WTO – dohoda o obchode s tovarom

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Rozhodnutie Rady 94/800/ES týkajúce sa uzavretia dohôd v mene EÚ, ku ktorým sa dospelo na Uruguajskom kole multilaterálnych rokovaní (1986 – 1994) – záležitosti týkajúce sa obchodu s tovarom

Uruguajské kolo mnohostranných obchodných rokovaní (1986 – 1994) – Dohoda o založení svetovej obchodnej organizácie (WTO)

AKÝ JE CIEĽ TOHTO ROZHODNUTIA A DOHODY?

Rozhodnutím sa v mene Európskeho spoločenstva (dnešná Európska únia – EÚ) schvaľuje dohoda, ktorou sa založila Svetová obchodná organizácia (WTO).

HLAVNÉ BODY

Mnohostranná dohoda o obchode s tovarom zahŕňa GATT 1994 (Všeobecná dohoda o clách a obchode) a 13 odvetvových dohôd. Vzťahujú sa na štyri oblasti:

PRÍSTUP NA TRH

Všeobecná dohoda o clách a obchode (GATT 1994)

Marrákešský protokol

Marrákešským protokolom priloženým k dohode GATT 1994 sa do GATT 1994 začleňujú listiny koncesií a záväzkov pre tovar, o ktorých sa rokovalo počas uruguajského kola, a vymedzuje sa ich pravosť a pravidlá ich vykonávania.

Priemyselné výrobky

Poľnohospodárske výrobky

Textil a odevy

Investičné opatrenia vzťahujúce sa na obchod (TRIMs)

PRAVIDLÁ TÝKAJÚCE SA NESADZOBNÝCH OPATRENÍ

Technické prekážky obchodu

Sanitárne a fytosanitárne opatrenia

COLNÁ A OBCHODNÁ SPRÁVA

Určovanie colnej hodnoty

Kontrola pred odoslaním

Pravidlá pôvodu

Dovozné licenčné konanie

Uľahčenie obchodu

Cieľom Dohody o uľahčení obchodu je uvoľniť pohyb, prepustenie a colné odbavenie tovaru vrátane tovaru v tranzite, a to prostredníctvom účinnej spolupráce medzi colnými orgánmi a ostatnými príslušnými orgánmi zapojenými do uľahčovania obchodu.

OPATRENIA NA OCHRANU OBCHODU

Antidumpingové opatrenia

Subvencie a vyrovnávacie opatrenia

Ochrana

MNOHOSTRANNÉ DOHODY

ODKEDY SA ROZHODNUTIE A DOHODA UPLATŇUJÚ?

KONTEXT

Ďalšie informácie: EÚ a WTO (Európska komisia).

* HLAVNÉ POJMY

Antidumpingové opatrenia: opatrenia, ako sú napr. osobitné clá, ktoré sa uplatňujú na dovoz „dumpingových výrobkov“ do EÚ, t. j. výrobkov, ktoré sa do EÚ vyvážajú za nižšiu cenu, ako je tuzemská cena.
Vyrovnávacie opatrenia: opatrenia, ako sú napr. vyrovnávacie clá (ktoré neutralizujú negatívne vplyvy dotácií), ktoré EÚ uložila na dovoz, ktorý je dotovaný, a teda poškodzuje priemysel EÚ vyrábajúci rovnaký výrobok.
Ochranné opatrenia: tieto opatrenia sú zavedené, ak sa vo vyšetrovaní Európskej komisie dospeje k záveru, že dovoz sa natoľko zvýšil, že spôsobuje (alebo hrozí, že spôsobí) závažné poškodenie výrobcov EÚ. Ide o dočasné opatrenia, ako sú kvóty, ktoré sa uplatňujú na dovoz s cieľom dopriať priemyslu EÚ čas na vykonanie potrebných zmien.

HLAVNÉ DOKUMENTY

Rozhodnutie Rady 94/800/ES z 22. decembra 1994 týkajúce sa uzavretia dohôd v mene Európskeho spoločenstva, pokiaľ ide o záležitosti v rámci jeho kompetencie, ku ktorým sa dospelo na Uruguajskom kole multilaterálnych rokovaní (1986 – 1994) (Ú. v. ES L 336, 23.12.1994, s. 1 – 2)

Uruguajské kolo mnohostranných obchodných rokovaní (1986 – 1994) – Dohoda o založení svetovej obchodnej organizácie (WTO) (Ú. v. ES L 336, 23.12.1994, s. 3 – 10)

Posledná aktualizácia 18.04.2017