týkajú najmä konzultácií a urovnávania sporov a zriadenia Rady pre obchod so službami.

Pokračovanie rokovaní

Na konci uruguajského kola sa vlády dohodli, že rokovania budú pokračovať v štyroch oblastiach:

Ďalšie rokovania majú byť venované subvenciám, vládnemu obstarávaniu a ochranným opatreniam.

ODKEDY SA ROZHODNUTIE A DOHODA UPLATŇUJÚ?

Rozhodnutie sa uplatňuje od 22. decembra 1994.

Dohoda sa uplatňuje od 1. januára 1995.

KONTEXT

Ďalšie informácie:

HLAVNÉ DOKUMENTY

Rozhodnutie Rady 94/800/ES z 22. decembra 1994 týkajúce sa uzavretia dohôd v mene Európskeho spoločenstva, pokiaľ ide o záležitosti v rámci jeho kompetencie, ku ktorým sa dospelo na Uruguajskom kole multilaterálnych rokovaní (1986-1994) (Ú. v. ES L 336, 23.12.1994, s. 1 – 2)

Uruguajské kolo multilaterálnych obchodných rokovaní (1986 – 1994) – Dohoda o založení Svetovej obchodnej organizácie (WTO) (Ú. v. ES L 336, 23.12.1994, s. 3 – 10)

SÚVISIACE DOKUMENTY

Rozhodnutie Rady 1999/61/ES zo 14. decembra 1998 o výsledkoch rokovaní Rady v mene Európskeho spoločenstva so Svetovou obchodnou organizáciou (WTO) o finančných službách (Ú. v. ES L 20, 27.1.1999, s. 38 – 39)

Rozhodnutie Rady 97/838/ES z 28. novembra 1997 o záveroch rokovaní WTO o základných telekomunikačných službách týkajúcich sa Európskeho spoločenstva, pokiaľ ide o záležitosti jeho príslušnosti (Ú. v. ES L 347, 18.12.1997, s. 45 – 58)

Posledná aktualizácia 23.11.2017